Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 41 από 44 ΠρώτηΠρώτη ... 313940414243 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 401 έως 410 από 436

Θέμα: Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXIΙ

Καλησπέρα! Θέλω να φερω το αδελφό μου στην Αυστραλία ο οποιος θελει να ερθει με την κοπελα του. εγώ είμαι permanent resident μέσο του άντρα μου που είναι Australian resident. Μπορει να γίνει αυτό και με ποιον τρόπο ? Και πόσο θα μας κοστίσει? Αν γνωρίζει κάποιος παιδιά ας με βοηθήσει... Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπέρα και από εμένα!
    Ο σύντροφος μου(με ελληνική και αυστραλέζικη υπηκοότητα) και εγώ είμαστε φοιτητές και είμαστε μαζί 6 χρόνια(όχι παντρεμένοι)και συγκατοικούμε .Σε δύο χρόνια το πολύ θα μεταβεί στην Αυστραλία για μεταπτυχιακές σπουδές στο University of Melbourne.Στη Μελβούρνη έχει πολλούς συγγενείς π.χ. γιαγιά,θείους κτλ και θα έχει σπίτι όπου θα μπορεί να μείνει,να προσθέσω ότι έχει πάει στην Αυστραλία 5 φορές και την τελευταία πήγαμε μαζί για ένα μήνα(καλοκαίρι του 2016) εγώ με τουριστική και εκείνος είναι κάτοχος αυστραλέζικου διαβατηρίου.Όνειρό μας είναι να μεταβούμε μόνιμα στην Αυστραλία αλλά έχουμε κάποιες απορίες (έχουμε διαβάσει σχεδόν όλα τα posts στο patriotaki αλλά δε βρήκαμε παρόμοια περίπτωση).
    Αρχικά,όσο αφορά την partner visa(σε περίπτωση πολιτικού γάμου) είναι εφικτό να την πάρω; γιατί έχω διαβάσει ότι ο Αυστραλός σύντροφος πρέπει να φαίνεται ότι δούλευε για 2 χρόνια τουλάχιστον(πράγμα αδύνατο καθώς είμαστε φοιτητές στην Ελλάδα της κρίσης),δεύτερον πρέπει να αποδείξεις ότι συζείς με το σύντροφο και ότι μοιράζεσαι έξοδα,όμως το συμβόλαιο ενοικίου είναι στο όνομα του πατέρα του.Στο όνομα μου έρχεται λογαριασμός του σταθερού και στο δικό του ,του ρεύματος.'Αλλο αποδεικτικό που δεν έχουμε είναι κοινός λογαριασμός στην τράπεζα(δε μπορούμε να ανοίξουμε λόγω capital controls). Τα άλλα αποδεικτικά τα έχουμε όπως για παράδειγμα έκθεση της ιστορίας της σχέσης,φωτογραφίες ,επιστολή από κάποιο Αυστραλό,εισιτήρια,δηλαδή τα βασικά.
    Ένα ακόμα που θα ήθελα να ρωτήσω είναι για τις φορολογικές δηλώσεις καθώς είμαστε φοιτητές χωρίς εισόδημα δεν είναι απαραίτητο να κάνουμε ,ωστόσο θεωρείται ότι είναι καλό να κάνουμε έστω μηδενική;
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγγνώμη αν κάτι από αυτά που ρωτάω έχουν λεχθεί ήδη σε κάποιο ποστ.Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας είτε αυτές είναι θετικές ή αρνητικές,είτε αν θεωρείται πώς μόνη λύση ο γάμος ,είτε να πάω εκεί πρώτα με τουριστική βίζα ενός χρόνου και όπου βγάλει και γενικά ό,τι σκεφτείτε!

Εγώ με πολιτικό παντρεύτηκα και δεν είχα κανένα πρόβλημα στην partner Visa. Το μόνο που έδωσα από αποδείξεις για την σχέση μας ήταν φωτογραφίες, ένα χαρτί ότι έχουμε κοινό λογαριασμό τραπέζης στην Ελλάδα και οικογενειακή κατάσταση μετά γάμου... + τις φόρμες των ανθρώπων που θα εγγυούνται ότι γνωρίζουν για την σχέση σας. Το χαρτί από την τράπεζα για λογαριασμο με την τώρα κατάσταση στην Ελλάδα πιστεύω θα γίνει κατανοητό (εάν ζητηθεί) πως δεν ηταν εφικτό να ανοιχθεί...
    Όσο για την φορολογική δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να μπεις στη διαδικασία εφόσον δηλώνεται μηδενική... Α! Και δεν ειναι απαραίτητο να παντρευτείς μπορείς να κάνεις αίτηση απλά δεν γνωρίζω την διαδικασία. Αυτά... και μιλαω για 3 χρόνια πριν.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Despina D. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από εμένα!
    Ο σύντροφος μου(με ελληνική και αυστραλέζικη υπηκοότητα) και εγώ είμαστε φοιτητές και είμαστε μαζί 6 χρόνια(όχι παντρεμένοι)και συγκατοικούμε .Σε δύο χρόνια το πολύ θα μεταβεί στην Αυστραλία για μεταπτυχιακές σπουδές στο University of Melbourne.Στη Μελβούρνη έχει πολλούς συγγενείς π.χ. γιαγιά,θείους κτλ και θα έχει σπίτι όπου θα μπορεί να μείνει,να προσθέσω ότι έχει πάει στην Αυστραλία 5 φορές και την τελευταία πήγαμε μαζί για ένα μήνα(καλοκαίρι του 2016) εγώ με τουριστική και εκείνος είναι κάτοχος αυστραλέζικου διαβατηρίου.Όνειρό μας είναι να μεταβούμε μόνιμα στην Αυστραλία αλλά έχουμε κάποιες απορίες (έχουμε διαβάσει σχεδόν όλα τα posts στο patriotaki αλλά δε βρήκαμε παρόμοια περίπτωση).
    Αρχικά,όσο αφορά την partner visa(σε περίπτωση πολιτικού γάμου) είναι εφικτό να την πάρω; γιατί έχω διαβάσει ότι ο Αυστραλός σύντροφος πρέπει να φαίνεται ότι δούλευε για 2 χρόνια τουλάχιστον(πράγμα αδύνατο καθώς είμαστε φοιτητές στην Ελλάδα της κρίσης),δεύτερον πρέπει να αποδείξεις ότι συζείς με το σύντροφο και ότι μοιράζεσαι έξοδα,όμως το συμβόλαιο ενοικίου είναι στο όνομα του πατέρα του.Στο όνομα μου έρχεται λογαριασμός του σταθερού και στο δικό του ,του ρεύματος.'Αλλο αποδεικτικό που δεν έχουμε είναι κοινός λογαριασμός στην τράπεζα(δε μπορούμε να ανοίξουμε λόγω capital controls). Τα άλλα αποδεικτικά τα έχουμε όπως για παράδειγμα έκθεση της ιστορίας της σχέσης,φωτογραφίες ,επιστολή από κάποιο Αυστραλό,εισιτήρια,δηλαδή τα βασικά.
    Ένα ακόμα που θα ήθελα να ρωτήσω είναι για τις φορολογικές δηλώσεις καθώς είμαστε φοιτητές χωρίς εισόδημα δεν είναι απαραίτητο να κάνουμε ,ωστόσο θεωρείται ότι είναι καλό να κάνουμε έστω μηδενική;
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγγνώμη αν κάτι από αυτά που ρωτάω έχουν λεχθεί ήδη σε κάποιο ποστ.Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας είτε αυτές είναι θετικές ή αρνητικές,είτε αν θεωρείται πώς μόνη λύση ο γάμος ,είτε να πάω εκεί πρώτα με τουριστική βίζα ενός χρόνου και όπου βγάλει και γενικά ό,τι σκεφτείτε!
    Καλησπέρα!Κ εμείς με πολιτικό γάμο είχαμε παντρευτεί κ δεν είχαμε κανένα πρόβλημα..όταν έκανα την αίτηση ήμασταν 2,5 χρόνια παντρεμένοι κ γι'αυτό μου βγήκε η 309..ούτε εμείς είχαμε κοινούς τραπεζικούς λογαριασμούς..ο καθένας είχε τον δικό του κ δεν ανοίξαμε κανέναν κοινό..αν παντρευτείτε τώρα,σε 2 χρόνια θα έχετε κοινή φορολιγική δήλωση-νομίζω είναι υποχτεωτικό να κάνεις ακόμη κ αν είναι μηδενική.- συν τους λογαριασμούς που φαίνεται ότι έχετε κοινή διεύθυνση.Αν έχεις κ κανένα προσκλητήριο από γάμο/βάπτιση που να γράφει κ τα 2 ονόματα στον φάκελο, είναι συν..

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mimiseleni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα! Θέλω να φερω το αδελφό μου στην Αυστραλία ο οποιος θελει να ερθει με την κοπελα του. εγώ είμαι permanent resident μέσο του άντρα μου που είναι Australian resident. Μπορει να γίνει αυτό και με ποιον τρόπο ? Και πόσο θα μας κοστίσει? Αν γνωρίζει κάποιος παιδιά ας με βοηθήσει... Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Γεια σου mimiseleni. Μπορεις να φερεις μονο προστατευομενα μελη οπως ανηλικα παιδια αλλα οχι γονεις και αδελφια. Υπαρχει μια βιζα για να φερεις τον ενα γονιο και αυτο μονο αν δεν υπαρχουν αδελφια στην Ελλαδα να τον βοηθανε αλλα παλι αυτη η βιζα ειναι πανακριβη. Στην περιπτωση σου ο αδελφος σου πρεπει να βγαλει ξεχωριστη permanent resident.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Despina D. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από εμένα!
    Αυτα που αναφερεις τα ζητανε για αυτους που βγαζουν την defacto partnership δηλαδη οτι εχουν σχεση αλλα δεν ειναι παντρεμενοι. Σε ενα φιλικο μου ζευγαρι που ηταν παντρεμενοι με παιδια τους πηραν ξεχωριστη συνεντευξη βεβαια και τους ρωτουσαν για την κοινη τους ζωη. Αφου ειστε τοσα χρονια μαζι δεν εχετε κατι να φοβηθητε

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας! Να'στε καλά και εύχομαι ό,τι καλύτερο !

Σ'ευχαριστω danai. Δεν καταλαβαίνω όμως πως να αιτηθει permanent ξεχωριστά? Εννοείς πως είναι ατού γιαυτόν που έχει εμένα στην Αυστραλία? Αλλιώς γιατί να του δώσουν την permanent...?

Ο αδελφος σου θα πρεπει να μπει στην διαδικασια να βγαλει την δικη του permanent visa δηλαδη το επαγγελμα του να ειναι στην λιστα της SOL και να μαζευει τους 60 ποντους που χρειαζεται η βιζα. Εσυ δεν μπορεις να του δωσεις ουτε ποντους, ουτε να αιτηθεις για εκεινον. Το κρατος δεν το ενδιαφερει αν εσυ η αδελφη του εισαι εκει με βιζα. Θα κανει την διαδικασια οπως την καναμε ολοι μας και αν πληρει τις προυποθεσεις τοτε θα του δωσουν την βιζα. Δυστυχως οπως ειπα μονο τα ανηλικα παιδια μας μπορουμε να βαλουμε στην βιζα μας, δεν υπαρχει βιζα που να φερνει εδω τα αδελφια μας.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο danai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου mimiseleni. Μπορεις να φερεις μονο προστατευομενα μελη οπως ανηλικα παιδια αλλα οχι γονεις και αδελφια. Υπαρχει μια βιζα για να φερεις τον ενα γονιο και αυτο μονο αν δεν υπαρχουν αδελφια στην Ελλαδα να τον βοηθανε αλλα παλι αυτη η βιζα ειναι πανακριβη. Στην περιπτωση σου ο αδελφος σου πρεπει να βγαλει ξεχωριστη permanent resident.
    Απο πότε δεν μπορουν κι οι δυο γονείς ενος υπήκοου ή μονιμου κατοικου να ζητησουν parent visa ;;;Και γραφεις πως μόνο για τον ενα γονιο γινεται ;Και πώς εισαι τοσο απόλυτη ,οτι δεν μπορει να φερει τους γονεις;( Το αν ειναι ακριβες αυτες οι βιζες και χρονοβορες ,ειναι άλλο θεμα).
    Αν γνωριζεις καποια φρεσκια αλλαγη ,που εμεις αγνοουμε ,σε παρακαλω να μας δωσεις καποιο λινκ που να λεει οτι πλεον οι γονεις ,δεν μπορουν να ζητησουν parent visa,παρά μονο ενας τους και με τον περιορισμο περι μη υπαρξης άλλου παιδιου ,στην Ελλαδα,που εγραψες.
    Το μονο νεο σχετικα με βιζες γονεων ,που γνωριζω εγω ,ειναι οτι θα μπει στο μεταναστευτικο προγραμμα του 2017-18 ,η νεα βιζα "five year temporary sponsored visa for parents" που δεν εχει ψηφιστει ακομα...

Και αυτο,οτι δεν πρεπει να υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ άλλο παιδι στην Ελλαδα για να τον βοηθαει ,πώς προκυπτει;Το balance family test ,δεν λεει πουθενα κατι τετοιο για την Parent visa
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

Σελίδα 41 από 44 ΠρώτηΠρώτη ... 313940414243 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like