Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (13)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by lszik View Post
    Γειά σας.
    Αποφάσισα να σας γράψω γιατι έχω κάποια ερωτήματα και ελπίζω να με βοηθήσετε.
    Ο αδελφός μου μένει Ελλάδα και σκέφτεται να ερθει για εγκατάσταση στην Αυστραλία. Εχει την αυστραλιανή υπηκοοτητα άλλα η σύζυγος του μόνο ελληνική.
    Η γυναίκα του αδελφού μου εχει κάποια προβλήματα υγείας (κινητικότητα).
    Έχω τα εξής ερωτήματα.
    1. Μπορει η σύζυγος του αδελφού μου να εγκατασταθεί στην Αυστραλία και να λάβει την άδεια σαν permanent resident?
    2. Μπορεί να ενταχθεί στο Medicare και να εχει πρόσβαση σε γιατρούς και νοσοκομείο ή θα πρέπει να κανει ιδιωτική ασφάλιση και αν γίνεται αυτό.
    3. Μπορεί να παρει κάποιο επίδομα από Centerlink λόγω ανικανοτητας?

    Comment


      #47
      καλημερα!
      ερώτηση!
      είμαι ενήλικας και περνω την υπηκοότητα από τον πατέρα μου...δεν έχω ενοικιαστηριο..δεκο...στο όνομα μου..και η τράπεζα δεν μου δίνει κατάσταση που να αναφέρει την διεύθυνση κατοικίας μου..πάρα Μόνο χειρόγραφα. .τι άλλο αποδεικτικό μπορώ να στείλω ? ίσως την φορολογική μου δηλώση? γνωρίζει κάποιος κάτι ? ευχαριστώ!

      Comment


        #48
        Originally posted by gtsourn View Post
        Οχι δεν εχω καποια πληροφορηση ειδικη αλλα υπεθεσα (προσωπικη μου γνωμη παντα) οτι εφοσον για ολοκληρη υπηκοοτητα δεχτηκαν μεταφρασεις απο πιστοποιημενο δικηγορο γιατι να μην τις δεχθουν και για την εκδοση διαβατηριου; Παλι λεω προσωπικη μου γνωμη μην παρω κανεναν στο λαιμο μου.
        Η έκδοση διαβατηρίων ,ανήκει στο Αυστραλιανό υπουργείο εξωτερικών κι αυτο ορίζει τί δέχεται και για ποιους σκοπούς * κι είναι υπηρεσία εκτός Ε.Ε. Οι Αυστραλιανές αρχές ,παίρνουν γνωμάτευση από τις κατα τόπους πρεσβείες τους ,για τους επισήμους φορείς μετάφρασης ,για ν αποφασίσουν ποιες γίνονται δεκτές.Αρα για να δέχεται το προξενείο στην Θεσσαλονίκη και μεταφράσεις του Βρετανικού Συμβουλίου,έγινε αναγνώριση απ την πρεσβεία του Β.Σ και στην συνέχεια ,αποδοχή αυτής της αναγνώρισης ,από το Αυστραλιανο υπουργείο εξωτερικών.

        Σύμφωνα με την νομοθεσία της Ελλάδας,εντός Ελλαδας ,γίνονται δεκτές μεταφράσεις από το ΥΠΕΞ,απ το Βρετανικό Συμβούλιο κι από πιστοποιημένους για μετάφραση,δικηγόρους.Αν κι οι πρεσβείες της Αυστραλίας ,υπόκεινται στο υπουργείο εξωτερικών ,όμως η υπηκοότητα ,υπόκειται στο υπουργείο μετανάστευσης.

        Λογω οδηγίας της Ε.Ε,το * migration branch του High Commission στο Λονδίνο ,*που χειρίζεται και τις υπηκοότητες...κάνει δεκτές ,εκτός από ΥΠΕΞ και μεταφράσεις από το Β.Σ κι από πιστοποιημένους για μετάφραση δικηγόρους.Εννοειται οτι οι μεταφράσεις NAATI ,γίνονται αποδέκτες ,απ όλες τις Αυστραλιανές υπηρεσίες ,εντός κι εκτός Αυστραλίας ,άσχετα αν δεν το γράφει πιο κάτω ,στις οδηγίες στα Ελληνικά ,για απόκτηση υπηκοότητας ,****στο site του Australian High Commission London **** και μάλλον ,γιατί είναι στα Ελληνικά και απευθύνεται σε Έλληνες και γι αυτο λέει μονο για ΥΠΕΞ..

        immi_citz_greek - Australian High Commission

        "Μετάφραση εγγράφων στα αγγλικά

        Όλα τα έγγραφα που δεν είναι γραμμένα στα αγγλικά πρέπει να μεταφραστούν στα αγγλικά από διαπιστευμένο μεταφραστή (συμπεριλαμβάνονται όλα τα έγγραφα πιστοποίησης ταυτότητας και τα αποδεικτικά έγγραφα διεύθυνσης κατοικίας). Έγγραφα σε περισσότερες από μία γλώσσες όπου περιλαμβάνεται η αγγλική, δεν χρειάζεται να μεταφραστούν. Πρέπει να παρέχετε τη μετάφραση και είτε το πρωτότυπο έγγραφο είτε επικυρωμένο αντίγραφο του πρωτότυπου εγγράφου.

        Σας συνιστούμε να επικοινωνείτε με το Μεταφραστικό Τμήμα του Υπουργείου Εξωτερικών για όλες τις επίσημες μεταφράσεις διότι οι μεταφράσεις από το Υπουργείο Εξωτερικών είναι επίσης αποδεκτές για την έκδοση αυστραλιανών διαβατηρίων (****το τμήμα έκδοσης των αυστραλιανών διαβατηρίων στην Αθήνα δέχεται μόνο μεταφράσεις από το Υπουργείο Εξωτερικών)"****

        ps Και σίγουρα ,ο πρόξενος στην Θεσσαλονίκη ,ήταν ενημερωμένος ,ως προς τι γίνεται δεκτό ,όσον αφορά μεταφράσεις για έκδοση διαβατηρίου...
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          #49
          Originally posted by giannis23 View Post
          καλημερα!
          ερώτηση!
          είμαι ενήλικας και περνω την υπηκοότητα από τον πατέρα μου...δεν έχω ενοικιαστηριο..δεκο...στο όνομα μου..και η τράπεζα δεν μου δίνει κατάσταση που να αναφέρει την διεύθυνση κατοικίας μου..πάρα Μόνο χειρόγραφα. .τι άλλο αποδεικτικό μπορώ να στείλω ? ίσως την φορολογική μου δηλώση? γνωρίζει κάποιος κάτι ? ευχαριστώ!
          Και λέει κάπου ,στις οδηγίες ,οτι δεν δέχονται χειρόγραφη βεβαίωση ,απ την τράπεζα;;;


          Δεν θα είναι μπακαλόχαρτο ,αλλά επίσημο έγγραφο απ την τράπεζα,που θα λέει οτι εσυ ,ο τάδε ,διατηρείς τραπεζικό λογαριασμό στο κατάστημα τους και μένεις στην τάδε διεύθυνση.

          Και δεν βλεπω το γιατί δεν θα έκανε κι η φορολογική δήλωση,αλλά για ο,τι κανεις και εχεις αμφιβολίες ...να μη βασίζεσαι σε συμβουλές από μη ειδικούς ...Να απευθυνθείς στην αρμόδια Αυστραλιανη Αρχη,για οτι απορίες εχεις..Και τηλέφωνο ,μπορείς να πάρεις ,το εχω κάνει κι όχι μονο μια φορά ,όταν κάτι ήθελα να ρωτήσω ,επειγόντως...

          IMMI_contact - Australian High Commission
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            #50
            Υπάρχει σχετικό thread ,όπου τα μέλη που έστειλαν αιτηση για partner visa,συμπληρώνουν στοιχεία που αφορούν το αν ήταν αιτηση ,offshore ή onshore ,το πότε κατατέθηκε και λοιπές λεπτομέρειες ,οπως και σχετική επεξεργασία της ανάρτησης ,όταν δοθεί η βίζα κι αυτο για να βοηθηθούν άλλα μέλη ,να σχηματίσουν μια ιδέα για τους χρόνους απόκτησης της και να μην ανησυχούν όταν καθυστερεί..(λαμβανομένου ,πάντα ,υπ όψιν ,οτι κάθε περίπτωση ,έχει τις δικές της ιδιαιτερότητες).Ομως ,το τελευταίο μέλος ,που έκανε σχετική αναρτηση ,ήταν η Aussie κι αυτο πριν ένα χρονο...Δεν είναι βέβαια υποχρεωτικό το να γράψει κάποιος στο σχετικό thread...όμως για να το ανοίξει ο Agoriani..κάποια χρησιμότητα θα έχει...και σχετικά threads ,υπάρχουν και σε ανάλογα ξένα fora...Οπως βοηθήθηκαν κάποια μέλη ,θα ήταν επιθυμητό ,να βοηθήσουν κι αυτά ,με σχετική αναρτηση ,όσους έχουν αγωνία και άγχος για τους χρόνους απόδοσης της βίζας...Αλλά βέβαια ,ο καθένας ,αποφασίζει και πράττει ανάλογα...

            Ευχαριστω

            Το σχετικό thread ,είναι το παρακάτω
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              #51
              Καλημέρα!
              πήγα πήρα το ποινικό μητρώο καθώς επίσης και την σφραγίδα της Χάγης..τους ανέφερα πως είναι για να πάρω αυστραλιανή υπηκοότητα...Η ερώτηση μου είναι η εξής...πάνω γράφει αντίγραφο ποινικού μητρώου..είναι θεωρημένο με το γνήσιο της υπογραφής από τον εισαγγελέα κανονικα...μέσα όμως στην φόρμα είδα πως αναφέρει πρότυπο ποινικό μητρώο..Αυτό δεν θεωρείται....πρωτότυπο που πήρα ?

              Comment


                #52
                Originally posted by giannis23 View Post
                Καλημέρα!
                πήγα πήρα το ποινικό μητρώο καθώς επίσης και την σφραγίδα της Χάγης..τους ανέφερα πως είναι για να πάρω αυστραλιανή υπηκοότητα...Η ερώτηση μου είναι η εξής...πάνω γράφει αντίγραφο ποινικού μητρώου..είναι θεωρημένο με το γνήσιο της υπογραφής από τον εισαγγελέα κανονικα...μέσα όμως στην φόρμα είδα πως αναφέρει πρότυπο ποινικό μητρώο..Αυτό δεν θεωρείται....πρωτότυπο που πήρα ?
                Καλώς το γράφει ,οπως στο γράφει.

                Δες όμως ,πιο κάτω ,απ το post 112 ως και το post 128...πώς μπορεί να ταλαιπωρηθεί κάποιος ,όταν πέσει σε ολίγον αδαή υπάλληλο ...Αν και στο τέλος ,αναγνωρίστηκε το λάθος του υπαλλήλου ,στο Λονδίνο...ο ενδιαφερόμενος ,μια αγωνία και μια ταλαιπωρία ..την πέρασε...( lost in translation ... )

                ps Σε αντίγραφα ,Σφραγίδα της Χαγης ,δεν μπαίνει,παρά μονο σε πρωτότυπα .Αρα ,μια χαρά είναι αυτο που σου δώσανε και έχει τον τίτλο ,οπως τον έχει...Πρωτότυπο είναι κι όχι certified copy...)

                ps Υποθέτω ,οτι εχεις διαβάσει και την προηγούμενη μου ,απαντηση,σε άλλο ερώτημα σου,λίγο πιο πάνω...

                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #53
                  Καλησπέρα!
                  έχει κάνει κανείς σας την αίτηση για υπηκοότητα on line ? τι έχετε να πείτε ?

                  Comment


                    #54
                    Το εχω γράψει σε άλλο thread...σ αυτο ,συγκεκριμένα



                    Αλλά μάλλον είναι χρήσιμο ,να το ξανανεβασω..


                    "Διαβαζοντας ,τους κανονες περί forum...



                    Μην "απαιτείτε", αλλά ζητήστε ευγενικά αυτό που θέλετε με όσο τον δυνατό πιο σαφή τρόπο. Θυμηθείτε ότι με μια σαφέστερη περιγραφή γλιτώνετε χρόνο και για εσάς και για τους άλλους.

                    Θυμηθείτε πως οι υπόλοιποι χρήστες του Forum δεν είναι υποχρεωμένοι να σας απαντήσουν, μπορεί να μην υπάρχει απάντηση για το ερώτημά σας ή, απλά, οι αναγνώστες της ερώτησής σας να μην τη γνωρίζουν.''


                    ps από vertigo
                    θελω να συμπληρώσω ,πώς υπαρχει και στο διαδικτυο ,savoir vivre(κανόνες ευγενικής συμπεριφοράς)...το λεγομενο Network Etiquette ή απλά Netiquette.

                    Οταν καποιος ,εχει την ευγενη καλοσυνη..ν αφιερωσει χρόνο ,για να δωσει απαντησεις ,σε ερωτημα/τα ,που εθεσε ενα άλλο μέλος ,οι -άγραφοι΄- κανόνες ευγενειας,επιβαλλουν να κατσει να γραψει κι ο ερωτών , σ αυτόν ,που του απάντησε ,για να του λύσει απορίες /δωσει πληροφορίες....Κι οχι γιατί αυτος που απαντησε περιμένει ευχαριστίες...αλλά γιατί ,δεν ειναι ωραιο ,να μπαινει στην διαδικασια καποιος ,ν ασχοληθει μαζι του...κι αυτος να παιρνει απαντησεις και να αγνοει ,το μέλος που αφιερωσε τον χρόνο του...

                    Δεν θα μεινω στο αν ειναι αγενές ,να έχει διαβάσει ο ερωτών ,τις απαντήσεις ,που ''καιγόταν'' να πάρει..(το οτι εχει μπει και διάβασε το thread ,οπου εκανε τις ερωτησεις του...-ειτε μπήκε την ημέρα που έλαβε απαντηση, ,ειτε μετά...-φαινεται στο κατω μερος ,του εκαστοτε thread....Το να επανέρχεται ,δε συνεχώς με νέες ερωτήσεις ,αγνοώντας ,όσους του έχουν απαντήσει ...ασχολίαστο...)

                    Αλλά ,απλά ,θα πρεπει να σκεφτει ,οποιος απαξιεί ,να απαντησει σε οποιον ασχοληθηκε με τις απορίες/ερωτησεις του...οτι ισως ,την επομενη φορά...να μην ασχοληθει καποιος ,να του δώσει...Εδω,κανείς δεν είναι ,υπάλληλος κανενός...
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by vertigo View Post
                      Το εχω γράψει σε άλλο thread...σ αυτο ,συγκεκριμένα



                      Αλλά μάλλον είναι χρήσιμο ,να το ξανανεβασω..


                      "Διαβαζοντας ,τους κανονες περί forum...



                      Μην "απαιτείτε", αλλά ζητήστε ευγενικά αυτό που θέλετε με όσο τον δυνατό πιο σαφή τρόπο. Θυμηθείτε ότι με μια σαφέστερη περιγραφή γλιτώνετε χρόνο και για εσάς και για τους άλλους.

                      Θυμηθείτε πως οι υπόλοιποι χρήστες του Forum δεν είναι υποχρεωμένοι να σας απαντήσουν, μπορεί να μην υπάρχει απάντηση για το ερώτημά σας ή, απλά, οι αναγνώστες της ερώτησής σας να μην τη γνωρίζουν.''


                      ps από vertigo
                      θελω να συμπληρώσω ,πώς υπαρχει και στο διαδικτυο ,savoir vivre(κανόνες ευγενικής συμπεριφοράς)...το λεγομενο Network Etiquette ή απλά Netiquette.

                      Οταν καποιος ,εχει την ευγενη καλοσυνη..ν αφιερωσει χρόνο ,για να δωσει απαντησεις ,σε ερωτημα/τα ,που εθεσε ενα άλλο μέλος ,οι -άγραφοι΄- κανόνες ευγενειας,επιβαλλουν να κατσει να γραψει κι ο ερωτών , σ αυτόν ,που του απάντησε ,για να του λύσει απορίες /δωσει πληροφορίες....Κι οχι γιατί αυτος που απαντησε περιμένει ευχαριστίες...αλλά γιατί ,δεν ειναι ωραιο ,να μπαινει στην διαδικασια καποιος ,ν ασχοληθει μαζι του...κι αυτος να παιρνει απαντησεις και να αγνοει ,το μέλος που αφιερωσε τον χρόνο του...

                      Δεν θα μεινω στο αν ειναι αγενές ,να έχει διαβάσει ο ερωτών ,τις απαντήσεις ,που ''καιγόταν'' να πάρει..(το οτι εχει μπει και διάβασε το thread ,οπου εκανε τις ερωτησεις του...-ειτε μπήκε την ημέρα που έλαβε απαντηση, ,ειτε μετά...-φαινεται στο κατω μερος ,του εκαστοτε thread....Το να επανέρχεται ,δε συνεχώς με νέες ερωτήσεις ,αγνοώντας ,όσους του έχουν απαντήσει ...ασχολίαστο...)

                      Αλλά ,απλά ,θα πρεπει να σκεφτει ,οποιος απαξιεί ,να απαντησει σε οποιον ασχοληθηκε με τις απορίες/ερωτησεις του...οτι ισως ,την επομενη φορά...να μην ασχοληθει καποιος ,να του δώσει...Εδω,κανείς δεν είναι ,υπάλληλος κανενός...


                      Χάθηκε το savoir vivre Vertigo!

                      Comment


                        #56
                        Birth certificate

                        Γεια σας.θα ήθελα να ρωτησω πως μπορώ να βρω ένα πιστοποιητικό γεννήσεως από Αυστραλία.είναι ή μάνα μου Αυστραλή υποκοος και δεν έχει το διαβατήριο της(αυστραλιανό το οποίο είναι χαμενο και έχει ληξει).το θέλω για να εκδώσει νεω διαβατήριο !!! Ευχαριστώ!!!

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by kamelos View Post
                          Γεια σας.θα ήθελα να ρωτησω πως μπορώ να βρω ένα πιστοποιητικό γεννήσεως από Αυστραλία.είναι ή μάνα μου Αυστραλή υποκοος και δεν έχει το διαβατήριο της(αυστραλιανό το οποίο είναι χαμενο και έχει ληξει).το θέλω για να εκδώσει νεω διαβατήριο !!! Ευχαριστώ!!!

                          Comment


                            #58
                            καλημερα σε ολους συνχαρητηρια για το σαιτ ειναι εξαιρετικο.
                            θελω και εγω να ρωτησω και θελω την βοηθεια σας. εγω ειμαι αυστραλος υπηκοος και θελουμε εγω και ι κοπελα μου να παμε στην αυστραλια για να μεινουμε μονιμα.
                            ι ερωτηση ειναι για την κοπελα μ. ποιος ειναι ο ποιο ευκολος τροπος να ερθει μαζι μ και να παρει την μονιμη βιζα ωστε να ειναι νομιμα στην χωρα. δεν με απασχολει ποσο καιρο θα κανει να την παρει αλλα να ειναι νομιμα στην χωρα. εαν παντρευτουμε με πολιτικο γαμο στην ελλαδα θα ειναι ποιο ευκολο απο το να κανουμε τον γαμο εκει? ευχαριστω εκ τον προτερον.

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by valadis32 View Post
                              καλημερα σε ολους συνχαρητηρια για το σαιτ ειναι εξαιρετικο.
                              θελω και εγω να ρωτησω και θελω την βοηθεια σας. εγω ειμαι αυστραλος υπηκοος και θελουμε εγω και ι κοπελα μου να παμε στην αυστραλια για να μεινουμε μονιμα.
                              ι ερωτηση ειναι για την κοπελα μ. ποιος ειναι ο ποιο ευκολος τροπος να ερθει μαζι μ και να παρει την μονιμη βιζα ωστε να ειναι νομιμα στην χωρα. δεν με απασχολει ποσο καιρο θα κανει να την παρει αλλα να ειναι νομιμα στην χωρα. εαν παντρευτουμε με πολιτικο γαμο στην ελλαδα θα ειναι ποιο ευκολο απο το να κανουμε τον γαμο εκει? ευχαριστω εκ τον προτερον.
                              Partner category visa options

                              καλη τυχη βαλαντη
                              ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                              Comment


                                #60
                                σε ευχαριστω kikirikoy

                                Comment

                                Working...
                                X