Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (12)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (12)

    Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι

    #2
    Ευχαριστώ sotiris1 και kikirikoy για τις πληροφορίες. Μάλλον θα βάλουμε κάποιους εδώ από Ελλάδα για να γλυτώσουμε τη ταλαιπωρία.

    Comment


      #3
      Καλημέρα! Θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση σχετικά με την επικύρωση των Αυστραλιανών εγγράφων. Έχω διαβάσει ότι σχεδόν όλοι την κάνατε στο immigration που είναι και δωρεάν. Εγώ όμως που βρίσκομαι εκτός Αθηνών πως θα μπορούσα να την κάνω; Αν βάλω κάποιον που ασκεί επάγγελμα σε μία από τις 38 κατηγορίες επαγγελμάτων και γράψει "I certify this to be a true copy of the original" και προσθέσει την υπογραφή, το όνομα και το επάγγελμά του/της, καθώς και την ημερομηνία όπως αναφέρει η πρεσβεία της Αυστραλίας στο Λονδίνο λέτε να έχω πρόβλημα; Το έχει κάνεις κανείς σας;
      Ξέχασα να αναφέρω ότι τα έγγραφα τα χρειάζομαι και για την υπηκοότητα του μωρού μου και για την αίτηση της partner του συζύγου.

      Comment


        #4
        Ρε παιδιά δεν υπάρχει κανείς στην πρεσβεία που να μιλάει ελληνικά? Πήρα να ρωτήσω πως να κάνω ανανέωση διαβατηρίων του 1975 και δεν έβγαζα άκρη. Δεν είμαι native speaker και είναι δύσκολο να συνεννοηθείς τηλεφωνικά για περίπλοκα πράματα.

        Comment


          #5
          Originally posted by sweetelenitsa View Post
          Καλημέρα! Θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση σχετικά με την επικύρωση των Αυστραλιανών εγγράφων. Έχω διαβάσει ότι σχεδόν όλοι την κάνατε στο immigration που είναι και δωρεάν. Εγώ όμως που βρίσκομαι εκτός Αθηνών πως θα μπορούσα να την κάνω; Αν βάλω κάποιον που ασκεί επάγγελμα σε μία από τις 38 κατηγορίες επαγγελμάτων και γράψει "I certify this to be a true copy of the original" και προσθέσει την υπογραφή, το όνομα και το επάγγελμά του/της, καθώς και την ημερομηνία όπως αναφέρει η πρεσβεία της Αυστραλίας στο Λονδίνο λέτε να έχω πρόβλημα; Το έχει κάνεις κανείς σας;
          Ξέχασα να αναφέρω ότι τα έγγραφα τα χρειάζομαι και για την υπηκοότητα του μωρού μου και για την αίτηση της partner του συζύγου.
          γεια σου sweetelenitsa,θα μπορούσες να γίνεις πιο σαφής για το ποια έγγραφα μιλάς
          ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

          Comment


            #6
            Έχεις δίκιο kikirikoy, το ξέχασα... Εννοούσα το διαβατήριο και το birth certificate.

            Comment


              #7
              Originally posted by sweetelenitsa View Post
              Έχεις δίκιο kikirikoy, το ξέχασα... Εννοούσα το διαβατήριο και το birth certificate.
              απο οσα γνωριζω τα εγγραφα απο αυστραλια επικυρωνονται απο προξενιο ,πρεσβεια της αυστραλιας στο εξωτερικο.δεν ξερω εαν γνωριζει καποιος κατι αλλο,εγω στην θεση σου θα επερνα τηλ στην πρεσβεια
              ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

              Comment


                #8
                καλημέρα
                Προσπαθώ εδώ και 1 μήνα περίπου να πάρω το birth certificate του άντρα μου αλλά έπεσα επάνω στην αλλαγή του site και τα πράγματα πανε πιο αργά και απο το ελληνικό δημόσιο!
                Με την πρεσβεία στην Ελλάδα μην επικοινωνείτε για πληροφορίες σχετικά με τα δικαιολογητικά γιατί δεν έχουν ιδέα τι χρειάζεται. Επικοινώνησα εγώ μαζί τους και μου είπαν οτι δεν ειναι αρμοδιότητα τους.
                Εγώ επειδή καθυστερούσαν να μου στείλουν απάντηση με mail και έλεγαν οτι θέλουν 10 εργάσιμες μέρες για να απαντήσουν τους πήρα τηλεφωνο σήμερα και μου είπαν να βάλω δίπλωμα οδήγησης μεταφρασμένο. Μήπως ξέρει κανείς να μου πει αν αυτή η μετάφραση πρέπει να γίνει στο υπουργείο ή σε απλό μεταφραστικό γραφείο;

                Comment


                  #9
                  Originally posted by kikirikoy View Post
                  απο οσα γνωριζω τα εγγραφα απο αυστραλια επικυρωνονται απο προξενιο ,πρεσβεια της αυστραλιας στο εξωτερικο.δεν ξερω εαν γνωριζει καποιος κατι αλλο,εγω στην θεση σου θα επερνα τηλ στην πρεσβεια
                  Είχα πάρει στην πρεσβεία και μου είχαν πει ότι ΜΟΝΟ εκείνοι επικυρώνουν... Γι' αυτό σας ρώτησα. Δε νομίζω να είναι η μοναδική λύση. Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως!

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by mariasiran View Post
                    καλημέρα
                    Προσπαθώ εδώ και 1 μήνα περίπου να πάρω το birth certificate του άντρα μου αλλά έπεσα επάνω στην αλλαγή του site και τα πράγματα πανε πιο αργά και απο το ελληνικό δημόσιο!
                    Με την πρεσβεία στην Ελλάδα μην επικοινωνείτε για πληροφορίες σχετικά με τα δικαιολογητικά γιατί δεν έχουν ιδέα τι χρειάζεται. Επικοινώνησα εγώ μαζί τους και μου είπαν οτι δεν ειναι αρμοδιότητα τους.
                    Εγώ επειδή καθυστερούσαν να μου στείλουν απάντηση με mail και έλεγαν οτι θέλουν 10 εργάσιμες μέρες για να απαντήσουν τους πήρα τηλεφωνο σήμερα και μου είπαν να βάλω δίπλωμα οδήγησης μεταφρασμένο. Μήπως ξέρει κανείς να μου πει αν αυτή η μετάφραση πρέπει να γίνει στο υπουργείο ή σε απλό μεταφραστικό γραφείο;
                    Καλημέρα mariasiran, και εμάς τόσο έκανε περίπου να έρθει το Birth Certidficate, το Μάϊο είχαμε κάνει την αίτηση online στο victoria Births και μετά απο 35 ημέρες έφτασε Ελλάδα αν θυμάμαι καλά. Και ας λένε 10 ημέρες μέσα στο site, εγώ τους έστειλα και email στις 30 ημέρες να δώ τι είχε γίνει, αλλά τελικά δεν μου απάντησε κανείς και μετά απο 5 ημέρες έφτασε το πιστοποιητικό.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by mariasiran View Post
                      Μήπως ξέρει κανείς να μου πει αν αυτή η μετάφραση πρέπει να γίνει στο υπουργείο ή σε απλό μεταφραστικό γραφείο;
                      εδώ αρχίζουν τα καλά.... το τυπικό είναι
                      1) πας στο υπουργείο συγκοινωνιών επικυρώνεις φώτο αντίγραφο
                      το οποίο αυτός που θα το υπογράψει πρέπει να υπάρχει δείγμα της υπογραφής του στην περιφέρεια
                      2) πας στην περιφέρεια και σου βάζουν σφραγίδα της χαγης
                      3) το πας στο υπουργείο εξωτερικών (μεταφραστικό)για μετάφραση

                      τώρα να σου πω οτι στην αυστραλια δεν έχω ακούσει να ζητήθηκε από κανέναν σφραγίδα της χαγης (apostile) μόνο στην Ελλάδα το ζητάνε
                      εαν λοιπόν καταφέρεις να περάσεις τον σκόπελο στο μεταφραστικό ,και στο μεταφράσουν χωρίς σφραγίδα της χαγης ειναι ετοιμο

                      για απλο μεταφραστικό γραφείο δεν το εχω κανει και δεν ξερω να σου απαντησω ,εαν καποιος γνωριζει κατι περισοτερο παρακαλώ να με διορθωσει

                      ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ
                      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                      Comment


                        #12
                        Το μεταφραστικό γραφείο του υπουργείου εξωτερικών είναι πιο επίσημο έγγραφο από να πάτε σε δικηγόρο κτλ.
                        Το site είναι εδώ : Η Μεταφραστική Υπηρεσία - Μεταφραστική Υπηρεσία

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by sweetelenitsa View Post
                          Καλημέρα! Θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση σχετικά με την επικύρωση των Αυστραλιανών εγγράφων. Έχω διαβάσει ότι σχεδόν όλοι την κάνατε στο immigration που είναι και δωρεάν. Εγώ όμως που βρίσκομαι εκτός Αθηνών πως θα μπορούσα να την κάνω; Αν βάλω κάποιον που ασκεί επάγγελμα σε μία από τις 38 κατηγορίες επαγγελμάτων και γράψει "I certify this to be a true copy of the original" και προσθέσει την υπογραφή, το όνομα και το επάγγελμά του/της, καθώς και την ημερομηνία όπως αναφέρει η πρεσβεία της Αυστραλίας στο Λονδίνο λέτε να έχω πρόβλημα; Το έχει κάνεις κανείς σας;
                          Ξέχασα να αναφέρω ότι τα έγγραφα τα χρειάζομαι και για την υπηκοότητα του μωρού μου και για την αίτηση της partner του συζύγου.
                          Και εμεις εκει εχουμε κολλησει. Ειμαστε επαρχια αλλα μετα απο πολυ διαδικασια για επικυρωση καθε εγγραφου, υπαρχει σφραγιδα της Χαγης στη Νομαρχια/ Περιφερεια. Οποτε θα παμε στο Υπ Εξ για μεταφρασεις ετοιμοι. (πχ επικυρωση αντιγραφη Ταυτοτητας ηθελε υπογραφες απο διοικητες κτλ .. συνολο 3... και 3 ωρες αναμονη γιατι δεν ηξεραν τη διαδικασια και ψαχνοντουσαν)

                          Εκει που εχουμε κολλησει εμεις ειναι στο Proof of identity οπως αναφερα και σε προηγουμενο ποστ.
                          Το Registry απαντησε (μετα απο πολλες μερες) λεγοντας να επικοινωνησουμε με το γραφειο διαβατηριων εδω στην Ελλαδα το οποιο γραφειο μας λεει δεν εχει καμια δουλεια και να ρωτησουμε το Registry.

                          Τελικα μπορει να μου πει καποιος πως μαζευει τα απαραιτητα δικαιολογητικα.

                          Δεν εχω διπλωαμ οδηγησης και ληγει και το βιβλιραιο υγειας. Τι εγγραφα να παω;
                          Για την καρτα τραπεζης τι εγγραφο ζητας απο την τραπεζα; Ξερω οτι για να μπει σφραγιδα της Χαγης σε τετοιο εγγραφο ... θα στειλω τον Διευθυντη της τραπεζας στο ΚΕΠ για γνησιο της υπογραφης;;;;;;;;;;;

                          Τι εγγραφο να ζητησω απο ΙΚΑ/ΤΕΒΕ ωστε να το χρησιμοποιησω; Μπορω να βαλω πτυχιο ΙΕΚ αντι για Tertiary education card? πως τελικα να αποδειξω οτι ειμαι εγω;; :P

                          Comment


                            #14
                            Ξαναπήρα σήμερα στην Πρεσβεία στην Αθήνα, αφού επέμεινα μου είπαν ότι μπορεί να μου επικυρώσει τα έγγραφα αυτός που θα μου υπογράψει τη φωτο του παιδιού! Οπότε ισχύει αυτό που σας ρώτησα!
                            Smara δε γνωρίζω να σε βοηθήσω. Αν όμως έπαιρνες τηλέφωνο στην πρεσβεία στην Αθήνα και έλεγες ότι αφορά την υπηκοότητα του παιδιού σου όπως στη δική μου περίπτωση ίσως να σου απαντούσαν γιατί για την υπηκοότητα ζητάνε proof of signature με passport, Driver's Licence, ID Card. Μήπως κάνεις έτσι δουλειά;

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by smara View Post


                              Για την καρτα τραπεζης τι εγγραφο ζητας απο την τραπεζα; Ξερω οτι για να μπει σφραγιδα της Χαγης σε τετοιο εγγραφο ... θα στειλω τον Διευθυντη της τραπεζας στο ΚΕΠ για γνησιο της υπογραφης;;;;;;;;;;;

                              Τι εγγραφο να ζητησω απο ΙΚΑ/ΤΕΒΕ ωστε να το χρησιμοποιησω; Μπορω να βαλω πτυχιο ΙΕΚ αντι για Tertiary education card? πως τελικα να αποδειξω οτι ειμαι εγω;; :P
                              διαβασε αυτο...δεν μπαινει σφραγιδα χαγης σε εγγραφο της τραπεζας
                              Σφραγίδα της Χάγης: Προυποθέσεις για τη χορήγησή της
                              ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                              Comment

                              Working...
                              X