Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάσευση στην Σκωτία, Edinburgh.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    καλημερα,ενδιαφερομαι για προπτυχιακο στην κοινωνιολογια στο πανεπιστημιο του εδιμβουργου. απο το ψαξιμο που εκανα εχω μπερδευτει λιγο,θα μπορουσε καποιος να μου πει εαν δεχονται lower του michigan? αν οχι ποια ειναι τα english requirements? επισης σε καποια σημεια αναφερεται μονο στο απολυτηριο του λυκειου ενω σε αλλα και στις πανελληνιες..τι απο τα δυο ισχυει,? υπολογιζεται ο βαθμος του απολυτηριου(που πρεπει να ειναι 18.5) η το απολυτηριο μαζι με τις πανελληνιες? επισης,ισχυει οτι στα μαθηματα της κατευθυνσης καθως και στα αγγλικα πρεπει να εχω μ.ο. 18? ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

    Comment


      #92
      Γεια σου Γιάννη,

      Lower, δεν δέχεται απόσο ξέρω κανένα πανεπιστήμιο. Δέχονται Proficiency ή, αν δε το έχεις, το TOEFL ή το IELTS. Για τα 2 τελευταία, δεν είνα ακριβώς πτυχία αλλά είναι ένα είδος τέστ που παίρνεις ένα σκορ. Κάθε πανεπιστήμιο έχει τα δικά του σκορ έιτε για το TOEFL είτε για το IELTS. Προφανώς, όσο πιο καλό πανεπιστήμιο, ενδεχομένως να πρέπει να πετύχεις ένα καλύτερο σκορ. Προσωπικά, είχα δώσει το TOEFL και το θεώρησα σχετικά εύκολο. Άλλοι μπορεί να σε συμβουλέψουν για το IELTS. Λίγες διαφορές έχουν.

      Από όσο ξέρω, οι πανελλήνιες είνα για την Ελλάδα που παίρνεις μόρια για να μπεις σε Ελληνικό πανεπιστήμιο. Το βαθμό απολυτηρίου θα θέλουν.
      Για το τελευταίο, δεν χρειάζεται να έχεις κάποιο βαθμό στα αγγλικά ή στα μαθήματα.

      Good luck!

      Comment


        #93
        Κοιταξε καλυτερα την ιστοσελιδα του πανεπιστημιου καποια πανεπιστημια εχουν τα requirements στην ιστοσελιδα Undergraduate study | The University of Edinburgh αν οχι κανε αυτο https://www.britishcouncil.org/voice...-uk-university που έτσι κι αλλιως θα χρειαστεις να το κανεις για να σε πάρουν στο πανεπιστημιο που θες.

        Comment


          #94
          Originally posted by jpaokx View Post
          Γεια σου Γιάννη,

          Lower, δεν δέχεται απόσο ξέρω κανένα πανεπιστήμιο. Δέχονται Proficiency ή, αν δε το έχεις, το TOEFL ή το IELTS. Για τα 2 τελευταία, δεν είνα ακριβώς πτυχία αλλά είναι ένα είδος τέστ που παίρνεις ένα σκορ. Κάθε πανεπιστήμιο έχει τα δικά του σκορ έιτε για το TOEFL είτε για το IELTS. Προφανώς, όσο πιο καλό πανεπιστήμιο, ενδεχομένως να πρέπει να πετύχεις ένα καλύτερο σκορ. Προσωπικά, είχα δώσει το TOEFL και το θεώρησα σχετικά εύκολο. Άλλοι μπορεί να σε συμβουλέψουν για το IELTS. Λίγες διαφορές έχουν.

          Από όσο ξέρω, οι πανελλήνιες είνα για την Ελλάδα που παίρνεις μόρια για να μπεις σε Ελληνικό πανεπιστήμιο. Το βαθμό απολυτηρίου θα θέλουν.
          Για το τελευταίο, δεν χρειάζεται να έχεις κάποιο βαθμό στα αγγλικά ή στα μαθήματα.

          Good luck!
          ευχαριστω για τις πληροφοριες,το εψαξα τις τελευταιες μερες και ενημερωθηκα σχετικα με το IELTS Στη σελιδα του πανεπιστημιου υπαρχει ειδικη υποκατηγορια για καθε ευρωπαικη χωρα σχετικα με τις προυποθεσεις των φοιτητων που γινονται δεκτοι..εκει αναφερει πως χρειαζεται μεσος ορος 18.5 απολυτηριου και πανελληνιων..οπως καταλαβενετε αν περιλαμβανονται και οι πανελληνιες ειναι πολλη δυσκολη η εισαγωγη..υπαρχει καποιος αλλος τροπος να σε δεχθουν παρακαμπτοντας τις πανελληνιες? καπου διαβασα πως υπαρχουν 2μηνα courses, οπου ολοκληρωνοντας τα,σε συνδιασμο με το ielts γινεσαι δεκτος..αν γνωριζετε κατι, ενημερωστε με!

          Comment


            #95
            Originally posted by NarrowB View Post
            Κοιταξε καλυτερα την ιστοσελιδα του πανεπιστημιου καποια πανεπιστημια εχουν τα requirements στην ιστοσελιδα Undergraduate study | The University of Edinburgh αν οχι κανε αυτο https://www.britishcouncil.org/voice...-uk-university που έτσι κι αλλιως θα χρειαστεις να το κανεις για να σε πάρουν στο πανεπιστημιο που θες.
            πριν λιγες μερες κοιταξα στη σελιδα του πανεπιστημιου σχετικα με τα requirements οσο για τα αγγλικα τοσο για τον βαθμο...ομως δεν ηταν ξεκαθαρο το εαν στον μεσο ορο 18.5 συμψηφιζεται η οχι ο βαθμος των πανελληνιων με του απολυτηριου..οπως εγραψα σε ενα αλλο σχολιο,εαν γνωριζετε τι ισχυει η καποιον τροπο να ''προσπερασω'' τις πανελληνιες,παρακαλω ενημερωστε με,ευχαριστω

            Comment


              #96
              Συνήθως αναφέρονται στο απολυτήριο.Το καλύτερο όμως που έχεις να κάνεις έίναι να επικοινωνήσεις με το πανεπιστήμιο.

              Comment


                #97
                Originally posted by LostInTranslation View Post
                Συνήθως αναφέρονται στο απολυτήριο.Το καλύτερο όμως που έχεις να κάνεις έίναι να επικοινωνήσεις με το πανεπιστήμιο.
                εννοειται πως θα επικοινωνησω, παντως μου εχουν πει πως στη σκωτια ειναι σχετικα ευκολο να βρει καποιος μια δουλεια..κατα ποσο ισχυει αυτο,και ειναι οι απολαβες ικανοποιητικες?,ευχαριστω

                Comment


                  #98
                  Γιατί θες ντε και καλά στο Εδιμβούργο; Η Σκωτία είναι μεγάλη και έχει και άλλα πανεπιστήμια. Το λεω σε περίπτωση που υπάρξει πρόβλημα με την αίτηση σου.
                  'Οσον αφορά το να βρει εύκολα δουλειά κάποιος, είναι σχετικό (όπως και για παντού). Σε άλλα επαγγέλματα είναι σχετικά εύκολο, σε άλλα καθόλου. Ξέρω δλδ άτομα που βρήκαν σε 3 μήνες και άλλα που ήρθαν πριν 1.5 χρόνο και ακόμα ψάχνουν.

                  Comment


                    #99
                    Αν ψάχνεις για δουλειά όσο σπουδάζεις κατά 99% θα πέρνεις 6,7 λίρες την ώρα που είναι ο βασικός.Επίσης το ότι πληρείς τις προυποθέσεις δεν σημαίνει ότι απαραίτητα έχεις εξασφαλίσει την θέση στο πανεπιστήμιο, γι αυτό καλό θα ήταν να κάνεις αιτήσεις και αλλού.

                    Comment


                      Ο LostInTranslation έχει δικιο και στα δυο. Εμένα η αδελφη μου οταν εψαχνε για να κανει το μεταπτυχιακο της εκανε αιτησεις σε πέντε πανεπιστημια. Κοίτα και εδω μήπως βρεις κάτι https://www.gov.uk/browse/education

                      Comment


                        Originally posted by jpaokx View Post
                        Γιατί θες ντε και καλά στο Εδιμβούργο; Η Σκωτία είναι μεγάλη και έχει και άλλα πανεπιστήμια. Το λεω σε περίπτωση που υπάρξει πρόβλημα με την αίτηση σου.
                        'Οσον αφορά το να βρει εύκολα δουλειά κάποιος, είναι σχετικό (όπως και για παντού). Σε άλλα επαγγέλματα είναι σχετικά εύκολο, σε άλλα καθόλου. Ξέρω δλδ άτομα που βρήκαν σε 3 μήνες και άλλα που ήρθαν πριν 1.5 χρόνο και ακόμα ψάχνουν.
                        προτιμω το εδιμβουργο διοτι εχω εκει συγγενεις,τουλαχιστον για τον πρωτο καιρο της προσαρμογης

                        Comment


                          Originally posted by LostInTranslation View Post
                          Αν ψάχνεις για δουλειά όσο σπουδάζεις κατά 99% θα πέρνεις 6,7 λίρες την ώρα που είναι ο βασικός.Επίσης το ότι πληρείς τις προυποθέσεις δεν σημαίνει ότι απαραίτητα έχεις εξασφαλίσει την θέση στο πανεπιστήμιο, γι αυτό καλό θα ήταν να κάνεις αιτήσεις και αλλού.
                          η αληθεια ειναι πως επιδιωκω μια θεση στο εδιμβουργο διοτι εχω εκει συγγενεις...οσο για τις 6.7 λιρες,ειναι ενα ποσο με το οποιο μπορει καποιος χωρις υπερβολες να ζησει?

                          Comment


                            Originally posted by NarrowB View Post
                            Ο LostInTranslation έχει δικιο και στα δυο. Εμένα η αδελφη μου οταν εψαχνε για να κανει το μεταπτυχιακο της εκανε αιτησεις σε πέντε πανεπιστημια. Κοίτα και εδω μήπως βρεις κάτι https://www.gov.uk/browse/education
                            προτιμω το εδιμβουργο διοτι εχω εκει συγγενεις,τουλαχιστον για τον πρωτο καιρο της προσαρμογης

                            Comment

                            Working...
                            X