Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXIΙ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αυτά είναι ότι είχα συλλέξει το 2013

    Children’s Education
    Ethnic Schools Association of Victoria (AU) - ESAV - Ethnic Schools Association of Victoria
    CareforKids - http://www.careforkids.com.au/articl...icle.asp?id=77
    MyChild (AU) - http://mychild.gov.au/

    misc links @ AUSTRALIA - LINKS section

    Comment


      Απορια

      Παιδιά καλησπέρα !Διάβασα αρκετά μηνύματα σας και θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί έχω πελαγωσει.....Λοιπόν εγώ είμαι ζαχαροπλάστης κ έχω κ λοουερ στα αγγλικά επίσης είμαι παντρεμένη . Είμαι 24 ετών κ θέλουμε με τον άντρα μου να μεταναστεύσουμε στην Αυστραλία είναι υδραυλικός ηλεκτρολόγος με προϋπηρεσία έχει δίπλωμα φορτηγού .Νταλίκας και λεωφορείου.δεν ξέρει πολλά αγγλικά αλλά σκοπεύουμε να κάνει ταχυρυθμα
      Έχω γνωστούς που θα με βοηθήσουν αλλά θα ήθελα να ξέρω ποια βίζα αφορά έμενα κ θα πρέπει να κάνω αυτήν την ηλεκτρονική αίτηση (η είναι πολύ ακριβά)η να πάω σαν τουρίστρια κ να τα κάνω από Αυστραλία τα χαρτια? Και αν πάω από Αυστραλία θα είναι αυτή η βίζα που χρειάζεται σπόνσορα?

      Comment


        Γεια σας. Ειμαστε μια τετραμελής οικογένεια με 2 ανήλικα παιδια (7 + 6 χρονών). Εχω μια θεία στην Αυστραλία και θελουμε να πάμε να ζήσουμε εκει. Απο ότι διαβάζω για τις βίζες ο μόνος τρόπος ειναι η Carer visa (subclass 116). Η θεία μας ειναι 83 χρονών και μόνη εκεί και θέλει να μας καλέσει να πάμε. Δίνεται αυτή η βίζα ακόμη ?? Ξέρει κάποιος αν αιτηθουμε πόσο καιρό παίρνει η έγκριση της ?? Αν εγκριθεί θα μπορούμε να δουλέψουμε εκει ?? Αν πάμε θα χασει η θεία μου κάποια προνόμια που θα μπορούσε να έχει απο το κράτος ? Εχω παρα πολλες ερωτήσεις και δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος να ρωτήσω γιαυτο και σας γραφω.

        Comment


          Καησπερα σε ολους στο πατριωτακι! Θα ηθελα οποιος γνωριζει να με πληροφορησει σχετικα με τις διαδικασιες διακοπης φοιτησης παιδιου σε δημοτικο σχολειο και προνηπιο λογω μεταναστευσης στην Αυστραλια. Ευχαριστω εκ των προτερων !
          Keep calm, make dreams..!!

          Comment


            Originally posted by matoula kamitsi View Post
            Καησπερα σε ολους στο πατριωτακι! Θα ηθελα οποιος γνωριζει να με πληροφορησει σχετικα με τις διαδικασιες διακοπης φοιτησης παιδιου σε δημοτικο σχολειο και προνηπιο λογω μεταναστευσης στην Αυστραλια. Ευχαριστω εκ των προτερων !
            Θα ενημερώσεις το σχολείο ο,τι φεύγετε για Αυστραλία
            η διευθύντρια του σχολείου θα σου ετοιμάσει τα χαρτιά λόγω αλλαγής χώρας
            και την διακοπή του μαθητή απο το σχολείο
            εμάς μας είχαν δώσει και τους βαθμούς μέχρι εκείνη την στιγμή,πιθανά να σε ρωτήσουν σε ποιό σχολείο θα γραφτεί το παιδι
            εσυ απλά θα τους πείς ανάλογα με την περιοχη που θα πάμε και σε ποιό σχολείο θα ανήκει εκεί,
            Δεν γνωρίζουμε απο τωρα,μόνο την Χώρα γνωρίζουμε θα πείς.
            και μετά στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση όπου ανήκει το δημοτικό να στα επικυρώσουν.
            καλό θα ήταν την διακοπή του σχολείου να την μεταφράσεις,
            αλλά δημοτικά εδω την ζητάνε μεταφρασμένη αλλα οχι
            εμάς πχ δεν μας την ζήτησαν μόνο τα εμβόλια μας ζήτησαν μεταφρασμένα.
            Τα εμβόλια να τα φέρεις οπωσδηποτε μεταφρασμένα και βγάλε και 2 αντίγραφα γιατί θα στα ζητήσουν και στο γυμνάσιο αργότερα
            εδω οι μεταφράσεις τσούζουννννν.......
            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

            Comment


              Καλησπέρα σε όλους και καλή Τσικνοπέμπτη!! Διαβάζουμε τα θέματα και ειλικρινά ευχαριστούμε τον κόπο των ανθρώπων που θέλουν να βοηθήσουν και να ενημερώσουν σχετικά..

              Είμαστε οικογένεια με 2 κοριτσάκια (3,5χρ και 10μηνών) και θα αρχίσουμε τις διαδικασίες για την απόκτηση permanent residency, λογικά σε 10-12 μήνες θα έχει εγκριθεί και στην συνέχεια θα μετακομίσουμε. Μένουμε ήδη στο εξωτερικό και θέλουμε να μετακομίσουμε Αυστραλία κάνοντας μια καινούρια αρχή αλλά και παίρνοντας την απόφαση ότι δεν θα γυρίσουμε ξανά Ελλάδα αλλά θα εξασφαλίσουμε ένα καλύτερο μέλλον για τα παιδιά μας.

              Ο προβληματισμός μας είναι ότι αν κατέβουμε όλοι μαζί θα δυσκολευτούμε πάρα πολύ με τα παιδιά αφού και εγώ θα πρέπει να ψάξω για δουλειά οπότε ο βαθμός δυσκολίας για την οικογένεια είναι μεγάλος. Υπάρχει επιλογή να βγει βίζα μόνο για μένα και στην συνέχεια αφού κάπως βολευτώ να κάνω αίτηση να έρθει η γυναίκα μου με τα παιδιά? Αν γίνεται αυτό πόσο χρόνο θα χρειαστεί έως ότου εγκριθεί και η βίζα της υπόλοιπης οικογένειας? Είναι προτιμώτερο τελικά να βγει residency για όλη την οικογένεια από την αρχή?

              Comment


                Originally posted by efti View Post
                Καλησπέρα σε όλους και καλή Τσικνοπέμπτη!! Διαβάζουμε τα θέματα και ειλικρινά ευχαριστούμε τον κόπο των ανθρώπων που θέλουν να βοηθήσουν και να ενημερώσουν σχετικά..

                Είμαστε οικογένεια με 2 κοριτσάκια (3,5χρ και 10μηνών) και θα αρχίσουμε τις διαδικασίες για την απόκτηση permanent residency, λογικά σε 10-12 μήνες θα έχει εγκριθεί και στην συνέχεια θα μετακομίσουμε. Μένουμε ήδη στο εξωτερικό και θέλουμε να μετακομίσουμε Αυστραλία κάνοντας μια καινούρια αρχή αλλά και παίρνοντας την απόφαση ότι δεν θα γυρίσουμε ξανά Ελλάδα αλλά θα εξασφαλίσουμε ένα καλύτερο μέλλον για τα παιδιά μας.

                Ο προβληματισμός μας είναι ότι αν κατέβουμε όλοι μαζί θα δυσκολευτούμε πάρα πολύ με τα παιδιά αφού και εγώ θα πρέπει να ψάξω για δουλειά οπότε ο βαθμός δυσκολίας για την οικογένεια είναι μεγάλος. Υπάρχει επιλογή να βγει βίζα μόνο για μένα και στην συνέχεια αφού κάπως βολευτώ να κάνω αίτηση να έρθει η γυναίκα μου με τα παιδιά? Αν γίνεται αυτό πόσο χρόνο θα χρειαστεί έως ότου εγκριθεί και η βίζα της υπόλοιπης οικογένειας? Είναι προτιμώτερο τελικά να βγει residency για όλη την οικογένεια από την αρχή?
                Καλησπερα efti. Τι ειδους βιζα εχετε σκοπο να αιτηθειτε? Εχει καποιος απο εσας υπηκοοτητα?
                Ο τολμόν θα νικήσει...

                Comment


                  Originally posted by Logalx View Post
                  Καλησπερα efti. Τι ειδους βιζα εχετε σκοπο να αιτηθειτε? Εχει καποιος απο εσας υπηκοοτητα?
                  Πήγα σε ένα γραφείο και ρώτησα πρόσφατα, θα είναι τύπου 189 νομίζω skilled independent work visa, δεν έχει υπηκοότητα κάποιος από εμάς...

                  Comment


                    Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω σχετικά με την εύρεση εργασίας στην Αυστραλία. Εγώ είμαι καθηγητής Φυσικής και η γυναίκα μου καθηγήτρια Αγγλικών. Είναι εύκολο σχετικά να βρούμε δουλεία ως εκπαιδευτικοί σε σχολείο-κολλέγιο στην Αυστραλία?
                    Ευχαριστώ πολύ.

                    Comment


                      Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να κάνω αίτηση για 189 και στην συνέχεια όταν θα είμαι εκεί και θα έχω κάπως βολέψει το θέμα της δουλειάς θα κάνω αίτηση και για γυναίκα-παιδιά.. ξέρει κάποιος πόσο χρόνο θα χρειαστεί για την δικιά τους βίζα? Από ένα γραφείο εδώ μου είπαν 4-5 μήνες, ισχύει? Επίσης από το γραφείο μου ζήτησαν περίπου 2500ευρώ αμοιβή μόνο ξέχωρα από το κόστος της 189, πολλά???

                      Comment


                        Originally posted by efti View Post
                        Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να κάνω αίτηση για 189 και στην συνέχεια όταν θα είμαι εκεί και θα έχω κάπως βολέψει το θέμα της δουλειάς θα κάνω αίτηση και για γυναίκα-παιδιά.. ξέρει κάποιος πόσο χρόνο θα χρειαστεί για την δικιά τους βίζα? Από ένα γραφείο εδώ μου είπαν 4-5 μήνες, ισχύει? Επίσης από το γραφείο μου ζήτησαν περίπου 2500ευρώ αμοιβή μόνο ξέχωρα από το κόστος της 189, πολλά???
                        efti εδω εχει estimated times https://www.border.gov.au/about/acce...ocessing-times
                        Τωρα απο εκει και περα για τις αλλες ερωτησεις σου καλο ειναι να σου απαντησει καποιος που να εχει παει Australia με ιδια βιζα.. Επισης ψαξε πρωτα πως μπορεις να κανεις μονος σου την αιτηση για βιζα.. Πολυ πιθανον να ειναι κατι πολυ απλο.. Πχ για να κανω την αιτηση για να παρει η γυναικα μου την υπηκοοτητα by descend μου ζητουσαν περιπου 300€ ενω για την partner visa κοντα στα 2500 με 3000 οι immigration agents. Τελικα τα εκανα και τα 2 μονος μου εννοειται.. Σιγουρα μου πηρε λιγακι χρονο παραπανω αλλα αξιζε τον κοπο νομιζω γιατι γλιτωσα περιπου 3000€ και επισης δεν ηταν και κατι το σπουδαιο( να ειναι καλα και το patriotaki εννοειται γιατι μου ελυσε απειρες αποριες). Αυτα εν ολιγης και σας ευχομαι τα καλυτερα!!
                        Ο τολμόν θα νικήσει...

                        Comment


                          @ efti:

                          Οι χρόνοι επεξεργασίας εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό από το αν η αίτησή σου είναι πλήρης, δηλαδή περιλαμβάνει όλα τα δικαιολογητικά. Όταν κάνεις την αίτηση, πρέπει να δηλώσεις την οικογένεια, αλλιώς δεν μπορείς να τους φέρεις μετά. Αν δεν κάνω λάθος, αν δεν τους φέρεις μαζί σου, το κόστος της διαδικασίας θα είναι μεγαλύτερο. Οι δικηγόροι όντως τόσα όσα αναφέρεις ζητάνε. Ναι, μπορείς να κάνεις την αίτηση μόνος σου (κι εγώ μόνος μου την έκανα), αλλά θέλει πολλή μελέτη, προσοχή και χρόνο να ετοιμάσεις όλα τα χαρτιά. Πρέπει οπωσδήποτε να έχεις πάρει το skills assessment πρώτα και να έχεις τους απαιτούμενους βαθμούς στο english test.

                          @kostared7:

                          Λόγω του alias σου κανονικά δε θα 'πρεπε να σου απαντήσω, μια και δε χρειαζόμαστε γάβρους down under.
                          Τέλος πάντων κάνω την καρδιά μου πέτρα και σου λέω ότι δουλειές για καθηγητές Φυσικής υπάρχουν άπειρες, κι εγώ το ίδιο επάγγελμα κάνω. Όμως το δύσκολο είναι να πάρεις το skills assessment, γιατί θέλει παιδαγωγική επάρκεια για την οποία χρειάζεσαι μεταπτυχιακό 1 έτους με 45 μέρες διδασκαλία σε σχολείο υπό επίβλεψη στα πλαίσια του μεταπτυχιακού. Επίσης θέλει να περάσεις τεστ αγγλικών με πολύ υψηλό βαθμό. Το σάιτ που τα εξηγεί αυτά είναι το Australian Institute for Teaching and School Leadership. Αφού τα έχεις όλα αυτά, κάνεις αίτηση για skills assessment και μετά αίτηση για independent skilled visa για την οποία θες $AU 5400 και μπόλικα δικαιολογητικά, όλα μεταφρασμένα στα αγγλικά. Αξίζει όλη αυτή η ταλαιπώρια; Ναι, αν το θες πραγματικά, γιατί ο ετήσιος μισθός ξεκινά από $AU60000 μικτά.

                          Comment


                            Συναδελφε Constantin σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου! Φανταζομαι το μεταπτυχιακο που λες και το τεστ αγγλικων πρεπει να τα κανω στην Αυστραλια ε?Εσυ ποσα χρονια διδασκεις εκει?

                            Comment


                              Originally posted by kostasred7 View Post
                              Συναδελφε Constantin σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου! Φανταζομαι το μεταπτυχιακο που λες και το τεστ αγγλικων πρεπει να τα κανω στην Αυστραλια ε?Εσυ ποσα χρονια διδασκεις εκει?
                              Όχι, δεν είναι απαραίτητο το μεταπτυχιακό να το κάνεις στην Αυστραλία, αλλά αν το κάνεις αλλού, πρέπει να είσαι 100% σίγουρος ότι πληρεί τις προϋποθέσεις του AITSL. Τα αγγλικά π.χ. μέσω IELTS μπορείς να τα δώσεις στην Ελλάδα, δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ είμαι στον τέταρτο χρόνο διδασκαλίας. Υπάρχουν πολλές διαφορές με Ελλάδα.

                              Comment


                                Γειά σας. Τακτοποιώ τις τελευταίες λεπτομέρειες λίγο πρίν την αναχώρηση. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις άδειες οδήγησης. Διάβασα αρκετά post αλλά επειδή είναι παλαιότερα θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος που έκανε την διαδικασία πρόσφατα. Θα μεταβώ στην Μελβούρνη και θα υποβάλλω αίτημα για partner visa, οπότε θα είμαι κάτοχος προσωρινής. Είμαι κάτοχος αδείας οδήγησης β, της παλαιότερης (ρόζ έντυπο) χωρίς λατινικούς χαρακτήρες. Διάβασα ότι θα πρέπει να την μεταφράσω και μπορώ να οδηγήσω έως ότου πάρω την μόνιμη visa και μετά θα κάνω την μετατροπή σε Αυστραλέζικο. (Δηλ. δεν απαιτείται να το κάνω διεθνές). Ισχύει αυτό; Σας ευχαριστώ.

                                Comment

                                Working...
                                X