Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (13)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα σε όλους!! Να κάνω μια ερώτηση για το ποινικό μητρώο για την κατάθεση δικαιολοητικών για Australian citizenship dy descent ζητάμε ποινικό μητρώο γενικής ή δικαστικής χρήσης και πόσο κοστίζει;

    Comment


      Καλησπερα κι απο μενα.Εχω προσπαθησει να διαβασω ολα τα θεματα τα οποια ειναι πααααρα πολλα και μπραβο σε οσους βοηθανε και ασχολουνται αλλα εχω καποιες αποριες τις οποιες δεν καταφερα να λύσω και αποφασισα να ρωτησω γτ και μερικα θεματα ειναι παλια και σιγουρα θα εχουν αλλαξει καποια πραγματα απο τοτε.....
      Κατ αρχας εχω CITIZENSHIP BY DESCENT απο την μητερα μου η οποια οπως και οι υπολοιποι συγγενεις ειχανε φυγει απο Αυστραλια και ειχανε γυρισει Ελλαδα τοτε.Σκεφτομουνα χρονια να φυγω απο Ελλαδα αλλα μιας και δεν ειχα συγγενεις δεν εκανα το βημα.......Τα τελευταια 3 χρονια ομως το ψαχνω πολυ σοβαρα για Μελβουρνη.
      Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι τα πραγματα ανοργανωτα οπως στην Ελλαδα και αν θες να κανεις μια δουλεια στον κατασκευαστικο τομεα οπως μαραγκος υδραυλικος κλπ οτι θα πρεπει να εχεις καποιο χαρτι.Ποσο δυσκολο ειναι να το κανει καποιος αυτο και λογο του οτι τα αγγλικα μου ειναι επιπεδου lower??Μηπως χρειαστει να παω σχολειο πρωτα?και αν ναι μπορω να παω σε σχολειο και ποσα χρονια?θα μπορω να βρω και δουλεια ταυτοχρονα για να καλυπτω τα εξοδα μου?Και μολις παω σαν ανεργος που θα ειμαι δικαιουμαι καποιο επιδομα η οχι?
      Αν ρωταω καποια πραγματα που εχουν ξαναειπωθει συχωρεστε με αλλα ειναι τοσα πολλα και μπορει να μην το ειδα....Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε συμβουλη...

      Comment


        από ότι εχω διαβασει στα ποστ όταν εχεισ υπικοοτητα παιρνεισ επιδομα πχ ενοικιου και εγω από τα ποστ προσπαθω να μαθω δεν εχω υπικοοτητα τουλάχιστον εσυ που την εχεισ εχεισ ένα προτεριμα για Αγγλικα που λεσ εξαρτάται αν θα δουλεησ σε Ελληνεσ εχω διαβασει για τα ieltsγια εργατησ πχ νομιζω ότι πρεπει να πιασεισ 5'5 βαθμο μπορει και να μην χρειαζεται το ielt s εχεισ την υπικοοτητα και μαλον αυτό είναι θετικο ψαξε σε ποστ που εχουν θεμα την υπικοοτητα εκει βλεπεισ και για τα επιδόματα η τη άλλο χρειαζεσαι

        Comment


          Ψαχνω καθε μερα αλλα ειναι πολλα και ειναι και παλια και φοβαμαι μην εχουν αλλαξει πραγματα απο τοτε...Σε ευχαριστω πολυ παντως...

          Comment


            το τηλεφονο της Αυστραλιανησ πρεσβιασ στην Ελλαδα είναι 2108704000 σου γραφω και το τηλεφωνο της Ελληνικησ πρεσβιασ στην Αυστραλια αλλα μπορει και να είναι απαραιτητο ισωσ βοηθηση και καποια αλλα παιδια οποτε το γραφω και αυτό 0061398664524 αλλιοσ ψαξε σε ποστ απόανταποκριση γιαΑυστραλια από ατομα που εχουν ιδη την υπικοοτητα και γραψε τους τη διαδικασια ακολουθήσανε ελπιζω να βοηθυσα

            Comment


              Καλησπερα chris!Επειδη εχεις υποικοοτητα με το που ερθεις εδω,οταν πας κ γραφτεις στο ceterling θα πρεπει να τους προσκομησεις καποια στοιχεια για να τους αποδειξεις οτι εφυγες κ ηρθες εδω μονιμα.Οταν το κανεις αυτο μετα απο καποιες εβδομαδες θα αρχισουν να σου δεινουν ενα επιδομα.Αλλα κ παλι θα πρεπει να συμπληρωνεις κατι φορμες οτι ψαχνεις δουλεια κ να πηγαινεις απο εκει οταν σε καλουν..Παντως εχεις δικιο οτι στον κατασκευαστικο τομεα υπαρχει δουλεια σε αντιθεση με την Ελλαδα..Τα Αγγλικα σου αν εισαι σε επιπεδο lower δεν ειναι ασχημα,μια χαρα συνεννοησε..

              Comment


                Ευχαριστω πολυ Αγγελικη + SANI.Μακαρι να βρω δουλεια γρηγορα γτ δεν μου αρεσει να καθομαι.....Εδω τωρα δουλευω 14+ ωρες την μερα....

                Comment


                  με συγουρα λεφτα της πεινασ οπωσ και εγω σε λιγο θα λεω ότι δουλευω για χομπι αντε και όταν φτασεισ γραψε και εσυ την ανταποκρηση σου να μαθενουμαι

                  Comment


                    Βεβαίωση κλεισίματος λογαριασμού

                    Originally posted by Αγγελική# View Post
                    Η αληθεια ειναι οτι εξαρταται απο τον υπαλληλο που θα πεσεις!πες τους οτι ειναι τελειως τυπικο κ οτι το θελεις για να πιστοποιησεις στην Αυστραλια οτι φευγεις μονιμα απο Ελλαδα.. Καλη τυχη σου ευχομαι!!
                    Είπα σήμερα να αποπειραθώ να το πάρω.
                    Πρώτη στάση: ερώτηση στη μεταφραστικό. Σχέτη απογοήτευση...
                    Θέλουν υπογραφή διευθυντή τραπέζης, γνήσιο υπογραφής και ίσως apostille. Δεν κατάφερα να πάρω οριστική απάντηση σε αυτό.

                    Δεύτερη στάση: αίτηση κατευθείαν σε τράπεζα. Έκλεισα το λογαριασμό και έκανα αίτηση ώστε να πάρω βεβαίωση.
                    Τώρα περιμένουμε για την απάντηση....

                    Comment


                      Apostile γιατί?
                      Αpostile παίρνουν μόνο τα δημόσια έγγραφα, δεν νομίζω να σου το ζητήσουν στο μεταφραστικό. Εγώ που έστειλα λογαριασμό νερού, που δεν είναι δημόσιο έγγραφο δεν μου ζήτησαν σφραγίδα Χάγης για να το μεταφράσουν.

                      Comment


                        Originally posted by bpetros View Post
                        Apostile γιατί?
                        Αpostile παίρνουν μόνο τα δημόσια έγγραφα, δεν νομίζω να σου το ζητήσουν στο μεταφραστικό. Εγώ που έστειλα λογαριασμό νερού, που δεν είναι δημόσιο έγγραφο δεν μου ζήτησαν σφραγίδα Χάγης για να το μεταφράσουν.
                        Για να μην παραπληροφορώ δεν κατάφερα να επικοινωνίσω με την αρμόδια υπηρεσία της Aποκεντρωμένης Διοίκησης Αττικής στην Κατεχάκη. Πιστεύω πως έχεις δίκιο. Τελικά απευθύνθηκα κατευθείαν στη τράπεζα. Όμως εάν η τράπεζα δεν δώσει αγγλική έκδοση το μεταφραστικό του Υπουργείου Εξωτερικών ζητάει υπογραφή διευθυντή και το γνήσιο υπογραφής αυτού (εάν τα συγκράτησα καλά). Εάν κατάλαβα καλά αυτός είναι ο ρόλος του apostille- ώς πιστοποίηση υπογραφής.

                        Ίσως κόλλησα στο μεταφραστικό όταν ανέφερα ότι θα το καταθέσω σε δημόσια υπηρεσία της Αυστραλίας. Κάπου διάβασα σε αυτό το νήμα (thread sto xorio mou) ότι υπηρεσίες της Αυστραλίας δεν ζητούν apostille. Όμως έχω πληροφόρηση ότι υπηρεσία της Νέας Ζηλανδίας ζήτησε από ελληνική υπηρεσία αντίγραφο υπογραφής του υπογράφοντος οπότε θέλει προσοχή. Οι μεγάλες ροές μετανάστευσης σημαίνουν πολύ χώρο για επιτήδειους. Χωρίς να υποβαθμίζω το χοντρό θέμα γραφειοκρατίας του δημοσίου.

                        Comment


                          Καλημέρα! !! Περιμένω να δω αν μου εγκριθεί και μου δώσουν το citizen. Μόλις το πάρω διαβατήριο θα βγάλω ηλεκτρονικά πάλι από Λονδίνο ??? πρώτη φορά θα βγάλω Αυστραλέζικο..διαβατήριο. .αν γνωρίζεις κάποιος !! ευχαριστώ

                          Comment


                            Αν δεν κανω λαθος, απο τη στιγμη που εχεις υπηκοοτητα, διαβατηριο βγαζεις κανονικα απο την πρεσβεια στην Αθηνα.

                            Comment


                              Παίρνεις τηλέφωνο στο τμήμα διαβατηρίων στην πρεσβεία στην Αθήνα, και τους λες να σου στείλουν την φόρμα που πρέπει να συμπληρώσεις.
                              Την παραλαμβάνεις με courier την επόμενη ημέρα, και αφού μαζέψεις τα δικαιολογητικά παίρνεις ξανά τηλέφωνο και κλείνεις ραντεβού για κατάθεση της αίτησης, με
                              γύρω στα 230€ στο χέρι, ανάλογα με την τρέχουσα ισοτιμία. Αφού την καταθέσεις, σου στέλνουν το διαβατήριο σε περίπου 15 εργάσιμες.

                              Comment


                                H αίτηση για australian passport,υπάρχει online https://www.passports.gov.au/web/forms/entrypoint.aspx συμπλήρωμα και print.

                                Comment

                                Working...
                                X