Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (13)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by Sakis230 View Post
    #samara αμα μπορείς κάνε Ελληνικά . Τα γριλις είναι για αυτούς που δεν μπορούν να γράψουν
    Den exo ellinika edo !.........

    Comment


      #32
      Καλημέρα πατριωτες!!
      ερώτηση !
      μαζί με την 118 φόρμα πρέπει να καταθέσω και την φόρμα 80 με το ποινικό μου μητρώο από Ελλάδα ?
      επισης...τα έγγραφα μπορεί να μου τα επικύρωσει οποιοσδήποτε από τα 38 επαγγέλματα ???

      Comment


        #33
        Originally posted by smara View Post
        Greetings from down under.
        Ekleisa 2 mines stin australia. Gia osous agxonontai pos tha erthoun kai an tha ftasoun ta lefta ... ena exo na po. Just do it!

        Eixa vrei mia oti na nai douleia mesa se 6 meres .Me filoksenisan siggeneis kai mazepsa gia enoikia. Katapliktikoi oi siggeneis kai filoi de tha borousa na zitiso kati kalitero. Ta prosonta mou den anagnorizontai edo alla katafera na peraso apo (6ori) sinenteyksi se mia etairia edo (kati asxeto me to antikeimeno mou) kai me piran. Metro tis meres na figo na pao stin kainouria douleia.
        Vrika kai spiti. Distixos xreiastike na doso 3 enoikia brosta gia na dextoun tin aitisi mou alla .... aksize. Oi filoi kai sggeneis mazepsan oti xreizete to spiti ... de xreiastika tpt. Apla sigkinitiki i voithia tous. Me to mis8o mou 2 mines tora kai ligi voi8eia ola pane roloi. To mono parapono.... dodulevo part time kai eno perimena kapoia voithia apo centrelink.... psixoula. Vgazo lee lefta. perimena perissoteri stiriksi gia monogoneikes oikogeneies. Tulaxiston stin arxi. Perimeno egkrisi gia to family tax benefit tora alla argei. Perissoteres leptomeries otan tha exo prosvasi se diko mou pc.

        Oso gia ta xartia, ena exo na po. Metefrasa oti borouse na fantastei kaneis kai oti diavaza edo sto forum oti xreiazete (ekkatharastika, pistopoiitika ktl)
        TA MONA pou xreiastikan einai: xarti apo tin trapeza gia kleisimo logariasmou kai xarti apo to sxoleio tis koris mou oti diekopse. Kai ta 2 gia to medicare. An eisai ipikoos ola apla einai.

        Tin Triti exoume rantevou me to sxoleio tis. Tha doume an tha xreiastoun oi palioi elegxoi apo to sxoleio tis (de nomizo). Krima sta lefta pou edosa gia metafraseis!!!!!!

        Ena megalo eyxaristo se osous grafoun sto forum gia tis plirofories pou voithisan na ftaso edo ))
        Μπράβο smara, εύχομαι όλα να σου πάνε καλά!!!

        Comment


          #34
          Originally posted by giannis23 View Post
          Καλημέρα πατριωτες!!
          ερώτηση !
          μαζί με την 118 φόρμα πρέπει να καταθέσω και την φόρμα 80 με το ποινικό μου μητρώο από Ελλάδα ?
          επισης...τα έγγραφα μπορεί να μου τα επικύρωσει οποιοσδήποτε από τα 38 επαγγέλματα ???
          Τα έγγραφα μπορεί να σου τα μεταφράσει κάποιος από τα 38 επαγγέλματα. Για τη φόρμα 118 ρωτάς για σένα;

          Comment


            #35
            καλημερα!
            Θα κάνει την φόρμα 118 ο γιος μου για να πάρει την υπηκοότητα απο.εμένα..τον πατέρα του δηλαδή....
            χρειάζεται να κάνει και την φόρμα 80 για τον χαρακτήρα που λέει ?
            Επίσης να σας ρωτήσω...πήγε σήμερα και ζήτησε πλήρη ληξειαρχικη πράξη γέννησης του , από το κέπ του είπαν πως θα πρεπει να μπει και σφραγίδα της Χάγης...ισχύει αυτό ?

            Comment


              #36
              έτσι όπως σου είπαν. Για την υπηκοότητα η ληξιαρχική πράξη γέννησης και το ποινικό μητρώο πάντα θέλουν σφραγίδα της Χάγης πριν τη μετάφραση
              Originally posted by giannis23
              καλημερα!
              Θα κάνει την φόρμα 118 ο γιος μου για να πάρει την υπηκοότητα απο.εμένα..τον πατέρα του δηλαδή....
              χρειάζεται να κάνει και την φόρμα 80 για τον χαρακτήρα που λέει ?
              Επίσης να σας ρωτήσω...πήγε σήμερα και ζήτησε πλήρη ληξειαρχικη πράξη γέννησης του , από το κέπ του είπαν πως θα πρεπει να μπει και σφραγίδα της Χάγης...ισχύει αυτό ?

              Comment


                #37
                Originally posted by giannis23
                καλημερα!
                Θα κάνει την φόρμα 118 ο γιος μου για να πάρει την υπηκοότητα απο.εμένα..τον πατέρα του δηλαδή....
                χρειάζεται να κάνει και την φόρμα 80 για τον χαρακτήρα που λέει ?
                Επίσης να σας ρωτήσω...πήγε σήμερα και ζήτησε πλήρη ληξειαρχικη πράξη γέννησης του , από το κέπ του είπαν πως θα πρεπει να μπει και σφραγίδα της Χάγης...ισχύει αυτό ?

                Σφραγιδας χάγης μόνο σε διπλώματα και ποινικό μητρώο,πουθενα αλλού δεν χρειάζετε ..
                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                Comment


                  #38
                  makari am den to vlepo!!!

                  Comment


                    #39
                    Καλημέρα!!!
                    γνωρίζει κάποιος εάν δέχονται μεταφράσεις από το βρετανικό συμβούλιο στην Θεσσαλονίκη ?
                    ευχαριστώ!

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by giannis23 View Post
                      Καλημέρα!!!
                      γνωρίζει κάποιος εάν δέχονται μεταφράσεις από το βρετανικό συμβούλιο στην Θεσσαλονίκη ?
                      ευχαριστώ!
                      Γιάννη δέχονται από το Βρετανικό Συμβούλιο, αλλά και από οποιοδήποτε πιστοποιημένο Μεταφραστικό γραφείο. Το Βρετανικό Συμβούλιο είναι πιο ακριβό.
                      Εγώ όλες τις μεταφράσεις τις έκανα σε μεταφραστικό γραφείο, εκτός από αυτές που έστειλα στο Λονδίνο για τις υπηκόοτητες των παιδιών, που τις έκανα στο Βρετανικό συμβούλιο.

                      Comment


                        #41
                        Καλημερα σε ολους. Εγω ολες τις μεταφρασεις τις εκανα σε πιστοποιημενο δικηγορο φιλο μου και μου βγηκαν πολυ φτηνες. Επισης και για την υπηκοοτητα του γιου μου που βγηκε ηδη. Το μονο προβλημα ηταν για το διαβατηριο του που στο προξενειο της Θεσσαλονικης ηθελε ο προξενος μεταφραση απο το βρεττανικο συμβουλιο και για μια ληξιαρχικη πραξη γεννησης πληρωσα 54 ευρω και αυτο γιατι ο προξενος μαλλον δεν ειναι και πολυ ενημερωμενος για το τι δεχονται πλεον στις πρεσβειες.

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by gtsourn View Post
                          Καλημερα σε ολους. Εγω ολες τις μεταφρασεις τις εκανα σε πιστοποιημενο δικηγορο φιλο μου και μου βγηκαν πολυ φτηνες. Επισης και για την υπηκοοτητα του γιου μου που βγηκε ηδη. Το μονο προβλημα ηταν για το διαβατηριο του που στο προξενειο της Θεσσαλονικης ηθελε ο προξενος μεταφραση απο το βρεττανικο συμβουλιο και για μια ληξιαρχικη πραξη γεννησης πληρωσα 54 ευρω και αυτο γιατι ο προξενος μαλλον δεν ειναι και πολυ ενημερωμενος για το τι δεχονται πλεον στις πρεσβειες.
                          Σχετικά ,με την τελευταία παραγραφο του σχολίου σου ,τί εννοείς; Οτι το προξενείο στην Θεσσαλονίκη , που εκτός του ΥΠΕΞ ,δέχεται και μεταφράσεις του Βρετανικού Συμβουλίου ... ή η πρεσβεία της Αθήνας ,που δέχεται μονο μεταφράσεις του ΥΠΕΞ και όχι του Βρετανικού Συμβουλίου...για έκδοση διαβατηρίου ,δεν έχουν ενημερωθεί απ τις πρεσβείες του Λονδίνου και του Βερολίνου, ή από την Αυστραλιανη κυβέρνηση ,να δέχονται μεταφράσεις από μεταφραστικά γραφεία και πιστοποιημένους δικηγόρους ;Εχεις πληροφόρηση ,οτι πια ,για έκδοση διαβατηρίου ,κάνουν και μεταφράσεις από δικηγόρους και γραφεία; Ή το συμπέρανες ,επειδή για υπηκοότητα το Λονδίνο ,ή για βίζες ,το Βερολίνο ,δέχονται μεταφράσεις κι από μεταφραστικά γραφεία και δικηγόρους;(ps εννοείται οτι και το προξενείο στην Θεσσαλονίκη κι η πρεσβεία στην Αθηνα ,δέχονται μεταφράσεις από πιστοποιημένους από το ΝΑΑΤΙ στην Αυστραλια μεταφραστές ,σε επαγγελματικό επίπεδο, τουλάχιστον level 3).
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            #43
                            ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΑΙΔΙΩΝ

                            Καλημέρα - καλησπέρα σε όλους
                            Από 1 Ιουλίου γίνονται αλλαγές όσον αφορά το επίδομα παιδιών για τους Αυστραλούς υπήκοους. Όσοι παίρνουν ήδη το επίδομα θα συνεχίσουν να το παίρνουν κανονικά μέχρι το 2017. Όσοι δεν το έχουν πάρει ακόμα θα υπάρξουν κάποιες περικοπές.

                            Changes to Family Tax Benefit from 1 July 2015 - Department of Human Services

                            Comment


                              #44
                              Οχι δεν εχω καποια πληροφορηση ειδικη αλλα υπεθεσα (προσωπικη μου γνωμη παντα) οτι εφοσον για ολοκληρη υπηκοοτητα δεχτηκαν μεταφρασεις απο πιστοποιημενο δικηγορο γιατι να μην τις δεχθουν και για την εκδοση διαβατηριου; Παλι λεω προσωπικη μου γνωμη μην παρω κανεναν στο λαιμο μου.

                              Comment


                                #45
                                Ελληνίδα σύζυγος με Αυστραλο υπηκοο

                                Γειά σας.
                                Αποφάσισα να σας γράψω γιατι έχω κάποια ερωτήματα και ελπίζω να με βοηθήσετε.
                                Ο αδελφός μου μένει Ελλάδα και σκέφτεται να ερθει για εγκατάσταση στην Αυστραλία. Εχει την αυστραλιανή υπηκοοτητα άλλα η σύζυγος του μόνο ελληνική.
                                Η γυναίκα του αδελφού μου εχει κάποια προβλήματα υγείας (κινητικότητα).
                                Έχω τα εξής ερωτήματα.
                                1. Μπορει η σύζυγος του αδελφού μου να εγκατασταθεί στην Αυστραλία και να λάβει την άδεια σαν permanent resident?
                                2. Μπορεί να ενταχθεί στο Medicare και να εχει πρόσβαση σε γιατρούς και νοσοκομείο ή θα πρέπει να κανει ιδιωτική ασφάλιση και αν γίνεται αυτό.
                                3. Μπορεί να παρει κάποιο επίδομα από Centerlink λόγω ανικανοτητας?

                                Comment

                                Working...
                                X