Announcement

Collapse
No announcement yet.

Χαρτι E104

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Ρε φίλε πάρε το κορίτσι να ξεμπερδεύετε!!!
    (Δικηγόροςτουδιαβόλου-4-)

    Comment


      #17
      Διάβαζα σχετικά με το θέμα αυτό του E104 κι έκανα ήδη αποστολή του παρακάτω μηνύματος σε άλλο θέμα

      Βλέπω όμως ότι εδώ είναι πιο σχετικός ο τίτλος οπότε ζητώ συγγνώμη απ' τους διαχειριστές και αν κρίνεται αναγκαίο να διαγραφεί το εκεί μήνυμα.

      Καλημέρα σε όλους,
      επειδή μου αναφέρθηκε κι εμένα το θέμα με το E104 και συγκεκριμένα για το ότι υπάρχει γενικώς καθυστέρηση και "δυσκολία" αποστολής του από το ΙΚΑ, θα μπορούσε κάποιος να μου πει πόσο χρόνο έκανε τελικά στις δικές σας περιπτώσεις να στείλει το ΙΚΑ αυτό το χαρτί στην AOK? Υπάρχει περίπτωση να μην το στέλνει ή να καθυστερεί πάρα πολύ με κίνδυνο να μην μπορώ να ασφαλιστώ? (και γενικά, δεν κατάλαβα, γιατί το ΙΚΑ "αρνείται" να στείλει το χαρτί όπως διαβάζω σε διάφορες περιπτώσεις?)
      Εγώ είχα εργασία και ένσημα μέχρι το 2ο του 2013. Αλλά του 2013 ήταν μόνο 6 μέρες οπότε δεν είχα δικαίωμα σε περίθαλψη κλπ. ως τώρα και δεν έχω καμία ασφάλεια στην Ελλάδα.
      Εχω δει το σύστημα atlas όπου online εκδίδεται άμεσα το λεγόμενο ασφαλιστικό βιβλιάριο από τον κάθε ενδιαφερόμενο. Εχει ενοποιημένα όλα τα στοιχεία ασφαλιστικών εισφορών απ' το 1993 κι έπειτα. Αυτό είναι πρόσφατο σύστημα. Μήπως τώρα τα πράγματα διευκολύνονται με αυτό? Είναι δυνατόν αυτό το χαρτί να χρησιμοποιηθεί για τον ίδιο σκοπό? Ευχαριστώ πολύ για κάθε απάντηση!!

      Comment


        #18
        Xaxaxaxa όντως με ένα γάμο λύνονται πιο ευκολα τα προβλήματα, ασε που αλλάζεις και steuerklasse :D :D

        Comment


          #19
          Φιλε Panos Georgiadis λυθηκε τελικα το προβλημα σου? Και αν ναι, πως το ελυσες;

          Comment


            #20
            Originally posted by SaKiss View Post
            Φιλε Panos Georgiadis λυθηκε τελικα το προβλημα σου? Και αν ναι, πως το ελυσες;
            Όχι δεν λύθηκε. Όταν παίζει θέμα γραφειοκρατίας, είτε Ελληνες, είτε Γερμανοι είναι όλοι τους μαλάκες. Παντρεύομαι σε 2 μήνες και θα λυθεί τότε.

            Comment


              #21
              Ο Γαμος εχει προβληματα αλλα λυνει και πολλα αλλα χαχαχαχα
              Better Think twice instead once

              Comment


                #22
                Έντυπο 104

                Γεια σας,

                ξέρει κάποιος ποια ακριβώς είναι η διαδικασία απόκτησης του εντύπου 104 για κάποιον που είναι ασφαλισμένος στη Δ.Ε.Η ;

                Comment


                  #23
                  Καλησπέρα σας,
                  φεύγω για Γερμανία τον επόμενο μήνα, πήγα σήμερα στο ΙΚΑ και ζήτησα το Ε104, μου είπαν ότι θα πρέπει στην αίτηση να αναφέρω τον φορέα που θα κατατεθεί. Δηλαδή θα πρέπει πρώτα να βρω εργασία στην Γερμανία και στην συνέχεια να κάνω το αίτημα; Αν ναι, πως θα γίνει αυτό από την στιγμή που δεν θα βρίσκομαι Ελλάδα;

                  Ευχαριστώ πολύ!!!

                  Γιάννης

                  Comment


                    #24
                    Όταν έφυγα το 2012 από Ελλάδα είχα πάρει δυο χαρτιά Ε104, το ένα από το ΙΚΑ και το άλλο από ΤΑΕ (Ταμείο Εμπόρων). Στην αρχή δεν ήξεραν στις υπηρεσίες τί έγγραφο είναι αυτό, μετά μου έκαναν ζόρια και αφού τους έριξα χριστοπαναγίες μου τα έδωσαν και οι δυο φορείς. Ακόμα δεν είχα βρεί δουλειά στη Γερμανία! Όταν βρήκα δουλειά και γράφτηκα στον ΑΟΚ, ο ΑΟΚ μου ζήτησε αυτά τα δυο έγγραφα τα οποία τους τα έδωσα.

                    Comment


                      #25
                      καλησπερα συμμαχοι! αν και βλεπω το θεμα παλιο σιγουρα θα βοηθησει οπως βοηθησε λιγο πολυ και εμενα που την τριτη παω τσεχια μονιμα! λοιπον! 5 φορες στο ικα απτον ενα οροφο στον αλλον για να βγαλω ακρη! ο ενας με εστελνε στον αλλον δεν ηξεραν, με τα πολλα εβγαλα ακρη! αρχικα σε βαζουν να συμπληρωσεις μια αιτηση και περιμενεις μετα καμια εβδομαδα να πας να παρεις το χαρτι και οι ιδιοι θα το εχουν στειλει στην αντιστοιχη υπηρεσια υγειας της χωρας που θα πας! προσοχη πριν πατε να εχετε βρει την διευθηνση κτλ κτλ του αντιστοιχου ικα της περιοχης που ειναι κοντα εκει που θα μενετε...γιατι θα πρεπει να την γραψετε στην αιτηση! στο ικα πρεπει να πατε στα ειδικα θεματα! εγω πχ ρωτησα στις πληροφοριες που να παω και με εστειλαν αλλου περιμενα ποσες ωρες και μετα που ειπαν οτι πηγαινε ειδικα θεματα!και τελος αποτι μου ειπε κοπελα απλα πας εκει που εγραψες να παει το ε104 ενω το εχεις και εσυ ,και το μεταφερεις σε οποιο μερος θελεις

                      Comment

                      Working...
                      X