Announcement

Collapse
No announcement yet.

Υποχρεοτικά μαθηματικά για σπουδές;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Υποχρεοτικά μαθηματικά για σπουδές;

    Γεια σε όλους.
    Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με τα μαθηματικά;
    1a,1b,1c/A mathematics?
    Τι επίπεδο είναι και που μπορώ να βρω την ύλη για αυτά τα τεστ;
    Ευχαριστω

    #2
    Γειά σου zolio. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι εφόσον έχεις τελειώσει λύκειο στην Ελλάδα όπου μιλάμε για χώρα της ΕΕ, δεν χρειάζεται να ξεκινήσεις τα μαθηματικά από την αρχή. Τουλάχιστον στο δικό μου σχολείο αυτό μου είπαν. Μόνο αν θές να συνεχίσεις τις σπουδές σου και ανάλογα σε τι αντικείμενο, θα δεις τι παραπάνω μαθηματικά χρειάζεσαι.

    Δες εδώ σε αυτό το σάιτ. Είναι στα σουηδικά αλλά ελπίζω με το Google translate να βγάλεις μια άκρη.

    Gamla nationella prov

    Και δες από εκεί που λέει "Nationella prov på gymnasial nivå"


    Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να βρίσκεις πληροφορίες για Vuxenutbildning (εκπαίδευση για ενήλικες, εκτός αν είσαι μικρός ακόμα) και svenska som andra språk (σουηδικά ως δεύτερη γλώσσα) διότι άλλα βιβλία έχουν όσοι έχουν γεννηθεί και μεγαλώσει Σουηδία και διαφορετικά εμείς που ξαναπήγαμε σχολείο σε μεγαλήτερη ηλικία και μάθαμε σουηδικά αργότερα. Τουλάχιστον έτσι έγινε στην περίπτωσή μου αλλά εγώ έκανα μόνο Σουηδικά.

    Τώρα βέβαια αν είναι να μεταναστεύσεις εδώ και ξέρεις σε ποια πόλη θα είσαι ισως να προσπαθήσεις να βρεις πληροφορίες μέσω του κοντινότερου σχολείου σου.

    Καλή τύχη!

    Comment

    Working...
    X