Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ακρίβυνε η ζωή στην Ελλάδα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ακρίβυνε η ζωή στην Ελλάδα

    Ακρίβυνε η ζωή στην Ελλάδα σύμφωνα με το ΙΝΚΑ

    Μία θέση ανάμεσα στις έξι ακριβότερες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης διεκδικεί η Ελλάδα, σύμφωνα με τον πρόεδρο του Ινστοτούτου Καταναλωτών (ΙΝΚΑ), Χαράλαμπο Κουρή.
    "Αν συνυπολογίσουμε το πόσες ώρες δουλεύουμε, σε σχέση με τους υπόλοιπους Ευρωπαίους, για την απόκτηση των ίδιων ακριβώς αγαθών, ίσως καταλήξουμε ότι ζούμε στην ακριβότερη χώρα της Ευρώπης", σημειώνει στην εφημερίδα Το Βήμα ο κ. Κουρής.
    Έρευνα της βρετανικής Mercer Human Resource Consulting δείχνει, επίσης, ότι στην παγκόσμια κατάταξη η χώρα μας σκαρφάλωσε 40 ολόκληρες θέσεις, από την 111η στην 71η, ξεπερνώντας πόλεις όπως η Μαδρίτη και η Λισαβόνα. Ανάλογες διαπιστώσεις περιέχουν έρευνες των StiftungTest και PWC.
    Την πρωτοκαθεδρία στον κατάλογο της ακρίβειας έχουν συστατικά της καθημερινότητας, από τον καφέ ως το πάρκινγκ, αλλά και δραστηριότητες που ανήκουν στον ευρύτερο κατάλογο της διασκέδασης, όπως ο κινηματογράφος και η συνδρομή καλωδιακής τηλεόρασης.
    Κατά τη θερινή σεζόν, οι τιμές είναι επίσης τσουχτερές. Ενδεικτικά, το εισιτήριο εισόδου σε πλαζ κοστίζει όσο η είσοδος σε νυχτερινό κέντρο δισκέδασης της Μαγιόρκα, ενώ ακριβές παραμένουν οι τιμές τις ομπρέλας στις παραλίες, του παγωτού και άλλων καλοκαιρινών αγαθών.
    Στον αντίποδα, φθηνότερη θεωρείται η Ελλάδα στις μεταφορές (μετρό, ταξί κ.λπ.), τη φύλαξη παιδιών και τις αμοιβές ιατρών (η έρευνα μετρά την απλή επίσκεψη σε παθολόγο).

    #2
    Πριν την αντικατάσταση της Δραχμής
    μου είχε πει ένας Οικονομολόγος στην Αθηνα:
    "Όλοι ζητάνε το Ευρώ, η Ελλάδα καταβάλει μεγάλες προσπάθειες,
    σφίγγει το ζωνάρι - όταν έρθει το Ευρώ στην Ελλάδα θα αρχίσει η πίνα."

    Η Ελλάδα είναι σχετικά με άλλες ευρωπαϊκές χώρες μια μικρή αγορά,
    οποτε δεν θα υπάρχει ποτε ο ανταγωνισμός όπως στην αγορά της Γερμανίας/Γαλλίας.
    Το φρέσκο Γάλα στη Γερμανία 0,60 ΕUR στην Ελλάδα 1,10 ΕUR ?

    Comment


      #3
      Originally posted by thanasis View Post
      Πριν την αντικατάσταση της Δραχμής
      μου είχε πει ένας Οικονομολόγος στην Αθηνα:
      "Όλοι ζητάνε το Ευρώ, η Ελλάδα καταβάλει μεγάλες προσπάθειες,
      σφίγγει το ζωνάρι - όταν έρθει το Ευρώ στην Ελλάδα θα αρχίσει η πίνα."

      Η Ελλάδα είναι σχετικά με άλλες ευρωπαϊκές χώρες μια μικρή αγορά,
      οποτε δεν θα υπάρχει ποτε ο ανταγωνισμός όπως στην αγορά της Γερμανίας/Γαλλίας.
      Το φρέσκο Γάλα στη Γερμανία 0,60 ΕUR στην Ελλάδα 1,10 ΕUR ?
      Θανάση φίλε μου,στό 1,10 έχεις μείνει ... (Έχεις καιρό νά έλθεις μάλλον !!! )

      Comment


        #4
        Φιλε μου evans, έχεις δίκαιο έχω καιρό να έρθω.
        Που να φανταστώ πως το Γάλα θα πάρει διαστάσεις σαν το πετρέλαιο !
        Που έχει φτάσει ; έχουμε και παιδιά ..

        ..να σας στείλω καμια παλέτα :D

        Comment


          #5
          Θα μου πει κανένας ποσο έχει πάει το Γάλα ; :D


          Ευτυχώς βλέπουμε και καμια αγελάδα στην Ελλάδα.

          Comment


            #6
            Ενδεικτικά δες Θανάση ενημερωτικά φυλλάδια προιόντων για αυτόν τον μήνα από ένα ελληνικό σούπερ μαρκετ και κανε συγκρίσεις!!!
            Αν βρω και άλλα θα σου βάλω αλλά μην περιμένεις θεαματικές διαφορές τιμών....

            Comment


              #7

              Comment

              Working...
              X