Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXIΙ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα σας και καλό Μήνα να έχουμε
    το σύστημα μου πρότεινε την 190 βίζα με κωδικούς επαγγελμάτων και εγώ και η γυναίκα μου έχουμε βρει τους κωδικούς μας. Τώρα ποιο είναι το επόμενο βήμα;

    Comment


      ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΆ ΠΟΛΛΆ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΉΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΉΣΩ ΚΑΤΙ, ΈΧΩ ΧΆΣΕΙ ΤΟ certificate ΚΑΙ ΘΈΛΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΒΓΑΛΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΝΕΏΣΩ ΤΟ ΔΙΑΒΑΤΉΡΙΟ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΊΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΆΠΟΙΟ LING ΠΟΥ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΜΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΆΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΗΚΑ ΧΡΕΙΆΖΟΝΤΑΙ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

      Comment


        Καλησπέρα!
        Υπάρχει κάποιος εδώ να βοηθήσει σχετικά με την μετανάστευση;

        Comment


          Originally posted by valadis32 View Post
          ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΆ ΠΟΛΛΆ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΉΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΉΣΩ ΚΑΤΙ, ΈΧΩ ΧΆΣΕΙ ΤΟ certificate ΚΑΙ ΘΈΛΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΒΓΑΛΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΝΕΏΣΩ ΤΟ ΔΙΑΒΑΤΉΡΙΟ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΊΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΆΠΟΙΟ LING ΠΟΥ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΜΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΆΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΗΚΑ ΧΡΕΙΆΖΟΝΤΑΙ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
          Γεια σου Βαλαντη, στο λινκ αυτό θα βρεις πως να επανεκδωσεις το πιστοποιητικό υπηκοότητας, εαν όμως εχεις γεννηθεί εκεί στην Αυστραλία και θες να ξανά εκδωσεις το πιστοποιητικό γέννησης θα πρέπει να το κανεις απο το σάιτ του συγκεκριμένου state πχ. Victoria

          Comment


            Καλησπέρα σε όλους! Θα ηθελα την βοήθειά σας. Έχω τελειώσει νηπιαγωγός στο Καποδισρτιακο Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΑΕΙ) και θελω να μεταναστεύσω στην Αυστραλια και συγκεκριμένα στη Μελβούρνη. Δεν διαθέτω καποια υπηκοόητητα. Γνωρίζει κάποιος εαν υπάρχε κάποιος τρόπος να έρθω εκέι, να εργαστώ και να μείνω; Επίσης γνωρίζει κάποιος αν κάποιος έρθει διακοπες στην Αυστραλία και βρει δουλεία να μείνει;

            Comment


              Καλησπέρα! Για να μεταναστεύσετε στην Αυστραλία, θα πρέπει να ακολουθήσετε τις νόμιμες διαδικασίες μετανάστευσης. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να βρείτε έναν κατάλληλο τρόπο να αποκτήσετε άδεια εργασίας και διαμονής στη χώρα. Οι επιλογές σας μπορεί να περιλαμβάνουν την αίτηση για ένα εργασιακό ή φοιτητικό βίζα, ή τη συμμετοχή σε ένα πρόγραμμα μετανάστευσης με ειδικότητα.

              Πριν ξεκινήσετε τη διαδικασία μετανάστευσης, θα πρέπει να ερευνήσετε ποιες είναι οι απαιτήσεις για να αποκτήσετε άδεια εργασίας και διαμονής στην Αυστραλία. Η ιστοσελίδα της Αυστραλιανής Πρεσβείας στην Αθήνα (https://greece.embassy.gov.au/athn/home.html) είναι ένα καλό σημείο εκκίνησης για την αναζήτηση πληροφοριών σχετικά με τη μετανάστευση στην Αυστραλία.
              Και εδώ μέσα μπορείς να βρεις πολύ χρήσιμες πληροφορίες αλλά θέλει ψάξιμο


              Ακόμα μπορείς να αναζητήσεις εάν το επάγγελμα σου είναι στα επαγγέλματα που ζητάνε στην Αυστραλία φέτος, και πως μπορείς να αναγνωρίσεις το πτυχίο σου
              Όσο για το τελευταίο ερώτημα σχετικά με το να έρθεις με τουριστική βίζα και να ψάξεις για δουλειά.

              Η απάντηση είναι νόμιμα όχι δεν μπορείς.

              Και κάποιοι που το έκαναν είναι μια προσωρινή λύση που δεν οδηγεί πουθενά αυτό απο εμπειρία μου
              ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

              Comment

              Working...
              X