Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις Partner Visas ΙΙ

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σχετικά με τις Partner Visas ΙΙ

    Partner category visa options

    #2
    Καλησπέρα πατριώτες! Σήμερα τράβηξαν τα χρήματα από το λογαριασμό μου για την αίτηση που είχα καταθέσει για partner visa. Ήθελα να ενημερώσω ότι ενώ μας έλεγαν από το immi ότι ο μόνος αποδεκτός τρόπος πληρωμής είναι η πιστωτική, δέχτηκαν μια χαρά και τη χρεωστική ( όπως μου είχε γράψει η aussie και η penny)!

    Μακάρι να βγει σύντομα να τη κάνουμε! ( μήπως έπρεπε να στείλω μαζί με την αίτηση και κάνα 5κιλο λαδάκι να συντομευουμε; Greek patent...)

    Comment


      #3
      Originally posted by Crete View Post
      Καλησπέρα πατριώτες! Σήμερα τράβηξαν τα χρήματα από το λογαριασμό μου για την αίτηση που είχα καταθέσει για partner visa. Ήθελα να ενημερώσω ότι ενώ μας έλεγαν από το immi ότι ο μόνος αποδεκτός τρόπος πληρωμής είναι η πιστωτική, δέχτηκαν μια χαρά και τη χρεωστική ( όπως μου είχε γράψει η aussie και η penny)!

      Μακάρι να βγει σύντομα να τη κάνουμε! ( μήπως έπρεπε να στείλω μαζί με την αίτηση και κάνα 5κιλο λαδάκι να συντομευουμε; Greek patent...)
      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

      Comment


        #4
        Originally posted by Crete View Post
        Καλησπέρα πατριώτες! Σήμερα τράβηξαν τα χρήματα από το λογαριασμό μου για την αίτηση που είχα καταθέσει για partner visa. Ήθελα να ενημερώσω ότι ενώ μας έλεγαν από το immi ότι ο μόνος αποδεκτός τρόπος πληρωμής είναι η πιστωτική, δέχτηκαν μια χαρά και τη χρεωστική ( όπως μου είχε γράψει η aussie και η penny)!

        Μακάρι να βγει σύντομα να τη κάνουμε! ( μήπως έπρεπε να στείλω μαζί με την αίτηση και κάνα 5κιλο λαδάκι να συντομευουμε; Greek patent...)
        Και στην δικια μου περιπτωση εγινε κατι αντιστοιχο.Δεν ξερω αν ημουν η πρωτη αλλα σιγουρα οχι η τελευταια! Η χρεωστικη αμα εχει υψηλο πιστωτικο οριο ειναι οκ αλλα εγω πληρωσα με επιταγη :D
        “Nothing is forever”

        Comment


          #5
          Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα μου έστειλε mail o case officer .και μου ζητάει εκτός από τις εξετάσεις, a penal clearance ( also known as police certificate)... Εγώ έστειλα ποινικό μητρώο για γενική χρήση, μεταφρασμένο από το υπ. Εξ. Δεν είναι αυτό? Θέλουν κάτι άλλο? Αν έχει ζητηθεί από κάποιον κάτι αντίστοιχο, ίσως μπορεί να μου δώσει πληροφορίες. Ευχαριστώ

          Α επίσης μου είπε ότι προτιμά για τρόπο επικοινωνίας το email αλλά δε μπορώ να βρω σε πιο email θα απαντήσω. Αν μπορεί και εδώ κάποιος να βοηθείσει. Και πάλι ευχαριστώ

          Comment


            #6
            Γειά σας και από εμένα.
            Καταρχήν θέλω να πω συγχαρητήρια για την δουλεία και τον κόπο που έχει γίνει για να υπάρχει μια σωστή ενημέρωση προς αυτούς που θέλουν να μεταναστεύσουν στην Αυστραλία. Είμαι Αυστραλός υπήκοος, γεννήθηκα στην Μελβούρνη και όταν ήμουν 10 χρονών ήρθαμε με την οικογένεια μου στην Ελλάδα (1992). Το 2007 επέστρεψα στην Μελβούρνη όπου εργάστηκα 2 χρόνια και το 2009 επέστρεψα και πάλι στην Αθήνα. Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο βρίσκομαι με μία κοπέλα και έχουμε πάρει μια απόφαση να έρθουμε στην Αυστραλία. Έχω διαβάσει πάρα πολλά θέματα τα οποία και έχω κατανοήσει αλλά έχω μπερδευτεί και πάρα πολύ επίσης. Είναι μια διαδικασία χρονοβόρα και χρειάζεται υπομονή για να βγει η partner visa. Η κοπέλα μου είναι 24 χρονών και εγώ 32, αυτή είναι οδοντοτεχνίτης με πάνω από 5 χρόνια εμπειρία και εγώ έχω μεγάλη σε home-building automation όπου και δούλευα σε αντίστοιχη εταιρία στο Richmond.
            Από ότι έχω καταλάβει πρέπει να αποδείξουμε στην Αυστραλία, μάλλον σε κάποιον CO ότι είμαστε μαζί πάνω απο 12 μήνες και πως η σχέση μας είναι βάσιμη. Με την κοπέλα μου δεν μένουμε μαζί, απλά πολλές μέρες τις εβδομάδας έρχεται και μένει μαζί μου με αποτέλεσμα να μήν έχουμε κοινούς λογαριασμούς κτλ για να αποδείξουμε ότι συζήσουμε πάνω από 12 μήνες.

            Θα ήθελα λοιπόν μια βοήθεια από κάποιον που το έχει δοκιμάσει να μου διαλευκάνει λίγο τί χαρτιά θα πρέπει να μαζέψουμε.

            Σκεφτόμαστε εάν όλα πάνε καλά του χρόνου μετά τον Ιούνιο-Ιούλιο να μπορέσουμε να τα μαζέψουμε από την Ελλάδα και να την κάνουμε σιγα σιγα.

            Οποιαδήποτε πληροφορία και βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

            Ευχαριστούμε πολύ..

            Comment


              #7
              Καλησπέρα GreekAusie. Διάβασε στη σελίδα του immigration και στο πατριωτακι ( στις σελίδες που αφορούν partner visa μιας και αυτή χρειάζεστε), θα βρεις πολλές πληροφορίες.
              Εκτός από τη δήλωση που θα κανείς εσύ ως sponsor και δύο τρεις φίλοι σας που στην ουσία θα μαρτυρούν τη σχέση σας, θα ήταν καλό να βάλεις κάποιες φωτογραφίες (κυρίως με συγγενείς, γονείς, αδέλφια κτλ), κάποιες κοινές προσκλήσεις σε κοινωνικές εκδηλώσεις, εισιτήρια από ταξίδια στο εξωτερικό (αν έχετε πάει μαζι και τα έχετε κράτησει για ενθύμιο) και γενικά ότι πιστεύεις ότι ισχυροποιεί τη σχέση σας...
              Επίσης καλό θα ήταν να μεταφράσετε τα πτυχία σας μεταπτυχιακά ξένες γλώσσες κτλ γιατί πιστεύω μετράνε πολύ τα επαγγέλματα σας εκεί και μπορεί να παίξει και αυτό ρόλο.
              Καλή τύχη

              Comment


                #8
                Originally posted by GreekAusie View Post
                Γειά σας και από εμένα.
                Καταρχήν θέλω να πω συγχαρητήρια για την δουλεία και τον κόπο που έχει γίνει για να υπάρχει μια σωστή ενημέρωση προς αυτούς που θέλουν να μεταναστεύσουν στην Αυστραλία. Είμαι Αυστραλός υπήκοος, γεννήθηκα στην Μελβούρνη και όταν ήμουν 10 χρονών ήρθαμε με την οικογένεια μου στην Ελλάδα (1992). Το 2007 επέστρεψα στην Μελβούρνη όπου εργάστηκα 2 χρόνια και το 2009 επέστρεψα και πάλι στην Αθήνα. Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο βρίσκομαι με μία κοπέλα και έχουμε πάρει μια απόφαση να έρθουμε στην Αυστραλία. Έχω διαβάσει πάρα πολλά θέματα τα οποία και έχω κατανοήσει αλλά έχω μπερδευτεί και πάρα πολύ επίσης. Είναι μια διαδικασία χρονοβόρα και χρειάζεται υπομονή για να βγει η partner visa. Η κοπέλα μου είναι 24 χρονών και εγώ 32, αυτή είναι οδοντοτεχνίτης με πάνω από 5 χρόνια εμπειρία και εγώ έχω μεγάλη σε home-building automation όπου και δούλευα σε αντίστοιχη εταιρία στο Richmond.
                Από ότι έχω καταλάβει πρέπει να αποδείξουμε στην Αυστραλία, μάλλον σε κάποιον CO ότι είμαστε μαζί πάνω απο 12 μήνες και πως η σχέση μας είναι βάσιμη. Με την κοπέλα μου δεν μένουμε μαζί, απλά πολλές μέρες τις εβδομάδας έρχεται και μένει μαζί μου με αποτέλεσμα να μήν έχουμε κοινούς λογαριασμούς κτλ για να αποδείξουμε ότι συζήσουμε πάνω από 12 μήνες.

                Θα ήθελα λοιπόν μια βοήθεια από κάποιον που το έχει δοκιμάσει να μου διαλευκάνει λίγο τί χαρτιά θα πρέπει να μαζέψουμε.

                Σκεφτόμαστε εάν όλα πάνε καλά του χρόνου μετά τον Ιούνιο-Ιούλιο να μπορέσουμε να τα μαζέψουμε από την Ελλάδα και να την κάνουμε σιγα σιγα.

                Οποιαδήποτε πληροφορία και βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

                Ευχαριστούμε πολύ..
                We have not lived together for 12 months, but would like to apply for a de facto partner visa - is that okay?

                To be granted a Partner visa as a de facto partner (opposite-sex or same-sex), you and your sponsor must show that you have been in a committed de facto relationship for the entire 12 months immediately prior to lodging your application.
                Note that this 12 month period is assessed from the time the relationship became a de facto partner relationship, and not from the time you first met.

                Mε λιγα λογια ,αν στειλετε αιτηση στο Βερολινο και δεν συγκατοικειτε σαν ζευγαρι ,αλλά απλα ,εχετε δεσμο, το πλεον σιγουρο ,ειναι οτι θα απρροριφθει η αιτηση.Αν ειχατε παιδι ,θα μπορουσε το Βερολινο ,να παραβλεψει το 12 μηνο που ζηταει ,αλλά και παλι ,θα επρεπε να υπαρχει αποδεδειγμενη συμβιωση.

                Περυσι ,απερριψε το Βερολονο ,αιτηση ,σε ζευγαρι που δεν συγκατοικουσαν κι ας ειχαν πχ ανοιξει και κοινο τραπεζικο λογαριασμο.Αυτο ,δεν τους λεει κατι ,μπορει και να χει γινει επιτηδες.Δεν ρωτησε ,εδω ,η κοπελα ,πριν στειλει την αιτηση.Θεωρησε ,οτι το de facto , σημαινε να εχουν δεσμο κι αυτο προσπαθησε ν αποδειξει...Της ειχα πει ,οτι ειχε χρονο να ζητησει ν αποσυρει την αιτηση , πριν την αναλαβει Case Officer ,ωστε να της επιστραφουν τα χρηματα...και να μην εχει απορριψη στο συστημα ,ο συντροφος της ,οταν θα κατεβαινε σαν τουριστας.... Επειδη ,η κοπελα ,ειχε γραψει ,οταν της ειπα ,να περιμενει απορριψη ,οτι θα κατεβει τοτε ,αυτη Αυστραλια κι αυτος μετα ,σαν τουριστας ... Δεν το εκανε και βεβαια ,τους τηλεφωνησε η CO ,αλλά τους ειπε ,οτι μπορει μεν ,να πειστηκε οτι εχουν δεσμο ,ομως αυτο δεν αρκει..κι επισης ,τους ειπε ,οτι πιθανον τον προσφατο κοινο λογαριασμο ,ισως τον ανοιξαν επιτηδες...

                Βεβαια,απερριψε την αιτηση κι ας εγραψε στην απορριψη ,οτι ειχε πειστει,οτι εχουν ρομαντικο δεσμο(sic). 12 μηνη αποδεδειγμενη συμβιωση ,δεν υπηρχε. Οποτε ,χωρις να ειμαι εντεταλμενη να δινω συμβουλες τετοιου ειδους ,αφου μονο οι registered migration agents ,εχουν αυτο το δικαιωμα...θα σου ελεγα να δεις και άλλη επιλογη ,πλην της Partner Temporary Visa (Subclass 309) σαν de facto ....Γιατι το Βερολινο ,χωρις 12 μηνη συμβιωση ,το πλεον σιγουρο ,οτι θα σας απορριψει...Βεβαια,αν κανετε την αιτηση απο Αυστραλια,υπαρχει τροπος να αρθει το 12 μηνο του de facto, τον οποιο μπορω να στον πω με πμ και δεν το γραφω δημοσια,για να μην εκλειφθει ως συμβουλη-οδηγια. Αλλα πιο σιγουρη,εχω την γνωμη πως ειναι η πιο κατω βιζα

                Δες κι αυτη τη βιζα
                Prospective Marriage visa (subclass 300)

                Και υπαρχει και παντα κι ο γαμος.Πολλα ζευγαρια ,καναν εναν πολιτικο γαμο ,για να μην εχουν θεματα με το 12 μηνο του de facto.
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #9
                  Ξεκινάμε για visa PMV.

                  Καλησπέρα στην παρέα και συγχαρητήρια για το site που έχετε φτιάξει εδώ και προσφέρετε πολύτιμη βοήθεια σε όλους εμάς που την χρειαζόμαστε.
                  Γεννήθηκα στην Αυστραλία και σε ηλικία 10 ετών μαζί με την οικογένεια μου ήρθαμε στην Ελλάδα το '92. Το 2007 εγώ ήθελα να ξαναγυρίσω στον τόπο που γεννήθηκα και γύρισα στην Μελβούρνη όπου έμεινα για 2 χρόνια και επέστρεψα στην Ελλάδα.
                  Μέχρι ακόμα και σήμερα είμαι από τους ''τυχερούς'' γιατί έχω ακόμα μια καλή δουλεία και αμείβομαι για τα δεδομένα της εποχής σχετικά καλά. Αλλά επειδή η κατάσταση εδώ έχει αρχίσει να αγριεύει όλο και περισσότερο πήραμε την απόφαση μαζί με την κοπέλα μου να την κάνουμε προς Αυστραλία και εάν καλυτερέψουν τα πράγματα σε καμιά 5ετία το ξαναβλέπουμε.

                  Έχουμε ξεκινήσει την διαδικασία μαζέματος των εγγράφων που χρειάζονται για την PMV ( Prospective Marriage visa ), και την υπόθεση μας θα αναλάβει ένας ατζέντης τον οποίο βρήκα μέσω του site της Αυστραλιανής κυβέρνησης με κόστος $2500 παρακαλώ, αλλά πιστεύω πως αξίζει γιατί θα γλυτώσουμε από αρκετά μπλεξίματα και λάθη των εγγράφων.

                  Θεού θέλοντας και καιρού επιτρέποντος εάν όλα πάνε καλά του χρόνου τέτοια εποχή θα ετοιμαζόμαστε για αναχώρηση.

                  Οποιαδήποτε βοήθεια και συμβουλές περί βίζας θα είναι κτλ είναι ευπρόσδεκτες.

                  Ευχαριστώ ;)

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by Crete View Post
                    Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα μου έστειλε mail o case officer .και μου ζητάει εκτός από τις εξετάσεις, a penal clearance ( also known as police certificate)... Εγώ έστειλα ποινικό μητρώο για γενική χρήση, μεταφρασμένο από το υπ. Εξ. Δεν είναι αυτό? Θέλουν κάτι άλλο? Αν έχει ζητηθεί από κάποιον κάτι αντίστοιχο, ίσως μπορεί να μου δώσει πληροφορίες. Ευχαριστώ

                    Α επίσης μου είπε ότι προτιμά για τρόπο επικοινωνίας το email αλλά δε μπορώ να βρω σε πιο email θα απαντήσω. Αν μπορεί και εδώ κάποιος να βοηθείσει. Και πάλι ευχαριστώ
                    Καλησπέρα Crete,
                    Απ ότι καταλαβαίνω σου ζητάει να του αποστείλεις το Ποινικό Μητρώο ταχυδρομικώς. Ηλεκτρονικά είχες κάνει την αίτηση? Γιατί και στη δικιά μας περίπτωση μας ζήταγε να σταλεί με mail.

                    Comment


                      #11
                      Καλησπέρα vazaki. Δε την έκανα online. Την έστειλα ταχυδρομικός, απλά δε μπορούσε ο .case officer να τη βρει γιατί την είχαν μεταφράσει λάθος στο υπ. Εξ..... Τελικά της εξήγησα με mail και όλα καλά!

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by Crete View Post
                        Καλησπέρα vazaki. Δε την έκανα online. Την έστειλα ταχυδρομικός, απλά δε μπορούσε ο .case officer να τη βρει γιατί την είχαν μεταφράσει λάθος στο υπ. Εξ..... Τελικά της εξήγησα με mail και όλα καλά!
                        Τελεια! Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!!!

                        Comment


                          #13
                          Να είσαι καλά vazaki! Και εσύ ότι επιθυμείς!

                          Comment


                            #14
                            Πατριωτάκια σας εύχομαι κ εγώ με την σειρά μου πάνω από όλα υγεία να έρθετε με το καλό στην Αυστραλία κ φυσικά το κυριότερο καλή τύχη σε όλους σας
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              #15
                              Kalhspera patriwtakia kai polla bravo gia to site paidia exw pelagosei asxhma!!!:( eimai aystraleza thelo na bgalo diavatirio gia tin korh mou citizen by descent kai partners visa gia ton andra mou eimaste pantremenei apo to 95!!! Xreiazomai boutheia me ta dikaiologitika borei kapios sas parakalo na mou ti akrivos xartia prepei na mazepso tha me voithousate para pollh sas eyxaristo kai kalh synexeia

                              Comment

                              Working...
                              X