Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις Partner Visas ΙΙ

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Ξεκινάμε για PMV Visa

    καλησπέρα σας, τελικά έχουμε ξεκινήσει της διαδικασίες για την αίτηση βίζας PMV (Prospective Marriage Visa). Σκεφτόμασταν κάποια στιγμή να παντρευτούμε και είπαμε ας το κάνουμε μια ώρα αρχύτερα. Μεγάλη διαδικασία και εδώ, πολλά τα χαρτιά και έτσι είπαμε να πάρουμε την βοήθεια ενός agent εδώ στην Ελλάδα που βρήκαμε μέσω του immigration.gov.au και είναι πιστοποιημένος. Θα στοιχίσει κάτι παραπάνω αλλά είδη μας έχουν βοηθήσει να ξεδιαλύνουν αρκετά πράγματα.
    Είμαστε ακόμα στην διαδικασία συλλογής εγγράφων και έτσι έχουμε αρκετό δρόμο μπροστά μας.

    Όσο θα προχωράμε θα αναφέρω εδώ λεπτομέρειες για να βλέπουν και όσοι θα θέλουν να μάθουν πληροφορίες.

    Ευχαριστώ

    Comment


      #32
      Greek Aussie που βρισκετε αυτος ο agent?

      Comment


        #33
        Εδώ θα βρεις όλες της πληροφορίες σχετικα με τους agents. https://www.mara.gov.au/ ;)

        Comment


          #34
          Καλημέρα
          Διάβαζα για μια ακόμη φορά για τα δικαιολογητικά που χρειάζεται για partner visa. Εγώ θα την κανω onshore.
          Είδα οτι τα διαβατήρια και οι υπηκόοτητες θέλουν σφραγίδα απο το immigration στην Αθήνα. Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;
          Δεν το είχα προσέξει αυτο. Πίστευα οτι μπορεί να γίνει γράφοντας ´´this is a true copy of the original´´
          Εάν κανω την αίτηση online θα χρειαστεί το αντίγραφο;

          Comment


            #35
            Καλημέρα Μαρία. Εγώ έβγαλα φωτοτυπίες έγραψα στα αντίγραφα this is a true copy of the original και μου το υπέγραψε ένας αξιωματικός της Αστυνομίας. Τα δέχτηκαν μια χαρά τα χαρτιά. Σε συμβουλεύω να βγάλεις τουλάχιστον 3 αντίτυπα γιατί δε ξέρεις που άλλοτε μπορεί να χρειαστούν

            Comment


              #36
              Σ΄ ευχαριστώ πολύ Crete. Αυτό θα κάνω και εγώ.

              Comment


                #37
                Καλησπέρα παιδιά. Είμαστε στη διαδικασία συλλογής των εγγράφων για την 309/100 και έχω κάποιες ερωτήσεις αν μπορείτε να με βοηθήσετε. α) Στη visa του συζύγου θα συμπεριληφθεί και ο τρίχρονος γιός μας. Από ότι διάβασα θέλουν πιστοποιητικό ποινικού μητρώου από εκείνον. Εκείνος έχει ζήσει στην Αθήνα και τα τελευταία 7 χρόνια έχει μετακομίσει εδω στο νησί. Πρέπει να πάρει ποινικό μητρώο από την Αθήνα και από εδώ (δυο στο σύνολο) ή μόνο από εδώ. β) Όσοι έχετε κάνει την αίτηση από ελλάδα και ήσασταν σπόνσορες κάνατε ξεχωριστή δήλωση για το πως θα στηρίξετε τον/την σύντροφό σας; Δηλαδή ότι θα βρείτε ή έχετε βρει εργασία οπότε θα έχετε κάποιο εισόδημα. γ) Apostille βάλατε σε όλα τα έγγραφα; δ) Τις μεταφράσεις τις κάνατε στη μεταφραστική υπηρεσία του Υπουργείου ή σε μεταφραστή;
                Ευχαριστώ πάρα πολύ

                Comment


                  #38
                  Καλησπέρα. Ποινικό μητρώο νομίζω έχουμε ένα ανά χώρα διαμονής που σημαίνει ότι έχει ένα ποινικό μητρώο το οποίο θα πάει στα ΚΕΠ να το ζητήσει ως ποινικό μητρώο γενικής χρήσης. Αν έχει ζήσει σε άλλη χώρα για μεγάλο χρονικά διάστημα τότε ζητάει και από εκεί.
                  Εμείς δεν κάναμε ξεχωριστό statement για το πως θα με στηρίξει η σύζυγος. Αν θυμάμαι τα ζητάει αυτά στο έντυπο της αίτησης.
                  Apostil δεν έβαλα πουθενά.
                  Τις μεταφράσεις τις έστειλα από Κρήτη με courier στο υπουργείο εξωτερικών, τα φτιάξανε και μου τα έστειλαν (μπες στη σελίδα του υπουργείου έχει αναλυτικές οδηγίες και τιμοκατάλογο).

                  Comment


                    #39
                    Ευχαριστώ πολύ Crete. Έχω αγχωθεί με όλα και φοβάμαι μην κάνω κάποιο λάθος
                    Originally posted by Crete View Post
                    Καλησπέρα. Ποινικό μητρώο νομίζω έχουμε ένα ανά χώρα διαμονής που σημαίνει ότι έχει ένα ποινικό μητρώο το οποίο θα πάει στα ΚΕΠ να το ζητήσει ως ποινικό μητρώο γενικής χρήσης. Αν έχει ζήσει σε άλλη χώρα για μεγάλο χρονικά διάστημα τότε ζητάει και από εκεί.
                    Εμείς δεν κάναμε ξεχωριστό statement για το πως θα με στηρίξει η σύζυγος. Αν θυμάμαι τα ζητάει αυτά στο έντυπο της αίτησης.
                    Apostil δεν έβαλα πουθενά.
                    Τις μεταφράσεις τις έστειλα από Κρήτη με courier στο υπουργείο εξωτερικών, τα φτιάξανε και μου τα έστειλαν (μπες στη σελίδα του υπουργείου έχει αναλυτικές οδηγίες και τιμοκατάλογο).

                    Comment


                      #40
                      Κοιτούσα τη φόρμα 40SP . Η ερώτηση 8 What is your citizenship/residence status in Australia? έχει τις απαντήσεις Australian citizen by birth, Australian citizen by grant (Date of arrival in Australia- Attach proof of citizenship and length of residence), Permanent resident of Australia (Date of arrival in Australia -Attach proof of length of residence), Eligible New Zealand citizen . Εγώ γεννήθηκα Ελλάδα το 1981, ο πατέρας μου αυστραλός υπήκοος by naturalisation γιατί ζούσε κάποια χρόνια στην Αυστραλία και την υπηκοότητα by descent την πήρα Ιανουάριο 2013 που ξεκίνησα να ψάχνω το θέμα. Τι απάντηση να δώσω σε αυτή την ερώτηση;
                      Στην ερώτηση 9 όσοι έχετε κάνει αυτή την αίτηση δηλώσατε και την ελληνική υπηκοότητα;

                      Comment


                        #41
                        Govt to cash in on visas for foreign love | SBS News

                        Comment


                          #42
                          Μεταφέρω εδώ απάντηση σε προσωπικό μήνυμα.
                          1. Τα χαρτιά τα μετέφρασα στη μεταφραστική υπηρεσία του υπ. εξωτερικών. Αν δε μένεις Αθήνα δε χρειάζεστε να πας. Εκτυπώνεις την αίτηση από τη σελίδα του υπουργείου όπου σε ρωτάει και αναλυτικά ποσά αντίγραφα θες από το κάθε έγγραφο, πως να μεταφραστουν τα ονόματα σας κτλ. Τα βάζεις σε ένα φάκελο, υπολογίζεις πάνω κάτω το κόστος από τον τιμοκατάλογο και τα στέλνεις με κούριερ (τις λεπτομέρειες θα τις συνεννοηθείς με την εταιρεία που θα τα στείλεις). 2. Apostil δεν έβαλα πουθενά. 3. Το αυστραλιανό διαβατήριο όπως και το birth certificate τα έβγαλα από δύο τρεις φωτοτυπίες και έβαλα ένα αξιωματικό της αστυνομίας να γράψει πάνω στις φωτοτυπίες " I certify this to be a true copy of the original " από κάτω υπέγραψε και κάτω από την υπογραφή το ονοματεπώνυμο του στα λατινικά και το επάγγελμα του (police officer δηλαδή). Δεν είναι απαραίτητο να είναι αστυνομικός.(αυτό αν δε σου είναι εύκολο να πας Αθήνα). 4. Τα διαβατήρια δεν μεταφράζονται. Θα τα βγάλεις και αυτά έγχρωμες φωτοτυπίες και θα τα επικυρώσεις με τον ίδιο τρόπο. 5. Τα έντυπα 888 εγώ τα έστησαν καλού κακού. Τα εκτυπωσα και έβαλα δύο κοινούς φίλους με τη γυναίκα μου να γράψουν την ιστοριούλα μας....

                          Comment


                            #43
                            Μας έφτιαξες τη μέρα σήμερα. Όχι ότι φταις εσύ...

                            Comment


                              #44
                              Increase in Partner Visa Application Charge

                              INCREASE IN PARTNER VISA APPLICATION CHARGES by 50%.

                              The DIBP has officially announced the increase to take effect as of 1/1/2015:


                              On-Shore (820/801) applications from $4575 to $6865


                              Off-shore (309/100) applications from $3085 to $4630


                              Prospective Marriage (300) applications from $3085 to $4630


                              UPDATE How can I lodge a Partner visa application before 1 January 2015?

                              You should lodge your Partner visa application online via ImmiAccount as this service will be available over the Christmas/New Year Period. You will also have quicker confirmation that your application has been lodged and you will be able to track the progress of your application online.


                              Comment


                                #45
                                Καλησπέρα και από εμένα παιδιά. Μία ερώτηση, επειδή ετοιμάζουμε τα χαρτιά της συζύγου για partner visa ήθελα να ρωτήσω χρειάζεται να βγάλει διαβατήριο (ελληνικό εννοείται) για να συμπληρωθεί η αίτησή της; Βλέπω στα evidence to provide with your application λέει για travel documents και διαβατήριο. Αυτό έκαναν όσοι συμπλήρωσαν την αίτηση; Προσπαθούμε να προλάβουμε τις αυξήσεις στις τιμές και το διαβατήριο τώρα θα μας χτυπήσει τουλάχιστον δέκα μέρες πίσω πάλι.

                                Comment

                                Working...
                                X