Announcement

Collapse
No announcement yet.

Χαρτι E104

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Χαρτι E104

    Καλησπερα παιδια,

    Εδώ και 2 μήνες εγώ και η φίλη μου (δεν είμαστε παντρεμένοι ακόμα) ήρθαμε στην Νυρεμβέργη. Για την ώρα εγω δουλεύω και συντηρώ και τους δυο μας, ενω η φιλη μου μαθαίνει Γερμανικά στα integration courses και παράλληλα ψάχνει για δουλειά στον τομέα της.

    Το πρόβλημά μας είναι ότι ενημερωθήκαμε ότι στην Γερμανία είσαι παράνομος αν δεν έχεις ασφάλεια. Εγώ, ως εργαζόμενος έχω ασφάλεια. Αλλά η φίλη μου, ως άνεργη δεν έχει. Οπότε αποφάσισα, να της πληρώσω την ασφάλεια ώστε να είμαστε και οι 2 καλυμμένοι, τόσο ιατρικά όσο και νομικά. Δυστυχώς, έχουμε ένα προβλημα, και αυτό το πρόβλημα λέγεται: E104

    Όσες γερμανικές ασφάλειες κι αν ρωτήσαμε, μας ζητάνε το χαρτί E104. Αν κατάλαβα καλά, το Ε104 ειναι οχι για την ασφαλεια υγειας που εχεις, αλλα για την ασφαλιση εργαζομενου. Δηλαδη θελουν να δουν αν εχεις δουλεψει/ποσο εχεις δουλεψει/ που ησουν ασφαλισμενος κλπ, γι'αυτο δεν βγαινει για εμμεσα ασφαλισμενους. Η φίλη μου είναι έμμεσα ασφαλισμένη στην μητέρα της (ως φοιτήτρια τοσα χρόνια στην Ελλάδα), οπότε αρνούνται να της δώσουν αυτό το χαρτί. Προσπαθήσαμε να το κάνουμε τότε μέσω ΙΚΑ, αλλα η φιλη μου εχει πολυ λιγα ενσημα (9) ενω χρειαζονται καπου 50 για να εχεις βιβλιαριο υγειας.

    Καπου διάβασα στο φορουμ, ότι το χαρτί αυτό δεν το παίρνει ποτέ στα χέρια σου, και νομίζω ότι εδώ γίνεται όλο το μπέρδεμα.

    Έχετε συναντήσει παρόμοια περίπτωση; Κάθε πληροφορία/γνώμη είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

    Πραγματικά δεν ξέρουμε τι να κάνουμε, καθώς η άλλη λύση είναι η ιδιωτική ασφάλεια, η οποία είναι πανάκριβη και δεν αξίζει σε καμία περίπτωση.

    #2
    καλησπέρα
    μια ιδέα είναι αλλα δεν εxής να χασίς τίποτα
    πήγαινε στο jobcenter και πέστους ότι είναι η lebensgefährtin" μου δεν ξέρω ποσα χρονια είστε μαζί πέστους εσύ ούτε λίγα αλλα ούτε και παρα πολλά δεν ξέρω και ποσο χρόνον είστε .δεν ξέρω και τι misto παίρνεις αν θες γραφτό όχι από περιέργεια αλλα για να δούμε πως θα τους το πεις.(έχω ακριβώς μια περίπτωση τις "κορισμου" είχε μαγαζί και όπως καταλαβαίνεις ένα μαγαζί με ρούχα δεν έχει είσπραξης από τον πρώτο χρόνο και ζούσε με τον άντρα τις (φιλότης)εδώ λέγεται ο σύντροφος τις ζωής τις κάπως έτσι μπορώ να σου το μεταφράσω κι έτσι λύθηκε το πρόβλημα τις.)giavto γράψε μερικές λεπτομέρειες ακόμα . σου γράφω με μεταφραστή γιατί δεν ξέρω να γράφω ελληνικά συγγνώμη

    Comment


      #3
      να ξέρεις όταν σίζεις έχουν κάποια dikeomta και η δυο
      giavto κανε και κάτι άλλο πήγαινε και σε μια ελληνική κοινότητα ελπίζω να πέσεις σε έλληνες σωστούς .εσύ άκουγε μάζεψε τις πληροφορίες που θες και σφύριζε άλλωστε δεν τους ζητάς δουλειά μια πληροφορία ζητάς.
      να ξέρεις επίσης αν τα χρήματα που παίρνεις ina πολλά θα είναι δύσκολο giavto σε ρώτησα .

      Comment


        #4
        Originally posted by Rena Spirogiannaki View Post
        καλησπέρα
        μια ιδέα είναι αλλα δεν εxής να χασίς τίποτα
        πήγαινε στο jobcenter και πέστους ότι είναι η lebensgefährtin" μου δεν ξέρω ποσα χρονια είστε μαζί πέστους εσύ ούτε λίγα αλλα ούτε και παρα πολλά δεν ξέρω και ποσο χρόνον είστε .δεν ξέρω και τι misto παίρνεις αν θες γραφτό όχι από περιέργεια αλλα για να δούμε πως θα τους το πεις.(έχω ακριβώς μια περίπτωση τις "κορισμου" είχε μαγαζί και όπως καταλαβαίνεις ένα μαγαζί με ρούχα δεν έχει είσπραξης από τον πρώτο χρόνο και ζούσε με τον άντρα τις (φιλότης)εδώ λέγεται ο σύντροφος τις ζωής τις κάπως έτσι μπορώ να σου το μεταφράσω κι έτσι λύθηκε το πρόβλημα τις.)giavto γράψε μερικές λεπτομέρειες ακόμα . σου γράφω με μεταφραστή γιατί δεν ξέρω να γράφω ελληνικά συγγνώμη
        Καλησπέρα Ρένα,

        Είμαστε 11 χρόνια μαζί (πρακτικά μπορεί να πει κανεις ότι μεγαλώσαμε μαζί), και είμαστε και οι δύο 25 ετών. Ο μισθός μου είναι 3600 Ευρώ τον μήνα, μεικτά. Αυτό που λες με το σύντροφο ζωής νομίζω ισχύει μόνο για άτομα του ίδιου φύλου ή κατι τέτοιο εχω διαβάσει (χωρίς να είμαι σίγουρος).

        Comment


          #5
          περίμενε πρώτα πρέπει να μεταφράζω
          όχι όχι καμια σχέση με το ίδιο φίλο
          ένα ανδρόγυνο (filoi) που ζουν μαζί όχι απλά συγκατοικούν σ ένα διαμέρισμα κι ο καθένας είναι στο δικό του δωμάτιο . είμαι 30 χρονια εδώ παντρεμένη με γερμανό giavto σε λίγο θα τον ρωτήσω να μου pi μερικές λεπτομέρειες ακόμα. το μονο που φοβάμαι είναι ότι παίρνεις πολλά χρήματα. πάντως θα σου απαντήσω σε ότι μου pi αρνητικά η θετικά

          Comment


            #6
            όμως έχω και κάτι άλλο να σου πω
            αυτές τις ημερες θα ρωτήσω και μια κοπελια φοιτήτρια που δουλεύει στην "κοριμου" είναι χρονια εδώ καλο παιδί και θα την βάλω να τρέξει να μάθει giavto κανε λίγη υπομονή θα σου απαντώ όταν έχω κάτι νέο..γιατί και αfτί συζούσε με τον "αντρατις" μέχρι το καλοκαίρι που παντρεύτηκαν.

            Comment


              #7
              Πραγματικά ευχαριστώ για όλο το ενδιαφέρον
              θα στείλω επίσης ένα mail στο Ελληνικό προξενείο μήπως γνωρίουν κατι.

              Comment


                #8
                aaa καλά που το ανέφερς
                κολλητός τις κόρης μου είναι στο προξενείο
                θα την βάλω αύριο να πάρει τηλέφωνο να μας pi
                μη m ευχάριστης ότι μπορώ κάνω
                καλο βραδυ

                Comment


                  #9
                  Χωρίς να είμαι σίγουρος μπορείς να επισπεύσεις όλες τις διαδικασίες και να συμπεριληφθεί η κοπέλα σου στην ασφάλιση σου χωρίς επιπλέων κόστος με την χρήση του συμφώνου συμβίωσης.
                  Στην Ελλάδα αν δεν απατώμαι αυτό μπορείς να το κάνεις στο δημαρχείο, πάτε μαζί δηλώνετε ότι είσαστε ζευγάρι και μένετε μαζί και ότι επιθυμείτε να έχετε αντιμετώπιση από το κράτος όπως ένα παντρεμένο ζευγάρι.
                  Αυτό σημαίνει κοινή φορολογική δήλωση, κοινή ασφάλιση και αναγνώριση διαφόρων δικαιωμάτων. Η διαφορά με τον πολιτικό γάμο είναι οτι αυτό δεν χρειάζεται ειδική άδεια καθώς και ότι διακόπτετε με απλή αναφορά ακόμα και μονομερώς. Το πιο πιθανό είναι να υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στην Γερμανία, ρώτα στο δημαρχείο καλύτερα. Επίσης πολύ πιθανών όχι μόνο να γλιτώσεις τα 150€ της ασφάλισης αλλά να έχεις και έκπτωση στον φόρο. Καλή επιτυχία.

                  Comment


                    #10
                    Καλησπέρα σε όλους.Είμαι καινούριος στο forum και δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος...Πρόκειται κι εγώ να μεταναστεύσω από Γενάρη στη Γερμανία,θα εργαστώ σε γνωστό μου άνθρωπο οπότε υπάρχει εργασία,και θέλω να με ενημερώσει όποιος γνωρίζει τι είναι αυτό το Ε104, αν θα πρέπει να το έχω μαζί μου και γιατί θα πρέπει να το έχω μαζί μου...
                    Μερικές πληροφορίες,αν είναι χρήσιμες...
                    1)Ήμουν ασφαλισμένος στο ΙΚΑ απο 2006-2011 και είμαι ασφαλισμένος στο ΕΤΑΑ(πρώην ΤΣΜΕΔΕ) από 2011 έως τέλος του χρόνου 2014.Οπότε δεν υπήρξα ποτέ άνεργος.
                    2)Έχω διαβάσει μέσα σε αυτό το forum ότι αυτοί που πρέπει να έχουν χαρτί Ε104 είναι μόνο οι ασφαλισμένοι του Ο.Γ.Α. και οι υπόλοιποι όχι...Ισχύει αυτό?
                    3)Γενικά είμαι μπερδεμένος με το Ε104!!!Τι είναι αυτό?Παρακαλώ βοήθεια....

                    Comment


                      #11
                      καλησπέρα
                      άfτως από το προξενείο δεν ήξερε
                      η φοιτήτρια ήταν ασφαλισμένη στον πατέρατης
                      αλλα αν θες πάρε άντο το τηλέφωνο 0308639290 ζήτησε την k. TINA ΚΑΠΕΛΕ είναι βερολίνο πέστης ότι σου έδωσε η ΡΙΑΝΑ το "τιλεφονοτις".είναι ασφαλίστρια ελληνίδα θα σου pi όλα τα κόλπα που υπάρχουν
                      ΤΟ ΕΛΠΙΖΩ
                      ida και την απάντηση ενός αλλου κυριου που σου γραφή για σύμφωνο συμβίωσης ρωτάτο εδώ θα είναι πιο evkola .
                      ο άντρας μούμου είπε να πας στο δημαρχείο να ρωτήσεις
                      λέγεται eingetragene Lebensgemeinschaft ελπίζω να σε φώτισα λιγάκι

                      Comment


                        #12
                        markos1967
                        μάρκος σου έγραψα αλλα δεν ξέρω πως γραφή κάποιος πριβέ.όταν το μάθω θα σου απαντήσω
                        αν ξέρει κάποιος ας μου pi πως γραφή κάποιος πριβέ βρε παιδιά

                        Comment


                          #13
                          markos 1967-kitakse an irthe kati prive- markos 1967

                          Comment


                            #14
                            markos 1967"γιασου" δεν ξέρω ακόμα αν σου ήρθαν διαφορα μηνύματα προσπαθώ αφού κάνω μετάφραση γιατί δεν επιτρέπουν εδώ.κοίταξε έξω θα dis ότι σου απάντησα κανε λίγη υπομονή θα το μάθω το πριβέ που θα πάει

                            Comment


                              #15
                              Τελικά παιδιά μπορώ να σας πω με βεβαιότητα ότι το να συζείς με κάποιον ( eingetragene Lebensgemeinschaft ) δεν σε καλύπτει για ασφάλεια. Δηλαδή δεν μπορώ να ασφαλίσω την κοπέλα μου, σε εμένα. Εξαίρεση αποτελούν τα ζευγάρια ανδρας-ανδρας και γυναικα-γυναικα. Ο λόγος είναι γιατί για αυτούς δεν ορίζεται κανονικός γάμος, οπότε είναι σαν παντρεμένοι. Για άντρα-γυναίκα (eingetragene Lebensgemeinschaft) δεν ισχύει η ασφάλιση.

                              Μετά από ώρες και μάλωμα με το ΙΚΑ, πήραμε την πληροφορία ότι το Ε104 τελικά θα το στείλουν (υπηρεσιακά) στην Γερμανία (εφόσον το ζητήσουν πρώτα οι Γερμανοί) αλλά επειδή η κοπέλα μου είναι προστατευόμενο μέλος, θα είναι άδειο. Δηλαδή θα έχει μόνο τα 8 μόρια που δούλεψε για 1 μήνα.

                              Αν κατάλαβα καλά ο Γερμανός όμως θέλει πιστοποίηση ότι η κοπέλα μου ήταν ασφαλισμένη για τους προηγούμενους 12 μήνες - η οποία ήταν, αλλά δεν δούλευε. Αν έχει δίκαιο το ΙΚΑ, το Ε104 δεν δείχνει από πότε μέχρι πότε είσαι ασφαλισμένος, αλλά μόνο τα ενσημά σου. Δηλαδή μας είπαν ότι το έγγραφο αυτό χρησιμοποιείται για μεταφορά τον ενσήμων.

                              Περιμένουμε την Δευτερά αποτελέσματα και θα ενημερώσω.

                              Comment

                              Working...
                              X