Announcement

Collapse
No announcement yet.

Και τωρα που μενουμε;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Και τωρα που μενουμε;

    Καλησπέρα παιδιά,
    σκοπευέω να μετακομίσω στο Μάλμο της Σουηδίας σε 1 μιση μήνα εγώ, το αγόρι μου και ένα μικρό σκυλάκι, αλλά το βασικό μας πρόβλημα είναι η διαμονή. Πέρα απ 'τα hostel τι μας προτείνετε; τι άλλο θα μπορούσαμε να βρούμε μέχρι να βρούμε δουλειά;

    #2
    Καλώς ήρθες στην παρέα μας mitena !
    Διαμονή σε ενα φτηνό hostel και πάρα πολύ ψάξιμο για δουλειά και σπίτι.
    Τα σπίτια είναι δυσεύρετα, οπότε θα χρειαστεί αρκετό ψάξιμο.
    Ρίξε μια ματιά εδώ !
    Το πρώτο και βασικό μέλημα είναι να βρεις εργασία.
    Καλή δύναμη

    Το Malmö πώς προέκυψε, έχεις κάποιο γνωστό εκεί ?
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      #3
      Originally posted by patrioten View Post
      Καλώς ήρθες στην παρέα μας mitena !
      Διαμονή σε ενα φτηνό hostel και πάρα πολύ ψάξιμο για δουλειά και σπίτι.
      Τα σπίτια είναι δυσεύρετα, οπότε θα χρειαστεί αρκετό ψάξιμο.
      Ρίξε μια ματιά εδώ !
      Το πρώτο και βασικό μέλημα είναι να βρεις εργασία.
      Καλή δύναμη

      Το Malmö πώς προέκυψε, έχεις κάποιο γνωστό εκεί ?
      Ευχαριστώ πολύ!

      Υπαρχει μία πιθανότητα δουλειάς για το αγόρι μου και επίσης είναι κοντά στην Δανία που θέλω να κοιτάξω εγώ για δουλειά. Δεχονται κατοικίδια τα hostel? Και απο ότι είδα χρεώνουν ανα άτομο... οπότε στο τέλος συμφέρει ξενοδοχειο ή short term ενοικίαση σπιτιου? έχετε εμπειρία από αυτά? Τι ξέρουμε για αυτές τις λύσεις... Και πάλι ευχαριστώ!

      Comment


        #4
        Καλημέρα mitena. Η έννοια "κατοικία" είναι πολύ δύσκολη σε όλη τη Σκανδιναβία γενικότερα. Απο προσωπική μου εμπειρία πιο εύκολα βρίσκεις δουλειά παρά σπίτι. Αυτό καταλήγει στο να ξεκινήσεις είτε φτηνά ή ακριβά απο οπουδήποτε βρείς κάπου να μείνεις ( σηνήθως ή απο hostel ή απο κάποιο ενοικιαζόμενο δωμάτιο ), ψάχνωντας ταυτόχρονα για δουλειά.

        Είναι λίγο φαύλος κύκλος η υπόθεση. Αν βρείς δουλειά θα σου ζητήσουν για να σε πληρώσουν τραπεζικό λογαριασμό, και αυτό σημαίνει πως πρέπει να έχεις perssonummer ( προσωπικό αριθμό, κάτι σαν το ΑΦΜ ), που σου τον δίνει το skatteverket ( εφορία ), η οποία θα σου ζητήσει τόπο διαμονής. ΔΕΝ είμαι σίγουρος αλλά νομίζω πως τα Hostels δεν τα αναγνωρίζει η εφορία. Ακόμα και δωμάτιο να έχεις βρεί θα πρέπει να συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης να γράψεις πως σε φιλοξενεί ( κάτι που το αποφεύγουν οι περισσότεροι για να μην δίνουν "στοχο" είτε στις εταιρίες απο όπου έχουν ενοικιάσει το διαμέρισμά τους σαν πρώτο χέρι, που συνήθως δεν επιτρέπει την μακρόχρονη φιλοξενία είτε στην εφορία πως "τυχόν" εκεί υπάρχει δοσοληψία χρημάτων ). Το να νοικιάσεις βέβαια 1ο χέρι ( αν υπάρχει διαθέσιμο διαμέρισμα ) θα σου ζητήσουν σίγουρα προσωπικό αριθμό και ίσως αποδείξεις μισθοδοσίας.

        Απο ότι καταλαβαίνεις υπάρχει αρκετό τρέξιμο και για δουλειά και για κατοικία.

        Να προσέχεις όμως γιατί υπάρχουν "έξυπνοι" οι οποίοι, επειδή ξέρουν το πρόβλημα με τα σπίτια, σου τάζουν σπίτι και σου ζητούν προκαταβολή, χωρίς βέβαια ποτέ να πάρεις κάτι. Ποτέ μην στείλεις χρήματα αν δεν σιγουρευτείς, και δεν δείς το που θα μείνεις απο κοντά. Δίνεις χρήματα μόνο όταν πάρεις τα κλειδιά στα χέρια.

        Να σου ευχηθώ καλή τύχη.

        Σπύρος

        Comment


          #5
          Originally posted by skonto View Post
          Καλημέρα mitena. Η έννοια "κατοικία" είναι πολύ δύσκολη σε όλη τη Σκανδιναβία γενικότερα. Απο προσωπική μου εμπειρία πιο εύκολα βρίσκεις δουλειά παρά σπίτι. Αυτό καταλήγει στο να ξεκινήσεις είτε φτηνά ή ακριβά απο οπουδήποτε βρείς κάπου να μείνεις ( σηνήθως ή απο hostel ή απο κάποιο ενοικιαζόμενο δωμάτιο ), ψάχνωντας ταυτόχρονα για δουλειά.

          Είναι λίγο φαύλος κύκλος η υπόθεση. Αν βρείς δουλειά θα σου ζητήσουν για να σε πληρώσουν τραπεζικό λογαριασμό, και αυτό σημαίνει πως πρέπει να έχεις perssonummer ( προσωπικό αριθμό, κάτι σαν το ΑΦΜ ), που σου τον δίνει το skatteverket ( εφορία ), η οποία θα σου ζητήσει τόπο διαμονής. ΔΕΝ είμαι σίγουρος αλλά νομίζω πως τα Hostels δεν τα αναγνωρίζει η εφορία. Ακόμα και δωμάτιο να έχεις βρεί θα πρέπει να συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης να γράψεις πως σε φιλοξενεί ( κάτι που το αποφεύγουν οι περισσότεροι για να μην δίνουν "στοχο" είτε στις εταιρίες απο όπου έχουν ενοικιάσει το διαμέρισμά τους σαν πρώτο χέρι, που συνήθως δεν επιτρέπει την μακρόχρονη φιλοξενία είτε στην εφορία πως "τυχόν" εκεί υπάρχει δοσοληψία χρημάτων ). Το να νοικιάσεις βέβαια 1ο χέρι ( αν υπάρχει διαθέσιμο διαμέρισμα ) θα σου ζητήσουν σίγουρα προσωπικό αριθμό και ίσως αποδείξεις μισθοδοσίας.

          Απο ότι καταλαβαίνεις υπάρχει αρκετό τρέξιμο και για δουλειά και για κατοικία.

          Να προσέχεις όμως γιατί υπάρχουν "έξυπνοι" οι οποίοι, επειδή ξέρουν το πρόβλημα με τα σπίτια, σου τάζουν σπίτι και σου ζητούν προκαταβολή, χωρίς βέβαια ποτέ να πάρεις κάτι. Ποτέ μην στείλεις χρήματα αν δεν σιγουρευτείς, και δεν δείς το που θα μείνεις απο κοντά. Δίνεις χρήματα μόνο όταν πάρεις τα κλειδιά στα χέρια.

          Να σου ευχηθώ καλή τύχη.

          Σπύρος
          Γεια σου Σπύρο, σε ευχαριστώ για τις πληροφοριες σου.... 'Οταν λες άλλο ενοικιαζόμενο δωμάτιο???? Υπάρχουν άλλες λύσεις?

          Comment


            #6
            Κοίτα... λύσεις δεν υπάρχουν πολλές. Ξενοδοχείο - Hostel - και δωμάτιο. Στην περιοχή της Στοκχόλμης ξέρω ότι ενοικιάζονται και καμπίνες σε μόνιμα σταθμευμένα πλοιάρια στο λιμάνι. Για Μάλμε δεν ξέρω. Η έννοια του δωματίου δουλεύει ως εξής. Είναι κάποιος που έχει ένα διαμέρισμα. Αυτός ( ο ιδιοκτήτης ) μπορεί να μένει στο διαμέρισμα μπορεί και όχι. Συνήθως νοικιάζει ανα δωμάτιο όλα τα δωμάτια του διαμερίσματος σε διαφορετικά άτομα ή κανα μεγάλο δωμάτιο σε ζευγάρι ( με την ανάλογη προσαύξηση βέβαια ). Οι τιμές παίζουν ανα περιοχή και μέγεθος δωματίου. Σπάνια θα βρείς ολόκληρο διαμέρισμα ( έως πολύ σπάνια ) και αν το βρείς θα το πληρώσεις πολύ ακριβά. Απο ότι ξέρω 3 ειδών ιδιοκτησίες υπάρχουν που αναφέρονται σαν κατοικίες "Πρώτο Χέρι". Ή θα έχεις αγοράσει δικό σου ακίνητο - μονοκατοικία άρα θα έχεις και όλα τα έξοδα επάνω σου ( όπως στην Ελλάδα ) ή θα έχεις αγοράσει κάποιο ακίνητο αλλά τα έξοδα - κοινόχρηστα θα τα πληρώνεις σε κάποια εταιρία - ένωση ( Bostadsrättsförening ) ή θα έχεις νοικιάσει κάποιο ακίνητο. Στις 2 τελευταίες περιπτώσεις ο ιδιοκτήτης συνήθως δεν έχει το δικαίωμα να φιλοξενήσει μακροχρόνια κάποιον χωρίς την άδεια της εταιρίας, και γιαυτό σπάνια δίνουν και το δικαίωμα στον ενοικιαστή να αναφέρει την διεύθυνση σαν τόπο κατοικίας στην εφορία για να πάρει προσωπικό αριθμό. Αυτοί λοιπόν οι ιδιοκτήτες επειδή ξέρουν το τρελλό πρόβλημα των κατοικιών παίρνουν ενοίκιο ανα δωμάτιο απο τον εκάστοτε αναζητητή.

            Γενικώς θέλει πολύ ψάξιμο, και όχι απο την Ελλάδα. Μόνο απο εδώ. Ή έχεις κάποιον δικό σου που θα ψάξει για σένα ή θα σε φιλοξενήσει στην αρχή, ή ξεκινάς με κανα Hostel και λές ο Θεός να βάλει το χέρι του να βρείς κάτι σύντομα, ακόμα και αν είναι δωμάτιο.

            Προσωπικά μέσα στους πρώτους 10 μήνες που ήρθα Σουηδία άλλαξα 9 φορές δωμάτιο ( μέσος όρος 1 μήνας ανα δωμάτιο ). Με τις βαλίτσες στο χέρι ήμουν καθε λίγο και λιγάκι, με αποκορύφωμα τις 40 ημέρες που πέρασα μέσα σε μία ντουλάπα δωμάτιο ( αλήθεια λέω 1,40 Χ 2 μέτρα ήταν χωρίς παράθυρο ) και την πλήρωσα και 3.000 κορώνες το μήνα.

            Θέλει πολύ υπομονή πολύ τρέξιμο και πολύ κουράγιο.

            Σε χαιρετώ

            Σπύρος

            Comment


              #7
              Καλημέρα.
              Υπάρχουν κάποιες περιοχές που πρέπει να αποφύγουμε στην Στοκχολμη; Ρωτάω γιατί υπάρχουν κάποιες περιοχές που η εκει αστυνομία θεωρεί μη προσβάσιμες από αυτήν. Με ένα σακίδιο στον ώμο και μια βαλίτσα πόσο ασφαλές είναι να κυκλοφορείς;
              Επίσης σχετικά με το #4 μήνυμα πως γίνεται να βρεις δουλειά αν δεν έχεις νούμερο; Θα σε προσλαβει ο Σουηδός;
              Και κάτι τελευταίο. Φτάνουμε αεροδρόμιο. Που βγάζουμε τις πρώτες κορώνες για εισιτήρια λεωφορείου και έξοδα ξενοδοχείου; Από ότι ακουσα δεν συμφέρει στο αεροδρομιο να αλλάξεις νομισμα.
              Από οτι βλέπω παρότι κρύο, θα ιδρώσω πολυ. Αν δεν έχεις κάποιον να σε φιλοξενήσει η να σου δώσει κάποια διεύθυνση για να βγάλεις νούμερο η για να δείξεις στον μελλοντικό εργοδότη είναι δύσκολα τα πράγματα.
              Ευχαριστώ.

              Comment


                #8
                Πως γίνεται να σβήσω αυτό το μήνυμα;

                Comment


                  #9
                  Γειά σου Γιάννη.
                  "Υπάρχουν κάποιες περιοχές που πρέπει να αποφύγουμε στην Στοκχολμη"... με την έλλειψη σε σπίτια να είναι μεγαλύτερη απο την έλλειψη εργασίας, μένεις όπου βρείς ( αν βρείς ). Γενικά όμως ακόμα και οι υποβαθμισμένες περιοχές, δεν συγκρίνονται με τις αντίστοιχες "υποβαθμισμένες" περιοχές της αθήνας. Παντού ισχύει το αν δεν θές να σε φάνε οι κότες μην μπλέκεσαι με τα πίτουρα.

                  "πως γίνεται να βρεις δουλειά αν δεν έχεις νούμερο; Θα σε προσλαβει ο Σουηδός"... Ο οποιοσδήποτε Σουηδός ή άλλης εθνικότητας εργοδότης ΔΕΝ σε προσλαμβάνει για τα νούμερα. Αυτά τα χρειάζεται για να σε πληρώσει. Οι περισσότεροι απο εμάς πρώτα βρήκαμε δουλειά και με το χαρτί της πρόσληψης πήγαμε στην εφορία και βγάλαμε νούμερα.

                  "Που βγάζουμε τις πρώτες κορώνες"... Έχεις τα λεφτά σου σε τράπεζα στην Ελλάδα ( ευρώ ). Φτάνοντας στο αεροδρόμιο έχει ΑΤΜ. Εσύ ζητάς και παίρνεις κορώνες και αυτόματα αφαιρούνται απο την Ελλάδα σε ευρώ ( βάση τρέχουσας ισοτιμίας ) + την προμήθεια της τράπεζας. Βασική προυπόθεση να έχεις κάρτα που αναγνωρίζεται στο εξωτερικό. Αυτό το κανονίζεις με την τράπεζά σου.

                  "να σου δώσει κάποια διεύθυνση για να βγάλεις νούμερο"... Όπως είπα και στην αρχή το θέμα κατοικία είναι φαρμάκι κακό. Πρέπει όχι μόνο να βρείς που θα μείνεις, αλλά και ο ιδιοκτήτης να εγκρίνει να τον αναφέρεις ότι σε φιλοξενεί ή ότι σου νοικιάζει κάτι. Φυσικά ξενοδοχεία και ξενώνες απλά δεν παίζουν. Και οι ιδιοκτήτες φοβούνται ( για τον λόγο είτε της απαίτησης της ιδιοχρησίας είτε της εφορίας - βλέπε μαύρο χρήμα ) να σου δώσουν αυτό το δικαίωμα.

                  Σπύρος

                  Comment


                    #10
                    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

                    Comment


                      #11
                      Αν υπαρχει ατομο που να νοικιαζει καποιο δωματιο στο διαμερισμα του στην Στοκχολμη η σε κοντινες σε αυτην περιοχες, ας μου στειλει προσωπικο μηνυμα. Ευχαριστω.

                      Comment

                      Working...
                      X