Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (13)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Για την διευθυνση κατοικιας παιδιου για την αίτηση citizenship by descent, μπορούν να χρησιμοποιηθουν:
    -Βεβαιωση σπουδων/εγγραφης από το σχολείο/σχολή η οποία αναφέρει τη διεύθυνση.
    -Δήλωση που ειναι υποχρεωτική για καρτοκινητη η οποία αναφέρει κ διευθυνση
    Βεβαιωμενα αντιγραφα κ μεταφρασεις.

    Comment


      Originally posted by Kalli Gr-Aus View Post
      Για την διευθυνση κατοικιας παιδιου για την αίτηση citizenship by descent, μπορούν να χρησιμοποιηθουν:
      -Βεβαιωση σπουδων/εγγραφης από το σχολείο/σχολή η οποία αναφέρει τη διεύθυνση.
      -Δήλωση που ειναι υποχρεωτική για καρτοκινητη η οποία αναφέρει κ διευθυνση
      Βεβαιωμενα αντιγραφα κ μεταφρασεις.
      Thank you, Kalli Gr-Aus!
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        Originally posted by katterin View Post
        Vertigo ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου

        Εμ έλα μου ντες, σε ποιο σημείο της 118 το είδα αυτό; Δεν το είδα στην 118, το είχα δει στην 80 και μου έμεινε ως απορία (απολογητικό χαμόγελο ). Για τον γιο πρέπει να συμπληρωθεί και η 80 μιας και είναι άνω των 18 και όταν της είχα ρίξει μια γρήγορη ματιά είδα ότι ζητούσε ημερομηνίες σπουδών, στρατιωτικές υποχρεώσεις, εργασιακή εμπειρία κ.λπ. Και ρώτησα για τις στρατιωτικές υποχρεώσεις συγκεκριμένα, γιατί άλλο να μην έχεις τελειώσει σχολείο κι άλλο να την κοπανήσεις από την Ελλάδα για να μην υπηρετήσεις :D Οπότε αναρωτήθηκα μην και θέλουνε και χαρτιά για όλα αυτά.
        .....
        Ποσώς τους ενδιαφέρει αν δεν υπηρετησε κάποιος την θητεία του.Αλλο το οτι ρωτάνε να μάθουν αν υπηρετησε κι όλες τις άλλες πληροφορίες που ζητάνε.Μονο ημερομηνιες και στοιχεια μπαίνουν κι όχι απολυτηριο. Ο λογος που ρωτάνε ,εχει να κανει με λόγους εθνικης ασφαλείας της Αυστραλιας κι όχι γιατί τους νοιαζει αν δεν υπηρετησε ο γιος σου ,στην Ελλάδα..
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          Καλησπερα σε ολους,ερωτηση,για να παρω το birth certificate απο Μελβουρνη,πρωτα μαζευω τα χαρτια που χρειαζονται (τα οποια δεν ξερω βεβαια τι χρειαζονται) ,και μετα κανω την αιτηση on line;Και τα χαρτια που θελουν πως τα στελνω;

          Comment


            PAYMENT METHOD


            The Australian High Commission in London can only accept the following
            payment methods:


            Credit Card in Australian Dollars: Mastercard Credit Card, Visa Credit
            Card, American Express Credit Card, Diners Credit Card, JCB Credit Card.
            Please note that if paying by credit card in Australian Dollars you may
            incur banking and currency conversion fees and you accept the risk
            associated with any currency fluctuations.


            Bank Cheque in pounds sterling (70) and made payable to the 'Australian
            High Commission'. Clients whose bank is outside of the UK must ensure they
            request a bank cheque that can be ‘cleared’ in the UK and paid into a UK
            bank account. London cannot accept bank cheques in euros, Australian
            Dollars or any currency other than pounds sterling.


            When the London office receives your application we check that you have
            paid by an acceptable method and that you have paid the current applicable
            charge. If there is a problem with either, an officer will contact you. We
            are unable to progress your application until payment issues are addressed.
            To prevent undue delay, an officer will contact you by telephone or email
            you wherever possible.
            London does not accept Debit Cards, personal cheques, or company cheques.


            Please note that your application maybe subject to additional charges.
            Please see the following link to determine if further visa application
            charges will be applicable to you: Fees and charges for visas

            Comment


              Originally posted by giannis23 View Post
              PAYMENT METHOD


              The Australian High Commission in London can only accept the following
              payment methods:


              Credit Card in Australian Dollars: Mastercard Credit Card, Visa Credit
              Card, American Express Credit Card, Diners Credit Card, JCB Credit Card.
              Please note that if paying by credit card in Australian Dollars you may
              incur banking and currency conversion fees and you accept the risk
              associated with any currency fluctuations.


              Bank Cheque in pounds sterling (70) and made payable to the 'Australian
              High Commission'. Clients whose bank is outside of the UK must ensure they
              request a bank cheque that can be ‘cleared’ in the UK and paid into a UK
              bank account. London cannot accept bank cheques in euros, Australian
              Dollars or any currency other than pounds sterling.


              When the London office receives your application we check that you have
              paid by an acceptable method and that you have paid the current applicable
              charge. If there is a problem with either, an officer will contact you. We
              are unable to progress your application until payment issues are addressed.
              To prevent undue delay, an officer will contact you by telephone or email
              you wherever possible.
              London does not accept Debit Cards, personal cheques, or company cheques.


              Please note that your application maybe subject to additional charges.
              Please see the following link to determine if further visa application
              charges will be applicable to you: Fees and charges for visas
              καλησπερα!!!
              παιδια για βοηθηστε οποιος ξερει!!!
              εχω χρεωστικη american expres.... απ οτι βλεπω δεν την δεχονται..τι να κανω ξερει κανεις? να βγαλω επιταγη '?
              εχω ατομο και στο λονδινο,μπορω να το στειλω να παει να πληρωσει ?
              Αν μπορει ας μου απαντησει καποιος που εχει πληρωσει ηδη!!!
              Ευχαριστω

              Comment


                Καλημέρα Ελλάδα, καλησπέρα Αυστραλία

                Ελάτε να σας πω τα τελευταία κουτσομπολιά τώρα που ηρέμησα λίγο γιατί 2 μέρες τώρα έβραζα από νεύρα!

                Δευτέρα πρωί πάω να καταθέσω για δικό μου Διαβατήριο και κατόπιν Αρίωνος 10 να δώσω για μεταφράσεις για τα παιδιά.

                Δυστυχώς, μία από τις φωτογραφίες μου (αυτή χωρίς την υπογραφή) είχε ένα αδιόρατο σημαδάκι από μελάνι (ούτε καν πάνω μου - στο λευκό πάνω δεξιά) και με στείλανε να βγάλω άλλη φωτό (καλά να πάθωωωωω, δεν είχα πάρει τις έξτρα μαζί μου! ). Εντάξει, έβγαλα, την πήγα και τελείωσε. Αυτό όμως μου στέρησε πολύτιμο χρόνο και έφτασα στην Αρίωνος στις 12.

                Περιμένω στην ουρά για να δώσω τις μεταφράσεις, άκουγα συνέχεια "αυτό θέλει Χάγη", γελούσα από μέσα μου εγώ... Φτάνει και η σειρά μου, δίνω τα χαρτιά: "Θέλουν Χάγη και πιστοποίηση ΚΕΠ τα αντίγραφα" μου λένε. "Δεν χρειάζομαι Χάγη, δεν θέλω Χάγη" τους λέω εγώ.

                Και τότε ξεκίνησε το πανηγύρι!

                "Δεν μας νοιάζει τι θέλετε ΕΣΕΙΣ. ΕΜΕΙΣ δεν τα παίρνουμε χωρίς Χάγη και πιστοποίηση". Ρε παιδιά! Αφού δεν χρειάζεται. "Χρειάζεται για να τα δεχτούμε, αλλιώς να πάτε να τα μεταφράσετε σε δικηγόρο".

                Με τα πολλά, κι αφού επέμενα, με στείλανε πακέτο στον 4ο στην Διευθύντρια (δισύλλαβο επώνυμο, πολλά σύμφωνα, αλλά από την ταραχή μου, μόλις την ζήτησα το ξέχασα το επώνυμο).

                Της εξηγώ ότι έχω συγκεκριμένες προδιαγραφές και ΔΕΝ θέλω Χάγη και μου είπε ότι από τα μέσα του Αυγούστου τους έχει έρθει νέα εγκύκλιος κατά την οποία ΔΕΝ δέχονται χωρίς Χάγη και πιστοποίηση ΚΕΠ. Να πάω να βγάλω και μπορώ να δηλώσω να μην μεταφραστεί.

                "Μα ποια είναι η χρησιμότητα της Χάγης άμα δεν μεταφραστεί; " - "Αυτές τις εντολές έχουμε κυρία μου".

                Το πανηγύρι συνεχίζεται με τις υπογραφές του επικυρωτή μου: "Και τι είναι αυτά; " - "Πρώτη φορά τα βλέπετε; Αυτόν τον επικυρωτή μοὐ ζητάνε, αυτόν έχω". "Εμείς δεν μεταφράζουμε τέτοια πράγματα. Πού την ξέρουμε εμείς την κυρία; " - "Μα δεν χρειάζεται να την ξέρετε εσείς. Αυτοί που θα παραλάβουν τα χαρτιά την θέλουν" - "Δεν δεχόμαστε τέτοιο πράγμα, ακόμα κι αν το έχει υπογράψει ο ίδιος ο Θεός". - "Μα κυρία Διευθύντρια, θέλω να μεταφράσω αυτό που θέλουν αυτοί, και εσείς μου επιβάλλετε αυτό που θέλετε εσείς. Τι θα γίνει τώρα; " - "Να πάτε να τα πιστοποιήσετε και ΜΕΤΑ να κάνετε ό,τι θέλετε".

                Αρνήθηκαν να δεχτούν έτσι κι αλλιώς ένα χαρτί πρόσληψης από τη δουλειά του γιου μου (για τη διεύθυνση) και ένα χαρτί από την Τράπεζα (διεύθυνση για κόρη), γιατί είχαν πάνω υπογραφές [του εργοδότη και του γιου - και της διευθύντριας (που είναι και η επικυρώτριά μου) της Τράπεζας αντίστοιχα]. Μου είπαν, ότι αν θέλω να μεταφραστούν αυτά τα χαρτιά θα πρέπει να προσκομίσω ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ ΤΗΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ καθενός από αυτούς που υπογράφουν.
                Και με ρωτάει η διευθύντρια: Αυτή η κυρία, ποια από τις δύο υπογραφές certify; - Μα δεν επικυρώνει τις υπογραφές αγαπητή μου, ότι το αντίγραφο είναι πιστό του πρωτότυπου, επικυρώνει. - Δεν δεχόμαστε εμείς τέτοια πράγματα!

                Βρε παιδιά, πείτε μου τώρα, πρώτη φορά βλέπανε αυτήν την πρόταση πάνω στα αντίγραφα; Τόσος κόσμος πάει για μεταφράσεις χρόνια τώρα. Τι ήταν όλο αυτό;

                Με λίγα λόγια, τώρα πρέπει να πάρω άλλη μια μέρα άδεια, να πάω για Χάγη (για το Ποινικό Μητρώο μού είπαν κάτι για Ευελπίδων αλλά από τη σύγχυση δεν θυμάμαι και πρέπει να πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω), ευτυχώς το ΚΕΠ είναι και απόγευμα, να τους πάω ξανά τα ΜΙΣΑ χαρτιά μου (αφού μου πέταξαν έξω όσα είχαν υπογραφές γιατί πού να στείλω τόσους ανθρώπους για γνήσιο υπογραφής - έλεος! ) και τέλος να ξαναπάω στην επικυρώτρια, που εντάξει, φίλη είναι, αλλά θα με βρίσει στο τέλος!

                Και μετά θα στείλω Αγγλία, ένα κάρο χαρτιά με ένα κάρο σφραγίδες που δεν θέλουν, και μέσα σ' όλο αυτό το χάος μια υπογραφή από επικυρωτή! Θα γελάνε και οι πέτρες!

                Α! Κι όταν τους ρώτησα: Αφού στο χαρτί που υπογράφω για τα ονόματα λέει ότι είναι ευθύνη δική μου τι δίνω για μετάφραση και την εγκυρότητα των χαρτιών, γιατί δεν δέχονται τα χαρτιά μου; Δική μου ευθύνη δεν είναι; μου είπανε: Έχουμε τυπώσει 10.000 χαρτιά από αυτά, αλλά τον Αύγουστο πήραμε άλλες εντολές και κάποια στιγμή θα αντικατασταθούν και δεν θα το γράφουν αυτό. Το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να δηλώσετε να ΜΗΝ μεταφραστεί η Χάγη για να μην χρεωθείτε έξτρα.

                Αυτά τα ολίγα! Τα νεύρα μουυυυυυυυυυ

                Comment


                  Πάνω που τα είχα ξεχάσει... όλα αυτά τα τραγελαφικά που τράβηξα για σχεδόν έναν χρόνο...!!!

                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    Καλησπέρα!
                    Εμένα μου είπαν πως πρέπει η πληρωμή να γίνει με πιστωτική εξωτερικού σε αυστραλέζικα δολλάρια. Αυτή τη στιγμή από ελληνική τράπεζα δεν μπορείς να βάλεις χρήματα σε αυστραλέζικα δολλάρια σε πιστωτική κάτρα εξωτερικού. Οπότε μάλλον από Ελλάδα δεν ξέρω ποια λύση υπάρχει μόνο από εξωτερικό όποιος μπορεί να βοηθήσει. Αν βρεις λύση πες μας. Θέλω να καταθέσω κι εγώ αίτηση στο Λονδίνο από βδομάδα χωρίς να έχω βρει ακόμη λύση

                    Comment


                      Καλησπέρα παιδιά !
                      Όσο αναφορά την πλήρωμη...εμένα μου είπαν να στείλω κανόνικα τα στοιχεία της κάρτας. .δεν μου ανέφεραν τίποτα άλλο. ..
                      Έχω άλλο πρόβλημα. .στο αποδεικτικό διευθυνσης που δεν μου κάνανε δέκτη τη. φορολογική δήλωση. ..τους ειπα..δεν έχω στο όνομα μου κάτι. .μένω με τους γονείς μου. ..ωστόσο έκανα ενα ενοικιαστηριο...το πήγα για μετάφραση στο βρετανικό στην Θεσσαλονίκη που έκανα όλα τα άλλα και δεν το κάνουν μετάφραση. ..αμάν. .τι να κάνω ? να το πάω σε άλλο μεταφραστικο κέντρο ? Θα το δεχτούν από Λονδίνο ?

                      Comment


                        πήρα τηλέφωνο σε ένα άλλο μεταφραστικο. στην Θεσσαλονίκη. .θέλει 40 ευρώ λέει για να το μεταφράσει. μαι να βάλει. επικύρωση αφού είναι για εξωτερικό. .τους ρώτησα ένα γίνει δεκτό από το Λονδίνο και μου λέει βέβαια θα γίνει θα έχει επικύρωση από δικηγόρο

                        Comment


                          καλησπερα!!!
                          παιδια για βοηθηστε οποιος ξερει!!!
                          εχω χρεωστικη american expres.... απ οτι βλεπω δεν την δεχονται..τι να κανω ξερει κανεις? να βγαλω επιταγη '?
                          εχω ατομο και στο λονδινο,μπορω να το στειλω να παει να πληρωσει ?
                          Αν μπορει ας μου απαντησει καποιος που εχει πληρωσει ηδη!!!
                          Ευχαριστω




                          κλικαρε εκει που λεει AMERICAN EXPRES και δεν θα εχεις θεμα
                          και μεις το ιδιο καναμε debit ειχαμε και ηταν στην καταταξη visa κλικαραμε visa και No problem δεν χρειαζετε να αναφερεις ο,τι ειναι χρεωστικη
                          αρκει να υπαρχουν τα χρηματα μεσα να τα τραβηξουν
                          δεν φανταζομαι να εχει αλλαξει αυτο πολλα ατομα το ιδιο καναμε
                          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                          Comment


                            Καλησπέρα σε όλα τα πατριωτάκια!!!!!!!! Έχω καιρό να γράψω γιατί είχα τις ετοιμασίες για το γάμο και στο ενδιάμεσο έπιασα και δουλειά.. Όλα πήγαν κατ'ευχήν μέχρι στιγμής και είμαι στην ευχάριστη θέση να πω ότι εχθές έλαβα και το πρώτο σημαντικό χαρτί από την Αυστραλία τη ληξιαρχική πράξη γεννήσεως της μητέρας μου από τη Μελβούρνη....Είμαι πολύ χαρούμενη και ενθουσιασμένη που θα ξεκινήσω την διαδικασία να πάρουμε την υπηκοότητα εγώ και οι αδερφές μου...Σας διάβαζα από την αρχή και με έχετε ήδη βοηθήσει πολύ και σας ευχαριστώ όλους!!!!!!!

                            Comment


                              Originally posted by katterin View Post
                              Καλημέρα Ελλάδα, καλησπέρα Αυστραλία

                              Ελάτε να σας πω τα τελευταία κουτσομπολιά τώρα που ηρέμησα λίγο γιατί 2 μέρες τώρα έβραζα από νεύρα!

                              Δευτέρα πρωί πάω να καταθέσω για δικό μου Διαβατήριο και κατόπιν Αρίωνος 10 να δώσω για μεταφράσεις για τα παιδιά.

                              Δυστυχώς, μία από τις φωτογραφίες μου (αυτή χωρίς την υπογραφή) είχε ένα αδιόρατο σημαδάκι από μελάνι (ούτε καν πάνω μου - στο λευκό πάνω δεξιά) και με στείλανε να βγάλω άλλη φωτό (καλά να πάθωωωωω, δεν είχα πάρει τις έξτρα μαζί μου! ). Εντάξει, έβγαλα, την πήγα και τελείωσε. Αυτό όμως μου στέρησε πολύτιμο χρόνο και έφτασα στην Αρίωνος στις 12................................................ .................
                              .................................................. ..................
                              Αυτά τα ολίγα! Τα νεύρα μουυυυυυυυυυ
                              Καλησπέρα Katterin, για να καταλάβω, δεν δέχτηκαν κανένα χαρτί χωρίς Χάγη και αμφισβήτησαν την επικύρωση από άτομο που υπέγραψε για την γνησιότητα των εγγράφων, επειδή ηταν ατομο απο ενα απο τα επαγγελματα της λιστας που ζητα η Αυστραλια μεν, μη αξιοπιστο κατ'αυτους δε; Και σου ζητάνε τωρα επικυρωμενα απο το ΚΕΠ;

                              Comment


                                Καλησπερα/Καλημερα σ'ολα τα πατριωτακια,
                                εχω αρχισει κι εγω τη διαδικασια να δωσω την υπηκοότητα στα παιδια (4,5 και 10,5) απο τον αντρα μου που γεννηθηκε στο Σίδνεϊ κι εφυγε απο τη χωρα στα 3 και κατι.
                                Αν κι εχω ξενυχτήσει πολυ διαβαζοντας τον τελευταιο μηνα, που ευτυχως ανακαλυψα το πατριωτακι, εχω καποιες αποριες. Οποιος γνωριζει, καλοδεχουμενη η βοηθεια...
                                α) Ως πιστοποιητικο κατοικιας των παιδιων δεχονται, απο οτι διαβασα και βεβαιωση εγγραφης/φοιτησης (?) στο σχολειο. Απο το μικρο θα παρω απο το νηπιαγωγειο, απο τον μεγαλο θα κανει απο το φροντιστηριο Αγγλικων, να μου το γραψουν και κατευθειαν αγγλικα;
                                β)Ειχα ηρεμησει με τη σφραγιδα της Χαγης και το ποστ της Katterin me προσγειωσε αποτομα. Αρα θελω Χαγη για τις ληξ. πραξεις των παιδιων μονο;

                                γ) Εχουμε τη ληξιαρχικη πραξη γεν. του αντρα μου, που ειναι η παλια απο το '67 αλλα ειναι μια ενω εμεις θελουμε δυο.Να βγαλουμε φωτοτυπια αυτή και να την επικυρωσουμε στην πρεσβεια ή να κανουμε αιτηση στο Σιδνει για καινουργιες;Αυτη που εχουμε ειναι χωρισμενη σε δυο τμηματα (στην ιδια σελιδα)και στο ενα ειναι το birth certificate me ta stoixeia κανονικα και στο υπολοιπο μισο ειναι στοιχεια απο την Ελληνικη Ορθοδοξη Εκκλησια σχετικα με τη βαφτιση και το ονομα του παιδιου. Ισχυει;

                                δ)Ξανα για την αποδοση των ονοματων στα αγγλικα. Το επωνυμο των παιδιων θα αποδοθει με καταληξη -os ενω στα ελ. η καταληξη του επωνυμου τους ειναι -ου;

                                ε)Last but not least... Στα στοιχεια των γονέων βαζουμε στον μπαμπα οτι εχει κι αλλη υπηκοοτητα (την ελληνικη) αφου τπτ δεν ειναι δεδομενο σ'αυτη τη ζωη ! κι οτι την απεκτησε by birth (λογω της ελληνικης υπηκοοτητας των γονιων του) κι ας γεννηθηκε down under.Αρα by birth kai oi δυο υπηκοοτητες του μπαμπα με ημερομηνια κτησης, την ημερ/νια γεννησης. Τα λεω καλα; 'η τα μπερδεψα!

                                Ευχαριστω πολυ και να πω οτι χιλια μπραβο δε φτανουν για τη δουλεια που εχει γινει σ'αυτο το φορουμ!

                                Comment

                                Working...
                                X