Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάσευση στην Σκωτία, Edinburgh.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31

    Comment


      #32
      κιτζ σου ευχομαι καλη τυχη πιστευω οτι θα τα καταφερεις και η καλυτερη συνταγη ειναι να μην σκεφτεσαι την ελλαδα ειναι δυσκολο στην αρχη αλλα οταν το συνηθησεις θα νοιωθεις ποιο καλυτερα θα σοιγκατηκησεις η μονο ς σου θα μεινεις

      Comment


        #33
        Μην μασας τιποτα ειμαι δυο μηνες εδω δεν ξερω καλα αγγλικα και δουλευω χωρις βοηθειες απο νεοελληνες και τετοια και με 400λιρες παντελονατες οταν εφτασα.Υπομονη τσαμπουκα κσι μην ακους κσνεναν ο καθε ενας μιλαει και σκεφτεται απο τη δικια του ασφαλεια.Καλη τυχη εγω ειμαι γλασκωβη

        Comment


          #34
          στεφανος με τι ασχολησαι καιπως την βλεπεις την ζωη εκει και τα νοικια σε τι τιμη παιζουν αν θελεις γραψε ποσο ειναι τα παγια εξοδα σου ευχαρηστω

          Comment


            #35
            Καλησπέρα!

            Πέρασε λίγος καιρός από την τελευταία φορά που έγραψα εδώ.

            Πριν 2 εβδομάδες έφτασα Εδιμβούργο, Bonnyrigg συγκεκριμένα, και σιγά σιγά προσαρμόζομαι στο κλίμα. Μπορώ να μπω πως είναι πανέμορφα εδώ, αν εξαιρέσεις το κρύο και ότι βρέχει αρκετά συχνά..ο φίλος μου με έχει βοηθήσει πολύ εώς τώρα, πριν 2 μέρες έφτασε και το διαβατήριο μου και αύριο θα πάω να ανοίξω λογαριασμό στην Lloyds. Επίσης, πήρα τηλέφωνο για interview appointment για το NIN μου και Τετάρτη θα πάω, αν και δεν θα έχω ακόμη το proof of address έτοιμο, λογικά θα μπορώ να τους πω οτι περιμένω να έρθει, σωστά;

            Ελπίζω μόνο να μην αποτύχω στο interview. Από εκεί και μετά θα κοιτάξω για δουλειές και ελπίζω να βρω dayshift, οτιδήποτε για αρχή.

            @Στέφανε: Με τι ασχολείσαι αν επιτρέπεται; Επίσης, βρήκες σχετικά εύκολα την δουλειά;

            Να'στε καλά!

            Comment


              #36
              Kitz για την συνεντευξη για το NIN να μην αγχωνεσαι. Δεν ζητανε τιποτα περιεργο απλα σε βοηθουν να συμπληρωσεις την αιτηση και σου εξηγουν την διαδικασια.Καλη αρχη!

              Comment


                #37
                Καλησπέρα!

                Πήγα άνοιξα λογαριασμό τελικά, πέρασα και συνεντευξη για το NIN και μου είπαν το αργότερο σε 4 εβδομάδες θα έρθει το letter σπίτι οπότε είναι όλα κομπλέ μέχρι εδώ. Από εβδομάδα θα αρχίσω job applications!

                Comment


                  #38
                  Ωραια, μπραβο.
                  Μπορουν να σε προσλαβουν και χωρις να εχεις στην κατοχη σου το ΝΙΝ, αρκει οτι το περιμενεις να ερθει.
                  Καλη επιτυχια στην ευρεση εργασιας. Λογικα θα πανε ολα καλα και μαλιστα πολυ συντομα.

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by chococaramel View Post
                    Ωραια, μπραβο.
                    Μπορουν να σε προσλαβουν και χωρις να εχεις στην κατοχη σου το ΝΙΝ, αρκει οτι το περιμενεις να ερθει.
                    Καλη επιτυχια στην ευρεση εργασιας. Λογικα θα πανε ολα καλα και μαλιστα πολυ συντομα.
                    Σε ευχαριστώ πολύ, να'σαι καλά!

                    Comment


                      #40
                      KiTz προχώρα δυνατά pantamazi_ !
                      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                      Comment


                        #41
                        Γεια σου KitZ....Και εγώ Εδιμβούργο είμαι. Όλες οι κινήσεις σου είναι σωστές. Καλό θα είναι να ξεκινήσεις τα job applications (ασχέτως αν δεν σου ήρθε το NIN ακόμα) και κάνε πρόβες για συνεντεύξεις γιατί δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα (εκτός και αν ψάχνεις κάτι περιστασιακό ώσπου να βρεις αυτό που θες). Καλό θα ήταν πάντως να ψάξεις για μερικές συμβουλές στο ίντερνετ ή να δεις κάποια παραδείγματα στο youtube.
                        Μην ανησυχείς πάντως...Αν είσαι αποφασισμένος, όλα θα πάνε καλά!!!

                        Good luck and have a good...pint!!! Το Εδιμβούργο είναι γ@μ@το μέρος!


                        ΥΓ: Πολύ εκτός δεν βγήκες;;; Πόση ώρα κάνεις από το Bonnyrigg μέχρι το κέντρο;

                        Comment


                          #42
                          Να πω και κατι αλλο,οταν πατε στο job center για εκδοση νινο θα καθυστερηση μεχρι πεντε εβδομαδες σου λενε, αλλα πολλοι το περνουν σε 7 και σε 8.Ακουστε λοιπον,θα τους πειτε να σας δωσουν μια νομιμη βεβαιωση οτι εχετε κανει τα χαρτια.Αυτο δεν στο λενε το ζητας εσυ ετσι θα παει και θα στο δωσει και με αυτο μπορεις να δουλεψεις μεχρι να σου ερθει το κανονικο.Και κατι αλλο οπως ειπα σε μερικους εκανε να ερθει και 2 μηνες στη γλασκωβη οποτε τι κανεις?μολις κλεισεις ακριβως πεντε εβδομαδες πας την αλλη μερα και λες δεν μου εχει ερθει ο αριθμος.Αυτος σου λεει μπλα μπλα μπλα θα σου ερθει με ταχυδρομειο,οποτε του λες εσυ πολυ ευγενικα μου ειπατε μεχρι 5 εβδομαδες σας παρακαλω δεν ξερω τι εγινε μπορει κατι με το ταχυδρομειο θελω να εκτυπωσετε τον αριθμο μου.Σου λεει μισο λεπτο μπλα μπλα μπλα αααα.. ναι ξερετε εχτες εκδοθηκε και στο εκτυπωνει και εισαι κομπλε.Συμπερασμα:εχει δουλεψει 3 φορες με διαφορετικους ανθρωπους,τι καταλαβαινω?οτι ναι με θελουν μεταναστες αλλα οχι τοσους πολλους.Ετσι λοιπον σε εξαντλουν μεχρι7-8 εβδομαδες να σου στειλουν νινο,ωστε να ξεμεινεις απο λεφτα και να φυγεις.Αυτο που λεω δεν ειναι κανονας αλλα βλεπω οτι μεσα στα σχεδια των βρετανων.

                          Comment


                            #43
                            Στεφανε πολυ κακο για το τιποτα.
                            Παει για δουλεια με προσωρινο NIN και οταν με το καλο ερθει το κανονικο, ειδοποιει το λογιστηριο και αυτο ηταν.

                            Comment


                              #44
                              Ετσι λοιπον οταν ξεμενεις απο λεφτα και δεν σου εχει ερθει νινο και ακους τους πουστροελληνες που υπαρχουν εδω να σου λενε υπομονη ναι ξερεις πρεπει να εχεις τον αριθμο για να δουλεψεις και ειναι δυσκολα,πρεπει να ξερεις γλωσσα καλα και τετοια ωραια παραμυθακια τους βαζεις μια ΤΕΛΕΙΑ.Καθεσαι μονος και λες πρεπει να τα καταφερω δεν μπορει γαμω την τρελα μου να μην υπαρχουν δουλειες χωρις να ζητανε νινο?Παντου στον κοσμο υπαρχουν χωρις ασφαλεια παντου παντου.Διανομεας φυλλαδιων την αλλη μερα δουλευεις θα κρατηθεις ζωντανος για κατι καλυτερο,λαντζα σε εργατοπατερες ινδους και κινεζους θα κρατηθεις βαζεις απλα το μυαλο σου να δουλεψει.

                              Comment


                                #45
                                Ναι ενταξει δε διαφωνω εγω απλα περιγραφω δικα μου βιωματα εδω,αλλοι εχουν διαφορετικα

                                Comment

                                Working...
                                X