Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (12)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by sweetelenitsa View Post
    Οοοοοοταν πηγαινα σχολείο στο Σίδνευ αρχές Φεβρουαρίου θυμάμαι ξεκινούσαμε.
    School term dates | australia.gov.au καθε πολιτεια εχει δικα της terms
    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

    Comment


      Originally posted by kikirikoy View Post
      School term dates | australia.gov.au καθε πολιτεια εχει δικα της terms
      Αυτό σκεφτόμουν μετά. Ευχαριστώ πολύ!

      Comment


        ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΕΣ ΠΑΙΔΙΩΝ

        Και ναι!!! Μόλις πριν λίγο ήρθαν οι υπηκοότητες των παιδιών από το Λονδίνο. Όχι με ταχυδρομείο αλλά με courier!
        Sweetelenitsa είσαι η επόμενη!!!
        Σχεδόν 1 μήνας από τότε που τα έστειλα

        Comment


          Originally posted by mariasiran View Post
          ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΕΣ ΠΑΙΔΙΩΝ

          Και ναι!!! Μόλις πριν λίγο ήρθαν οι υπηκοότητες των παιδιών από το Λονδίνο. Όχι με ταχυδρομείο αλλά με courier!
          Sweetelenitsa είσαι η επόμενη!!!
          Σχεδόν 1 μήνας από τότε που τα έστειλα

          Με ποια κουριερ;;; Να ειδοποιησω γιατι αν δεν γραφουν αριθμο τηλεφωνου απ' εξω δε θα το λαβω ποτε... Δεν εχουμε οδους και αριθμους εδω που μενω και τα πανε οπου τους βολευει...

          Comment


            Πήρα σήμερα ένα email που έλεγε στο θέμα Welcome to Centrelink Electronic Message (for office use only: .......)

            Γιατί μου το έστειλαν γνωρίζει κανείς; Έχω δώσει το mail μου για την υπηκοότητα του παιδιού, τη βιζα του συζύγου και την αίτηση για σύνταξη του πατέρα μου...

            Comment


              Θεμα Αυστραλεζικου Διαβατηριου καιν Υπηκοοτητας.....

              Καλημερα σας, ειμαι καινουργια στην ομαδα και θα ηθελα πολυ την βοηθεια σας. Φυσικα ειμαι στη διαθεση σας για οτιδηποτε χρειαστειτε και εσεις. Ειμαι αυστραλιανη υπηκοος απο τον πατερα μου,εχω αυστραλεζικο διαβατηριο που εχει ληξει το 83,υπαρχει το πιστοποιητικο υπηκοοτητας και ειμαι γεννημενη στην Ελλαδα.Εζησα στην Αυστραλια 16 χρονια.Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης...Am I a citizen by descent? Εχω ακομα την υπηκοοτητα μου? Μπορω να βγαλω καινουργιο διαβατηριο και να βγαλω διαβατηριο και υπηκοοτητα στον 23 ετων γιο μου που και αυτος ειναι γεννημενος στην Ελλαδα?Θα εκτιμουσα πολυ την βοηθεια σας. Σας ευχαριστω εκ των πρωτερον.

              Comment


                Originally posted by mariasiran View Post
                Δηλαδή έφυγες χωρίς τις υπηκόοτητες των παιδιών ;
                Γίνεται αυτο; Οι υπηκόοτητες δεν χρειάζονται για να βγουν τα διαβατήρια; Ή ταξίδεψαν τα παιδιά με ελληνικά διαβατήρια;
                Ρωτάω γιατί περιμένουμε τις υπηκόοτητες για να κλείσουμε εισιτήρια
                Οχι!! Οι υπηκοοτητες χρειαζονται να βγουν τα διαβατηρια των παιδιων! Μετα ειχα να περιμενω την βιζα του ανδρα μου,....ε και οταν βγηκε,τοτε φυγαμε!
                “Nothing is forever”

                Comment


                  Originally posted by maria1960 View Post
                  Καλημερα σας, ειμαι καινουργια στην ομαδα και θα ηθελα πολυ την βοηθεια σας. Φυσικα ειμαι στη διαθεση σας για οτιδηποτε χρειαστειτε και εσεις. Ειμαι αυστραλιανη υπηκοος απο τον πατερα μου,εχω αυστραλεζικο διαβατηριο που εχει ληξει το 83,υπαρχει το πιστοποιητικο υπηκοοτητας και ειμαι γεννημενη στην Ελλαδα.Εζησα στην Αυστραλια 16 χρονια.Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης...Am I a citizen by descent? Εχω ακομα την υπηκοοτητα μου? Μπορω να βγαλω καινουργιο διαβατηριο και να βγαλω διαβατηριο και υπηκοοτητα στον 23 ετων γιο μου που και αυτος ειναι γεννημενος στην Ελλαδα?Θα εκτιμουσα πολυ την βοηθεια σας. Σας ευχαριστω εκ των πρωτερον.
                  Δεν ξερω ολες τις λεπτομερειες αλλα και εγω ειχα αυστραλεζικο διαβατηριο και απο την στιγμη που εισαι αυστραλος υπηκοος μου ειπαν απο την πρεσβεια,δεν παυεις ποτε να εισαι.Καλο θα ηταν να παρεις τηλεφωνο στην πρεσβεια της Αυστραλιας να σου τα πουν αναλυτικοτατα τι πρεπει να κανεις!
                  “Nothing is forever”

                  Comment


                    Originally posted by mariasiran View Post
                    Smara εννοείς για να πάρεις birth certificate? Και αν ναι τι ακριβώς χαρτιά έχεις;
                    Θα στειλω birth certificate και αποδεικτικα ταυτοτητας για να γινει διορθωση του birth certificate . Στλενω και το επικυρωμενο ελληνικο μαζι με την μεταφραση;

                    ετσι λεω δηλαδη γιατι τη μια μου λενε ετσι, την αλλη αλλιως και κανεις δε μου δινει μια σαφη απαντηση.
                    To Sydney Registry τη μια μου λεει οτι μπορω να διορθωσω το ονομα και την αλλη οτι μαλλον χωρις Αυστραλο JP μαλλον θα απορριφθει η αιτηση

                    Comment


                      Originally posted by smara View Post
                      Θα στειλω birth certificate και αποδεικτικα ταυτοτητας για να γινει διορθωση του birth certificate . Στλενω και το επικυρωμενο ελληνικο μαζι με την μεταφραση;

                      ετσι λεω δηλαδη γιατι τη μια μου λενε ετσι, την αλλη αλλιως και κανεις δε μου δινει μια σαφη απαντηση.
                      To Sydney Registry τη μια μου λεει οτι μπορω να διορθωσω το ονομα και την αλλη οτι μαλλον χωρις Αυστραλο JP μαλλον θα απορριφθει η αιτηση
                      Το λάθος έχει γίνει στο αυστραλέζικο birth certificate γιατί δεν κατάλαβα καλά.
                      Εγώ πάντως που ζήτησα του άντρα μου δεν έστειλα κάποιο χαρτί επικυρωμένο. Έστειλα την ταυτότητα του, δίπλωμα νέου τύπου (κάρτα) και πιστωτική κάρτα. Επίσης τους έστειλα ένα παλιό bierth certificate το οποίο δεν ήταν σε καλή κατάσταση, γι΄ αυτό το λόγο και χρειαζόμουν καινούργιο. Κανένα δεν είχε επικύρωση.
                      Τι εννοείς το επικυρωμένο ελληνικό;

                      Comment


                        Originally posted by mariasiran View Post
                        Το λάθος έχει γίνει στο αυστραλέζικο birth certificate γιατί δεν κατάλαβα καλά.
                        Εγώ πάντως που ζήτησα του άντρα μου δεν έστειλα κάποιο χαρτί επικυρωμένο. Έστειλα την ταυτότητα του, δίπλωμα νέου τύπου (κάρτα) και πιστωτική κάρτα. Επίσης τους έστειλα ένα παλιό bierth certificate το οποίο δεν ήταν σε καλή κατάσταση, γι΄ αυτό το λόγο και χρειαζόμουν καινούργιο. Κανένα δεν είχε επικύρωση.
                        Τι εννοείς το επικυρωμένο ελληνικό;
                        το λαθος ειναι στο Αυστραλεζικο επωνυμο . Δεν ξερω αν πρεπει να το διορθωσω η απλα να ζητησω να μεταφραστουν τα Ελληνικα συμφωνα με τον τροπο που ειναι γραμμενο το Αγγλικο γιατι πρεπει να δωσω την υπηκοοτητα αργοτερα στην κορη μου.

                        Επικυρωση εννοω της φωτοτυπιας για να μπει σφραγιδα της Χαγης. Εσυ πως εστειλες τα εγγραφα, απλη φωτοτυπια;

                        Comment


                          Originally posted by smara View Post
                          το λαθος ειναι στο Αυστραλεζικο επωνυμο . Δεν ξερω αν πρεπει να το διορθωσω η απλα να ζητησω να μεταφραστουν τα Ελληνικα συμφωνα με τον τροπο που ειναι γραμμενο το Αγγλικο γιατι πρεπει να δωσω την υπηκοοτητα αργοτερα στην κορη μου.

                          Επικυρωση εννοω της φωτοτυπιας για να μπει σφραγιδα της Χαγης. Εσυ πως εστειλες τα εγγραφα, απλη φωτοτυπια;
                          Με email τα έστειλα. Οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις αντίγραφα ούτε να βάλεις σφραγίδα Χάγης.
                          Εσύ θα τα στείλεις ταχυδρομικώς; Τώρα για το επώνυμο δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν ξέρω.
                          Ίσως αν ρωτούσες στο τμήμα διαβατηρίων στην Πρεσβεία;
                          Βέβαια νομίζω ότι είναι πιο εύκολο να αλλάξεις την ελληνική μετάφραση μιας που μπορείς στα έγγραφα που θα στείλεις να στείλεις πως θέλεις να είναι το επώνυμο σου.

                          Comment


                            Originally posted by mariasiran View Post
                            Με email τα έστειλα. Οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις αντίγραφα ούτε να βάλεις σφραγίδα Χάγης.
                            Εσύ θα τα στείλεις ταχυδρομικώς; Τώρα για το επώνυμο δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν ξέρω.
                            Ίσως αν ρωτούσες στο τμήμα διαβατηρίων στην Πρεσβεία;
                            Βέβαια νομίζω ότι είναι πιο εύκολο να αλλάξεις την ελληνική μετάφραση μιας που μπορείς στα έγγραφα που θα στείλεις να στείλεις πως θέλεις να είναι το επώνυμο σου.
                            Thanks mariasiran

                            Comment


                              ΦΕΥΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ!!!

                              Επιτέλους ήρθε και η δική μας ώρα για να φύγουμε. Προχθές κλείσαμε εισιτήρια με Qantas Airways με αεροσκάφος της Emirates για 8 Ιανουαρίου από Κωνσταντινούπολη. Και μάλιστα βρήκαμε και με το Airbus A-380-800 το οποίο έχει και ίντερνετ!
                              Θα καθίσουμε και 3 μέρες στην Πόλη για να τη δουν τα παιδιά. Όλα καλά λοιπόν!!!
                              Τα εισιτήρια για 4 άτομα ήταν 2530 ευρώ.
                              Τώρα σιγά σιγά πρέπει να πακετάρουμε... Κανένας εθελοντής;;

                              Comment


                                Originally posted by mariasiran View Post
                                ΦΕΥΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ!!!

                                Επιτέλους ήρθε και η δική μας ώρα για να φύγουμε. Προχθές κλείσαμε εισιτήρια με Qantas Airways με αεροσκάφος της Emirates για 8 Ιανουαρίου από Κωνσταντινούπολη. Και μάλιστα βρήκαμε και με το Airbus A-380-800 το οποίο έχει και ίντερνετ!
                                Θα καθίσουμε και 3 μέρες στην Πόλη για να τη δουν τα παιδιά. Όλα καλά λοιπόν!!!
                                Τα εισιτήρια για 4 άτομα ήταν 2530 ευρώ.
                                Τώρα σιγά σιγά πρέπει να πακετάρουμε... Κανένας εθελοντής;;
                                Καλό ταξίδι! Με το καλό να φτάσετε!
                                Πακετάρισμα? ...

                                Comment

                                Working...
                                X