Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάσευση στην Σκωτία, Edinburgh.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάσευση στην Σκωτία, Edinburgh.

    Καλησπέρα!

    Παρακολουθώ εδώ και καιρό το φόρουμ και αυτό είναι και το πρώτο μου ποστ!

    Εδώ και καιρό σκέφτομαι να φύγω από Ελλάδα γιατί με κούρασε αυτή η καθημερινή μιζέρια (τα γνωστά σε όλους άλλωστε). Επίσης, θέλω να δοκιμάσω την τύχη μου και στο εξωτερικό, να αλλάξω παραστάσεις γενικότερα.

    Έχω φίλο στο Εδιμβούργο (Σκωτσέζο) και μπορεί να με φιλοξενήσει όταν αποφασίσω να πάω εκεί και αργότερα εφόσον έχω βρει δουλειά και έχω πάρει κάποια χρήματα στα χέρια μου, θα κοιτάξουμε να βρούμε μεγαλύτερο σπίτι για να συγκατοικήσουμε.


    Η ερώτηση μου είναι η εξής. Εγώ που δεν έχω κάποιο πτυχίο..ένα Τ.Ε.Ε πληροφορικής τελείωσα και δεν σπούδασα για διαφορους λόγους..όπως επίσης δεν έχω και πτυχίο αγγλικών, άσχετα αν είμαι σε Proficiency level (σύμφωνα με ένα online mocking test τουλάχιστον), έχω πιθανότητες να βρω άμεσα δουλειά; Οτιδήποτε για αρχή και μετά κοιτάω και ταυτόχρονα και για κάτι άλλο...κάπου διάβασα σε ένα θέμα για "room cleaner" jobs κλπ που είναι σχετικά εύκολα να βρεις, ισχύει;

    Η τελευταία δουλειά που έκανα ήταν βοηθός κουζίνας (λάντζα, και αργότερα έμαθα να βγάζω και πιάτα) αλλά αυτό ήταν για κανα 2μηνο, χτυπούσα κάτι 10-12ωρα 6 φορές την εβδομάδα.. και δούλεψα πρώτη φορά στην ζωή μου κουζίνα.

    Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη!

    Υ.Γ: Μετανάστευση* ο τίτλος του θέματος, δεν μπορώ να το διορθώσω!

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Με εκτίμηση, Γιάννης.

    #2
    Αν και εχεις τον Σκωτσεζο που μπορει να στα πει απο πρωτο χερι, προχωρα και μην το σκεφτεσαι. Αν θες να κανεις οποιαδηποτε δουλεια, πιστευω δεν θα δυσκολευτεις να βρεις κατι.

    Comment


      #3
      Καλημέρα!

      Καλά και αυτός είπε θα με βοηθήσει να βρω κάτι αλλά..όσο μένω Ελλάδα ακόμα, υπάρχει περίπτωση να βρω κάτι από εδώ πριν πάω; ή πρέπει να είμαι εκεί για συνεντεύξεις κλπ; όπως επίσης δεν ξέρω και τι διαδικασίες θα χρειαστεί να ακολουθήσω.

      Ευχαριστώ.

      Comment


        #4
        Πρεπει να εισαι εκει για συνεντευξη.

        Comment


          #5
          Κατάλαβα, άρα τζάμπα ψάχνω από εδώ...:p

          Το πρόβλημα μου είναι τι γίνεται αν πάω και δεν βρω κάτι..αν και σύμφωνα με αυτά που διαβάζω εδώ και εκεί είναι εύκολο να βρεις μια απλή δουλειά αρχικά. Το θέμα είναι να το πάρεις απόφαση!

          Comment


            #6
            Νομίζω οτι οι αιτήσεις για δουλειά και μετά εφόσον επιλεγείς για συνέντευξη γίνονται πάντα ηλεκτρονικά! Επίσης να ξέρεις ότι δεν έχεις καμια τύχη εάν δεν δηλώσεις μια κατοικία κάπου στηνΑγγλία για να είσαι παρών όταν σε καλέσουν.....Δεν υπάρχει το παλιο στυλ, πάω και αφήνω βιογραφικά και ότι τύχει! Όλα ηλεκτρονικά και φυσικά ο ανταγωνισμός ειναι μεγάλος...Προτιμούν αυτους με τα βρετανικά πτυχία γιατί ξέρουν το επίπεδο των πανεπιστημίων τους....

            Comment


              #7
              Μάλιστα. Δηλαδή πρέπει να πάω ωποσδήποτε εκεί πρώτα και να ψάχνω από εκεί μαζί με τον φίλο μου. Όπως είπα και στο αρχικό μου κείμενο, δεν έχω πρόβλημα να πάω πρώτα σαν room cleaner ή αποθηκάριος λάντζα σε κουζίνα κλπ μέχρι να βρω κάτι καλύτερο, αρκεί να βρω όμως!

              Ευχαριστώ.

              Comment


                #8
                Γεια σου Γιάννη. Αν είσαι αποφασισμένος να δουλέψεις στο UK όπως είπε και ares_tz το καλύτερο θα ήταν να κάνεις από εκεί τις αιτήσεις.

                Είσαι τυχερός που έχεις κάπου να μείνεις. Θα σου πρότεινα με το που ανέβεις να πας να ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα - πολύ εύκολα στην TSB- και να δηλώσεις τη διεύθυνση του φίλου σου ως διεύθυνση κατοικίας. Έχοντας μετά το γράμμα που θα σου στείλει η τράπεζα ως αποδεικτικό διεύθυνσης θα μπορείς να βγάλεις Ν.Ι. (αντίστοιχο ΑΦΜ) και να διεκδικήσεις επίδομα από το job centre όσο ψάχνεις για δουλειά (είναι 72 λίρες τη βδομάδα περίπου).

                Όσο για τη δουλειά έχω ακούσει πως το ΙΤ έχει πολύ ζήτηση οπότε ίσως και να βρεις κάτι στο τομέα σου αν φτιάξεις ένα καλό βιογραφικό.

                Comment


                  #9
                  Καλησπέρα και σε σένα Angie!

                  Παίρνεις και επίδομα μέχρι να βρεις δουλειά; Μάλιστα, κάτι είναι και αυτό! Αυτό με το IT δεν πρέπει να έχω και πολλές πιθανότητες γιατί το πτυχίο που έχω είναι απλά Τεχνικού Λυκείου με μέτριο βαθμό και ξέρω απλά τα βασικά ίσως και λίγο παραπάνω από software..hardware τίποτα!

                  Οπότε μάλλον θα πρέπει να αρκεστώ σε κάτι πολύ βασικό για αρχή ίσα ίσα για να βγάζω τα έξοδα μου, να μου μένει και κάτι στην άκρη (εφόσον θα συγκατοικήσουμε) και μετά βλέπω αν υπάρχουν ευκαιρίες για κάποια σχολη(?) για να ανέβω σιγά σιγά.

                  Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

                  Comment


                    #10
                    Υπαρχει το jobseekers allowance benefit αλλα για να το παρεις πρεπει να κλεισεις 3 μηνες στην Αγγλια.

                    Comment


                      #11
                      Καλή επιτυχία σου εύχομαι! Πιστεύω ότι κάτι θα βρεις, έχει και μεγάλη Ελληνική κοινότητα το Endiburgh και πολλά εστιατόρια κτλ αν ενδιαφέρεσαι να ξαναδουλέψεις σε κάτι τέτοιο.
                      Πήγαινε άνοιξε λογαριασμό και βγάλε Ν.Ι. με το που θα πας (θα τα χρειαστείς έτσι κι αλλιώς για τη δουλειά) και αν τυχόν δεν έχεις βρει κάτι σε ένα 3μηνο μπορείς να παίρνεις το επίδομα. Καλή αρχή!

                      Comment


                        #12
                        Ααααα...τζάμπα χάρηκα! :P

                        Το συζήτησα με το φιλαράκι μου και το πολύ τέλη Αυγούστου θα είμαι Εδιμβούργο και θα αρχίσω να ψάχνω άμεσα για δουλειά και θα με βοηθήσει όσο μπορεί και αυτός.

                        Μια ερώτηση...λογικά μόνο με ταυτότητα μπορώ να πάω ε; Δεν χρειάζονται πλέον διαβατήρια κλπ..(δεν έχω κιόλας)αν και δεν έχω την ολοκαίνουρια ταυτότητα, τα στοιχεία είναι με λατινικούς χαρακτήρες οπότε πρέπει να είμαι κομπλέ.

                        Σας ευχαριστώ και πάλι! Να είστε όλοι καλά!

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by KiTz View Post
                          Ααααα...τζάμπα χάρηκα! :P

                          Το συζήτησα με το φιλαράκι μου και το πολύ τέλη Αυγούστου θα είμαι Εδιμβούργο και θα αρχίσω να ψάχνω άμεσα για δουλειά και θα με βοηθήσει όσο μπορεί και αυτός.

                          Μια ερώτηση...λογικά μόνο με ταυτότητα μπορώ να πάω ε; Δεν χρειάζονται πλέον διαβατήρια κλπ..(δεν έχω κιόλας)αν και δεν έχω την ολοκαίνουρια ταυτότητα, τα στοιχεία είναι με λατινικούς χαρακτήρες οπότε πρέπει να είμαι κομπλέ.

                          Σας ευχαριστώ και πάλι! Να είστε όλοι καλά!
                          KiTz: Το έχουμε γράψει πάρα πολλές φορές, τα ταξιδιωτικά έγγραφα (διαβατήριo, κ.λ.π.) είναι απαραίτητα.
                          Υπάρχει η υποχρέωση να επιδεικνύεις την έγκυρη ταυτότητα (νέου τύπου) ή το διαβατήριο(με το τσιπάκι) όταν ταξιδεύεις από και προς το Ηνωμένο Βασίλειο. (σε όλες τις χώρες της ευρώπης είναι άκρως απαραίτητα).
                          Η χώρα αυτή (UK) αν και μέλος της Ε.Ε, ΔΕΝ ανήκει στον άνευ συνόρων χώρο Σένγκεν.


                          EE - Ταξιδιωτικά έγγραφα για υπηκόους της ΕΕ - Η Ευρώπη σου
                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment


                            #14
                            Ok got it, άρα πρέπει να πάω να βγάλω ένα, σε ευχαριστώ!


                            Υ.Γ: Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με τις αεροπορικές εταιρίες, και από ότι είδα δεν υπάρχει απευθείας πτήση για Edinburgh από Θεσσαλονίκη, θα πρέπει να πάω πρώτα με τρένο Αθήνα και μετά από εκεί να πετάξω για EDI?

                            Οι αεροπορικές που κοίταξα είναι easyjet/ryanair/aegean..τώρα από τιμές δεν βλέπω τόσο μεγάλη διαφορά..το κακό με την easyjet είναι ότι σου επιτρέπει μόνο handbag και έχω αρκετά ρούχα να πάρω μαζί μου. (μόνο ρούχα).

                            Comment


                              #15
                              Μπορείς να πετάξεις από Θεσσαλονίκη προς Μάντσεστερ με Easyjet και από εκεί οδικώς να πας στο Εδιμβούργο. Σύγκρινε τις τιμές γιατί από όσο θυμάμαι Αθήνα-Εδιμβούργο είναι ακριβό το εισητήριο.

                              Comment

                              Working...
                              X