Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 26 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 16242526
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 251 έως 260 από 260
    Καλησπέρα σε όλους.
    Συγχαρητήρια στους εμπνευστές και σε όλους τους υπόλοιπους που από τον ελεύθερό τους χρόνο αφιερώνουν λίγες γραμμές για να βοηθήσουν όλους τους επόμενους ''αναγκαστικούς μετανάστες''.
    Έχω αρχίσει να διαβάζω από το ''Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (1)'' και συνεχίζω......
    Η περίπτωση μου είναι η εξής: Γεννήθηκα στη Μελβούρνη το 1970 και το 1973 οι Έλληνες γονείς μου απόφασισαν να γυρίσουν στη μητέρα Ελλάδα, χωρίς να με ρωτήσουν βέβαια!!! Τα χρόνια πέρασαν και από τα 19 χρόνια μου ήμουν στρατιωτικός στην Πολεμική Αεροπορία έως χθές. Από εχθές συνταξιούχος, χωρίς άσπρα μαλλιά!!!!! Σε αναμονή για την λήψη της σύνταξης και όντας ακόμα ανύπανδρος, δεν θα ταλαιπωρήσω και κανένα, αλλά και έχοντας μεγάλο σόι στην Μελβούρνη αποφάσισα να ετοιμαστώ για μετεγκατάσταση.
    Από όσα έχω διαβάσει είμαι Australian citizen. Για το λόγο αυτό έκανα online αίτηση στο bdm/victoria για να λάβω πιστοποιητικό γέννησης το οποίο θα χρησιμοποιήσω για την έκδοση Australian Passport. Θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποια παρόμοια περίπτωση ώστε να ξέρω αν προχωρώ σωστά? Για την έκδοση του διαβατηρίου χρειάζομαι κάτι άλλο εκτός του πιστοποιητικού γεννήσεως? Πρέπει πρώτα να ακολουθήσω τα 13 βήματα έκδοσης του διαβατηρίου και μετά να τους τηλεφωνήσω για ραντεβού? Πρέπει να πάω Αθήνα ή μπορώ και στην Θεσσαλονική? Αυτά για την ώρα και ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μου απαντήσει.
    Υ.Γ. Τις επόμενες ημέρες θα postάρω τις λεπτομέρειες από τις μέχρι σήμερα ενέργειες μου.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mariasiran Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπομονή smara
    Και εγώ αυτο ήξερα αλλά των παιδιών μου ήρθαν μέσα σε 15 μέρες
    αυτό κάνω
    Εστειλα τα χαρτια 17 Δεκεμβρη , ελπιζω να μην παρατανε την δουλεα κανα μηνα οταν ειναι γιορτες (βλεπε Ελλαδα) και να ερθει συντομα το χαρτι. Ενα ενα να ξεμπερδευουμε γιατι ποιος ξερει τι νεα μας περιμενουν μετα τις εκλογες ;)

Καλημέρα σε όλους .
    Για το διαβατήριο σου andreouxronis χρειάζεσαι : το πιστοποιητικό γέννησης από την Αυστραλία , την ταυτότητα σου με λατινικούς χαρακτήρες , Φώτο με τις προδιαγραφές της Αυστραλίας , κάποιο λογαριασμό με τα στοιχειά σου και την διεύθυνση σου όπου θα σου στείλουν το διαβατήριο , την φόρμα (application form) συμπληρωμένη και φυσικά την επιταγή με το ακριβές αντίτιμο και τον παραλήπτη .
    Σε κανένα από τα παραπάνω δεν χρειάζεται μετάφραση ούτε φωτοτυπία εάν πας προσωπικά εσύ στο προξενείο.
    Εγώ έκανα τα διαβατήρια των παιδιών μου (Αύγουστο του 2014) και της συζύγου μου (Αύγουστο του 2013) στο προξενείο στη Θεσσαλονίκη (Αρχαιολογικού Μουσείου 28, Θεσσαλονίκη, 54641, τηλ. 2310827494 fax. 2310827424 ) κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας και ραντεβού .
    Καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με το προξενείο (στη Θεσσαλονίκη σηκώνει το τηλ. Ενώ στην Αθήνα θα ταλαιπωρηθείς με πολύ αναμονή και πολλά νούμερα που θα πρέπει να πατήσεις) και θα σου δώσει περισσότερες πληροφορίες (το όνομα της υπηρεσίας για την επιταγή , το ποσό της επιταγής ) και θα σου στείλει την φόρμα για να την συμπληρώσεις.

spyros pap Καλημέρα και Ευχαριστώ πολύ!!!!

Μόλις τηλεφώνησα!! Πράγματι στη Θεσσαλονίκη σηκώνουν το τηλέφωνο αμέσως. Προσοχή όμως αν παίρνετε με απόκρυψη δεν θα το σηκώσουν καθώς απαγορεύεται για λόγους ασφαλείας της επικοινωνίας. Εγώ πήρα από στρατιωτική υπηρεσία (έχει απόκρυψη), απάντησε τηλεφωνητής και στο τέλος με έκλεισε. Επειδή ξαναπήρα αμέσως νομίζοντας ότι κάποιο λάθος έγινε, το σήκωσε ένας κύριος και μου εξήγησε τα παραπάνω.

Λοιπόν : Δεν θα μου στείλει τη φόρμα (application form) αλλά πρέπει να συμπληρώσω αυτή που υπάρχει στο site https://www.passports.gov.au ακολουθώντας το εξής path (μονοπάτι) : apply for a passport - στη σελίδα που μεταφέρεσαι επιλέγεις τα κριτήρια και πατάς next (κάτω δεξιά) - στη σελίδα που μεταφέρεσαι έχει οδηγίες για τις φωτογραφίες, εκτυπώσεις, συγκεκριμένο στυλό (μαύρο) το οποίο πρέπει να χρησιμοποιήσεις!!!!! και αφού ενημερωθείς πατάς accept, περιμένεις λίγο και μετά πατάς next (κάτω δεξιά). Τώρα μεταφέρεσαι στη σελίδα με τα 13 βήματα που θα πρέπει να συμπληρώσεις. Εδώ σταμάτησα γιατί μου είπε ο κύριος από το Προξενείο της Θεσσαλονίκης ότι καλύτερα είναι να έχω πάρει στα χέρια μου το πιστοποιητικό γέννησης από την Αυστραλία και μετά.

Όταν συμπληρώσω τη φόρμα και την εκτυπώσω θα πρέπει να τηλεφωνήσω για να κλείσω ραντεβού. Στα γρήγορα μου είπε ότι θα πρέπει να υπάρχει ένας μάρτυρας ο οποίος θα βεβαιώσει υπογράφοντας και συμπληρώνοντας τα στοιχεία του στην φόρμα για την αλήθεια των στοιχείων που συμπλήρωσα και πρέπει να ασκεί κάποιο δημόσιο ή νομικό επάγγελμα (δικηγόρος, γιατρός, αστυνομικός, στρατιωτικός, εκπαιδευτικός,κλπ.). Ο ίδιος θα υπογράψει και την μια από τις δύο φωτογραφίες με το κείμενο ''This is a true photo of family and given name''. Δεν χρειάζεται επικύρωση, στρογγυλή και τέτοιες ελληνιές!!!!!

Ακόμα μου είπε ότι η πληρωμή μπορεί να γίνει και με πιστωτική ή χρεωστική κάρτα και τέλος ότι το διαβατήριο θα μου σταλεί ταχυδρομικώς.

Αυτά για την ώρα, οτιδήποτε νεότερο θα postάρω για ενημέρωση!!!!

Banned
    Καλησπέρα
    Θέλω να κάνω αίτηση για TFN για μένα. Έχω κάνει ήδη για τον άντρα μου που είναι Αυστραλός υπήκοος και τώρα θέλω να κάνω για μένα. Απλώς θέλω μια απιβεβαίωση από εσάς.
    Η αίτηση η δική μου που δεν είμαι υπήκοος και δεν έχω κάνει ακόμα αίτηση για partner visa θα είναι Tax file number – application or enquiry for individuals living outside Australia
    https://www.ato.gov.au/uploadedFiles...D6797n2628.pdf

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mariasiran Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα
    Θέλω να κάνω αίτηση για TFN για μένα. Έχω κάνει ήδη για τον άντρα μου που είναι Αυστραλός υπήκοος και τώρα θέλω να κάνω για μένα. Απλώς θέλω μια απιβεβαίωση από εσάς.
    Η αίτηση η δική μου που δεν είμαι υπήκοος και δεν έχω κάνει ακόμα αίτηση για partner visa θα είναι Tax file number – application or enquiry for individuals living outside Australia
    https://www.ato.gov.au/uploadedFiles...D6797n2628.pdf
    https://www.ato.gov.au/Individuals/T...rary-visitors/

Αν θυμάμαι καλά εδω κάνεις αίτηση αφου είσαι στήν Αυστραλία μέσα και δεν είσαι ακόμα permanent
    το άλλο που έβαλες είναι( for individuals living outside Australia)

και για όποια απορία μην γίνει κανένα λάθος

If you need more information, visit the nearest Tax Office shopfront site or phone 13 28 61. If you do not speak English you should contact our translating and interpreting service (TIS) on 13 14 50
    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

Banned
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Aussie Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.ato.gov.au/Individuals/T...rary-visitors/

Αν θυμάμαι καλά εδω κάνεις αίτηση αφου είσαι στήν Αυστραλία μέσα και δεν είσαι ακόμα permanent
    το άλλο που έβαλες είναι( for individuals living outside Australia)

και για όποια απορία μην γίνει κανένα λάθος

If you need more information, visit the nearest Tax Office shopfront site or phone 13 28 61. If you do not speak English you should contact our translating and interpreting service (TIS) on 13 14 50
    Efxaristo poly Aussie. Ta greeklish einai giati akoma den exoume internet sto spiti kai eimai se mia bibliothiki tora.

Yuppee!
    Έρχονται τα χαρτιά για citizenship by descent της κόρης μου.
    Τα είχα στείλει 17 Δεκέμβρη , εγκρίθηκαν κ έφυγαν από Αγγλία 17 Γενάρη αλλά είναι ακόμη στο δρόμο!? (Από Ελλάδα είχαν κάνει 5 μέρες να φτάσουν εκεί)
    Ώρα για διαβατήρια τώρα!

Banned
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο smara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yuppee!
    Τα είχα στείλει 17 Δεκέμβρη , εγκρίθηκαν κ έφυγαν από Αγγλία 17 Γενάρη αλλά είναι ακόμη στο δρόμο!? (Από Ελλάδα είχαν κάνει 5 μέρες να φτάσουν εκεί)
    Ώρα για διαβατήρια τώρα!
    Άντε με το καλό! Και μετά τα εισιτήρια!!!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο smara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yuppee!
    Ώρα για διαβατήρια τώρα!
    Υπομονή κ σύντομα στην Αυστραλία
    Ενημερωτικά:
    1. Όποιος θέλει να διαβάσει πολλές πληροφορίες για την ζωή στην Αυστραλία: Εδώ...!!!
    2. Η Μετανάστευση μοιάζει σαν το Αγγούρι κ τρώγεται αναλόγως σε ποια κατηγορία ανήκει ο καθένας: Εδώ...!!!

Κανόνας:
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

Σελίδα 26 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 16242526

Παρόμοια Θέματα

1. Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (5)
    Από australian in forum Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι
    Απαντήσεις: 183
    Τελευταίο Μήνυμα: 21.08.2012, 15:50
  2. Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (4)
    Απαντήσεις: 188
    Τελευταίο Μήνυμα: 30.06.2012, 12:26
  3. Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (1)
    Απαντήσεις: 299
    Τελευταίο Μήνυμα: 15.05.2012, 21:36
  4. Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (3)
    Απαντήσεις: 216
    Τελευταίο Μήνυμα: 14.05.2012, 21:06
  5. Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (2)
    Απαντήσεις: 220
    Τελευταίο Μήνυμα: 20.04.2012, 23:05

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like