Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14
    Μπράβο σας που έχετε ηδη εγκλιματιστεί στο καινουριο περιβαλλον. Πολύ ενημερωτικά αυτά που μας γραφείς αλλά εγώ θα κάνω μια ερώτηση για ενα χαζό θέμα που μου έχει κολλήσει εδώ και καιρό. Είχα δει καποτε σε μια ταινία κάποιον που έλεγε οτι στην Αυστραλία όταν πατάς καζανάκια το νερό γυρνάει ανάποδα (χα χα χα). Είναι τελικά έτσι;

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gtsourn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο σας που έχετε ηδη εγκλιματιστεί στο καινουριο περιβαλλον. Πολύ ενημερωτικά αυτά που μας γραφείς αλλά εγώ θα κάνω μια ερώτηση για ενα χαζό θέμα που μου έχει κολλήσει εδώ και καιρό. Είχα δει καποτε σε μια ταινία κάποιον που έλεγε οτι στην Αυστραλία όταν πατάς καζανάκια το νερό γυρνάει ανάποδα (χα χα χα). Είναι τελικά έτσι;
    Νομιζω εχει κανονικη ροη αλλα μιας και το ανεφερες θα το κοιταξω να το δω.
    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

Banned
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gtsourn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω αυτό δεν το έχω παρατηρήσει. Αλλά μια που το λες θα το κοιτάξω και εγώ! Λες;;;;

Banned
    2 ΜΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ! (2)

Οι υπηρεσίες τους είναι καλές αρκεί να πετύχεις και τους σωστούς υπαλλήλους. Θα πρέπει να προσέχετε πολύ τι σας λένε. Εμάς είχαν κάνει ένα λάθος στο centrelink και χρειάστηκε να πάμε αρκετές φορές μετά.
    Επίσης επειδή δηλώσαμε εισόδημα από την Ελλάδα 6000 ευρώ το χρόνο έδιναν στον άντρα μου τα μισά χρήματα απ΄ότι θα έπρεπε. Ρωτήσαμε και μας είπαν ότι ήταν σημαντικό αυτό το εισόδημα από την Ελλάδα!
    Εμείς θέλαμε να το δηλώσουμε όμως για να μην έχουμε προβλήματα μετά. Οι περισσότεροι μας συμβούλεψαν να τα δηλώσουμε όλα αλλά συγγενείς μας από εδώ μας είπαν γιατί τα δηλώσαμε μιας και δεν πρόκειται να τα βρουν.
    Κάποια βέβαια μου είπε ότι η Αυστραλία έχει υπογράψει μία σύμβαση με την Ελλάδα που πλέον μπορούν να φαίνονται τα εισοδήματα από την Ελλάδα. Δεν μπόρεσα να βρω κάτι γι΄ αυτό. Εάν ξέρει κανείς καλό είναι να μας το πει.
    Πριν λίγες μέρες μας έστειλαν από το centrelink αναδρομικά καποια χρήματα γιατί αύξησαν κατά 50 δολάρια το new start allowance. Δεν ξέρω για ποιο λόγο. Όχι πολλά, αλλά σημαντικά για τον πρώτο καιρό.
    Το καλό είναι ότι όταν δουν ότι έχει γίνει λάθος σου τα δίνουν μετά.
    Ο άντρας μου έχει ξεκινήσει μαθήματα αγγλικών. Θα πληρώσει 80 δολάρια για 2 μήνες γιατί δεν θέλαμε να περιμένουμε πότε θα τον στείλουν από το centrelink για μαθήματα. Γιατί για να σε στείλουν για μαθήματα πρέπει πρώτα να ξεκινήσεις να παίρνεις το New start allowance.
    Το επίδομα των παιδιών δεν το έχουμε πάρει ακόμα γιατί αργεί περισσότερο.
    Μόλις τελείωσει με τα μαθήματα αγγλικών ο άντρας μου μάλλον θα κάνει και τις 800 ώρες απ΄ότι θυμάμαι που του δίνουν στο centrelink. Ήδη έχει κάνει σημαντική πρόοδο στα αγγλικά.
    Αγγλικά ξέραμε και οι δύο, όχι άριστα αλλά καλά. Μόλις ήρθαμε εδώ όμως τις πρώτες μέρες ήταν λες και μας μιλούσαν κινέζικα!
    Τρώνε πολλά γράμματα και έχουν διαφορετική προφορά.
    Χαρακτηριστικά ένας ξάδελφος του άντρα μου που γεννήθηκε και μεγάλωσε εδώ μας είπε: ΄΄έχετε δίκιο ότι μιλάμε διαφορετικά αγγλικά. Και εμείς όταν πήγαμε στην Αμερική δεν μπορούσαμε να συνεννοηθούμε γιατί δεν μας καταλάβαιναν!΄΄. Οπότε πήραμε λίγο κουράγιο.
    Τις πρώτες μέρες που ήρθαμε δεν είχαμε ίντερνετ και ήταν πολύ δύσκολο γιατί έχουμε πλέον μάθει όλα τα κάνουμε με το ίντερνετ.
    Οπότε πήγαμε και γραφτήκαμε σε μία κοντινή βιβλιοθήκη όπου μπορείς να πηγαίνεις και να χρησιμοποιείς τους υπολογιστές που έχουν!
    Επίσης μπορείς να κλείσεις και ραντεβού από το σπίτι ώστε όταν πας να μην περιμένεις μέχρι να αδειάσει κάποιος υπολογιστής.
    Αυτό μας βοήθησε πολύ τις πρώτες μέρες μιας και η σύνδεση του ίντερνετ έκανε περίπου 20 μέρες!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like