Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (13)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by valadis32 View Post
    σε ευχαριστω kikirikoy
    Originally posted by kikirikoy View Post
    Partner category visa options

    καλη τυχη βαλαντη
    απλα θα ηθελα να μαθω εαν ξερει καποιος εαν αξιζει να το κανω με αυτο τον τροπο. εαν υπαρχειχ καποιος που το εχει κανει η που ξερει καποιον πουτο εχει κανει.

    Comment


      #62
      Γεια χαρα σε ολους.

      Προσπαθω εδω και καιρο να βρω ακρη με την υπηκοοτητα αλλα τωρα νομιζω ηρθε η ωρα να το επισπευσω.

      Εχω γεννηθει στην Αυστραλια και συμφωνα με τους κανονισμους που εχω διαβασει ( παιδια που εχουν γεννηθει στην Αυστραλια πριν τις 20 Αυγουστου 1986 εχουν Αυστραλιανη υπηκοοτητα ) ειμαι υπηκοος Αυστραλιας.
      Το θεμα ειναι οτι ποτε μου δε το εψαξα, δεν εβγαλα διαβατηριο, δεν ασχοληθηκα γενικα.

      Εστειλα ενα mail στη πρεσβεια και μου ειπαν οτι το πιστοποιητικο γεννησεως πιστοποιει στην ουσια οτι ειμαι υπηκοος αλλα δεν εχω οδηγιες σχετικα με εκδοση διαβατηριου και ..καποιας πιστοποιησης των παραπανω.

      Τι πρεπει να κανω λοιπον για να εχω στα χερια μου διαβατηριο και υπηκοοτητα;

      Ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη αν εχει επαναληφθει αντιστοιχη ερωτηση απλα δεν εχω την παραμικρη ιδεα για το τι ακριβως πρεπει να κανω.

      Comment


        #63
        Originally posted by Sanchez View Post
        Γεια χαρα σε ολους.

        Προσπαθω εδω και καιρο να βρω ακρη με την υπηκοοτητα αλλα τωρα νομιζω ηρθε η ωρα να το επισπευσω.

        Εχω γεννηθει στην Αυστραλια και συμφωνα με τους κανονισμους που εχω διαβασει ( παιδια που εχουν γεννηθει στην Αυστραλια πριν τις 20 Αυγουστου 1986 εχουν Αυστραλιανη υπηκοοτητα ) ειμαι υπηκοος Αυστραλιας.
        Το θεμα ειναι οτι ποτε μου δε το εψαξα, δεν εβγαλα διαβατηριο, δεν ασχοληθηκα γενικα.

        Εστειλα ενα mail στη πρεσβεια και μου ειπαν οτι το πιστοποιητικο γεννησεως πιστοποιει στην ουσια οτι ειμαι υπηκοος αλλα δεν εχω οδηγιες σχετικα με εκδοση διαβατηριου και ..καποιας πιστοποιησης των παραπανω.

        Τι πρεπει να κανω λοιπον για να εχω στα χερια μου διαβατηριο και υπηκοοτητα;

        Ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη αν εχει επαναληφθει αντιστοιχη ερωτηση απλα δεν εχω την παραμικρη ιδεα για το τι ακριβως πρεπει να κανω.
        Την υπηκοότητα την εχεις ,by birth και δεν χάνεται. Απ οτι φαντάζομαι ,δεν εχεις στα χέρια σου ,το birth certificate ,που χρειάζεται για να βγάλεις διαβατήριο.Μπες στο link και επιλεξε την πολιτεία που γεννήθηκες ,ώστε να ζητήσεις απο κει ,το birth certificate σου.Υπαρχει χρέωση ,που θα την δεις ,όταν μπεις στο λινκ. Πληρωνεις με κάρτα.

        Births, deaths and marriages registries | australia.gov.au

        Όταν στο στείλουν ,θα το μεταφράσεις στην μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου εξωτερικών ,στην οδό Αρίωνος 10 στο Μοναστηράκι ( και μόνο εκει ,όταν πρόκειται για έκδοση διαβατηριου. Εκτος απ το προξενείο στην Θεσσαλονίκη ,που δέχεται και μεταφράσεις του Βρετανικού Συμβουλίου ,αλλά αν είσαι Θεσσαλονίκη ,καλύτερα να το ξανά τσεκάρεις μαζι τους).

        Κατόπιν ,είτε θα κατεβάσεις την αιτηση για διαβατήριο απ το Ιντερνετ ,είτε θα τηλεφώνησες στην πρεσβεία ,να σου στείλουν την αιτηση. Αν τηλεφώνησες και βγει αυτόματος τηλφωνητης ,άσε μήνυμα κι οτι είσαι υπήκοος που ενδιαφέρεται για έκδοση διαβατηριου και θα σε τηλεφωνήσουν πίσω.

        Οδηγίες για διαβατήρια ,θα βρεις στο πιο κάτω λινκ
        Local - Consular - New passport - Australian Embassy
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          #64
          Originally posted by valadis32 View Post
          καλημερα σε ολους συνχαρητηρια για το σαιτ ειναι εξαιρετικο.
          θελω και εγω να ρωτησω και θελω την βοηθεια σας. εγω ειμαι αυστραλος υπηκοος και θελουμε εγω και ι κοπελα μου να παμε στην αυστραλια για να μεινουμε μονιμα.
          ι ερωτηση ειναι για την κοπελα μ. ποιος ειναι ο ποιο ευκολος τροπος να ερθει μαζι μ και να παρει την μονιμη βιζα ωστε να ειναι νομιμα στην χωρα. δεν με απασχολει ποσο καιρο θα κανει να την παρει αλλα να ειναι νομιμα στην χωρα. εαν παντρευτουμε με πολιτικο γαμο στην ελλαδα θα ειναι ποιο ευκολο απο το να κανουμε τον γαμο εκει? ευχαριστω εκ τον προτερον.
          Τώρα ειδα την ερώτηση σου ,αλλά ήδη μιλήσαμε με πμ ! Όποτε ,δεν χρειάζεται να τα γραψω κι από δω!
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            #65
            Originally posted by vertigo View Post
            Τώρα ειδα την ερώτηση σου ,αλλά ήδη μιλήσαμε με πμ ! Όποτε ,δεν χρειάζεται να τα γραψω κι από δω!
            valadis32 Me too !!!
            σου έχω απαντήσει ήδη σε πμ
            εύχομαι να σε βοηθήσαμε


            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

            Comment


              #66
              Ενημέρωση-Ανακοίνωση ,προς κάποιους που έχουν παρεξηγήσει τον ρόλο του Patriotaki.net

              " To Patriotaki.net ,δεν ειναι ο χώρος ,όπου θα βρουν "συζυγο" ,για να κάνουν "γάμο ".....,προκειμένου να πάρουν partner visa ,για Αυστραλια(ή όπου αλλού...).

              Ως εκ τούτου ,να σταματήσουν ,όσοι έχουν παρεξηγήσει τον ρόλο του Patriotaki.net ...,να ενοχλούν με προσωπικά μηνύματα ,μέλη ,που ήδη ειναι Αυστραλια και να τους ζητάνε να τους βρουν "συζυγο" ,προκειμένου να κάνουν "γάμο" ,ώστε να πάρουν βίζα...( κι όχι μονο προς ένα μέλος...κι όχι μονο πρόσφατα ,αλλά συνεχίζουν...)

              Την επόμενη φορά ,που θα ξαναστείλει κάποιο μέλος ,τέτοιο προσωπικό μήνυμα και θα ενοχλεί μέλη ,με τέτοια αιτήματα...ας γνωρίζει ,οτι δεν θα ξαναέχει την δυνατότητα ,να το επαναλάβει ....

              Αν δεν έχει τα προσόντα για μετανάστευση και ψάχνει εναγωνίως "συζυγο" ,για να παρει βίζα μόνιμης παραμονής...ας την βρει ,μόνος του....Κι αν δεν ευοδώθηκε μέχρι στιγμής ο "στόχος " του...,( και δεν αναφέρομαι ,μονο στα π.μ προς μέλη ....), ας έχει υπ όψιν του ,οτι μονο αφελεΐς ,δεν ειναι οι γυναίκες ,που τις προσεγγίζουν ,με τέτοιες βλέψεις..."

              Auf YouTube findest du die angesagtesten Videos und Tracks. Außerdem kannst du eigene Inhalte hochladen und mit Freunden oder gleich der ganzen Welt teilen.
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #67
                Νεος

                χαιρετω ολα τα μελη.

                Μπορει να μου απαντηση κανεις στην δικη μου περιπτωση.
                Ο πατερας μου και η μητερα ζουσε Σιδνευ απο το 1960 εως το 1969 που δυστηχως επεστρεψε.
                Ειμαστε 4 αδερφια.Τα δυο αδερφια μου γεννηθηκαν Αυστραλια και τα υπολοιπα αλλα 2 Ελλαδα.
                Πατερα σου και η μητερα μου αυτην την περνουν συνταξη απο Αυστραλια.
                ΕΡΩΤΗΜΑ: Τα 2 παιδια που γενηθηκαν Ελλαδα εχουν την δυνατοτητα να εκδοσουν Αυστραλεζικο διαβατηριο?
                ευχαριστω

                Comment


                  #68
                  Οι γονείς σου έχουν υπηκοότητα? Ήταν αυστραλοί υπήκοοι ή πήραν υπηκοότητα by grant? αν ναι τότε τα αδέρφια σου που γεννήθηκαν Ελλάδα, αν δεν έχουν υπηκοότητα, πρέπει να κάνουν αίτηση για citizenship by descent και όταν την πάρουν να κάνουν αίτηση για διαβατήριο
                  Δες εδώ http://www.border.gov.au/Citizenship...hipWizard.aspx
                  Originally posted by Christoss View Post
                  χαιρετω ολα τα μελη.

                  Μπορει να μου απαντηση κανεις στην δικη μου περιπτωση.
                  Ο πατερας μου και η μητερα ζουσε Σιδνευ απο το 1960 εως το 1969 που δυστηχως επεστρεψε.
                  Ειμαστε 4 αδερφια.Τα δυο αδερφια μου γεννηθηκαν Αυστραλια και τα υπολοιπα αλλα 2 Ελλαδα.
                  Πατερα σου και η μητερα μου αυτην την περνουν συνταξη απο Αυστραλια.
                  ΕΡΩΤΗΜΑ: Τα 2 παιδια που γενηθηκαν Ελλαδα εχουν την δυνατοτητα να εκδοσουν Αυστραλεζικο διαβατηριο?
                  ευχαριστω

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by Christoss View Post
                    χαιρετω ολα τα μελη.

                    Μπορει να μου απαντηση κανεις στην δικη μου περιπτωση.
                    Ο πατερας μου και η μητερα ζουσε Σιδνευ απο το 1960 εως το 1969 που δυστηχως επεστρεψε.
                    Ειμαστε 4 αδερφια.Τα δυο αδερφια μου γεννηθηκαν Αυστραλια και τα υπολοιπα αλλα 2 Ελλαδα.

                    Πατερα σου και η μητερα μου αυτην την περνουν συνταξη απο Αυστραλια.

                    ΕΡΩΤΗΜΑ: Τα 2 παιδια που γενηθηκαν Ελλαδα εχουν την δυνατοτητα να εκδοσουν Αυστραλεζικο διαβατηριο?
                    ευχαριστω
                    Πατερα σου και η μητερα μου αυτην την περνουν συνταξη απο Αυστραλια.
                    Καλησπέρα,να υποθέσω κάτι έγινε με το πληκτρολόγιο και σου μπέρδεψε τα γράμματα
                    αν αυτό που θέλεις να πείς είναι ο,τι οι δικοί σου ,λαμβάνουν σύνταξη απο Αυστραλία ,τότε είναι υπήκοοι
                    άρα τα δυο άλλα αδέρφια σου μπορούν να πάρουν υπηκοότητα,απλά δεν μπορούν να την μεταφέρουν,σε τυχόν παιδιά τους σε πρώτη φάση ...




                    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by Christoss View Post
                      χαιρετω ολα τα μελη.

                      Μπορει να μου απαντηση κανεις στην δικη μου περιπτωση.
                      Ο πατερας μου και η μητερα ζουσε Σιδνευ απο το 1960 εως το 1969 που δυστηχως επεστρεψε.
                      Ειμαστε 4 αδερφια.Τα δυο αδερφια μου γεννηθηκαν Αυστραλια και τα υπολοιπα αλλα 2 Ελλαδα.
                      Πατερα σου και η μητερα μου αυτην την περνουν συνταξη απο Αυστραλια.
                      ΕΡΩΤΗΜΑ: Τα 2 παιδια που γενηθηκαν Ελλαδα εχουν την δυνατοτητα να εκδοσουν Αυστραλεζικο διαβατηριο?
                      ευχαριστω
                      Πρώτα ,πρέπει να ξεκαθαρίσεις ,το αν έστω κι ένας ,απ τους δυο γονείς σου ,έχει την Αυστραλιανη υπηκοότητα.Το οτι παίρνουν σύνταξη από Αυστραλια ,δεν σημαίνει ,οτι έχουν και Αυστραλιανη υπηκοότητα .Και οι μόνιμοι κάτοικοι Αυστραλίας,μπορούν να πάρουν age pension ...δλδ σύνταξη γήρατος.

                      Αν κανεις απ τους δυο γονείς σου ,δεν ειναι Αυστραλός υπήκοος , αλλά ήταν κι οι δυο ,μόνιμοι κάτοικοι ....τοτε τα παιδιά ,που γεννήθηκαν Ελλαδα,μετα την επιστροφή από Αυστραλια... δεν μπορούν να πάρουν υπηκοότητα by descent.

                      ΥΓ Εάν τα δυο αδέλφια ,γεννήθηκαν Ελλαδα, πριν φύγουν οι γονείς σου ,για Αυστραλια...τότε ,ακόμα και υπηκοότητα να πήραν οι γονείς ....δεν μπορούν τα αδέλφια που γεννήθηκαν Ελλαδα,να πάρουν υπηκοότητα by descent , γιατί κατα την στιγμή της γέννησης τους ,κανεις απ τους δυο γονείς ,δεν ήταν Αυστραλός υπήκοος...
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        #71
                        Καλησπέρα! Εχουμε μπει στη διαδικασία να σκεφτόμαστε την μετανάστευση, και ψάχνοντας τις επιλογές μας για την Αυστραλία, προέκυψε το εξής "τρελό" σενάριο:

                        Το 1970 ο παππους της γυναίκας μου, μετανάστευσε στην Αυστραλία, μαζί με την γυναίκα του και τα δύο τους παιδιά, 7 και 4 ετών. Το 1976, πήρε την αυστραλιανή υπηκοότητα (certificate of Australian citizenship, το κρατάω στα χέρια μου), το οποίο στο πίσω μέρος, γράφει "Children included in certificate" και έχει τα ονόματα των παιδιών του. Δύο χρόνια αργότερα, αποφάσισαν να επιστρέψουν οικογενειακώς στην Ελλάδα. Εν συνεχεία, η πεθερά μου, παντρεύτηκε στην Ελλάδα και γέννησε την σύζυγό μου, και έναν χρόνο αργότερα, έβγαλε ελληνικό διαβατήριο, ενώ παράλληλα, δεν ασχολήθηκε ποτέ να ανανεώσει το αυστραλιανό της διαβατήριο, το οποίο και έχασε.
                        Με αυτά τα δεδομένα, έχει κανείς ιδέα τι γίνεται? Γιατί εγώ δεν βγάζω άκρη! Η πεθερά μου, διατηρεί την Αυστραλιανή υπηκοότητα, ή την έχασε μετά από κάποιο διάστημα, εφόσον δεν ανανέωσε το διαβατήριο της, δεν είναι μόνιμη κάτοικος Αυστραλίας και έβγαλε ελληνικό διαβατήριο. Εάν είναι ακόμα υπήκοος Αυστραλίας, μπορεί να εκδώσει εκ νέου αυστραλιανο διαβατήριο? Αρκεί το "Certificate of Australian Citizenship" του πατέρα της, στο οποίο αναγράφεται το όνομά της , η ημερομηνία και ο τόπος γέννησής της? Μήπως χρειάζεται κάποιο έγγραφο που πρέπει να αιτηθεί από την πρεσβεία, και πιστοποιεί ότι έχει την υπηκοότητα? Και τέλος, εάν έχει την υπηκοότητα, μπορεί να την δώσει στην γυναίκα μου?

                        Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, και συγνώμη αν η ερώτηση έχει επαναληφθεί, αλλά διάβασα ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ τις προηγούμενες μέρες, και δεν κατάφερα να βγάλω άκρη!
                        Πέτρος

                        Comment


                          #72
                          @ bpetros:
                          H πεθερά σου ,ειναι Αυστραλη υπήκοος. Citizen by grant

                          Και βέβαια ,μπορεί να εκδώσει Αυστραλιανό διαβατήριο.

                          Δεν ξερω ,αν κανει το citizenship certificate του πατέρα της ,όπου είχε συμπεριληφθεί σαν παιδι . Θα πρέπει να ρωτήσει στην πρέσβεια της Αθήνας και θα της πουν.Αν χρειαζεται δικό της πιστοποιητικό υπηκοότητας ,θα στειλει μια φόρμα 119


                          στην Αυστραλια ,αλλά θα της τα πουν απ την πρεσβεία .


                          Ναι ,μπορεί να δώσει την υπηκοότητα by descent , στην γυναίκα σου ,γιατί ήταν Αυστραλή υπήκοος by grant οταν την γέννησε .

                          ΥΓ πολλοί θα ήθελαν να τους προκύψει ,το τρελό σενάριο ,που ειπες! Ψάχνατε τρόπους για μετανάστευση ...ενώ εχεις γυναίκα που μπορεί να παρει την υπηκοότητα ! Και μετα ,να ζητήσεις κι εσυ ,partner visa .
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            #73
                            @Vertigo

                            Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση και έγκυρη (που μου αρέσει δηλαδη!!) απάντηση!
                            Να ρωτήσω και κάτι άλλο: Όταν με το καλό η γυναίκα μου πάρει την υπηκοότητα, κι εγώ κάνω αίτηση για partner visa, θα πρέπει να μπουν και τα παιδιά μας στην ίδια αίτηση, ή τα "τραβάει" η γυναίκα μου μαζί της, σαν μητέρα τους? Δηλαδή, θα πρέπει να περιμένουμε όλοι μαζι οικογενειακώς να εκδοθεί η visa, ή θα μπορεί η γυναίκα μου να πάρει τα παιδιά και να κατέβει χωρίς να έχουν visa? Μπορούν τα παιδιά να πάνε δημοτικο-παιδικό σταθμό χωρίς visa, η να έχουν οποιαδήποτε άλλη παροχή, όπως υγειονομική περίθαλψη? Ή θα πρέπει να μπουν στη δική μου αίτηση, και αφού εγκριθεί η partner visa, να κατέβουμε και να μπορούν να αρχίσουν το σχολείο?

                            Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, να ξέρεις πως ίσως άλλαξες το μέλλον το δικό μου, της συζύγου μου και των τριών θυγατέρων μου!
                            Πέτρος

                            Comment


                              #74
                              Γεια σου Πέτρο. Όταν με το καλό πάρει υπηκοότητα η γυναίκα σου, θα κάνεις αίτηση για partner visa και τα παιδιά μπουν στην ίδια αίτηση σαν dependent members. Αυτό το ξέρω σίγουρα γιατί κάτι τέτοιο έχουμε κάνει και εμείς. Τα παιδιά αν πάνε με τουριστική βίζα Αυστραλία, από όσο ξέρω δεν έχουν δικαίωμα σε παροχές. Για τα ερωτήματα αυτά καλύτερα να σου απαντήσει κάποιο μέλος που τα ξέρει καλύτερα.

                              Originally posted by bpetros View Post
                              @Vertigo

                              Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση και έγκυρη (που μου αρέσει δηλαδη!!) απάντηση!
                              Να ρωτήσω και κάτι άλλο: Όταν με το καλό η γυναίκα μου πάρει την υπηκοότητα, κι εγώ κάνω αίτηση για partner visa, θα πρέπει να μπουν και τα παιδιά μας στην ίδια αίτηση, ή τα "τραβάει" η γυναίκα μου μαζί της, σαν μητέρα τους? Δηλαδή, θα πρέπει να περιμένουμε όλοι μαζι οικογενειακώς να εκδοθεί η visa, ή θα μπορεί η γυναίκα μου να πάρει τα παιδιά και να κατέβει χωρίς να έχουν visa? Μπορούν τα παιδιά να πάνε δημοτικο-παιδικό σταθμό χωρίς visa, η να έχουν οποιαδήποτε άλλη παροχή, όπως υγειονομική περίθαλψη? Ή θα πρέπει να μπουν στη δική μου αίτηση, και αφού εγκριθεί η partner visa, να κατέβουμε και να μπορούν να αρχίσουν το σχολείο?

                              Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, να ξέρεις πως ίσως άλλαξες το μέλλον το δικό μου, της συζύγου μου και των τριών θυγατέρων μου!
                              Πέτρος

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by bpetros View Post
                                @Vertigo

                                Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση και έγκυρη (που μου αρέσει δηλαδη!!) απάντηση!
                                Να ρωτήσω και κάτι άλλο: Όταν με το καλό η γυναίκα μου πάρει την υπηκοότητα, κι εγώ κάνω αίτηση για partner visa, θα πρέπει να μπουν και τα παιδιά μας στην ίδια αίτηση, ή τα "τραβάει" η γυναίκα μου μαζί της, σαν μητέρα τους? Δηλαδή, θα πρέπει να περιμένουμε όλοι μαζι οικογενειακώς να εκδοθεί η visa, ή θα μπορεί η γυναίκα μου να πάρει τα παιδιά και να κατέβει χωρίς να έχουν visa? Μπορούν τα παιδιά να πάνε δημοτικο-παιδικό σταθμό χωρίς visa, η να έχουν οποιαδήποτε άλλη παροχή, όπως υγειονομική περίθαλψη? Ή θα πρέπει να μπουν στη δική μου αίτηση, και αφού εγκριθεί η partner visa, να κατέβουμε και να μπορούν να αρχίσουν το σχολείο?

                                Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, να ξέρεις πως ίσως άλλαξες το μέλλον το δικό μου, της συζύγου μου και των τριών θυγατέρων μου!
                                Πέτρος

                                Η γυναίκα σου ,δεν μπορεί να περάσει τώρα ,την υπηκοότητα by descent ,στα παιδιά σας...Δεν έχει ζήσει ,συνολικά ,2 χρονια ,τουλάχιστον ,στην Αυστραλια

                                Australian citizenship by descent may be acquired by a person born outside Australia who is the natural child of an Australian citizen parent.

                                A person becomes a citizen on the date they are registered as a citizen by the Department of Immigration and Border Protection (DIBP). A certificate of Australian citizenship is issued at the time of registration.

                                Any person who was born outside Australia on or after 26 January 1949 may make an application to be registered as an Australian citizen by descent if at least one natural parent was an Australian citizen at the time of their birth. Applicants aged 18 years and over must satisfy the Minister that they are of good character


                                ������If the Australian parent acquired Australian citizenship by descent, that parent must have been lawfully present in Australia for a period or periods totalling at least 2 years at some time in their life.������

                                Άρα ,τα παιδιά ,θα μπούνε ,σαν εξαρτώμενα μέλη ,στην δική σου ,αιτηση ,για partner visa

                                Αν κατέβει η γυναίκα σου και παρει τα παιδιά ,με τουριστική βίζα ( ΕΤΑ or eVisitor visa ) , δεν θα έχουν τα παιδιά ,πρόσβαση σε δωρεάν περίθαλψη ,ούτε σε δωρεάν σπουδες και πάντως ,δεν θα μπορούν να γραφτούν σε σχολείο ,για πάνω από 12 βδομάδες.

                                Αν κάνετε την αιτηση από Βερολίνο και κατεβείτε ,οταν βγουν οι βίζες , θα έχετε πρόσβαση σε δωρεάν περίθαλψη και επιδόματα ( δικά σου και των παιδιών ) ,δωρεάν σχολεία...

                                Αν κάνετε την αιτηση από Αυστραλια ,όπου οι χρόνοι ,ειναι πολυ μεγαλύτεροι , με το που κάνετε την εγκυρη αιτηση ,θα έχετε πρόσβαση σε δωρεάν περίθαλψη . Κι οταν λήξει το 3 μηνο της τουριστικής βίζας και μπει σε ισχύ η bridging visa -η ενδιάμεση βίζα ,που επιτρέπει νόμιμη παραμονή ,μέχρι να εγκριθεί η partner visa- εσυ θα μπορείς να δουλέψεις και τα παιδιά να πάνε σχολείο δωρεάν και χωρις περιορισμό .
                                Επιδόματα όμως ,δεν θα δικαιούστε ,μέχρι να βγει η μονιμη βίζα ,την οποία αυτή θα πάρεις έξ αρχής ,αν κρίνω απ τα χρονια που πρέπει να είστε παντρεμενοι

                                Σε κάθε περίπτωση ,να ξέρεις ,οτι οι immigration officers στο αεροδρόμιο ,εξετάζουν το κριτήριο του genuine visitor ... Μπορεί ,κάποιοι ,να μην είχαν θέμα ,οταν κατέφτασαν με τις οικογένειες και χωρις εισιτήριο επιστροφής ,αλλά και βέβαια ,μπορούν ,οι ερχόμενοι με ΕΤΑ ή eVisitor visa ,να αντιμετωπίσουν ερωτήσεις ως προς τον σκοπό της επίσκεψης ...

                                Το τΐ θα πραξεις ,από σας ,μονο εξαρτάται...τα ζυγίζεις και προχωράς

                                ΥΓ κι εγώ χάρηκα πολυ με την περίπτωση σας.Διαβασα στο chat ,που έψαχνες τροπο να κατέβεις ,μέσω συγγενών..
                                Και μια συμβουλή. Ειδικός δεν είμαι και θα πρέπει να τσεκάρεις με τις επίσημες αυστραλιανές αρχές ,όσα σου λέω ,είτε εγώ ,είτε οποιοσδήποτε άλλος.
                                Δεν βασιζόμαστε ποτέ ,σ ο,τι διαβάζουμε ,χωρις να το τσεκάρουμε .Οχι ,οτι αναιρώ αυτο για την πεθερά σου ,οτι δεν έχει χάσει την υπηκοότητα και βέβαια μπορεί να την περάσει στην γυναίκα σου.Αλλού θέλω να εστιάσω και μιλάω γενικά κι όχι αποκλειστικά ,μονο για σενα.
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X