Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (13)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by smara View Post
    Australia here I come!!!
    Σε λιγες μερες επιστρεφω κ εγω στα πατρια εδαφη.

    Yuppeeeeeeeeeeeee!
    Άντε με το καλο smara. Η Αυστραλια περιμένει να σε υποδεχθεί!!!
    Α, και μην ανησυχείς για τη ζαλάδα στο αεροπλάνο, για εκεί μπορείς να πάρεις ενα χαπάκι για τη ναυτία.
    Η ζαλαδα που θα έχεις μετά τις πρώτες μέρες στην Αυστραλια θα ειναι χειρότερη αφού στην αρχή όλο θα πληρώνεις και δεν θα παίρνεις τίποτα!
    Δεν το λέω για να σε απογοήτευςω αλλά να είσαι έτοιμη γιατι τα περάσαμε και εμείς αυτά.
    Και αυτο δεν ξεπερνιέται με χαπάκι!!!
    Άντε καλο ταξίδι και όλα να πανε καλά!!!

    Comment


      #17
      Originally posted by mariasiran View Post
      Άντε με το καλο smara. Η Αυστραλια περιμένει να σε υποδεχθεί!!!
      Α, και μην ανησυχείς για τη ζαλάδα στο αεροπλάνο, για εκεί μπορείς να πάρεις ενα χαπάκι για τη ναυτία.
      Η ζαλαδα που θα έχεις μετά τις πρώτες μέρες στην Αυστραλια θα ειναι χειρότερη αφού στην αρχή όλο θα πληρώνεις και δεν θα παίρνεις τίποτα!
      Δεν το λέω για να σε απογοήτευςω αλλά να είσαι έτοιμη γιατι τα περάσαμε και εμείς αυτά.
      Και αυτο δεν ξεπερνιέται με χαπάκι!!!
      Άντε καλο ταξίδι και όλα να πανε καλά!!!
      Ευχαριστω!


      Όσο για τα εξοδα αφου δεν πιανει χαπακι... το αλκοολ τουλαχιστον πιανει; Λες για αυτο να πινουν συνεχεια μπυρες οι Αυστραλοι;;;

      Comment


        #18
        Καλό ταξίδι και καλη επιστροφη στην Αυστραλία και ελπίζω του χρονου τέτοιον καιρό να είμαστε και εμείς εκεί. Νομιζω Σίντνεϋ θα πατε; Εμείς για εκεί θα ξεκινήσουμε και οτι βγει. Καλη επιτυχία και καλό κουράγιο.

        Comment


          #19
          Originally posted by smara View Post
          Ευχαριστω!


          Όσο για τα εξοδα αφου δεν πιανει χαπακι... το αλκοολ τουλαχιστον πιανει; Λες για αυτο να πινουν συνεχεια μπυρες οι Αυστραλοι;;;
          Μπορεί!
          Δεν το είχα σκεφτεί τόσο καιρό και αναρωτιόμουν γιατι πίνουν συνέχεια....

          Comment


            #20
            χρειαζομαι βοηθεια...ο συζυγος μου ειναι αυστραλος υπηκοος και απο τον περασμενο αυγουστο ειναι στη μελβουρνη. εγω τωρα ξεκιναω τη διαδικασια για την αυστραλεζικη υπηκοοτητα των δυο ανηλικων παιδιων μου αλλα τα βρηκα λιγο σκουρα...διαβαζω διαφορα και εχω ψιλοπελαγωσει .εχω της ληξιαρχικη πραξη γενννησης των παιδιων μεταφρασμενη και με apostille εχω φωτοτυπια το αυστραλεζικο διαβατηριο και το ποιστοποιητικο γεννησης του αντρα μου επικυρωμενο εχω το ποιστοποιτικο μονιμης κατοικιας μιας και δεν κανουν μεταφραση λογαριασμους(δεη,οτε,κ.τ.λ)αυτο που δεν ξερω ειναι αν χρειαζεται να κανω το γνησιο της υπογραφης το δικο μου γιατι εγω θα στειλω την αιτηση και τι ακριβως θα γραφει. επισεις δεν ξερω με ποιο τροπο θα πληρωσω μιας και εχω mastercard depid και μια άυλη καρτα virtual της εθνικης που ειναι σαν χρεωστικη μονο ομως για συναλαγες μεσο internet. α και να μην ξεχασω...ποσα αντιγραφα θα πρεπει να στειλω απο τα μεταφρασμενα εγγραφα? σας παρακαλω ας με βοηθησει καποιος.

            Comment


              #21
              Originally posted by fotini pasp View Post
              χρειαζομαι βοηθεια...ο συζυγος μου ειναι αυστραλος υπηκοος και απο τον περασμενο αυγουστο ειναι στη μελβουρνη. εγω τωρα ξεκιναω τη διαδικασια για την αυστραλεζικη υπηκοοτητα των δυο ανηλικων παιδιων μου αλλα τα βρηκα λιγο σκουρα...διαβαζω διαφορα και εχω ψιλοπελαγωσει .εχω της ληξιαρχικη πραξη γενννησης των παιδιων μεταφρασμενη και με apostille εχω φωτοτυπια το αυστραλεζικο διαβατηριο και το ποιστοποιητικο γεννησης του αντρα μου επικυρωμενο εχω το ποιστοποιτικο μονιμης κατοικιας μιας και δεν κανουν μεταφραση λογαριασμους(δεη,οτε,κ.τ.λ)αυτο που δεν ξερω ειναι αν χρειαζεται να κανω το γνησιο της υπογραφης το δικο μου γιατι εγω θα στειλω την αιτηση και τι ακριβως θα γραφει. επισεις δεν ξερω με ποιο τροπο θα πληρωσω μιας και εχω mastercard depid και μια άυλη καρτα virtual της εθνικης που ειναι σαν χρεωστικη μονο ομως για συναλαγες μεσο internet. α και να μην ξεχασω...
              ποσα αντιγραφα θα πρεπει να στειλω απο τα μεταφρασμενα εγγραφα? σας παρακαλω ας με βοηθησει καποιος.
              εχω το ποιστοποιτικο μονιμης κατοικιας μιας και δεν κανουν μεταφραση λογαριασμους(δεη,οτε,κ.τ.λ)

              Κατα'ρχην μεταφραση σε Δ.Ε.Κ.Ο γίνετε, εγω ειχα μεταφράσει Δ.Ε.Η

              επισεις δεν ξερω με ποιο τροπο θα πληρωσω μιας και εχω mastercard depid
              Απλά θα κλικάρεις εκει που λέει το τύπο της κάρτας πχ visa,mastercard κτλ δεν χρειάζετε να αναφέρεις οτι είναι Debit αρκεί όταν έρθει η ώρα να τραβήξουν τα χρήματα να υπάρχουν μέσα

              ποσα αντιγραφα θα πρεπει να στειλω απο τα μεταφρασμενα εγγραφα? σας παρακαλω ας με βοηθησει καποιος.
              Ενα αντίγραφο και ενα πρωτότυπο απο το κάθε έγραφο για κάθε παιδί

              δεν ξερω ειναι αν χρειαζεται να κανω το γνησιο της υπογραφης το δικο μου γιατι εγω θα στειλω την αιτηση
              Και πώς θα υπογράψει ο πατέρας την αίτηση? μια και αυτός θεωρητικά την κάνει που είναι και Αustalian Citizen και δίνει στα παιδιά του την υπηκοότητα,εδω δεν θα σου απαντήσω γιατί δεν εχω σίγουρη απάντηση ας μας απαντήσει κάποιος άλλος αν είχε το ίδιο θέμα.

              καλή επιτυχία
              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

              Comment


                #22
                σ ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια ειλικρινα τη χειαζομουν. ελπιζω ολα να πανε καλα !

                Comment


                  #23
                  Επιστροφή στη Μελβούρνη

                  Καλημέρα σε όλους! Είμαι Αυστραλός υπήκοος, και έχω ζήσει + σπουδάσει στη Μελβούρνη μέχρι τα 27 μου. Το 94' επέστρεψα στη Ελλάδα, και μέχρι πρίν μερικά χρόνια τα πράγματα κυλούσαν. Τον τελευταίο χρόνο, σκέφτομαι πλέον σοβαρά για μετοίκιση πίσω στη Μελβούρνη. Τους τελευταίους μήνες προσπαθώ να συλλάβω μία καλύτερη εικόνα, τις εργασιακής αγοράς στην Αυστραλία, της ζωής ( μιάς και έχω 20 χρόνια να ζήσω εκεί), μέσα απο τοπικές εφημερίδες, γραφεία ευρέσεως εργασίας κτλ. Ομολογώ πώς δεν έχω βγάλει άκρη! Διαβάζοντας μέσα στο forum, βρήκα αρκετούς ανθρώπους που έχουν κάνει το βήμα, και θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να μου πεί πως τα βρήκε τα πράγματα εκεί. Είμαι μηχανολόγος με σπουδές απο το RMIT της Μελβούρνης, και σκέφτομαι για μόνιμη κατοίκιση με τη γυναίκα μου. Δουλειές, αγορά σπιτιού και γενικότερα ξεκίνημα οικογενείας. Μία επανεκκίνηση της Ζωής!!! Μέσα στο forum διάβασα για ανθρώπους που έχουν κάνει αυτό το βήμα, ακόμη σε ηλικίες 40,45,50...Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία και προσωπική εμπειρία. Πώς είδατε τα πράγματα? Πώς κυλάει η ζωή εκεί? Πώς είναι η αγορά εργασίας? Τα σπίτια?
                  Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
                  Πασχάλης

                  Comment


                    #24
                    Greetings from down under.
                    Ekleisa 2 mines stin australia. Gia osous agxonontai pos tha erthoun kai an tha ftasoun ta lefta ... ena exo na po. Just do it!

                    Eixa vrei mia oti na nai douleia mesa se 6 meres .Me filoksenisan siggeneis kai mazepsa gia enoikia. Katapliktikoi oi siggeneis kai filoi de tha borousa na zitiso kati kalitero. Ta prosonta mou den anagnorizontai edo alla katafera na peraso apo (6ori) sinenteyksi se mia etairia edo (kati asxeto me to antikeimeno mou) kai me piran. Metro tis meres na figo na pao stin kainouria douleia.
                    Vrika kai spiti. Distixos xreiastike na doso 3 enoikia brosta gia na dextoun tin aitisi mou alla .... aksize. Oi filoi kai sggeneis mazepsan oti xreizete to spiti ... de xreiastika tpt. Apla sigkinitiki i voithia tous. Me to mis8o mou 2 mines tora kai ligi voi8eia ola pane roloi. To mono parapono.... dodulevo part time kai eno perimena kapoia voithia apo centrelink.... psixoula. Vgazo lee lefta. perimena perissoteri stiriksi gia monogoneikes oikogeneies. Tulaxiston stin arxi. Perimeno egkrisi gia to family tax benefit tora alla argei. Perissoteres leptomeries otan tha exo prosvasi se diko mou pc.

                    Oso gia ta xartia, ena exo na po. Metefrasa oti borouse na fantastei kaneis kai oti diavaza edo sto forum oti xreiazete (ekkatharastika, pistopoiitika ktl)
                    TA MONA pou xreiastikan einai: xarti apo tin trapeza gia kleisimo logariasmou kai xarti apo to sxoleio tis koris mou oti diekopse. Kai ta 2 gia to medicare. An eisai ipikoos ola apla einai.

                    Tin Triti exoume rantevou me to sxoleio tis. Tha doume an tha xreiastoun oi palioi elegxoi apo to sxoleio tis (de nomizo). Krima sta lefta pou edosa gia metafraseis!!!!!!

                    Ena megalo eyxaristo se osous grafoun sto forum gia tis plirofories pou voithisan na ftaso edo ))

                    Comment


                      #25
                      #samara αμα μπορείς κάνε Ελληνικά . Τα γριλις είναι για αυτούς που δεν μπορούν να γράψουν
                      Think before you driving@world.......

                      Comment


                        #26
                        Καλημέρα στην παρέα!!!
                        Ετοιμάζομαι να στείλω τα χαρτιά στην Αγγλία προκειμένου να δώσω στον γιο μου την αυστραλιανή υπηκοότητα που έχω by Grant..η.ερώτηση είναι η εξής : στο certificate of Australian citizen που έχω καθώς και στο αυστραλεζικο διαβατήριο μου , το επίθετο μου αναγράφεται διαφορετικά σε σχέση με την ελληνική μου ταυτότητα και έγγραφα..καθώς και με του γιου μου...δηλαδή ενώ με λατινικούς χαρακτήρες ξεκινάει με CH....αυτοί το είχαν γράψει με H... Κατά τα άλλα όλα τα άλλα είναι τα ιδια....πως θα το δικαιολογήσω αυτό ? γνωρίζει κάποιος ? Ευχαριστώ πολύ!

                        Comment


                          #27
                          giannis23 καλημέρα
                          Αυτό είναι το πρόβλημα που απορέει από το πρότυπο ΕΛΟΤ που χρησιμοποιεί η αστυνομία για τη μετάφραση των ονομάτων όταν εκδίδει ταυτότητες. Δεν ξέρω αν το έχουν εκμοντερνίσει ή όχι, πρέπει να ρωτήσεις μήπως έχει αλλάξει το σύστημα. Εάν το σύστημα ΕΛΟΤ παραμένει το ίδιο, μπορείς να ζητήσεις από την αστυνομία να σου βγάλει ταυτότητα η οποία στο επίθετό σου στα αγγλικά θα το γράφει Α. όπως το βγάζει το σύστημα με Η και μετά θα έχει OR (η διαζευκτικό) και Β. Το επίθετό σου με CH δηλ. επίθετο HANIOTAKIS OR CHANIOTAKIS. Εχουν εντολή που τους επιτρέπει να το κάνουν αυτό, λόγω αδυναμίας του πρωτύπου ΕΛΟΤ που χρησιμοποιούν. Δείξε τους κάποιο δικό σου έγγραφο όπου φαίνεται αυτό.
                          Αν ο αστυνομικός στην έκδοση ταυτοτήτων σου φέρει αντιρήσεις, ζήτησέ του να επικοινωνήσει με την έκδοση διαβατηρίων που ξέρουν αυτές τις περιπτώσεις (σε ποιά γράμματα δεν συμφωνει)
                          Ενοείται ότι στην αγγλία/ αυστραλία θα τους λες να χρησιμοποιούν αυτό που έχει περασμένο στα χαρτιά σου και ότι πρόκειται για αδυναμία κατά την μετάφραση και όχι για δύο επώνυμα

                          Comment


                            #28
                            Μπορείς να κάνεις κάτι Υ/Δ (Commonwealth of Australia STATUTORY DECLARATION Statutory Declarations Act 1959) αν το γράφω σωστά και γράφεις πως θες να το γράψεις. Μπορείς να εξηγήσεις γιατί γίνεται αυτό. Ή να το δόσης στη μεταφράστηκε υπηρεσία. Θα σε βοηθήσουν και στη πρεσβεία, πιστεύω.......
                            Think before you driving@world.......

                            Comment


                              #29
                              Καλησπερα!!!
                              Να σας ρωτησω !!
                              Γνωριζει κανεις εαν υπαρχει καποιο δικηγορικο γραφειο που να αναλαμβανει να στειλει ολα τα εγραφα και να βοηθαει στην διαδικασια συλλογης τους σωστα ? Θελω να μαζεψω τα χαρτια για να δωσω στον γιο μου την υπηκοοτητα που εχω by grant.
                              Ευχαριστω

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by giannis23 View Post
                                Καλησπερα!!!
                                Να σας ρωτησω !!
                                Γνωριζει κανεις εαν υπαρχει καποιο δικηγορικο γραφειο που να αναλαμβανει να στειλει ολα τα εγραφα και να βοηθαει στην διαδικασια συλλογης τους σωστα ? Θελω να μαζεψω τα χαρτια για να δωσω στον γιο μου την υπηκοοτητα που εχω by grant.
                                Ευχαριστω
                                Στο επίσημο Αυστραλιανό κυβερνητικό site ,υπάρχουν όλες οι σχετικές οδηγίες. (http://www.citizenship.gov.au/applying/how_to_apply/ ) Οπως και στο Patriotaki .net ,υπάρχουν πολυ αναλυτικές οδηγίες . ( http://www.patriotaki.net/για-όσους-...-descent-4629/ ) Για ευνόητους λόγους ,δεν επιτρέπεται να αναρτώνται ,ονόματα δικηγορων και γενικά ,όσων ασχολούνται επαγγελματικά με τέτοια θέματα.Ειναι ,άλλωστε και πολυ σωστα και στους κανόνες του Patriotaki.net
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X