Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γερμανικό Γυμνάσιο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γερμανικό Γυμνάσιο

    Έχω κάποιες απορίες σχετικά με την εισαγωγή των γιων μου στο γερμανικό γυμνάσιο και θα ήθελα αν κάποιος από εσάς έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο να με διαφωτίσει. Ο άντρας μου είναι ήδη στο Darmstadt και οι υπόλοιποι μετακομίζουμε του χρόνου. Τον Ιούλιο που τον επισκεφτήκαμε ρώτησα σχετικά με την εισαγωγή των παιδιών μου στο Gymnasium, στο Staattliches Schulamt. Τα παιδιά είναι 15 και 16 χρονών δλδ τώρα θα πάνε Α και Β λυκείου στην Ελλάδα. Για το μεγάλο μου είπαν πως επειδή έχει κλείσει τα 16 πρέπει να δώσει εξετάσεις γλώσσα και μαθηματικά για να δούνε ότι όντως έχει τις δυνατότητες. Το πρόβλημα είναι ότι ζητάνε επίπεδο Γ1 ενώ εκείνος τώρα θα δώσει το Β2 και επίσης δεν ξέρω πως θα μπορέσει να γράψει μαθηματικά με εκφώνηση άσκησης στα γερμανικά. Στην Ελλάδα είναι άριστος γράφει 20αρια Μαθηματικά. Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει, πως μπορώ να βρω βιβλία με σχολική ορολογία, ρώτησα στο Γκαίτε αλλά δεν ξέρουν. Το πρόβλημα είναι ότι ζούμε Λάρισα και εδώ εχει ελάχιστα φροντιστήρια γερμανικών και όχι εξειδικευμένα. Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο και ξέρει πώς είναι οι κατατακτήριες εξετάσεις στο γερμανικό γυμνάσιο και πως μπορούν τα παιδιά να προετοιμαστούν όσο το δυνατόν καλύτερα, παρακαλώ ας με βοηθήσει. Έψαξα την ελληνική κοινότητα στο Darmstadt και το σύλλογο ελλήνων φοιτητών, αλλά η μεν κοινότητα είναι "ανύπαρκτη' και ο σύλλογος δεν μου έδωσε καμιά απάντηση. Ευχαριστώ πολύ. Περιμένω με αγωνία!

    #2
    Καλησπέρα Ελενα ελπίζω να εισαστε ολοι καλα και να περασατε ομορφα εδω στην Γερμανια.
    Μπορεις να ρωτησεις εδω
    Deutsche Schule Athen
    ειναι η γερμανικη σχολη αθηνων και ισως μπορεσουν να σου δωσουν υλη και βιβλια (τουλαχιστον ετσι μου ειπε η δικη μου δασκαλα γερμανικων στην Ελλαδα)
    και εδω θα δεις καποια βιβλια
    ΕΚΔΟΣΕΙΣ / ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΝΟΤΟΣ - Βιβλιοπωλείο
    αυτα βεβαια ειναι για γυμνασιο και δημοτικο αλλα βοηθαει πολυ με την ορολογια του σχολειου.
    τωρα καλο ειναι να ζητησεις απο το φροντιστηριο περα απο την προετοιμασια Β2 C1 να κανουν και απο αυτα τα βιβλια ορολογια.
    εδω θα βρεις και τα λεξικα με ορολογια
    Εξειδικευμένα λεξικά

    θα προσπαθησω να μαθω και αλλα για την περιπτωση σας ωστε να βοηθησω οσο μπορώ.
    Εγω δεν εχω ακομα παιδακι (α) και ετσι δεν εχω μεγαλη επαφη με το σχολειο αλλα ρωταω για να βοηθησω φιλους και μαζευω υλικο.
    καλό ειναι τα παιδια να αρχισουν και calligraphy με πενα γιατι εδω τα παιδια γραφουν με πενα και πολλες φορες τους ζητανε να γραψουν με συγκεκριμενο τροπο. αν θες περισσοτερες πληροφοριες και καποιο υλικο πες μου.
    να μου φιλησεις τον Χαρη!!!

    Comment


      #3
      Σ΄ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντησή σου. Έχω ήδη μιλήσει με τη Γερμανική Σχολή και μου έχουν δώσει τα βιβλία που διδάσκουν. Τώρα προσπαθώ να βρω πληροφορίες και από το φροντιστήριο στην Αθήνα που είχες προτείνει στο Χάρη. Αυτό βασικά που με αγχώνει είναι κατά πόσο ο μεγάλος, ο Νίκος, θα μπορέσει να περάσει τις εξετάσεις. Δεν ξέρω πόσο δύσκολες θα είναι και από ότι μου είπε η δασκάλα τους είναι πολύ βασικό να γράψει καλά στα μαθηματικά γιατί έτσι θα δείξουν επιείκεια για τις ελλείψεις της γλώσσας. Όσο για το Χάρη θα δώσει μόνο γλώσσα για να τον κατατάξουν. Ελπίζω να μην τον ρίξουν πολλές τάξεις γιατί είναι που είναι η ψυχολογία του χάλια, με κάτι τέτοιο θα απογίνει. Σ΄ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου, ειδικά μετά την απογοήτευση που φάγαμε από την ελληνική κοινότητα, είναι βάλσαμο.

      Comment


        #4
        δυστυχως οι κοινοτητες δεν λειτουργουν οπως θα επρεπε...
        για τον Νικο ισως να ρωταγες αν μπορει να εχει μαζι του καποιο λεξικο για να καταλαβει τις εκφωνησεις των ασκησεων.... αλλα νομιζω πως και οι δυο θα τα καταφερουν μια χαρα... και δεν νομιζω πως τον Χαρη θα τον κατεβασουν πανω απο μια ταξη.... οτι αλλο θελησεις εδω ειμαι!!

        Comment


          #5
          Aelena νομίζω ότι πρέπει κατ΄αρχάς να σου δώσω μερικές γενικές πληροφορίες για το γερμανικό σχολικό σύστημα. Σε παρακαλώ σημείωσε ότι οι πληροφορίες είναι πολύ απλοποιημένες και δεν καλύπτουν όλες τις λεπτομέρειες.

          Τα παιδιά εδώ πάνε μόνο τέσσερα χρόνια Δημοτικό. Ήδη στην Δ΄ Δημοτικού γράφουνε μία φορά την εβδομάδα διαγωνίσματα (ναι, καλά το κατάλαβες μια φορά την εβδομάδα) εναλλάξ στα βασικά μαθήματα. Με βάση την βαθμολογία τους σε αυτά τα μαθήματα παίρνουνε το λεγόμενο Übertrittszeugnis, με το οποίο πάνε και γράφονται (ανάλογα με το πού επιτρέπουν οι βαθμοί τους) οι πολύ καλοί μαθητές στο Gymnasium, οι μέτριοι μαθητές στο Realschule και οι λιγότερο καλοί στο Hauptschule, το οποίο τώρα τελευταία μετονομάστηκε σε Mittelschule.

          Ας πάρουμε λοιπόν την περίπτωση που κάποιο παιδάκι είναι καλός μαθητής και πάει και γράφεται στο Γυμνάσιο, που είναι αντίστοιχα το πιο δύσκολο σχολείο και πρέπει να σου τονίσω ότι το επίπεδο είναι εξαιρετικά υψηλό. Εδώ τα Γυμνάσια ως σχολεία έχουν εξ αρχής μια κατεύθυνση, έτσι υπάρχουν Γυμνάσια θεωρητικής κατέυθυνσης που έχουν στο πρόγραμμα πιο πολλά φιλολογικά μαθήματα και ξένες γλώσσες, Γυμνάσια θετικής κατεύθυνσης που έχουν πιο πολλά μαθηματικά, φυσική κ.τ.λ. και επίσης Γυμνάσια οικονομικής κατεύθυνσης με μαθήματα λογιστικής και οικονομικών. Οπότε όπως καταλαβαίνεις, ακόμα και η επιλογή της κατεύθυνσης ανάλογα με την κλίση του παιδιού είναι σημαντική.
          Αν όλα πάνε καλά, τότε το παιδί αυτό μένει στο Γυμνάσιο και μόλις τελείωσει την 10η τάξη, αντίστοιχη με τη Α΄Λυκείου, παίρνει αυτόματα την Mittlere Reife (θα δεις τι είναι αυτό παρακάτω) και τα τελευταία 2 χρόνια (δηλαδή Β΄και Γ΄Λυκείου) μπαίνει στο λεγόμενο Kollegstufe και διαλέγει μαθήματα επιλογής (κάτι σαν την δική μας Δέσμη) και προετοιμάζεται για να δώσει τον τελευταίο χρόνο εξετάσεις για τη λεγόμενη Abitur, που είναι κάτι αντίστοιχο των δικών μας Πανελλαδικών. Η διαφορά είναι ότι εδώ ο μαθητής παίρνει το απολυτήριο του με τον βαθμό της Abitur και πάει να γραφτεί σε όποιο Πανεπιστήμιο και Σχολή θέλει να σπουδάσει. Με άλλα λόγια το παιδί δεν δεσμεύται να σπουδάσει κάτι συγκεκριμένο. Έτσι ένα παιδί που τελείωσε Γυμνάσιο θεωρητικής κατεύθυνσης και είχε πάρει ως μάθημα επιλογής π.χ. Λατινικά μπορεί κάλλστα να πάει να σπουδάσει μαθηματικά, φυσική κ.τ.λ. στο Πολυτεχνείο. Η Σχολή βέβαια κοιτάει τις αιτήσεις και παίρνει, όπως είναι φυσικό, αυτούς με τους καλύτερους βαθμούς. Αν λοιπόν έχει καλό βαθμό τον παίρνουνε, αλλιώς κοιτάει για κάτι άλλο. Αλλά τουλάχιστον δεν περνάει την διαδικασία του μηχανογραφικού για να καταλήξει στο τέλος στην άλλη άκρη της χώρας και σε Σχολή, που δεν ήθελε οπωσδήποτε να περάσει, ενώ με τον βαθμό του θα μπορούσε να είχε περάσει κάπου, που θα του άρεσε καλύτερα.

          Αν τώρα τα πράγματα δεν πάνε και τόσο καλά και το παιδί δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του Γυμνασίου αλλάζει σχολείο και κατεβαίνει στο Realschule, όπου εκεί πάνε εξ΄αρχής και οι μέτριοι μαθητές του Δημοτικού. Αυτό το σχολείο τελειώνει στην 10η τάξη όπου και τα παιδιά δίνουν εξετάσεις για να πάρουνε το Mittlere Reife που ανέφερα προηγουμένως (και που είναι περίπου κάτι αντίστοιχο με το απολυτήριο του Γυμνασίου στην Ελλάδα). Με το Mittlere Reife στα χέρια τους έχουν δύο επιλογές:

          1. Μπορούν είτε να πάνε να γραφτούν στο λεγόμενο Fachoberschule (FOS). Στο FOS μπορούν α)μετά από δύο χρόνια να δώσουν εξετάσεις για να πάρουν το Fachhochschulreife, η οποία τους επιτρέπει να σπουδάσουν μόνο σε Fachhochschule (κάτι αντίστοιχο των δικών μας Τ.Ε.Ι.) ή
          β) να κάνουν έναν χρόνο επιπλέον, οπότε μετά από τρία χρόνια μπορούν να δώσουν εξετάσεις για Abitur, η οποία τους επιτρέπει να σπουδάσουν σε Πανεπιστήμια.

          2. Να κάνουνε Ausbildung δηλ. να μάθουνε κάποιο επάγγελμα. Συνήθως αυτοί που τελειώνουν το Realschule γίνονται υπάληλλοι μεσαίας βαθμίδας.


          Αν τώρα επίσης τα πράγματα δεν πάνε και τόσο καλά για κάποιον που βρίσκεται στο Realschule, τότε κατεβαίνει σχολείο και πάει στο Hauptschule (που τώρα λέγεται Mittelschule), όπου πηγαίνουν εξαρχής και οι όχι και τόσο καλοί μαθητές του Δημοτικού (οπότε όπως καταλαβαίνεις το βασικό πρόβλημα σου δεν είναι απλώς αν κατεβάσουν τα παιδιά σου τάξεις, αλλά σχολείο....) Από αυτό το σχολείο βγαίνουν συνήθως αυτοί που αργότερα μαθαίνουν κάποιο επάγγελμα χειρωνακτικό, π.χ. Μαραγκοί, Ελαιοχρωματιστές, Κομμώτριες κ.τ.λ. Το Γερμανικό σχολικό σύστημα δίνει ωστόσο την δυνατότητα για κάποιον που είναι καλός και έχει όρεξη να προχωρήσει, να μπορέσει να κάνει και κάτι ¨καλύτερο¨.

          Μιας και η Γερμανία είναι Ομοσπονδία τόσο το σχολικό σύστημα καθώς και ο βαθμός δυσκολίας διαφέρει από κρατίδιο σε κρατίδιο. Στην παρακάτω ιστοσελίδα θα βρεις μερικές πληροφορίες για το σύστημα στο Hessen
          Landeselternbeirat von Hessen

          Πρέπει να σου πω ότι το Ελληνικό Σχολείο εδώ κατατάσσεται σην κατηγορία του Hauptschule. Τα Ελληνόπουλα δίνουν εξωτερικές εξετάσεις για να πάρουν το Mittlere Reife για να ενταχθούν στο Γερμανικό σύστημα (μιας και από ότι άκουσα καταργήθηκαν τα Λύκεια) και να μπορέσουν να πάνε στο FOS, ώστε να μπορέσουν να σπουδάσουν. Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω η δική μου συμβουλή είναι τα παιδιά να μείνουν σε κάποια θεία ή γιαγιά στην Ελλάδα και να τελειώσουν εκεί το σχολείο. Αν κάνουν ταυτόχρονα Γερμανικά και περάσουν στις Πανελλαδικές (δεν έχει σημασία σε ποιά σχολή) μπορούν να έρθουν μετά να σπουδάσουν στην Γερμανία στις σχολές που τους επιτρέπει η Δέσμη τους, γιατί αυτό η Γερμανία το αναγνωρίζει υποχρεωτικά ως Abitur. Πάρε κάποιες πληροφορίες από το τοπικό Πενεπιστήμιο για την διαδικασία εισαγωγής.

          Αν τώρα δεν μπορούν να μείνουν πίσω, τότε το καλύτερο θα ήταν να έρθουν στην Γερμανία να προετοιμαστούν. Υπάρχουν Ελληνικά Φροντιστήρια (τουλάχιστον εδώ στο Μόναχο) που προετοιμάζουν τα παιδιά για αυτές τις εξετάσεις. Ίσως κάποιο Πατριωτάκι από την περιοχή του Darmstadt θα μπορούσε να βοηθήσει περισσότερο. Ή κοίταξε αν το Ελληνικό Σχολείο στην Φρανκφούρτη έχει ακόμη Λύκειο. Καλύτερα να πηγαινοέρχονται στην Φρανκφούρτη κάθε μέρα με το τραίνο (υπάρχουν φθηνότερα μηνιαία εισητήρια για μαθητές) και να δώσουν Πανελλαδικές. Θα είναι για τα παιδιά πολύ πιο εύκολο κατά την γνώμη μου.

          Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να σου δώσω πληροφορίες που να σε ενθαρρύνουν, αλλά έστω κι έτσι ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι.

          Comment


            #6
            Σ΄ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου έδωσες. Δυστυχώς η κατάσταση στο ελληνικό σχολείο της Φρανκφούρτης είναι κάπως απογοητευτική και το απορρίψαμε σαν επιλογή. Επίσης τα παιδιά δεν υπάρχει η δυνατότητα να μείνουν Ελλάδα, οπότε γι΄αυτό ψάχνουμε τι πρέπει να κάνουμε για την καλύτερη δυνατή προετοιμασία τους. Εδώ είναι πολύ καλοί μαθητές και οι δύο και έχουν στόχο το πανεπιστήμιο. Φέτος θα φορτσάρουν με τα γερμανικά κι ελπίζω να τα καταφέρουν. Για μένα πάντως είναι παρήγορο κι ενθαρρυντικό το ότι μέσα από αυτό το forum βρίσκω απάντηση στα ερωτήματά μου. Σ΄ευχαριστώ και πάλι.

            Comment


              #7
              Χαλαρά, χωρίς άγχος για τα παιδιά !

              Originally posted by aelena View Post
              Σ΄ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου έδωσες. Δυστυχώς η κατάσταση στο ελληνικό σχολείο της Φρανκφούρτης είναι κάπως απογοητευτική και το απορρίψαμε σαν επιλογή. Επίσης τα παιδιά δεν υπάρχει η δυνατότητα να μείνουν Ελλάδα, οπότε γι΄αυτό ψάχνουμε τι πρέπει να κάνουμε για την καλύτερη δυνατή προετοιμασία τους. Εδώ είναι πολύ καλοί μαθητές και οι δύο και έχουν στόχο το πανεπιστήμιο. Φέτος θα φορτσάρουν με τα γερμανικά κι ελπίζω να τα καταφέρουν. Για μένα πάντως είναι παρήγορο κι ενθαρρυντικό το ότι μέσα από αυτό το forum βρίσκω απάντηση στα ερωτήματά μου. Σ΄ευχαριστώ και πάλι.
              Γειά σου aelena και καλώς όρισες στην παρέα μας !

              Τα παιδιά σου ΔΕΝ θα έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα να συνεχίσουν τις σπουδές τους στην Γερμανία ούτε πρόβλημα προσαρμογής.
              Μην αγχώνεις τα παιδιά ΔΕΝ υπάρχει λόγος.
              Πολύ καλά έκανες και απέρριψες τα Ελληνικά σχολεία.
              Μην κάνεις το λάθος να τα αφήσεις στην Ελλάδα.
              ΔΕΝ χρειάζεται να ανησυχείς για τα παιδιά, το Γερμανικό εκπαιδευτικό σύστημα είναι από τα καλύτερα του κόσμου(τα παιδιά μαθαίνουν και προσαρμόζονται ταχύτατα).
              Όπως διάβασα και στα προηγούμενα μηνυματά σου έχεις κάνει πάρα πολύ καλή προετοιμασία με τα παιδιά.

              Εύχομαι καλή και ομαλή μετάβαση στην Γερμανία(χωρίς άγχος )με χαρά !
              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

              Comment


                #8
                Καλησπερα σας, επειδη κι εμεις απο το καλοκαιρι θα ειμαστε Ντυσσελντορφ οπου ηδη δουλευει ο αντρας μου, κι εχω ενα γιο που ειναι δευτερα γυμνασιου θα ηθελα να ρωτησω αν οντως τα ελληνικα λυκεια καταργηθηκαν και τι γινεται με τα παιδια που αργοτερα θελουν να γυρισουν να σπουδασουν Ελλαδα και τι διαδικασια θα πρεπει να ακολουθησουν για να δωσουν αργοτερα εδω πανελληνιες. Αν γνωριζετε κατι θα με βοηθουσατε πολυ.

                Comment


                  #9
                  aelena, τι έγινε τελικά με τα παιδιά σου; Φεύγουμε κι εμείς Μόναχο και παρότι υπάρχει ελληνικό σχολείο σκεφτόμαστε το γερμανικό. Τα παιδιά είναι 11 και 13 και απ ότι κατάφερα να διαβάσω γράφεσαι στο σχολείο της γειτονιάς σου και σε κατευθύνου αυτοί. Υπάρχουν Γυμνάσια με προπαρασκευαστικές τάξεις για τη γλώσσα. Δε με νοιάζει να χάσουν μια χρονιά, το προτιμώ από το να πάνε στο ελληνικό. Αν κάποιος έχει εμπειρία από τα γυμνάσια στο Μόναχο ας την καταθέσει.
                  DiD666 εσύ νομίζω έχεις μικρό παιδάκι, αλλά μήπως γνωρίζεις κάτι για τα γυμνάσια από φίλους; Τέλη Σεπτεμβρίου ανεβαίνω και σκέφτομαι να έχω μαζί μου τα χαρτιά των παιδιών. Λογικά θα ρωτήσω στο Schulamt?

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by FYGH2014 View Post
                    aelena, τι έγινε τελικά με τα παιδιά σου; Φεύγουμε κι εμείς Μόναχο και παρότι υπάρχει ελληνικό σχολείο σκεφτόμαστε το γερμανικό. Τα παιδιά είναι 11 και 13 και απ ότι κατάφερα να διαβάσω γράφεσαι στο σχολείο της γειτονιάς σου και σε κατευθύνου αυτοί. Υπάρχουν Γυμνάσια με προπαρασκευαστικές τάξεις για τη γλώσσα. Δε με νοιάζει να χάσουν μια χρονιά, το προτιμώ από το να πάνε στο ελληνικό. Αν κάποιος έχει εμπειρία από τα γυμνάσια στο Μόναχο ας την καταθέσει.
                    DiD666 εσύ νομίζω έχεις μικρό παιδάκι, αλλά μήπως γνωρίζεις κάτι για τα γυμνάσια από φίλους; Τέλη Σεπτεμβρίου ανεβαίνω και σκέφτομαι να έχω μαζί μου τα χαρτιά των παιδιών. Λογικά θα ρωτήσω στο Schulamt?
                    Δεν εχω ιδεα, μιας και η συζυγος εδω γεννηθηκε και μεγαλωσε και ο κυκλος της γενικοτερα. Αν θες παντως να τα στειλεις σε ελληνικο, απευθηνσου στο υπουργειο παιδειας να σε κατατοπισουν καλυτερα. https://elm.edupage.org/ ισως βγαλεις και καποια ακρη απο εδω.

                    Comment


                      #11
                      γεια σου Lane μπορεισ να μου πεισ το το απολητιριο του Mittlere Reife στην Ελλαδα σαν τι αντοιστοιχει ? σαν ΤΕΛ, ΕΠΑΛ,ΕΠΑΣ ? ευχαριστω για το χρονο σου.

                      Comment

                      Working...
                      X