Announcement

Collapse
No announcement yet.

Bausparvertrag - Πληροφορίες

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Bausparvertrag - Πληροφορίες

    έχει κάνει κάποιος? γνωρίζει κανείς σχετικά? γράψτε ότι ξέρετε και αν συμφέρει ο αποταμιευτικος στεγαστικού. ..
    Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

    #2
    γενικα ειναι καπως μπερδεμα. Δεν ξερω αν μιλαμε για το ιδιο
    λοιπον...
    καθε μηνα βαζεις εσυ ενα ποσο και ο εργοδοτης ενα ποσο...αυτο το οριζεις εσυ.
    μετα απο ενα διαστημα πχ 7 ετων μαζευεται ενα ποσο ας πουμε 9.000
    τοτε εσυ μπορεις να πεις: κυριοι, βαζω αλλα 3.000 που εχω αρα παμε 9.000 + 3.000 δηλαδη 12.000 και μου δινετε αλλα 12.000 με σταθερο επιτοκιο για Χ χρονια...και εχω τα 24.000 για να παρω το σπιτι μου (λεμε τωρα) ή αλλιως παιρνω τα λεφτα μου δηλαδη τα 9.000 και παω σπιτι μου. (αλλα για να τα παρεις μου φαινεται πρεπει να εμφανισεις τα 3.000)

    Γενικα καπως ετσι λειτουργειο...στο παραδειγμα μου εβαλα 24.000 συνολο. μπορει να εινια 54.000 ή 125.000

    τωρα τι κερδιζεις εσυ? οτι εσυ βαζεις καπου το 40% και το αλλο ο εργοδοτης
    τι κερδιζει αυτος? κυκλοφορει το χρημα. Δανειζεται πιο φθηνα....καπως ετσι μου το εξηγησανε
    αναλογα πανε ολα με χρονια , μηνιαιες εισφορες κλπ κλπ

    Comment


      #3
      Οντως ετσι ειναι απο οτι εχω μαθει μεχρι τωρα...
      Γενικα μπορεις να δανειστείς ποιο ευκολα για αγορά/επισκευή σπιτιού εαν εχεις τετοιο λογαριασμό και φυσικα παιρνεις ποντους οταν θα ζητησεις καποιο δανειο και δουν οτι τοσο καιρο εισαι οκ στις υποχρεώσεις σου .
      Ο Εργοδοτης ναι μεν σου δινει καποια λεφτα αλλα ειναι Freiwillig δλδ εαν το θελει και αυτος. Παντως επειδη εδω υπαρχει ενας νομος που το κρατος σε βοηθαει να κανεις την δικια σου περιουσια ( σε σπιτι μαλλον θα εννοει ) στο τελος του χρονου σου δινουν καποια λεφτα γυρω στα 300-400 ευρώ τα οποια μπορεις να τα παρεις μονο εαν τηρησεις το συμβολαιο μεχρι τελος της 7ετιας.
      Τωρα π.χ ενα παραδειγμα που ειδα εγω ειναι οτι στα 60 ευρώ καταθεση τον μηνα σου δινουν ενα δανειο 20.000 ευρώ με 1.8% επιτόκιο για επισκευη σπιτιού χωρις να ζητήσουν που τα πηγες τα λεφτα ( αποδειξεις δλδ αν εκανες για το σπιτι η οχι ... ) .
      Γενικά ειναι ενα καλό Sparkonto αυτο γιατι και λεφτα μαζευεις και ανεβαινει η πιστωτική σου υπόληψη καθώς και αυτοι το εχουν πολυ σε εκτιμηση εδω...
      Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

      Comment


        #4
        Γειά σου Chrisgr.Στο σημείο πού γράφεις "στα 60 ευρώ κατάθεση/μήνα σού δίνουν δάνειο 20.000 ευρώ με επιτόκιο 1,8%" είναι αλήθεια ή ήταν τυχαίοι οι αριθμοί;Αν είναι αλήθεια είναι πραγματικά απίστευτο αν το συγκρίνω με αυτά πού ζητάνε οι τράπεζες στην Ελλάδα!Στα επιχειρηματικά δάνεια τι ισχύει;

        Comment


          #5
          60 ευρω βαζεις εσυ, και αλλα τοσα το λιγοτερο ο εργοδοτης. Και εννοειται πως ειναι Freiwillig
          οχι ακριβως Freiwillig...απλα καποιες εταιρειες λενε εξαρχης οτι ναι το κανουμε. Αλλες οχι.
          Δεν σημαινει δηλαδη οτι αν εσυ το θες, θα το κανει ο εργοδοτης ντε και καλα

          Αλλα αυτο το ξεχασα. Το συμβολαιο αυτο ειναι για ενα διαστημα πχ 10 χρονια. Αν το τηρησεις ως το τελος, σου δινει και ενα ποσο το κρατος...η εφορια μου φαινεται...bonus και καλα επειδη αποταμιευες κλπ
          Αλλα οπως ειπα
          αν θες 40.000 τα 20.000 θα τα παρεις με δανειο με ενα σταθερο επιτοκιο για Χ χρονια οταν ομως τελειωσει το συμβολαιο σου (αν θες)
          τα υπολοποια 20.000 ειναι ως εξης > ενα κεφαλαιο μαζευεται μηνα μηνα απο αυτα που κρατανε απο σενα και βαζει και εργοδοτης πχ βγαινει 15.000 απο τα 20.000
          1.000 ευρω πχ σου δινει η εφορια. Οποτε εισαι 15.000+1.000 αρα 16.000....τα υπολοιπα 4.000 πρεπει να τα βαλεις εσυ απο την τσεπη σου για να παρεις τα 15.000+1.000 αρα να παρεις και τα επιπλεον 20.000 με μορφη δανεισμου (τα ποσα που εβαλα εγω ειναι τυχαια)

          γενικα καλη φαση...οκ, δεν μπορεις να μαζεψεις λεφτα να αγορασεις με αυτα σπιτι των 250.000 γιατι δεν μας παιρνει σε χρονο, εκτος αν το κανεις στα παιδια σου. Καποιοι κανουν ετσι απο οταν τα παιδια τους ειναι 1-2 ουτως ωστε στα 25 να εχουν λεφτα να παρουν - χτισουν σπιτι.
          Αλλα με 40.000 ολο και κατι μπορεις να κανεις ....

          Comment


            #6
            Σ' ευχαριστώ γιά την απάντηση turms.Πραγματικά καλή περίπτωση κυρίως όταν έχεις παιδιά όπως λες.Αυτό βέβαια στην Ελλάδα είναι όνειρο θερινής νυκτός!Αν καί θέλουν να μας τα κόψουν κι' αυτά.

            Comment


              #7
              παιδιά αυτό το ότι ο εργοδότης σου βάζει όσα και εσυ νομίζω ότι δεν ισχυει. Νομίζω οτι στις περισσότερες των περιπτώσεων ο εργοδότης σου βάζει 27 ευρώ και εσυ όταν αποφασίσεις να τα πάρεις πρεπει να καταθεσεις στο bausparvertrag 40. Απο εκεί και πέρα αν εσυ μπορεί να καταθέσεις περισσότερα είναι στο χέρι σου και στις δυνατότητες σου. Αλλά δεν νομίζω ότι έχει σχέση με το πόσα καταθέτεις εσύ. Επίσης αν σε περίπτωση έχεις ένα vertrag των 100κ, αν έχεις συμπληρώσει τις 40, παίρνεις τα υπόλοιπα 60 σε δάνειο, ανάλογα βέβαια με το συμβόλαιο που υπέγραψες. πχ πριν ένα χρόνο το επιτόκιο ήταν 2,κατι % τώρα φαντάζομαι λιγότερο.

              Το κράτος σου δινει καταθέτει σε αυτό το λογαριασμό 350 το χρόνο ανα άτομο. Αν είσαι αντρόγυνο πάει στα 700. Αν πχ έχεις vertrag για 10 χρόνια, πριν τα 10 χρόνια δεν μπορείς να κάνεις ανάληψη τα χρήματα.

              Comment

              Working...
              X