Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 23 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 230

Θέμα: Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (13)

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mariasiran Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξέρεις smara οτι μέχρι πριν λίγο καιρό ζητούσαν μεταφράσεις μόνο απο το υπουργείο αλλά μέσα στο Δεκέμβριο το άλλαξαν και πλέον ζητάνε και απο επίσημο Μεταφραστικο γραφειο. Εγώ όλες τις μεταφράσεις εκεί τις έκανα σε Μεταφραστικο και τελείωσα και πιο γρήγορα.
    Να προσέξεις μόνο να σου βάλουν αγγλική σφραγίδα με τα στοιχεία τους.
    Ευχαριστώ για τις ευχές σου. Εύχομαι και εσείς να είστε το συντομότερο εδώ.
    Thanks Mariasiran. Αυτό θα κάνω κ γω.

Προσθέτω κ γω μια μίνι ανταπόκριση των ετοιμασιών ...

Ανέβηκα Αθήνα να πάω για διαβατήρια. Είχα βρει έυκολα ραντεβού (για μετά από 3 μέρες ) Την ιδια μέρα θα έπαιρνα τις μεταφράσεις από μέλος της οικογένειας που τα είχε παραλάβει.

Εκεί που ετοιμάζομαι να πάω στην πρεσβεία το βλέπω μπροστά μου .... τυπογραφικό λάθος στη μετάφραση του ονόματος!!
    Τρέχα τώρα στο ΥΠ Εξ/κων...

Παραδόξως η υπάλληλος στο γραφείο διορθώσεων ήταν πολύ εξυπηρετική (δεν περίμενα ποτε να πω καλά λόγια για αυτην τη υπηρεσία!!!). Έτρεξε αμέσως όχι απλά να το διορθώσει αλλά εκτύπωσε νέο έγγραφο. Την μετάφραση λέει την είχε κάνει η ίδια και έτσι μπορούσε να το κάνει .Για αυτό μάλλον η τόση προθυμία. Έχω διαφωνήσει πολλές φορές και έχω κάνει κ γραπτά παράπονα στην συγκεκριμένη υπηρεσία.
    Μπαίνοντας όμως στο κτίριο αυτό μπορώ να περιγράψω την κατάσταση με μία μόνο λέξη . SAD! Και να σκεφτει κανείς οτι κάποιοι θα έβαζαν και μέσον να εργαστούν σε μια τέτοια υπηρεσία. Φυσικά σε καμία περίπτωση αυτό δεν δικαιολογεί την σχεδόν ανύπαρκτη εξυπηρέτηση των πολιτών.

Οπότε να το έχουν υπ όψην τους όσοι έχουν πάρε δώσε με την μεταφραστική υπηρεσία οτι διορθώσεις γίνονται!

Λίγα τελευταία χαρτιά και νομίζω ελιμαι έτοιμη.
    Περιμένω διαβατήρια από Δευτέρα

Έχω βγάλει:
    -πιστ/κο οικογενειακης καταστασης
    -πιστ/κα γεννησης ,
    -2 τελευταιους ελεγχους απο σχολειο της μικρης (περσινο κ φετινο)
    -διπλωμα κ καρτα τραπεζας -επικυρωμενη φωτοτυπια κτλ
    -προσοντα δικα μου αχρηστα μεν.. you never know δε
    -βεβαιωση απο ασφαλιστικο ταμειο για προυπηρεσια σε συγκεκριμενη δουλεια (αρχαιο γιατι ποιος μπορει πλεον να παρει απο ΤΕΒΕ:P). Ισως μεταφρασω την εναρξη στην εφορια ως αποδειξη απασχολησης τελευταιων ετων

Μου μενουν :
    -κλεισιμο τραπεζικου λογαριασμου
    -εκκαθαριστικο
    -λογαριασμο ΔΕΚΟ
    -κανα 2 συσταικες επιστολες
    -διακοπη μικρης απο σχολειο
    - ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΝΑ ΦΥΓΩ!

Τωρα που τα γραφω μου φαινονται λιγα... τοσους μηνες μαζευω χαρτια!!

Ξεχναω κατι;;;

Α! Ετοιμαζω και το πληρεξουσιο. Η δικηγορος συμβουλεψε να βγαλω γενικο, ειδικο κ δικαστικο. Ο συμβολαιογραφος λεει γενικο κ ειδικο. Μενει να το ξεκαθαρισω.

Australia here I come!!!
    Σε λιγες μερες επιστρεφω κ εγω στα πατρια εδαφη.

Yuppeeeeeeeeeeeee!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο smara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Australia here I come!!!

Yuppeeeeeeeeeeeee!
    Με το καλό κ καλή τύχη...!!!
    Ενημερωτικά:
    1. Όποιος θέλει να διαβάσει πολλές πληροφορίες για την ζωή στην Αυστραλία: Εδώ...!!!
    2. Η Μετανάστευση μοιάζει σαν το Αγγούρι κ τρώγεται αναλόγως σε ποια κατηγορία ανήκει ο καθένας: Εδώ...!!!

Κανόνας:
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimathens Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το καλό κ καλή τύχη...!!!
    Thanks!!!!!

Να δω πως θα αντεξω τοσες ωρες στο αεροπλανο. Δε φτανει που ζαλιζομαι σε οτι κινειται δε θα μπορω και να καπνισω γκρρρρρρρρ

Banned
    Australia here I come!!!

Yuppeeeeeeeeeeeee!
    Άντε με το καλο smara. Η Αυστραλια περιμένει να σε υποδεχθεί!!!
    Α, και μην ανησυχείς για τη ζαλάδα στο αεροπλάνο, για εκεί μπορείς να πάρεις ενα χαπάκι για τη ναυτία.
    Η ζαλαδα που θα έχεις μετά τις πρώτες μέρες στην Αυστραλια θα ειναι χειρότερη αφού στην αρχή όλο θα πληρώνεις και δεν θα παίρνεις τίποτα!
    Δεν το λέω για να σε απογοήτευςω αλλά να είσαι έτοιμη γιατι τα περάσαμε και εμείς αυτά.
    Και αυτο δεν ξεπερνιέται με χαπάκι!!!
    Άντε καλο ταξίδι και όλα να πανε καλά!!!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mariasiran Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε με το καλο smara. Η Αυστραλια περιμένει να σε υποδεχθεί!!!
    Α, και μην ανησυχείς για τη ζαλάδα στο αεροπλάνο, για εκεί μπορείς να πάρεις ενα χαπάκι για τη ναυτία.
    Η ζαλαδα που θα έχεις μετά τις πρώτες μέρες στην Αυστραλια θα ειναι χειρότερη αφού στην αρχή όλο θα πληρώνεις και δεν θα παίρνεις τίποτα!
    Δεν το λέω για να σε απογοήτευςω αλλά να είσαι έτοιμη γιατι τα περάσαμε και εμείς αυτά.
    Και αυτο δεν ξεπερνιέται με χαπάκι!!!
    Άντε καλο ταξίδι και όλα να πανε καλά!!!
    Ευχαριστω!

Όσο για τα εξοδα αφου δεν πιανει χαπακι... το αλκοολ τουλαχιστον πιανει; Λες για αυτο να πινουν συνεχεια μπυρες οι Αυστραλοι;;;

Καλό ταξίδι και καλη επιστροφη στην Αυστραλία και ελπίζω του χρονου τέτοιον καιρό να είμαστε και εμείς εκεί. Νομιζω Σίντνεϋ θα πατε; Εμείς για εκεί θα ξεκινήσουμε και οτι βγει. Καλη επιτυχία και καλό κουράγιο.

Banned
    Ευχαριστω!

Όσο για τα εξοδα αφου δεν πιανει χαπακι... το αλκοολ τουλαχιστον πιανει; Λες για αυτο να πινουν συνεχεια μπυρες οι Αυστραλοι;;;
    Μπορεί!
    Δεν το είχα σκεφτεί τόσο καιρό και αναρωτιόμουν γιατι πίνουν συνέχεια....

χρειαζομαι βοηθεια...ο συζυγος μου ειναι αυστραλος υπηκοος και απο τον περασμενο αυγουστο ειναι στη μελβουρνη. εγω τωρα ξεκιναω τη διαδικασια για την αυστραλεζικη υπηκοοτητα των δυο ανηλικων παιδιων μου αλλα τα βρηκα λιγο σκουρα...διαβαζω διαφορα και εχω ψιλοπελαγωσει .εχω της ληξιαρχικη πραξη γενννησης των παιδιων μεταφρασμενη και με apostille εχω φωτοτυπια το αυστραλεζικο διαβατηριο και το ποιστοποιητικο γεννησης του αντρα μου επικυρωμενο εχω το ποιστοποιτικο μονιμης κατοικιας μιας και δεν κανουν μεταφραση λογαριασμους(δεη,οτε,κ.τ.λ)α υτο που δεν ξερω ειναι αν χρειαζεται να κανω το γνησιο της υπογραφης το δικο μου γιατι εγω θα στειλω την αιτηση και τι ακριβως θα γραφει. επισεις δεν ξερω με ποιο τροπο θα πληρωσω μιας και εχω mastercard depid και μια άυλη καρτα virtual της εθνικης που ειναι σαν χρεωστικη μονο ομως για συναλαγες μεσο internet. α και να μην ξεχασω...ποσα αντιγραφα θα πρεπει να στειλω απο τα μεταφρασμενα εγγραφα? σας παρακαλω ας με βοηθησει καποιος.

Σελίδα 2 από 23 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like