Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - mariasiran

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - mariasiran

    Καλημέρα - Καλησπέρα σε όλους από Αυστραλία πλέον
    Είπα και εγώ να ξεκινήσω τη δική μου ανταπόκριση ώστε αν μπορέσω να βοηθήσω και εγώ έστω και λίγο κάποιους που ψάχνουν αν και όλα σχεδόν είναι μέσα στο patriotaki από προηγούμενους που έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά.
    Σήμερα κλείσαμε 3 εβδομάδες στην Αυστραλία και συγκεκριμένα στο Σίδνεϊ, αλλά θα σας ξεκινήσω από την προετοιμασία που έγινε στην Ελλάδα.
    Κάπου στο Μάιο του 2014 πήραμε την απόφαση με τον άντρα μου να μεταναστεύσουμε στην Αυστραλία.
    Ήταν κάτι που το είχαμε σκεφτεί και συζητήσει και άλλες φορές αλλά δεν το παίρναμε απόφαση γιατί ελπίζαμε ότι τα πράγματα στην Ελλάδα θα πάνε καλύτερα.
    Και οι δύο δουλεύαμε μέχρι τελευταία μέρα που φύγαμε αλλά το μέλλον ήταν αβέβαιο και περισσότερο για τα παιδιά μας.
    Έχουμε 2 παιδιά 13 και 14 χρονών.
    Έτσι λοιπόν η αρχή έγινε με το να ρωτήσουμε τα παιδιά εάν συμφωνούν και αυτά να φύγουμε και πως βλέπουν αυτή την προοπτική. Εδώ να πω ότι ο άντρας μου γεννήθηκε στην Αυστραλία, οπότε είχε την υπηκοότητα και έτσι τα πράγματα θα ήταν πιο εύκολα από κάποιους άλλους που προσπαθούν να φύγουν με κάποια βίζα.
    Αφού λοιπόν είδαμε ότι και τα παιδιά ήταν θετικά σε αυτή την απόφαση ξεκινήσαμε το ψάξιμο για τα χαρτιά που χρειάζεται.
    Εκεί που έψαχνα λοιπόν στο ίντερνετ ευτυχώς βρήκα τη ''Βίβλο της Μετανάστευσης'', το patriotaki!
    Να πω για μια ακόμη φορά ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους όσους έβαλαν έστω και ένα μικρό λιθαράκι στην ενημέρωση.
    Έχοντας λοιπόν ως οδηγό το patriotaki ξεκίνησα να σημειώνω τι χαρτιά χρειάζονται.
    Η αλήθεια είναι ότι ξεκινήσαμε στραβά γιατί ήθελα να στείλω τα χαρτιά για να πάρω τις υπηκοότητες των παιδιών από το Λονδίνο, αλλά δεν είχα το birth certificate του άντρα μου. Είχα δηλαδή ένα αλλά ήταν σε κακή κατάσταση σκισμένο και κολλημένο ώστε να μη φαίνονται τα γράμματα.
    Έκανα αίτηση λοιπόν στο registration του NSW για να μου στείλουν ένα αντίγραφο και να μου το στείλουν εξπρές δηλαδή σε 4 μέρες περίπου αντί για 2 εβδομάδες που ήταν το κανονικό.
    Και όπως όλοι έχετε μάθει πλέον μέσα από το φόρουμ τα πάντα στην Αυστραλία πληρώνονται!
    Πλήρωσα λοιπόν 75 δολάρια αντί για 51 για ένα έχω ένα αντίγραφο του πιστοποιητικού γεννήσεως με εξπρές παράδοση.
    Αμ δε όμως. Το πιστοποιητικό αργούσε να έρθει και δεν είχα καμία απάντηση. Μάλιστα έπεσα και πάνω στην αλλαγή που έκαναν στη σελίδα τους και καθυστερούσε περισσότερο η ενημέρωση.
    Του τηλεφώνησα 4-5 φορές ώστε να μπορέσω να βγάλω άκρη. Μάλιστα είχα αρχίσει να πιστεύω κάποια στιγμή ότι επικοινωνούσα με το ελληνικό δημόσιο αφού μου ζήτησαν να στείλω μετάφραση της ταυτότητας του άντρα μου που είχε λατινικούς χαρακτήρες!!!
    Και αφού η μία καθυστέρηση έφερνε την άλλη τελικά πήραμε το πιστοποιητικό μέσα σε 40 μέρες!!!
    Τζάμπα τα δολάρια!!!
    Και ήρθε και με απλή αποστολή!
    Και το καλύτερο; Αφού ήρθε το πιστοποιητικό γέννησης μετά από λίγες μέρες έρχεται ένας ακόμη φάκελος εξπρές αυτή τη φορά και τι είχε μέσα; Ένα ακόμη πιστοποιητικό γέννησης.
    Μάλλον το έστειλαν για να δικαιολογήσουν τα λεφτά που πήραν για εξπρές!!!

    Όσο περιμέναμε το πιστοποιητικό να ρθει, έπρεπε να το ανακοινώσουμε στους δικούς μας ανθρώπους.
    Αυτό είναι το δύσκολο κομμάτι. Αλλά μην ανησυχείτε θα σας πω εγώ τον τρόπο να το ανακοινώσετε ανώδυνα όπως έκανα και εγώ.
    Εκεί που ήμουν στο σπίτι του αδελφού μου και της νύφης μου μιας και είχε λίγο καιρό που γέννησε η νύφη μου και πηγαίναμε να δούμε το μωρό, ήταν και η μητέρα μου εκεί η οποία με διευκόλυνε στην ανακοίνωση της απόφασης μας, γιατί σκεφτόμουν μέρες πως να τους το πω.
    Λέει λοιπόν η μητέρα μου: ''Μαρία φέτος τα Χριστούγεννα λέω να φάτε στα πεθερικά σου και το Πάσχα να φάτε σε εμάς''.
    Ώπα λέω να η ευκαιρία ( Η αρχική μας απόφαση ήταν να καταφέρναμε να φύγουμε λίγο πριν τα Χριστούγεννα).
    Και της απαντάω εγώ με τρόπο: ''Α, δεν χρειάζεται γιατί δεν θα φάμε ούτε σε εσάς, αλλά ούτε και στα πεθερικά μου γιατί φεύγουμε στην Αυστραλία''!!!
    Όχι δεν έπαθε εγκεφαλικό εάν ρωτάτε, αλλά και η νύφη μου και η μητέρα μου έμειναν για κάποια δευτερόλεπτα ακίνητες και με κοιτούσαν χωρίς να μιλάνε.
    Η μάνα μου μπορεί να ανέβασε και 30 πίεση, αλλά τι να πει...
    Είπαμε θέλει τρόπο για να το ανακοινώσετε
    Στα πεθερικά μου το είπε ο άντρας μου απ΄ ότι θυμάμαι αλλά στην αρχή δεν το πίστεψαν οπότε το πήραν πιο μαλακά.
    Μάλλον νόμιζαν ότι τους κάναμε πλάκα!

    ΣΥΛΛΟΓΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ
    Η συλλογή εγγράφων από τις ελληνικές δημόσιες υπηρεσίες είναι μία πονεμένη ιστορία...
    Ξεκίνησα από τα ΚΕΠ που ζήτησα τις ληξιαρχικές πράξεις γέννησης των παιδιών μου γιατί γεννήθηκαν σε άλλη πόλη από αυτή που κατοικούσαμε.
    Τα ζήτησα λοιπόν σε 4 αντίγραφα και μου είπαν ότι θα έρθουν σε μία εβδομάδα περίπου. Ποιος το είπε αυτό; Είναι δυνατόν;
    Μετά από 10 μέρες αφού δεν είχα απάντηση ξαναπήγα στα ΚΕΠ να δω τι έγινε. Καμία απάντηση. Η υπάλληλος έστειλε και πάλι την αίτηση. Μετά από 5 ημέρες με ειδοποίησαν να πάω.
    Είχε έρθει η ληξιαρχική πράξη γέννησης του ενός παιδιού και σε ένα αντίγραφο.
    Ξαναστέλνουμε αιτήσεις από την αρχή. Μετά από 4 μέρες έρχεται η ληξιαρχική πράξη γέννησης και του άλλου παιδιού αλλά σε ένα αντίγραφο και πάλι.
    Ξανά νέα αίτηση.
    Μετά από μία εβδομάδα έρχονται 2 ακόμη αντίγραφα για το ένα παιδί και 3 για το άλλο. Τα παράτησα τελικά. Είπα αν μου χρειαστεί και άλλο θα δω τι θα κάνω μετά.
    Το ίδιο διάστημα που έκανα και ξαναέκανα τις αιτήσεις στα ΚΕΠ πήγα και στο Δήμο για να ζητήσω τα υπόλοιπα πιστοποιητικά.
    Εκεί έκανα το μεγάλο και τραγικό λάθος να ενοχλήσω έναν υπάλληλο που ήταν ξαπλωμένος στην καρέκλα του και χάιδευε την κοιλιά του!!!
    Είχε σηκωμένη την μπλούζα του και φαινόταν η κοιλιά του! Και εμείς αυτόν τον πληρώνουμε.
    Αφού έκανε περίπου μιάμιση ώρα να μου δώσει 1 ληξιαρχική πράξη γάμου και μία ληξιαρχική πράξη γέννησης δική μου πήγα στο διπλανό γραφείο για να ζητήσω πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.
    Εκεί ήταν ένας πολύ ''σοβαρός'' υπάλληλος που και αυτόν τον πληρώνουμε, ο οποίος πετούσε χαρτάκια στην υπάλληλο στο απέναντι γραφείο.
    Γι΄ αυτό κατάντησε η Ελλάδα έτσι.
    Αφού τελείωσα με τα πιστοποιητικά λοιπόν πήγα σπίτι όπου μετά από μερικές μέρες ευτυχώς η κόρη μου πρόσεξε ότι στο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης είχαν γραμμένο το πρώτο παιδί για δεύτερο και το δεύτερο για πρώτο. Ξανά από την αρχή στο Δήμο λοιπόν.
    Και μαντέψτε...
    Έλειπε η μία και μοναδική υπάλληλος που μπορούσε να το διορθώσει αυτό γιατί πήρε άδεια και θα γυρνούσε σε 2 εβδομάδες.
    Τι να κάνω; Υπομονή. Που αν δεν έχεις πολύ υπομονή τίποτα δε γίνεται.
    Δηλαδή εάν λείπει ένας υπάλληλος με άδεια καταρρέει η υπηρεσία.
    Και μη νομίζετε ότι όταν γύρισε και αυτή ήξερε το θέμα καλά. Εκείνη την ώρα το μάθαινε και μάλιστα μου έκανε και παρατήρηση ότι εγώ έφταιγα γιατί δήλωσα πρώτα το δεύτερο παιδί και μετά το πρώτο. Τώρα πως μπορεί να γίνει αυτό δεν ξέρω....
    Μάλλον αυτή ξέρει καλύτερα!

    ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ
    Στο θέμα των μεταφράσεων μπορώ να πω ότι ήμουν λίγο τυχερή.
    Προσπαθούσα να επικοινωνήσω με το υπουργείο στην Αθήνα για να συνεννοηθούμε πως θα στείλω τα χαρτιά και ή θα μιλούσε το τηλέφωνο ή δεν θα το σήκωναν καθόλου.
    Μπήκα λοιπόν ακόμη μία φορά στο immi.gov.com.au και εκεί για καλή μου τύχη διάβασα ότι πλέον δέχονται και μεταφράσεις από μεταφραστικό γραφείο.
    Μεγάλη ανακούφιση!
    Φυσικά έκανα και ένα τηλέφωνο στην πρεσβεία του Βερολίνου για να το επιβεβαιώσω και πράγματι ήταν έτσι.
    Τα έδωσα λοιπόν στο μεταφραστικό γραφείο και έβγαλα από 4 αντίγραφα το κάθε έγγραφο.

    ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ
    Τα εισιτήρια τα βγάλαμε περίπου ένα μήνα πριν φύγουμε. Αποφασίσαμε να φύγουμε από Κωνσταντινούπολη μιας και μέναμε στη Βόρεια Ελλάδα και ήταν πιο οικονομικά να φύγουμε από εκεί.
    Η διαφορά στα εισιτήρια ήταν περίπου 1300 ευρώ επιπλέον εάν φεύγαμε από Θεσσαλονίκη, χώρια ότι δεν θα μπορούσαμε να κουβαλήσουμε από 30 κιλά ο καθένας αλλά από 23.
    Έτσι λοιπόν είπαμε να φύγουμε από Κωνσταντινούπολη και να το συνδυάσουμε σαν ολιγοήμερες διακοπές αφού όλο αυτό το διάστημα δεν καθίσαμε ούτε μια μέρα.
    Κλείσαμε με την Emirates με το Airbus το οποίο είχε και ίντερνετ αλλά τελικά δεν μπορώ να πω ότι είχε και πολύ καλή σύνδεση.
    Δεν πειράζει όμως. Το καλό ήταν ότι ταξιδέψαμε πολύ άνετα.
    Από Κωνσταντινούπολη πήγαμε Ντουμπάι, μετά Brisbane και μετά Sydney.
    Εδώ να πω ότι είχα μεγάλη αγωνία για τα κιλά που κουβαλούσαμε στις βαλίτσες και έλεγα ότι θα αρχίσουμε να αδειάζουμε βαλίτσες.
    Ευτυχώς όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε.
    Όλες οι βαλίτσες ήταν υπέρβαρες και εκτός αυτό είχαμε και πράγματα στο χέρι.
    Και οι τέσσερις βαλίτσες είχαν πάνω από 30 κιλά. Η μία μάλιστα είχε παρά 200 γραμμάρια 33 κιλά.
    Οι χειραποσκευές αντί για 7 κιλά ήταν 8, 8 1/2 και η μία 9.
    Ήθελα να ήξερα τι ζύγιζα κάθε τόσο στο σπίτι.
    Επίσης στο χέρι κρατούσαμε 2 φωτογραφικές μηχανές, ένα laptop, ένα μικρό βαλιτσάκι στο οποίο είχα καλλυντικά και μπιζού, εγώ κυκλοφορούσα με δύο τσάντες γιατί στη μία που ήταν μεγάλη είχα βάλει πράγματα μέσα και στην άλλη είχα κανονικά πορτοφόλι, διαβατήρια και άλλα χαρτιά και δεν θυμάμαι εάν είχαμε και κάτι ακόμα.
    Μόνο αυτά τα λίγα.
    Όπως είπα όμως δεν μας είπε κανείς τίποτα εκτός απ΄ όταν φτάσαμε στο αεροδρόμιο του Brisbane.
    Εκεί αφού περάσαμε τις μεγάλες τις βαλίτσες που ο υπάλληλος εκεί μας είπε ''Πολλά κιλά είναι οι βαλίτσες σας'', λες και δεν το ξέραμε, αλλά δεν είπε τίποτα παραπάνω. Την ώρα της επιβίβασης όμως μία αεροσυνοδός που ήταν στον έλεγχο μας έκανε παρατήρηση για τις βαλίτσες ότι ήταν πολλές και ήθελε να μας βάλει να πληρώσουμε. Και αυτό που μας νευρίασε και εμένα και τον άντρα μου είναι ότι πήρανε τον γιο μας 13 χρονών σε μια άκρη με τη βαλίτσα και του έλεγαν ότι πρέπει να πληρώσει. Δεν πήραν ούτε εμένα ούτε τον άντρα μου αλλά τον γιο μας.
    Εκεί πήγε ο άντρας μου που τους είπε μερικά πράγματα και μια το ένα μια το άλλο που τους έλεγε, τους έπεισε τελικά (δεν ξέρω πως αλλά πάντα βρίσκει τρόπο να πείθει τους άλλους και να βγαίνει μάλιστα και αδικημένος, λίγο ακόμα και θα του ζητούσε και συγνώμη ο υπάλληλος!)
    Τελικά έβαλαν τη μία χειραποσκευή στις αποσκευές με τις άλλες βαλίτσες χωρίς να πληρώσουμε.
    Και ναι επιβιβαστήκαμε και ήμασταν έτοιμοι για αποβίβαση για τον τελικό μας προορισμό, το Σίδνεϊ!

    #2
    Καλως ηρθατε στην νεα σας πατριδα και καλη αρχη !
    Με υπομονη και επιμονη ολα θα πανε καλα!

    Comment


      #3
      Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
      Καλως ηρθατε στην νεα σας πατριδα και καλη αρχη !
      Με υπομονη και επιμονη ολα θα πανε καλα!
      Ευχαριστούμε πολύ Κώστα

      Comment


        #4
        καλη αρχη βρε παιδια!!!!!! ακριβως στην ιδια θεση με εσενα ειμαι κ εγω!!!! αντρα γεννημενο αυστραλια και δυο παιδια 10χρονων κ 13... τις υπηκοοτητες τις εχω παρει για τα παιδια πριν 2 χρονια... την αποφαση δεν την παιρνουμε να ξεκινησουμε για Αυστραλια..... σε ΠΑΡΑΚΑΛΩ να γραφεις να παιρνω κουραγιο.....

        Comment


          #5
          kaskat πάρτε το απόφαση γιατί απ΄ όσο έχω δει μέχρι τώρα είναι το καλύτερο μέρος για το μέλλον των παιδιών.
          Εμείς πήραμε απόφαση Μάιο του 2014 και μέσα σε 8 μήνες ήδη είμαστε εδώ!

          Comment


            #6
            Το γοργόν κ χάρην έχει. Είναι πολύ ψυχοφθόρο να μπαίνουν όλα στη ζωή σε pause και απλά να μετράς μήνες

            Καλή αρχή maariasiran

            Comment


              #7
              Originally posted by smara View Post
              Το γοργόν κ χάρην έχει. Είναι πολύ ψυχοφθόρο να μπαίνουν όλα στη ζωή σε pause και απλά να μετράς μήνες

              Καλή αρχή maariasiran
              Σ΄ ευχαριστώ πολύ smara. Με το καλό και εσείς να έρθετε

              Comment


                #8
                ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ

                Το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση στην Αυστραλία ήταν οι δημόσιες υπηρεσίες.
                Αν και είχα διαβάσει τόσα καλά εδώ μέσα ήταν δύσκολο να το φανταστώ.
                Η πρώτη επίσκεψη ήταν στο centrelink. Φυσικά μόλις φτάσαμε τους πήραμε τηλέφωνο για να ενημερώσουμε ότι φτάσαμε και μετά από λίγες μέρες πήγαμε από κοντά.
                Μόλις μπαίνεις μέσα περιμένεις σε μια σειρά και έρχεται μία υπάλληλος για να σε ρωτήσει τι θέλεις. Της λες για τι ακριβώς ήρθες και σου λέει να καθίσεις και θα σε φωνάξουν. Βλέπεις πολύ κόσμο μέσα και λες δεν θα τελειώσω ούτε αύριο από εδώ. Καθίσαμε λοιπόν και περιμέναμε. Αυτό λοιπόν που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όταν τελείωνε κάποιος υπάλληλος τη δουλειά του, σηκωνόταν από το γραφείο του και φώναζε το όνομα του επόμενου!!!
                Πάθαμε πλάκα φυσικά. Α ρε Ελλάδα με το δημόσιο σου!
                Δεν πέρασαν ούτε 10 λεπτά λοιπόν και φώναξαν και εμάς. Εκεί μας είπε μία κυρία τι χρειαζόταν να κάνουμε, έγραψε και κάτι στο κομπιούτερ και κλείσαμε ραντεβού με Έλληνα μεταφραστή ώστε να μην κάνουμε κάποιο λάθος. Καλό είναι να ζητάτε Έλληνα μεταφραστή έστω και αν γνωρίζεται αγγλικά, μήπως δεν καταλάβετε κάτι.
                Επόμενη στάση το Medicare. Και εκεί μας εξυπηρέτησαν αμέσως. Σχεδόν σε μισή ώρα τελειώσαμε και μας έδωσαν τον προσωρινό αριθμό του medicare μέχρι να έρθει η κανονική κάρτα στο σπίτι.
                Εκεί μας ζήτησαν τα διαβατήρια, άνοιγμα λογαριασμού στην Αυστραλία, κλείσιμο λογαριασμού από Ελλάδα και μία βεβαίωση που ευτυχώς την είχα μαζί μου για τα παιδιά, ότι σταμάτησαν το σχολείο στην Ελλάδα.
                Όταν ήρθαμε τα σχολεία ήταν κλειστά για διακοπές. Η υπάλληλος μας είπε ότι χρειαζόταν μία βεβαίωση ότι τα παιδιά γράφτηκαν σε σχολείο της Αυστραλίας. Έτσι επειδή τα σχολεία θα άνοιγαν σε 15 μέρες περίπου θα έπρεπε να περιμένουμε. Οπότε της είπαμε ότι είχαμε τη βεβαίωση από το σχολείο στην Ελλάδα ότι τα παιδιά σταμάτησαν το σχολείο. Εγώ το είχα ζητήσει για γενική χρήση και μας είπε ότι θα έπρεπε να γράφει ότι σταμάτησαν το σχολείο στην Ελλάδα λόγω μετανάστευσης στην Αυστραλία, αλλά αφού είδε ότι ήταν γενικής χρήσης μας το πέρασε.
                Φυσικά εάν είμασταν στην Ελλάδα επειδή θα βαριόταν ο υπάλληλος μπορεί να μας έλεγε πάτε πίσω να πάρετε το χαρτί και ξανάρχεστε!
                Την ίδια μέρα πήγαμε για να βγάλει το αυστραλέζικο δίπλωμα ο άντρας μου. Εκεί επειδή πήγαμε 10 λεπτά πριν κλείσουν μας καθυστέρησαν λίγο και ζητούσαν από τον άντρα μου να τους δώσει το παλιό το δίπλωμα που το είχε αλλάξει από ροζ σε αγγλικό. Φυσικά αυτό δεν το είχαμε γιατί το κρατάνε όταν στο αλλάζουν και έτσι είπαν ότι θα ελέγξουν εάν έχει άλλο δίπλωμα και θα μας ειδοποιήσουν.
                Μετά από 5 ημέρες μας ειδοποίησαν και ξαναπήγαμε και πήρε το δίπλωμα.
                Σε όλες αυτές τις υπηρεσίες ευτυχώς είχαμε τον ξάδελφο του άντρα μου και μας πήγε αλλιώς θα ήταν λίγο δύσκολο.
                Αύριο είναι και το ραντεβού με το centrelink. Εκεί θα πάμε μόνοι μας με λεωφορείο γιατί πλέον έχουμε μάθει να κυκλοφορούμε με τα μέσα μεταφοράς.


                ΣΧΟΛΕΙΟ

                Τα παιδιά ξεκίνησαν το σχολείο την προηγούμενη εβδομάδα και ήδη και αυτά πηγαίνουν μόνα τους με το τρένο.
                Στην αρχή θα παρακολουθήσουν μαθήματα στο Intensive English School όπου εκεί τους βοηθάνε να μάθουν τη γλώσσα καλύτερα ώστε να προσαρμοστούν πιο εύκολα όταν θα πάνε στο κανονικό σχολείο.
                Όσο χρόνο και αν καθίσουν εκεί δεν χάνουν τη χρονιά στο σχολείο, απλά συνεχίζουν τη χρονιά κανονικά.
                Και ένα χρόνο να χρειαστεί να καθίσουν, θα πάνε στην χρονιά που αναλογεί στην ηλικία τους.
                Στο σχολείο τους έδωσαν βιβλία, τετράδια, μέχρι και κασετίνα που είχε μέσα στυλό, μολύβια, μπογιές, χάρακα, σβήστρα.
                Το μόνο που χρειάστηκε να αγοράσουμε ήταν τσάντες και τάπερ για το φαγητό τους.
                Όταν πάνε εκεί τους βάζουν και γράφουν ένα τεστ για να δουν σε τι επίπεδο είναι τα αγγλικά τους και μετά ανάλογα τους βάζουν σε τάξη. Μετά το τεστ μιλάνε και με σχολικό σύμβουλο ο οποίος καμία σχέση δεν έχει με τους σχολικούς συμβούλους της Ελλάδας.
                Η σχολική σύμβουλος αφού μίλησε στα παιδιά, μετά μίλησε και σε εμάς και μας έδωσε και κάποιες συμβουλές για το τι πρέπει να κάνουμε.

                Comment


                  #9
                  Χαίρομαι που κατάφεραν τα παιδιά να προσαρμοστούν γρήγορα (πιστεύω είναι μεγάλο άγχος αυτό).
                  Εύχομαι τα καλύτερα!

                  Comment


                    #10
                    2 ΜΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ! (1)

                    Πέρασαν κιόλας 2 μήνες από την ημέρα που ήρθαμε στην Αυστραλία.
                    Θα σας πω με λίγα λόγια όσο γίνεται βέβαια τις εντυπώσεις μου μέχρι τώρα.
                    Καταρχήν να συμπληρώσω ένα πρόβλημα που είχα στο αεροδρόμιο και δεν το ανέφερα. Όταν από την airtickets μου έβγαλαν την ΕΤΑ έγραψαν λάθος τον αριθμό του διαβατηρίου μου, οπότε όταν την έδειξα στο αεροδρόμιο μου είπαν ότι δεν είχα visa για να ταξιδέψω! Ευτυχώς που η υπάλληλος της Emirates ήταν πολύ ευγενική και πρόθυμη να μας βοηθήσει και έτσι πήρε στο immigration και τελικά βρήκαν ότι ένας αριθμός από τον αριθμό διαβατηρίου μου ήταν λάθος. Γι΄ αυτό λοιπόν να τα ελέγχετε όλα.
                    Από την ημέρα που ήρθαμε ανακαλύπτουμε όλο καινούργια πράγματα.
                    Το μέρος είναι υπέροχο και είναι κατά τη γνώμη μου η καλύτερη χώρα για να μεγαλώσεις τα παιδιά σου. Φροντίζουν τόσο τα παιδιά όσο και τους ηλικιωμένους.
                    Υπάρχουν πάρα πολλά πάρκα, παιδικές χαρές με ειδικό δάπεδο και οι περισσότερες σκεπασμένες.
                    Ο κόσμος μπορώ να πω πως είναι πολύ ευγενικός και είναι πρόθυμοι να σε βοηθήσουν.
                    Για τα πάντα σου λένε ΄΄thank you΄΄, ''sorry'' και φυσικά αυτό που ακούς πολύ συχνά είναι το ''no worries''.
                    Προς το παρόν κυκλοφορούμε με λεωφορεία και τρένα τα οποία έχουν πολύ καλή οργάνωση. Όσοι είναι NSW μπορούν να βγάλουν μία κάρτα που λέγεται OPAL και να ταξιδεύουν φθηνότερα. Επίσης με αυτή την κάρτα την Κυριακή πας όπου θέλεις μόνο με 2,50 δολάρια. Δεν ξέρω αν υπάρχει και σε άλλες περιοχές αυτή η κάρτα δεν το έχω ψάξει. Οπότε όσοι έρχεστε τώρα καλά είναι να την προμηθευτείτε αμέσως αυτή την κάρτα γιατί αλλιώς η συγκοινωνία είναι πολύ ακριβή. Μάλιστα εάν ταξιδέψεις 4 μέρες την εβδομάδα οι υπόλοιπες είναι δωρεάν. Τώρα κάποιοι από εσάς μπορεί να σκεφτείτε σιγά πόσο είναι, αλλά για να μπορέσετε να ανταπεξέλθετε στα έξοδα θα πρέπει να μετράτε τα πάντα. Ακόμα και το 1 δολάριο!
                    Εμείς από τη μέρα που ήρθαμε μόνο πληρώνουμε και έτσι προσπαθούμε να βρούμε τρόπους όσο γίνεται να ξοδεύουμε λιγότερα. Και αυτό μπορεί να γίνει εάν προσπαθήσετε.
                    Δεν έχουμε βρει και δουλειά ακόμα και είναι δύσκολο.
                    Τα σούπερ μάρκετ τώρα. Μπορείς να βρεις πράγματα ακριβά, αλλά μπορείς να βρεις και πράγματα φθηνότερα από την Ελλάδα!
                    Και ειδικά εάν κυνηγάτε τις προσφορές είναι πολύ καλό.
                    Το γάλα για παράδειγμα εδώ έχει 3 δολάριο τα 3 λίτρα. Δηλαδή περίπου 2,10 ευρώ. Και αυτό κάθε μέρα. Στην Ελλάδα το φθηνότερο γάλα απ΄ ότι θυμάμαι ήταν 0,92 περίπου το λίτρο.
                    Έχω πάρει κιμά μοσχαρίσιο σε προσφορά με 5 δολάρια το κιλό!!! Τα Coco Pops (Kellogg's) τα 650 γραμμάρια 3 δολάρια!
                    Επίσης έχει καλές προσφορές σε κοτόπουλο εάν πάτε σε κάποια από τις πολλές αγορές που στην Ελλάδα είναι τα Mall αλλά εδώ είναι τα Shopping Center.
                    Εμείς τον πρώτο μήνα που ήρθαμε ξοδέψαμε αρκετά λεφτά στο σούπερ μάρκετ γιατί δεν ξέραμε αλλά και γιατί κάποια πράγματα τα χρειαζόμασταν. Όμως τώρα τα περισσότερα τα παίρνουμε όταν βγάζουν προσφορές. Κάνουν πολύ καλές προσφορές στα σούπερ μάρκετ. Πολλά από τα προϊόντα τα βγάζουν στη μισή τιμή!
                    Οπότε θέλει λίγο ψάξιμο.
                    Αυτά για το σούπερ μάρκετ. Μπορεί κάποιοι να το θεωρούν λίγο χαζό το κείμενο για το σούπερ μάρκετ αλλά είναι και αυτό μέσα στον προϋπολογισμό που θα πρέπει να κάνετε.
                    Το φαγητό έξω είναι λίγο ακριβό, εξαρτάται βέβαια που θα πας.
                    Υπάρχουν τα mc donalds, kfc που είναι καλή πρόταση ειδικά όταν έχεις και παιδιά και απ΄ ότι υπολογίζω είναι φθηνότερα από την Ελλάδα.
                    Επίσης μπορείς να πάρεις πίτσα από τη Domino ή την Hut μόνο με 4,99! Για το σπίτι βέβαια. Τώρα εάν θέλεις να πας να καθίσεις σε μία πιτσαρία, εκεί θα πληρώσεις την πίτσα το λιγότερο 18 δολάρια. Ανάλογα που θα πας και τι θα πάρεις.
                    Για παράδειγμα εμείς πήγαμε με κάτι ξαδέλφια μας σε μια πιτσαρία και πήραμε 3 πίτσες μία σαλάτα ρόκα και μία κανάτα κόκα κόλα και πληρώσαμε 95 δολάρια.
                    Για μας που δεν έχουμε δουλειά ακόμα είναι πολλά, αλλά εάν σκεφτεί κανείς το μισθό που παίρνουν εδώ γι΄ αυτούς δεν είναι πολλά.
                    Εντύπωση μας έκανε στην πιτσαρία που πήγαμε ότι τα ξαδέλφια μας είχαν φέρει κρασί από το σπίτι. Όπως μας εξήγησαν σε πολλά μαγαζιά γίνεται αυτό. Δηλαδή μπορείς να φέρεις το δικό σου κρασί ή άλλο ποτό από το σπίτι και να το πιεις εκεί.
                    Αυτά για το φαγητό.
                    Υπάρχουν μαγαζιά για ρούχα, είδη σπιτιού και σχολικά που είναι πολύ φθηνά.
                    Εμείς πηγαίνουμε πολύ συχνά στο KMART και βρίσκουμε πολύ καλές προσφορές.
                    Επίσης τα priceline που πουλάνε κολώνιες, καλλυντικά, σαμπουάν κάνουν καλές προσφορές. Εγώ πήρα κολώνια Dior 100ml με 45 δολάρια!
                    Έχουμε μπει σε ρυθμό τώρα και σιγά σιγά συνηθίζουμε τη ζωή εδώ. Στην αρχή όλα μας φαίνονταν ανάποδα. Η οδήγηση ανάποδη, ότι έπρεπε πρώτα να κοιτάς δεξιά για να περάσεις το δρόμο, ακόμα και στο δρόμο ή στις σκάλες πάνε ανάποδα. Δηλαδή ανεβαίνουν από αριστερά και κατεβαίνουν από δεξιά. Όλα είναι σύμφωμα με τον τρόπο που οδηγάνε. Τώρα βέβαια σκέφτομαι αυτοί πάνε ανάποδα ή εμείς τόσα χρόνια στην Ελλάδα όλα τα κάνουμε ανάποδα;

                    Comment


                      #11
                      Μπράβο σας που έχετε ηδη εγκλιματιστεί στο καινουριο περιβαλλον. Πολύ ενημερωτικά αυτά που μας γραφείς αλλά εγώ θα κάνω μια ερώτηση για ενα χαζό θέμα που μου έχει κολλήσει εδώ και καιρό. Είχα δει καποτε σε μια ταινία κάποιον που έλεγε οτι στην Αυστραλία όταν πατάς καζανάκια το νερό γυρνάει ανάποδα (χα χα χα). Είναι τελικά έτσι;

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by gtsourn View Post
                        Μπράβο σας που έχετε ηδη εγκλιματιστεί στο καινουριο περιβαλλον. Πολύ ενημερωτικά αυτά που μας γραφείς αλλά εγώ θα κάνω μια ερώτηση για ενα χαζό θέμα που μου έχει κολλήσει εδώ και καιρό. Είχα δει καποτε σε μια ταινία κάποιον που έλεγε οτι στην Αυστραλία όταν πατάς καζανάκια το νερό γυρνάει ανάποδα (χα χα χα). Είναι τελικά έτσι;
                        Νομιζω εχει κανονικη ροη αλλα μιας και το ανεφερες θα το κοιταξω να το δω.
                        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by gtsourn View Post
                          Μπράβο σας που έχετε ηδη εγκλιματιστεί στο καινουριο περιβαλλον. Πολύ ενημερωτικά αυτά που μας γραφείς αλλά εγώ θα κάνω μια ερώτηση για ενα χαζό θέμα που μου έχει κολλήσει εδώ και καιρό. Είχα δει καποτε σε μια ταινία κάποιον που έλεγε οτι στην Αυστραλία όταν πατάς καζανάκια το νερό γυρνάει ανάποδα (χα χα χα). Είναι τελικά έτσι;
                          Να σου πω αυτό δεν το έχω παρατηρήσει. Αλλά μια που το λες θα το κοιτάξω και εγώ! Λες;;;;

                          Comment


                            #14
                            2 ΜΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ! (2)

                            Οι υπηρεσίες τους είναι καλές αρκεί να πετύχεις και τους σωστούς υπαλλήλους. Θα πρέπει να προσέχετε πολύ τι σας λένε. Εμάς είχαν κάνει ένα λάθος στο centrelink και χρειάστηκε να πάμε αρκετές φορές μετά.
                            Επίσης επειδή δηλώσαμε εισόδημα από την Ελλάδα 6000 ευρώ το χρόνο έδιναν στον άντρα μου τα μισά χρήματα απ΄ότι θα έπρεπε. Ρωτήσαμε και μας είπαν ότι ήταν σημαντικό αυτό το εισόδημα από την Ελλάδα!
                            Εμείς θέλαμε να το δηλώσουμε όμως για να μην έχουμε προβλήματα μετά. Οι περισσότεροι μας συμβούλεψαν να τα δηλώσουμε όλα αλλά συγγενείς μας από εδώ μας είπαν γιατί τα δηλώσαμε μιας και δεν πρόκειται να τα βρουν.
                            Κάποια βέβαια μου είπε ότι η Αυστραλία έχει υπογράψει μία σύμβαση με την Ελλάδα που πλέον μπορούν να φαίνονται τα εισοδήματα από την Ελλάδα. Δεν μπόρεσα να βρω κάτι γι΄ αυτό. Εάν ξέρει κανείς καλό είναι να μας το πει.
                            Πριν λίγες μέρες μας έστειλαν από το centrelink αναδρομικά καποια χρήματα γιατί αύξησαν κατά 50 δολάρια το new start allowance. Δεν ξέρω για ποιο λόγο. Όχι πολλά, αλλά σημαντικά για τον πρώτο καιρό.
                            Το καλό είναι ότι όταν δουν ότι έχει γίνει λάθος σου τα δίνουν μετά.
                            Ο άντρας μου έχει ξεκινήσει μαθήματα αγγλικών. Θα πληρώσει 80 δολάρια για 2 μήνες γιατί δεν θέλαμε να περιμένουμε πότε θα τον στείλουν από το centrelink για μαθήματα. Γιατί για να σε στείλουν για μαθήματα πρέπει πρώτα να ξεκινήσεις να παίρνεις το New start allowance.
                            Το επίδομα των παιδιών δεν το έχουμε πάρει ακόμα γιατί αργεί περισσότερο.
                            Μόλις τελείωσει με τα μαθήματα αγγλικών ο άντρας μου μάλλον θα κάνει και τις 800 ώρες απ΄ότι θυμάμαι που του δίνουν στο centrelink. Ήδη έχει κάνει σημαντική πρόοδο στα αγγλικά.
                            Αγγλικά ξέραμε και οι δύο, όχι άριστα αλλά καλά. Μόλις ήρθαμε εδώ όμως τις πρώτες μέρες ήταν λες και μας μιλούσαν κινέζικα!
                            Τρώνε πολλά γράμματα και έχουν διαφορετική προφορά.
                            Χαρακτηριστικά ένας ξάδελφος του άντρα μου που γεννήθηκε και μεγάλωσε εδώ μας είπε: ΄΄έχετε δίκιο ότι μιλάμε διαφορετικά αγγλικά. Και εμείς όταν πήγαμε στην Αμερική δεν μπορούσαμε να συνεννοηθούμε γιατί δεν μας καταλάβαιναν!΄΄. Οπότε πήραμε λίγο κουράγιο.
                            Τις πρώτες μέρες που ήρθαμε δεν είχαμε ίντερνετ και ήταν πολύ δύσκολο γιατί έχουμε πλέον μάθει όλα τα κάνουμε με το ίντερνετ.
                            Οπότε πήγαμε και γραφτήκαμε σε μία κοντινή βιβλιοθήκη όπου μπορείς να πηγαίνεις και να χρησιμοποιείς τους υπολογιστές που έχουν!
                            Επίσης μπορείς να κλείσεις και ραντεβού από το σπίτι ώστε όταν πας να μην περιμένεις μέχρι να αδειάσει κάποιος υπολογιστής.
                            Αυτό μας βοήθησε πολύ τις πρώτες μέρες μιας και η σύνδεση του ίντερνετ έκανε περίπου 20 μέρες!

                            Comment

                            Working...
                            X