Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (12)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Καλησπέρα Βαγγέλη. Όσον αφορά τη δική σου
    περίπτωση, όπου δεν θα μπορείς εσύ να δουλέψεις,
    πρέπει να δωσετε έμφαση στη δήλωση της γυναίκας
    σου (που θα είναι και sponsor σου) για το πως θα
    σε στηρίξει έτσι ούτος ώστε να ανταπεξέλθεις στα έξοδα της εκεί
    διαβίωσης.
    Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ειδική κατηγορία για
    βίζα σε αυτές της περιπτωσεις αλλά από τι στιγμή
    που εισαι παντρεμένος τόσα χρόνια και έχεις και
    παιδιά με υπηκοότητα, δε νομίζω να σου στερήσουν
    την partner visa, η οποία θα σου δώσει και τα ανάλογα
    δικαιώματα.
    Εύχομαι τα καλύτερα

    Comment


      #32
      Originally posted by βαγγελης 25011963 View Post
      βαγγελης 25011963: καλησπερα ειμαι 51χρ 30 χρονια παντρεμενος με 3 παιδια 26χρ 23χρ 13χρ η συζηγος γεννημενη μελβουρνη οπου ηλθε ελλαδα 14 χρ εχει αυστραλεζικη υπηκοοτητα οπως κ τα παιδια μας η κορη μας η μεγαλη τωρα ειναι μελβουρνη οπου εργαζεται εκει τωρα. Περιουσιακα στοιχεια υπαρχουν 3 σπιτια 1 μαγαζι κ 1 χωραφι με ελιες εγω εχω απαπηρικη συνταξη μεχρι το 2016 η συζυγος βγαινει με συνταξη λογω ανηλικου θα θελαμε να παμε εκει στην κορη μας 1)μπορει η συζυγος να εργασθει εκει κ αν οχι μπορει να παιρνει ταμειο ανεργιας?2)αν κανω τα χαρτια για μονιμη βιζα θα με δεχτουν η θα με απορριψουν λογω αναπηριας? 3) που ειναι καλυτερα να κανω τα χαρτια εκει η εδω? 4)περισσοτερες πιθανοτητες που εχω να μου δωσουν βιζα εκει η εδω?5) ποια βιζα ειναι καλυτερη στην περιπτωση μου ? σας κουραζω κ συγνωμη για αυτο αλλα η εμπειρια σας νομιζω ειναι μεγαλη απο αλλους που ανταλλασεται αποψεις περιμενω γνωμες ,απαντησεις κ οτιδηποτε με βοηθησει ευχαριστω πολυ
      Aφου η γυναίκα σου είναι υπήκοος εσυ θα κατέβεις με partner visa δεν υπάρχει αλλη Visa για σένα.
      'Οσον αφορά την αναπηρία αυτό θα σου απαντήσουν οι γιατροί σε τι θα σε εξαιρέσουν απο medicare αυτα δεν μπορούμε να στα απαντήσουμε εμείς.
      Οσον αφορά την εργασία εννοείτε και μπορεί να δουλέψει η γυναίκα σου και ή να λάβει τα επιδόματα ως υπήκοος εκτος αν εχει εισοδήματα που φαίνονται οπότε πιθανά δεν θα πάρει αλλά και αυτά η μονη εγκυρη πηγή να σας τα πεί ακριβώς είναι το centrelink.
      Διάβασε έχουν απαντηθεί ολα αυτά που ρωτάς πολλάκις φορες.
      καλή επιτυχία εύχομαι
      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

      Comment


        #33
        Ανανέωση Αυστραλιανού διαβατηρίου έπειτα από 28 χρόνια

        Γειά σας, ονομάζομαι Γιωργος. Ελπίζω να μην παραβαίνω κάποιους κανόνες του forum ανοίγοντας αυτό το θέμα αλλά έψαξα όλο το forum και δεν βρήκα κάποια περίπτωση σαν την δική μου. Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
        Οι γονείς μου μετανάστευσαν στην Αυστραλία το 1968. Εγώ ήμουν 4μιση ετών όταν έγινε αυτό. Πήραν την υπηκοότητα και επιστρέψαμε όλοι μαζί το 1977 με Αυστραλιανό διαβατήριο. Οι δικοί μου έχουν ακόμη τα διαβατήριά τους με τα στοιχεία των παιδιών (3 στον αριθμό). Εγώ το 1984 έβγαλα διαβατήριο (Αυστραλέζικο) και επέστρεψα το 1986 στην Αυστραλία όπου έμεινα για 3 μήνες και μετά πάλι Ελλάδα (βλακεία μου μεγάλη). Αυτό που θέλω να ρωτήσω (αν κάποιος γνωρίζει) είναι το εξής: δεν έχω κάποιο χαρτί που να λέει ότι είχα την υπηκοότητα της χώρας παρά μόνο το παλιο μου διαβατήριο και τα certificate of citizenship των γονιών μου. Τώρα θέλω να ανανεώσω το Αυστραλέζικο διαβατήριο μου αν γίνεται αλλά στο site της πρεσβείας από ότι είδα σαν supporting document θέλουν το certificate of citizenship το οποίο δεν το έχω. Μήπως γνωρίζει κάποιος πού μπορώ να το βρω; 'Εχω άραγε ακόμη την αυστραλιανή υπηκοότητα; Αν ναι έχω και έναν πιτσιρικά σχεδόν 4 ετών. Μπορώ να κάνω χαρτιά και για αυτόν για να την αποκτήσει; Σκέφτομαι να φύγω από Ελλάδα και αν έχω υπηκοότητα ακόμη να προσπαθήσουμε να βγάλουμε partner visa για την σύζυγο που είναι Ελληνίδα και έχει φροντιστήριο Αγγλικών στην Ελλάδα.
        Συγνώμη αν σας κούρασα με το μακρύ μου μήνυμα και ευχαριστώ για την υπομονή σας.

        Comment


          #34
          Originally posted by gtsourn View Post
          Γειά σας, ονομάζομαι Γιωργος. Ελπίζω να μην παραβαίνω κάποιους κανόνες του forum ανοίγοντας αυτό το θέμα αλλά έψαξα όλο το forum και δεν βρήκα κάποια περίπτωση σαν την δική μου. Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
          Οι γονείς μου μετανάστευσαν στην Αυστραλία το 1968. Εγώ ήμουν 4μιση ετών όταν έγινε αυτό. Πήραν την υπηκοότητα και επιστρέψαμε όλοι μαζί το 1977 με Αυστραλιανό διαβατήριο. Οι δικοί μου έχουν ακόμη τα διαβατήριά τους με τα στοιχεία των παιδιών (3 στον αριθμό). Εγώ το 1984 έβγαλα διαβατήριο (Αυστραλέζικο) και επέστρεψα το 1986 στην Αυστραλία όπου έμεινα για 3 μήνες και μετά πάλι Ελλάδα (βλακεία μου μεγάλη). Αυτό που θέλω να ρωτήσω (αν κάποιος γνωρίζει) είναι το εξής: δεν έχω κάποιο χαρτί που να λέει ότι είχα την υπηκοότητα της χώρας παρά μόνο το παλιο μου διαβατήριο και τα certificate of citizenship των γονιών μου. Τώρα θέλω να ανανεώσω το Αυστραλέζικο διαβατήριο μου αν γίνεται αλλά στο site της πρεσβείας από ότι είδα σαν supporting document θέλουν το certificate of citizenship το οποίο δεν το έχω. Μήπως γνωρίζει κάποιος πού μπορώ να το βρω; 'Εχω άραγε ακόμη την αυστραλιανή υπηκοότητα; Αν ναι έχω και έναν πιτσιρικά σχεδόν 4 ετών. Μπορώ να κάνω χαρτιά και για αυτόν για να την αποκτήσει; Σκέφτομαι να φύγω από Ελλάδα και αν έχω υπηκοότητα ακόμη να προσπαθήσουμε να βγάλουμε partner visa για την σύζυγο που είναι Ελληνίδα και έχει φροντιστήριο Αγγλικών στην Ελλάδα.
          Συγνώμη αν σας κούρασα με το μακρύ μου μήνυμα και ευχαριστώ για την υπομονή σας.

          Home - Australian Embassy

          Καλησπέρα,απο την στιγμή που έχεις μπλέ διαβατήριο
          έχεις και υπηκοότητα πάρε τηλ στην πρεσβεία να σου πουν τι χαρτιά χρειάζονται για έκδοση νέου διαβατηρίου !!!!!!
          επίσης ρώτα στήν πρεσβεία να σου πούν ακριβώς τι χαρτιά χρειάζονται για την οικογενειά σου !!!!


          καλή τύχη
          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

          Comment


            #35
            Ευχαριστω πολύ για την αμεση απάντηση. Υπόψιν όμως οτι το μπλε διαβατήριό μου έχει λήξει το 1989 και δεν το έχω ανανεώσει από τότε. Αυτο άραγε αποτελεί πρόβλημα; Θα πάρω πάντως αύριο Δευτέρα τηλέφωνο την πρεσβεία στο Λονδίνο (από ότι έχω διαβάσει στο forum που είναι υπεύθυνη για τα διαβατήρια)
            Ευχαριστώ πολύ

            Comment


              #36
              Εχω διαβασει παρομοια περιπτωση με την δικια σου.. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα εστω και μετα απο τα 28 χρονια.
              You Can Have Whatever You Like...

              Comment


                #37
                Ευχαριστώ πολύ βρε παιδιά. Ελπίζω για ότι καλύτερο. Να είστε καλά.

                Comment


                  #38
                  Originally posted by gtsourn View Post
                  Ευχαριστω πολύ για την αμεση απάντηση. Υπόψιν όμως οτι το μπλε διαβατήριό μου έχει λήξει το 1989 και δεν το έχω ανανεώσει από τότε. Αυτο άραγε αποτελεί πρόβλημα; Θα πάρω πάντως αύριο Δευτέρα τηλέφωνο την πρεσβεία στο Λονδίνο (από ότι έχω διαβάσει στο forum που είναι υπεύθυνη για τα διαβατήρια)
                  Ευχαριστώ πολύ
                  Επικοινώνησε με την πρεσβεία στην Αθήνα κι ΟΧΙ στο Λονδίνο!

                  Comment


                    #39
                    Καλησπέρα μια μικρή ενημέρωση,

                    απο το Σάββατο 23/8 το immi account δέχθηκε update και πλέον προσφέρει κάποιες παραπάνω υπηρεσίες, απο τις σημαντικότερες προσθήκες η δυνατότητα να κάνει κάποιος αίτηση για Citizenship by Descent online.

                    Φτιάχνω αυτή την στιγμή του ανηψιού μου, και βλέπω οτι άλλαξαν και τις φόρμες, πλέον η form 118 δεν χρειάζεται έχει γίνει ηλεκτρονική, ενώ προστέθηκε η form 1195 που είναι για την ταυτοποίηση (μόνο 2 σελίδες) που υπογράφει ο δικηγόρος κλπ.

                    The proposed changes look to be on the whole beneficial and applicants should be able to:

                    - Change passport details online
                    - Change address/email online
                    - Import paper applications for certain visas
                    - Lodge an application for Citizenship by Descent
                    - View an expanded list of correspondence, including: acknowledgment, grant, sponsorship/nomination approvals, requests for more information and withdrawal notification letters.

                    - Capability to send, share and remove applications
                    - Enhanced help and hover text
                    - More accessible information of processing times
                    - Listing all services available to clients to assist with access to more than one system
                    - Improve search and onscreen messaging

                    Comment


                      #40
                      Καλημερα/Καλησπερα σε ολους. Επαιρνα τηλεφωνο στην πρεσβεία της Αθήνας και τελικά δεν εβγαλα ακρη πατώντας στα αυτοματοποιημενα μηνύματα και τελικά πήρα στο Προξενείο της Θεσ/νίκης και μίλησα με κάποιον πολύ ευγενικό υπάλληλο που μου υπέδειξε την ιστοσελίδα στην οποία πρέπει να απευθυνθώ, έκανα την αίτηση και τώρα την Πέμπτη θα την καταθέσω προσωπικά στο Προξενείο. Όντως η ιστοσελίδα είναι κατατοπιστική και εύκολα όλα στο να γίνουν γιατι και άτομα στην Αυστραλία έχω και δικηγόρο εδώ που ταυτοποίησε τα πάντα. Είχα ένα πρόβλημα με το certificate of citizenship (δεν μπορούσα να βρω το δικό μου) και ο υπάλληλος του προξενείου μου είπε να κοιτάξω στο πίσω μέρος του χαρτιού και ω! το θαύμα ήμουν γραμμενος εκεί στο certificate του πατέρα μου επειδή όταν φύγαμε από Αυστραλία ήμουν ακόμη ανήλικος, και όταν ξαναέβγαλα διαβατήριο ως ενήλικος προφανώς είχαμε επιδείξει αυτό το χαρτί. Επιτέλους.
                      Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμη. Με την "γυναίκα" μου (επειδή απλά συζούμε δεν είμαστε παντρεμένοι) έχουμε παιδί, το οποίο το έχω αναγνωρίσει από την πρώτη στιγμή. Γνωρίζει κανείς σε τέτοια περίπτωση τί γίνεται; Μπορώ να βγάλω στο παιδί, ανήλικο, αυστραλιανό διαβατήριο ή πρέπει πρώτα να παντρευτούμε; πράγμα που δεν μας ενοχλεί γιατί ούτως ή άλλως δεν παντρευόμασταν στην Ελλάδα για φορολογικούς λόγους αλλά αν είναι να πάμε down under no problem mate! Ξέρετε για καμιά παρόμοια περίπτωση;
                      Ευχαριστώ πολύ

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by gtsourn View Post
                        Καλημερα/Καλησπερα σε ολους. Επαιρνα τηλεφωνο στην πρεσβεία της Αθήνας και τελικά δεν εβγαλα ακρη πατώντας στα αυτοματοποιημενα μηνύματα και τελικά πήρα στο Προξενείο της Θεσ/νίκης και μίλησα με κάποιον πολύ ευγενικό υπάλληλο που μου υπέδειξε την ιστοσελίδα στην οποία πρέπει να απευθυνθώ, έκανα την αίτηση και τώρα την Πέμπτη θα την καταθέσω προσωπικά στο Προξενείο. Όντως η ιστοσελίδα είναι κατατοπιστική και εύκολα όλα στο να γίνουν γιατι και άτομα στην Αυστραλία έχω και δικηγόρο εδώ που ταυτοποίησε τα πάντα. Είχα ένα πρόβλημα με το certificate of citizenship (δεν μπορούσα να βρω το δικό μου) και ο υπάλληλος του προξενείου μου είπε να κοιτάξω στο πίσω μέρος του χαρτιού και ω! το θαύμα ήμουν γραμμενος εκεί στο certificate του πατέρα μου επειδή όταν φύγαμε από Αυστραλία ήμουν ακόμη ανήλικος, και όταν ξαναέβγαλα διαβατήριο ως ενήλικος προφανώς είχαμε επιδείξει αυτό το χαρτί. Επιτέλους.
                        Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμη. Με την "γυναίκα" μου (επειδή απλά συζούμε δεν είμαστε παντρεμένοι) έχουμε παιδί, το οποίο το έχω αναγνωρίσει από την πρώτη στιγμή. Γνωρίζει κανείς σε τέτοια περίπτωση τί γίνεται; Μπορώ να βγάλω στο παιδί, ανήλικο, αυστραλιανό διαβατήριο ή πρέπει πρώτα να παντρευτούμε; πράγμα που δεν μας ενοχλεί γιατί ούτως ή άλλως δεν παντρευόμασταν στην Ελλάδα για φορολογικούς λόγους αλλά αν είναι να πάμε down under no problem mate! Ξέρετε για καμιά παρόμοια περίπτωση;
                        Ευχαριστώ πολύ
                        δεν εχεις κανενα προβλημα ....You might be able to get partner visa if you are married to or in a de facto relationship
                        with
                        πανω απο 2 χρονια
                        ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                        Comment


                          #42
                          Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει κάποιος που να μετέφρασε
                          το όνομα Εμμανουήλ στα Αγγλικα, να μου πει πως
                          έγραψε: Emmanuel, Emmanuil ή κάπως αλλιώς?

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by Crete View Post
                            Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει κάποιος που να μετέφρασε
                            το όνομα Εμμανουήλ στα Αγγλικα, να μου πει πως
                            έγραψε: Emmanuel, Emmanuil ή κάπως αλλιώς?

                            Emmanuel ειναι το σωστό αλλα να προσεξεις να ειναι ειναι το ιδιο γραμμένο παντού
                            πχ ταυτότητα,διαβατήριο γενικά οπου θα ειναι μεταφρασμένο
                            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                            Comment


                              #44
                              Ευχαριστώ πολύ aussie.

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by βαγγελης 25011963 View Post
                                βαγγελης 25011963: καλησπερα ειμαι 51χρ 30 χρονια παντρεμενος με 3 παιδια 26χρ 23χρ 13χρ η συζηγος γεννημενη μελβουρνη οπου ηλθε ελλαδα 14 χρ εχει αυστραλεζικη υπηκοοτητα οπως κ τα παιδια μας η κορη μας η μεγαλη τωρα ειναι μελβουρνη οπου εργαζεται εκει τωρα. Περιουσιακα στοιχεια υπαρχουν 3 σπιτια 1 μαγαζι κ 1 χωραφι με ελιες εγω εχω απαπηρικη συνταξη μεχρι το 2016 η συζυγος βγαινει με συνταξη λογω ανηλικου θα θελαμε να παμε εκει στην κορη μας 1)μπορει η συζυγος να εργασθει εκει κ αν οχι μπορει να παιρνει ταμειο ανεργιας?2)αν κανω τα χαρτια για μονιμη βιζα θα με δεχτουν η θα με απορριψουν λογω αναπηριας? 3) που ειναι καλυτερα να κανω τα χαρτια εκει η εδω? 4)περισσοτερες πιθανοτητες που εχω να μου δωσουν βιζα εκει η εδω?5) ποια βιζα ειναι καλυτερη στην περιπτωση μου ? σας κουραζω κ συγνωμη για αυτο αλλα η εμπειρια σας νομιζω ειναι μεγαλη απο αλλους που ανταλλασεται αποψεις περιμενω γνωμες ,απαντησεις κ οτιδηποτε με βοηθησει ευχαριστω πολυ
                                Σου απαντησαν ηδη ,σχετικα ,στα ερωτηματα σου.

                                Απλα ,θελω να προσθεσω ,καποια πραγματα.
                                Να μην ξεχναμε ,οτι Ελλαδα και Αυστραλια ,εχουν υπογραψει Συμφωνια Κοινωνικης Ασφαλισης μεταξυ Ελλαδας και Αυστραλιας ,που σημαινει οτι συνεργαζονται και ανταλλασουν στοιχεια...Εννοω ,με λιγα λογια ,οτι στην Ελλαδα ,οταν καποιος συνταξιουχος ,θελει και να δουλεψει...του κοβουν ολη την συνταξη ,αν ειναι κατω απο 55 χρονών και μετα τα 55 ,του κοβουν το 70% ,στο ακαθαριστο ποσό που υπερβαινει τα 30 ημερομισθια ανειδικευτου εργατη...
                                Το να δουλευει λοιπον ,ενας Ελληνας συνταξιουχος ,στην Αυστραλια και να μην ενημερωσει ,τον ασφαλιστικο του φορεα ,στην Ελλαδα ,δεν ξερω αν μπορει να συμβει ,χωρις επιπτωσεις. Γι αυτο ,ο μονος αρμοδιος φορεας ,για την σωστη ενημερωση επ αυτου ,ειναι ο ασφαλιστικος φορεας ,που δινει την συνταξη..

                                Το ιδιο και για συνταξιουχο αναπηριας ,γιατι κι αυτος ,μπορει να δουλεψει ,αναλογα με το ποσοστο αναπηριας και να λαμβανει μεχρι ενα ορισμενο ποσό ,αναλογα με τον βαθμο αναπηριας.Μονο ο ασφαλιστικος φορεας ,μπορει να δωσει απαντηση ,για το αν μπορει ,καποιος με αναπηρικη συνταξη ,να εργασθει στο εξωτερικο και με ποιες προϋποθεσεις.

                                Για περισσοτερα ,ειτε για εργασια της συνταξιουχου συζυγου ,στην Αυστραλια ,ειτε για σενα ,θα πρεπει να ρωτησετε στην αρμοδια διευθυνση του ΙΚΑ ,Διεύθυνση Διεθνών Ασφαλιστικών Σχέσεων,Γερανίου 42, Ομόνοια ,τηλ 210 678 3691 ,
                                e-mail dasika@ika.gr


                                Eπισης ,για να σας δοθουν επιδοματα ,απο Αυστραλια ,θα κοιταξουν εκτος απο τα εισοδηματα σας ,απο Ελλαδα και την ακινητη σας ,περιουσια...Με 2 συνταξεις απο Ελλαδα -δεν ξερω αν παιρνεις και καποιο άλλο επιδομα ,οπως της παραπληγιας πχ ,που κι αυτο ,φαινεται στο εκκαθαριστικο ,εκτος της αναπηρικης συνταξης κι ας μην φορολογειται,σε αντιθεση με την αναπηρικη συνταξη ,που το αν θα φορολογηθει ,εξαρταται απ το ποσοστο και την φυση της αναπηριας-,3 σπιτια ,μαγαζι-που δεν ξερω ,αν αποδιδει και εισοδημα- κι ο,τι άλλο εχετε ,δεν ξερω αν και τί ποσό μπορειτε να παρετε για Newstart Allowance.Αλλά και παλι ,οπως πολυ σωστα ,σου εγραψε η Αussie ,για το αν θα σας δωσουν επιδοματα ,αρμοδιο ν απαντησει ,ειναι μονο το Centrelink.Αλλά και να προσμετρανε διαφορετικα ,σε περιπτωση και αναπηρικης συνταξης ...καλυτερα ,να παρετε απαντησεις ,απ τον αρμοδιο φορεα.
                                Kι επειδη ,σιγουρα ,θα θελεις απαντησεις ,πριν κατεβειτε ,δες εδω ,πώς μπορεις να επικοινωνησεις ,μαζι τους.

                                Και βεβαια ,μπορεις να διαβασεις και μονος σου ,εδω ,εδω κι εδω ,σχετικα με το newstart allowance και τα Income &Assets tests etc etc
                                Σιγουρα ,υπολογιζουν και ''income from outside Australia, including non-Australian pensions and other income from sources outside Australia''
                                οπως και την ακινητη περιουσια ,εκτος Αυστραλιας ''Property and items you or your partner own or have interest in, including those assets held outside Australia, can affect your payment''
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X