Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασία και γλώσσα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εργασία και γλώσσα

    Καλησπέρα παιδιά! Λοιπον ενδιαφέρομαι για εργασία στη Σουηδία και γνωρίζω πολύ καλα πως πρέπει απαραιτήτως να ξερω τη γλώσσα (όπως κ σε κάθε άλλη χώρα ). Η απορία μου ειναι η εξής: για να με προσλάβουν σε εργασία , ως προς τη γλώσσα απο ότι έχω καταλάβει πρέπει να δείξω κάποια πιστοποίηση ??? πώς θα δούνε ότι την γνωρίζω ώστε να μπορέσω να εργαστώ ; Και επίσης κάπου διάβασα πως η πιστοποίηση στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζεται απο τους Σουηδούς , ισχύει κατι τέτοιο; Δηλαδή το Swedex B1 π.χ δεν θα αναγνωριςτει αν το πάρω απο την Ελλάδα;! Παρακαλώ οποίος γνωρίζει ας μου απαντήσει και ευχαριστώ εκ των προτέρων

    #2
    Καλησπερα Evangeline,

    Δεν ξερω αν θα σε καλυψω με την απαντηση μου αλλα αυτο που τον ενδιαφερει τον καθε εργοδοτη ειναι να μιλας τα απαραιτητα για την δουλεια που σε θελει σουηδικα . Μπορει π.χ. να εχεις παρει και καποια πτυχια σουηδικων απο Ελλαδα.
    Αν δεν μπορεις ομως να μιλησεις και να καταλαβεις τι σου λενε και να μπορεις να απαντησεις σε αυτα που σου λενε, καταλαβαινεις οτι δεν σημαινει και πολλα απο μονο του το να εισαι απλα κατοχος καποιων πτυχιων.

    Εκανα σουηδικα 5 μονο μηνες στην Ελλαδα χωρις να παρω κανενα πτυχιο ομως. Οταν ανεβηκα και με περασαν απο τεστ με εβαλα στο τελευταιο σταδιο του επιπεδου C στο SFI επειδη ουτως η αλλως ηξερα και αγγλικα. Εαν δεν ειχα διαβασει καθολου σουηδικα και ηξερα μονο αγγλικα θα με εβαζαν απλα στην αρχη του ιδιου επιπεδου. Τι κερδισα τελικα? Μπορει 3-4 επιπλεον μηνες...

    Και εννοειται οτι ειναι τελειως υποκειμενικο το ποσο γρηγορα θα παρεις καποιο πτυχιο στα σουηδικα ζωντας στην Σουηδια. Εξαρταται απο το ποσες ωρες θα αφιερωνεις καθημερινα σε διαβασμα, κατα ποσο θα μπορεις να διαβαζεις και να δουλευεις, τι συστημα θα ακολουθεις στο διαβασμα σου...

    Υπαρχουν ανθρωποι που ανεβαινουν Σουηδια, δεν προλαβαινουν να διαβασουν και πανε πολυ λιγο σχολειο γιατι ειναι πολυ κουρασμενοι, αλλοι που πανε σχολειο αλλα δεν διαβαζουν σχεδον καθολου γιατι παλι δεν προλαβαινουν, αλλοι παλι εχουν τα χρηματα να συντηρηθουν και πανε 5-6 ωρες την μερα σχολειο και προχωρανε πολυ πιο γρηγορα. Το σε ποια κατηγορια θα ανηκεις εσυ, εσυ μονο μπορεις να το απαντησεις...
    Αν εχεις επαφη π.χ. με Σουηδους και οχι αποκλειστικα με Ελληνες απο την αρχη που θα ανεβεις, θα προχωρησεις πιο γρηγορα στο να μιλας ισως οχι ομως και να γραφεις..

    Ελπιζω να πηρες μια ιδεα...

    Comment


      #3
      Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου

      Comment


        #4
        Σε μια ιδιωτική εταιρεία, τους ενδιαφέρει να μιλάς σουηδικά, πράγμα που θα δουν από την συνέντευξη, συνήθως δεν ενδιαφέρονται για πτυχίο.
        Για να εργασθείς όμως σε δημόσια υπηρεσία νομίζω ότι υπάρχει απαίτηση να έχεις ολοκληρώσει το sas.

        Comment

        Working...
        X