Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (13)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (13)

    Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι

    #2
    Ευχαριστω για τα μηνυματα στο προηγουμενο thread.. ειναι κλειδωμενο οποτε απαντω εδω

    Ετοιμαζω σιγα σιγα τα υπολοιπα χαρτια , για διαβατηρια κ διαμονη στην αυστραλια.

    Ενα εχω να πω!Αυτη η χωρα δε σωνεται με τιποτα! Απιστευτοι!!!
    Πηγα εφορια να ζητησω επικυρωμενο αντιγραφο εκκαθαριστικου και αφου με εκανα μπαλακι σε γρααφεια κ οροφου και μιλησαν με τον Προισταμενο.. απλα αρνηθηαν να μου δωσουν. Μονο απλη εκτυπωση μπορει να γινει!
    Η απαντηση του Προισταμενου: Με βαση ποια διαταξη θα γινει αυτο;" Λες κ εγω πρεπει να του πω τη δουλεια του.

    Ευτυχως ο υπαλληλος της Περιφερειας που εχει τη Σφραγιδα της Χαγης ειναι πολυ εξυπηρετικος και βοηθαει οπου μπορει. Ειπε στην εφορια να επικοινωνησουν μαζι του αν εχουν αποριες για τη διαδικασια
    Φυικα στην εφορια ολοι βαριουνται να σηκωσουν ενα τηλ να ρωτησουν.
    Οποτε αυριο με το ΦΕΚ για Apostille ανα χειρας.. ξανα προς τη δοξα τραβω

    Αυτα για οσους βρισκονται εκει στο πολιτισμενο down under να σας θυμιζει γιατι φυγατε ;)

    Comment


      #3
      Καλησπέρα,

      Ο πατέρας μου είναι αυστραλός υπήκοος και συμπληρώνω την form118 για να γίνω κι εγώ.
      Έχω συγκεντρώσει όλα τα χαρτιά και τώρα θέλουν μετάφραση και επικύρωση. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν η επικύρωση μπορεί να γίνει από τον ίδιο τον μεταφραστή ή αν χρειάζεται πρώτα επικύρωση από δικηγόρο.

      Comment


        #4
        Originally posted by stelios_thess View Post
        Καλησπέρα,

        Ο πατέρας μου είναι αυστραλός υπήκοος και συμπληρώνω την form118 για να γίνω κι εγώ.
        Έχω συγκεντρώσει όλα τα χαρτιά και τώρα θέλουν μετάφραση και επικύρωση. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν η επικύρωση μπορεί να γίνει από τον ίδιο τον μεταφραστή ή αν χρειάζεται πρώτα επικύρωση από δικηγόρο.
        stelio καλησπέρα
        στα χαρτιά χρειάζεται, απλώς να γράψει κάποιος από τη λίστα με τα επαγγέλματα ''this is a true copy of the original''
        και να γράψει το όνομα του και την ειδικότητα του.
        Την επικύρωση μπορεί να σου την κάνει το ίδιο άτομο που θα υπογράψει και πίσω από τη φωτογραφία σου.
        Να ξέρεις πάντως ότι εάν στείλεις τα πρωτότυπα θα σου τα επιστρέψουν μαζί με το χαρτί του citizenship.
        Καλή συνέχεια

        Comment


          #5
          Originally posted by mariasiran View Post
          stelio καλησπέρα
          στα χαρτιά χρειάζεται, απλώς να γράψει κάποιος από τη λίστα με τα επαγγέλματα ''this is a true copy of the original''
          και να γράψει το όνομα του και την ειδικότητα του.
          Την επικύρωση μπορεί να σου την κάνει το ίδιο άτομο που θα υπογράψει και πίσω από τη φωτογραφία σου.
          Να ξέρεις πάντως ότι εάν στείλεις τα πρωτότυπα θα σου τα επιστρέψουν μαζί με το χαρτί του citizenship.
          Καλή συνέχεια
          Ευχαριστώ για την απάντηση,

          Αυτό με τα επαγγέλματα το γνώριζα αλλά δεν μπορώ να το κάνω γιατί το άτομο που υπέγραψε την φωτογραφία την έχει υπογράψει ήδη και δεν μου είναι διαθέσιμο ξανά αυτή την στιγμή. Από τα υπόλοιπα επαγγέλματα δεν έχω κάποιον.
          Οπότε αναρωτιομουν αν γίνεται να υπογράψει ο μεταφραστής (γιατί στα επαγγέλματα δεν έχει το επάγγελμα του μεταφραστή).

          Όταν έκανα την form119 (για την επιβεβαίωση της υπηκοότητας του πατέρα), τα είχε επικυρώσει ο μεταφραστής και είχαν γίνει δεκτά στην Αυστραλία. Απλά επειδή η form118 αποστέλεται στο Λονδίνο και όχι στην Αυστραλία, ανησυχώ μήπως είναι πιο αυστηροί εκεί.

          Comment


            #6
            Originally posted by stelios_thess View Post
            Ευχαριστώ για την απάντηση,

            Αυτό με τα επαγγέλματα το γνώριζα αλλά δεν μπορώ να το κάνω γιατί το άτομο που υπέγραψε την φωτογραφία την έχει υπογράψει ήδη και δεν μου είναι διαθέσιμο ξανά αυτή την στιγμή. Από τα υπόλοιπα επαγγέλματα δεν έχω κάποιον.
            Οπότε αναρωτιομουν αν γίνεται να υπογράψει ο μεταφραστής (γιατί στα επαγγέλματα δεν έχει το επάγγελμα του μεταφραστή).

            Όταν έκανα την form119 (για την επιβεβαίωση της υπηκοότητας του πατέρα), τα είχε επικυρώσει ο μεταφραστής και είχαν γίνει δεκτά στην Αυστραλία. Απλά επειδή η form118 αποστέλεται στο Λονδίνο και όχι στην Αυστραλία, ανησυχώ μήπως είναι πιο αυστηροί εκεί.
            Απο οτι θυμάμαι στη λίστα ειναι και φαρμακοποιός. Δεν είμαι σίγουρη και δεν μπορώ να το δώσει τώρα. Κοίταξε και αν ειναι μπορείς να πας σε ενα φαρμακοποιό. Ή πανε σε ενα κοντινό αστυνομικό τμήμα και ζητά απο εκεί να σου το κάνουν εάν δεν έχεις κάποιο γνωστό αστυνομικό. Δε νομίζω να σου αρνηθούν.

            Comment


              #7
              Η ερώτηση αυτή αφορά όσους έχουν παιδιά.
              Η κόρη μου ξέρει πολύ καλά Αγγλικα (στο σπίτι δε βλέπουμε tv και βλέπουμε μόνο από ιντερεντ χωρίς υπότιτλους.
              Είναι στην τάξη Proficiency τώρα και ίσως προλάβει οριακά να δώσει για Cambridge. Από την εμπειρία σας θα βοηθήσει καθόλου το πτυχίο κατά την εγγραφή της σχολείο (να μη χρειαστεί να πάει πχ σε σχολείο να μάθει Αγγλικά) ή τσάμπα τα 180€;

              Βλέπω συνέχεια να μιλάνε για IELTS αλλά δεν έχω δει κάποιος να γράφει για τα άλλα πτυχία. Φαντάζομαι και το δικό μου Proficiency άχρηστο θα είναι.?


              Με την εφορία ακόμη να ξεμπλέξω. Μόνη επίδα να απαντήσει το Υπ Οικονομικών στο μαιλ και να δώσει λύση (απλά λολ) ή να το δεχτεί για μετάφραση το ΥΠ Εξωτερικών χωρίς σφραγίδα χάγης.

              So close ... but still a long way to go!

              Comment


                #8
                Originally posted by smara View Post
                Η ερώτηση αυτή αφορά όσους έχουν παιδιά.
                Η κόρη μου ξέρει πολύ καλά Αγγλικα (στο σπίτι δε βλέπουμε tv και βλέπουμε μόνο από ιντερεντ χωρίς υπότιτλους.
                Είναι στην τάξη Proficiency τώρα και ίσως προλάβει οριακά να δώσει για Cambridge. Από την εμπειρία σας θα βοηθήσει καθόλου το πτυχίο κατά την εγγραφή της σχολείο (να μη χρειαστεί να πάει πχ σε σχολείο να μάθει Αγγλικά) ή τσάμπα τα 180€;

                Βλέπω συνέχεια να μιλάνε για IELTS αλλά δεν έχω δει κάποιος να γράφει για τα άλλα πτυχία. Φαντάζομαι και το δικό μου Proficiency άχρηστο θα είναι.?


                Με την εφορία ακόμη να ξεμπλέξω. Μόνη επίδα να απαντήσει το Υπ Οικονομικών στο μαιλ και να δώσει λύση (απλά λολ) ή να το δεχτεί για μετάφραση το ΥΠ Εξωτερικών χωρίς σφραγίδα χάγης.

                So close ... but still a long way to go!

                Καλημερα smara
                Απο όσο ξέρω και έχω καταλάβει όλα τα παιδιά που έρχονται απο το εξωτερικό πανε πρώτα στο intensive English school για να δουν σε τι επίπεδο ειναι.
                Αυτο μη σε αγχώνει γιατι μπορεί να παει μόνο ενα τρίμηνο εκεί απο τη στιγμή που ξέρει πολυ καλά αγγλικά και μετά να συνεχίσει κανονικά τη χρόνια στο σχολειο.
                Προσπαθείς να μεταφράσεις το εκκαθαριστικό της εφορίας και το προβλημα σου ειναι οτι δεν σου βάζουν σφραγίδα Χαγης; Καλά κατάλαβα;
                Γιατι δεν το πας σε ένα Μεταφραστικο γραφειο να κανεις τη δουλειά σου πιο γρήγορα;

                Comment


                  #9
                  Originally posted by mariasiran View Post
                  Καλημερα smara
                  Απο όσο ξέρω και έχω καταλάβει όλα τα παιδιά που έρχονται απο το εξωτερικό πανε πρώτα στο intensive English school για να δουν σε τι επίπεδο ειναι.
                  Αυτο μη σε αγχώνει γιατι μπορεί να παει μόνο ενα τρίμηνο εκεί απο τη στιγμή που ξέρει πολυ καλά αγγλικά και μετά να συνεχίσει κανονικά τη χρόνια στο σχολειο.
                  Προσπαθείς να μεταφράσεις το εκκαθαριστικό της εφορίας και το προβλημα σου ειναι οτι δεν σου βάζουν σφραγίδα Χαγης; Καλά κατάλαβα;
                  Γιατι δεν το πας σε ένα Μεταφραστικο γραφειο να κανεις τη δουλειά σου πιο γρήγορα;

                  Άρα Proficiency γιοκ! Αλλα δε της το λεω ακομη... να κρατησουμε λιγο τη ρουτινα μας μεχρι να φυγουμε.

                  Ναι για τη μεταφραση εκκαθαριστικου ελεγα. Εχω διαβασει τοσα εδω μεσα και εχω μπερδευτει. ειπα να το μεταφρασει το Υπ. Εξ/κων να ειμαι σιγουρη. Αλλα μαλλον θα πρεπει να το παω σε μεταφραστικο γραφειο.

                  Σε ευχαριστώ mariasiran για ολες τις πληροφοριες σου. Η βοηθεια σου και ολων εδω ειναι πολυτιμη. Εγω οπως και αλλλοι εχουμε περασει ατελειωτες ωρες διαβαζοντας αυτο το φορουμ... ουτε Πανελληνιες να διναμε!

                  Ευχομαι ολα καλα για σενα κ τη οικογενεια σου στη νεα σας πατριδα

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by smara View Post
                    Άρα Proficiency γιοκ! Αλλα δε της το λεω ακομη... να κρατησουμε λιγο τη ρουτινα μας μεχρι να φυγουμε.

                    Ναι για τη μεταφραση εκκαθαριστικου ελεγα. Εχω διαβασει τοσα εδω μεσα και εχω μπερδευτει. ειπα να το μεταφρασει το Υπ. Εξ/κων να ειμαι σιγουρη. Αλλα μαλλον θα πρεπει να το παω σε μεταφραστικο γραφειο.

                    Σε ευχαριστώ mariasiran για ολες τις πληροφοριες σου. Η βοηθεια σου και ολων εδω ειναι πολυτιμη. Εγω οπως και αλλλοι εχουμε περασει ατελειωτες ωρες διαβαζοντας αυτο το φορουμ... ουτε Πανελληνιες να διναμε!

                    Ευχομαι ολα καλα για σενα κ τη οικογενεια σου στη νεα σας πατριδα
                    Να ξέρεις smara οτι μέχρι πριν λίγο καιρό ζητούσαν μεταφράσεις μόνο απο το υπουργείο αλλά μέσα στο Δεκέμβριο το άλλαξαν και πλέον ζητάνε και απο επίσημο Μεταφραστικο γραφειο. Εγώ όλες τις μεταφράσεις εκεί τις έκανα σε Μεταφραστικο και τελείωσα και πιο γρήγορα.
                    Να προσέξεις μόνο να σου βάλουν αγγλική σφραγίδα με τα στοιχεία τους.
                    Ευχαριστώ για τις ευχές σου. Εύχομαι και εσείς να είστε το συντομότερο εδώ.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by mariasiran View Post
                      Να ξέρεις smara οτι μέχρι πριν λίγο καιρό ζητούσαν μεταφράσεις μόνο απο το υπουργείο αλλά μέσα στο Δεκέμβριο το άλλαξαν και πλέον ζητάνε και απο επίσημο Μεταφραστικο γραφειο. Εγώ όλες τις μεταφράσεις εκεί τις έκανα σε Μεταφραστικο και τελείωσα και πιο γρήγορα.
                      Να προσέξεις μόνο να σου βάλουν αγγλική σφραγίδα με τα στοιχεία τους.
                      Ευχαριστώ για τις ευχές σου. Εύχομαι και εσείς να είστε το συντομότερο εδώ.
                      Thanks Mariasiran. Αυτό θα κάνω κ γω.



                      Προσθέτω κ γω μια μίνι ανταπόκριση των ετοιμασιών ...


                      Ανέβηκα Αθήνα να πάω για διαβατήρια. Είχα βρει έυκολα ραντεβού (για μετά από 3 μέρες ) Την ιδια μέρα θα έπαιρνα τις μεταφράσεις από μέλος της οικογένειας που τα είχε παραλάβει.

                      Εκεί που ετοιμάζομαι να πάω στην πρεσβεία το βλέπω μπροστά μου .... τυπογραφικό λάθος στη μετάφραση του ονόματος!!
                      Τρέχα τώρα στο ΥΠ Εξ/κων...

                      Παραδόξως η υπάλληλος στο γραφείο διορθώσεων ήταν πολύ εξυπηρετική (δεν περίμενα ποτε να πω καλά λόγια για αυτην τη υπηρεσία!!!). Έτρεξε αμέσως όχι απλά να το διορθώσει αλλά εκτύπωσε νέο έγγραφο. Την μετάφραση λέει την είχε κάνει η ίδια και έτσι μπορούσε να το κάνει .Για αυτό μάλλον η τόση προθυμία. Έχω διαφωνήσει πολλές φορές και έχω κάνει κ γραπτά παράπονα στην συγκεκριμένη υπηρεσία.
                      Μπαίνοντας όμως στο κτίριο αυτό μπορώ να περιγράψω την κατάσταση με μία μόνο λέξη . SAD! Και να σκεφτει κανείς οτι κάποιοι θα έβαζαν και μέσον να εργαστούν σε μια τέτοια υπηρεσία. Φυσικά σε καμία περίπτωση αυτό δεν δικαιολογεί την σχεδόν ανύπαρκτη εξυπηρέτηση των πολιτών.

                      Οπότε να το έχουν υπ όψην τους όσοι έχουν πάρε δώσε με την μεταφραστική υπηρεσία οτι διορθώσεις γίνονται!

                      Comment


                        #12
                        Λίγα τελευταία χαρτιά και νομίζω ελιμαι έτοιμη.
                        Περιμένω διαβατήρια από Δευτέρα

                        Έχω βγάλει:
                        -πιστ/κο οικογενειακης καταστασης
                        -πιστ/κα γεννησης ,
                        -2 τελευταιους ελεγχους απο σχολειο της μικρης (περσινο κ φετινο)
                        -διπλωμα κ καρτα τραπεζας -επικυρωμενη φωτοτυπια κτλ
                        -προσοντα δικα μου αχρηστα μεν.. you never know δε
                        -βεβαιωση απο ασφαλιστικο ταμειο για προυπηρεσια σε συγκεκριμενη δουλεια (αρχαιο γιατι ποιος μπορει πλεον να παρει απο ΤΕΒΕ:P). Ισως μεταφρασω την εναρξη στην εφορια ως αποδειξη απασχολησης τελευταιων ετων

                        Μου μενουν :
                        -κλεισιμο τραπεζικου λογαριασμου
                        -εκκαθαριστικο
                        -λογαριασμο ΔΕΚΟ
                        -κανα 2 συσταικες επιστολες
                        -διακοπη μικρης απο σχολειο
                        - ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΝΑ ΦΥΓΩ!


                        Τωρα που τα γραφω μου φαινονται λιγα... τοσους μηνες μαζευω χαρτια!!

                        Ξεχναω κατι;;;

                        Α! Ετοιμαζω και το πληρεξουσιο. Η δικηγορος συμβουλεψε να βγαλω γενικο, ειδικο κ δικαστικο. Ο συμβολαιογραφος λεει γενικο κ ειδικο. Μενει να το ξεκαθαρισω.

                        Comment


                          #13
                          Australia here I come!!!
                          Σε λιγες μερες επιστρεφω κ εγω στα πατρια εδαφη.

                          Yuppeeeeeeeeeeeee!

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by smara View Post
                            Australia here I come!!!
                            Σε λιγες μερες επιστρεφω κ εγω στα πατρια εδαφη.

                            Yuppeeeeeeeeeeeee!
                            Με το καλό κ καλή τύχη...!!!
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by jimathens View Post
                              Με το καλό κ καλή τύχη...!!!
                              Thanks!!!!!



                              Να δω πως θα αντεξω τοσες ωρες στο αεροπλανο. Δε φτανει που ζαλιζομαι σε οτι κινειται δε θα μπορω και να καπνισω γκρρρρρρρρ

                              Comment

                              Working...
                              X