Announcement

Collapse
No announcement yet.

2 Μήνες στο Manchester. Εντυπώσεις - Δυσκολίες - Πληροφορίες.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Για το National Insurance Number (NIN) πρέπει να κλείσεις ραντεβού. Το ραντεβού το κλείνεις τηλεφωνικά και το τηλέφωνο είναι Telephone: 0345 600 0643
    Monday to Friday, 8am to 6pm
    Εδω είναι και η επίσημη σελίδα αν χρειαστείς περαιτέρω πληροφορίες https://www.gov.uk/apply-national-insurance-number.
    Θα σου ζητήσουν τα στοιχεία σου και θα σου κλείσουν ραντεβού με το πλήσιέστερο Job Center (αναλόγος που μένεις). Job Center= κάτι σαν τον ΟΑΕΔ στην Ελλάδα. Θά σου πούνε τηλεφωνικά τι χαρτιά να έχεις μαζί σου. Νομίζω όμως οτι πρώτα πρέπει να έχεις μόνιμη κατοικία και μετά να πας για το ΝΙΝ γιατί σου ζητάνε διευθύνσεις.

    Τώρα, σχετικά με το σπίτι πρίν αναχωρήσεις για εδώ κοίτα όλα τα σπίτια στο spareroom και επέλεξε αυτά που σε ενδιαφέρουν. Όταν έρθεις εδώ κανονίζεις ραντεβού και τα βλέπεις όλα αν έχεις υπομονή. Αν βάλεις ένα πλάνο και μια σειρά στα πράγματα που πρέπει να κάνεις δεν είναι δύσκολο σχετικά. Όσον αφορά References εμένα προσωπικά δεν μου χρειάστηκαν οπότε δεν μπορώ να σου δώσω σίγουρη απάντηση πιθανολογό ομως ότι είναι συστάσεις απο προηγούμενους ιδιοκτήτες που έχεις νοικιάσει δωμάτιο και αφορούν εσένα. Δηλαδή αν είσαι καλοπληρωτής, αν είσαι καλός χαρακτήρας κτλ και αυτό για να ξέρει ο επόμενος που θα σου νοικιάσει δωμάτιο τι άνθρωπος είσαι. Και πάντα θα κάνεις συμβόλαιο γιατί είναι αποδεικτικό μόνιμης παραμονής και κατοικίας.

    Comment


      #17
      vlad σε ευχαριστω πολυ!

      Οποτε πρωτα κλεινω το θεμα με το σπιτι (τι βασανο και αυτο , την προηγουμενη φορα που ηρθα πριν 2 μηνες ειχα πεσει σε κατι δωματια χειροτερα δεν θα μπορουσα να βρω και με ακριβο ενοικιο θα ελεγα >340 λιρων) και μετα θα καλεσω στο τηλεφωνο που μου εδωσες για το ΑΦΜ Ελπιζω ολα να πανε καλα!

      Εσυ vlad αν επιτρεπεται βρηκες απο spareroom ευκολα ? Στην αρχη που εμενες αν επιτρεπεται σε φιλο/γνωστο/ξενοδοχειο/ hostel?

      Comment


        #18
        Originally posted by vlad View Post
        Για το National Insurance Number (NIN) πρέπει να κλείσεις ραντεβού. Το ραντεβού το κλείνεις τηλεφωνικά και το τηλέφωνο είναι Telephone: 0345 600 0643
        Monday to Friday, 8am to 6pm
        Εδω είναι και η επίσημη σελίδα αν χρειαστείς περαιτέρω πληροφορίες https://www.gov.uk/apply-national-insurance-number.
        Θα σου ζητήσουν τα στοιχεία σου και θα σου κλείσουν ραντεβού με το πλήσιέστερο Job Center (αναλόγος που μένεις). Job Center= κάτι σαν τον ΟΑΕΔ στην Ελλάδα. Θά σου πούνε τηλεφωνικά τι χαρτιά να έχεις μαζί σου. Νομίζω όμως οτι πρώτα πρέπει να έχεις μόνιμη κατοικία και μετά να πας για το ΝΙΝ γιατί σου ζητάνε διευθύνσεις.

        Τώρα, σχετικά με το σπίτι πρίν αναχωρήσεις για εδώ κοίτα όλα τα σπίτια στο spareroom και επέλεξε αυτά που σε ενδιαφέρουν. Όταν έρθεις εδώ κανονίζεις ραντεβού και τα βλέπεις όλα αν έχεις υπομονή. Αν βάλεις ένα πλάνο και μια σειρά στα πράγματα που πρέπει να κάνεις δεν είναι δύσκολο σχετικά. Όσον αφορά References εμένα προσωπικά δεν μου χρειάστηκαν οπότε δεν μπορώ να σου δώσω σίγουρη απάντηση πιθανολογό ομως ότι είναι συστάσεις απο προηγούμενους ιδιοκτήτες που έχεις νοικιάσει δωμάτιο και αφορούν εσένα. Δηλαδή αν είσαι καλοπληρωτής, αν είσαι καλός χαρακτήρας κτλ και αυτό για να ξέρει ο επόμενος που θα σου νοικιάσει δωμάτιο τι άνθρωπος είσαι. Και πάντα θα κάνεις συμβόλαιο γιατί είναι αποδεικτικό μόνιμης παραμονής και κατοικίας.
        Aυτο vlad βοηθαει η ειναι απατη? National Insurance Number Online Application Service

        Comment


          #19
          Δεν θα το εμπιστευόμουν. Ο τρόπος που όλος ο κόσμος κάνει την αίτηση είναι αυτός που αναφέρω παραπάνω και επίσεις στο job center ελεγχουν τα χαρτιά σου. Δεν δίνουν ΝΙΝ (ΑΦΜ ) έτσι πρόχειρα. Και η σελίδα που δίνω όπως και το τηλέφωνο είναι απο την επίσημη ιστοσελίδα του κράτους. Στο site αυτό βλέπω οτι ζητάνε και χρήματα. Και επίσεις είναι πιθανό να σου ζήτήσουν να τους στείλεις επίσημα έγγραφα σε ηλεκτρονική μορφή ( διαβατήριο, ταυτότητα κτλ ) πράγμα που δεν κάνεις ΠΟΤΕ.
          If you’re moving to the UK you can only apply once you’re here.

          Comment


            #20
            Originally posted by egigo View Post
            Aυτο vlad βοηθαει η ειναι απατη? National Insurance Number Online Application Service
            Ναι ειναι απατη. Το ειχα δει και εγω οταν ετοιμαζουν να κανω την αιτηση για ΝΙΝ.Ο τροπος ειναι αυτος που περιγραφει o vlad.
            Συνηθως προσκομιζεις διαβατηριο και αποδεικτικο κατοικιας ...
            Επειδη ακουω οτι κανει μερικες εβδομαδες για να εκδοθει εμενα μου το στειλανε σε μια βδομαδα..το αναφερω για να το εχετε υποψη σας

            Comment


              #21
              Μια πολυ γρηγορη ερωτηση σχετικα με το ανοιγμα τραπεζικου λογαριασμου... H Lloyds δεχεται ως αποδεικτικο διευθυνσης το tenancy aggrement ? Η τσαμπα θα παω απο εκει αυριο??

              Ευχαριστω

              Comment


                #22
                Πραγματικα ακουγεται λιγο περιεργο αλλα branch με branch διαφερει. Μπορει στο ενα να στο αλλο αρνηθουν και στο αλλο να το δεχτουν! Συνηθως αυτο που θελουν περισσοτερο ειναι letter απο τον εργοδοτη σου.

                Comment


                  #23
                  Originally posted by chococaramel View Post
                  Πραγματικα ακουγεται λιγο περιεργο αλλα branch με branch διαφερει. Μπορει στο ενα να στο αλλο αρνηθουν και στο αλλο να το δεχτουν! Συνηθως αυτο που θελουν περισσοτερο ειναι letter απο τον εργοδοτη σου.
                  Το γραμμα απο τον εργοδοτη σου τι να το κανουν; Εδω δεν μου ζητησαν τετοιο πραγμα οταν νοικιασα το σπιτι που ο ιδιοκτητης ενος σπιτιου εχει μεγαλυτερη καψα για το αν θα παρει τα χρηματα του. Η τραπεζα τι σκαει? Αφου δεν ξερει οτι ο λογαριασμος ο συγκεκριμενος που θα σου ανοιξει θα χρησιμοποιηθει για μισθοδοσια.

                  Τελος παντων, θα παω απο εκει το πρωι και βλεπουμε
                  Ευχαριστω

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by georgent View Post
                    Μια πολυ γρηγορη ερωτηση σχετικα με το ανοιγμα τραπεζικου λογαριασμου... H Lloyds δεχεται ως αποδεικτικο διευθυνσης το tenancy aggrement ? Η τσαμπα θα παω απο εκει αυριο??

                    Ευχαριστω
                    Η LLOYDS Bank θα σου ζητήσει αποδεικτικό κατοικίας. Το tenancy agreement είναι το συμβόλαιο-συμφωνητικό. Αυτό θα τους δώσεις και λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Θα σου δώσουν να συμπληρώσεις και μια αίτηση και σε 3 εργάσιμες μέρες θα σου στείλουν γράμμα με το λογαριασμό σου και λίγες μέρες αργότερα την χρεωστική σου κάρτα. Ξεχωριστά κάρτα, ξεχωριστά PIN για λόγους ασφαλείας.

                    Comment


                      #25
                      Τελικά σήμερα το πρωί πήγα στην TSB, δεν ειχα διαβάσει το μυνημα σου vlad και επειδη φοβηθηκα οτι θα εχω γραφειοκρατια στην LLOYDS κατεληξα στην tsb. Μου εκλεισαν ραντεβου για την επομενη εβδομαδα για το γνωστο interview. Ολα μια χαρα.

                      Ευχαριστω πολυ vlad

                      Comment


                        #26
                        Επειδη όλη εφοπλιστές χρησιμοποιουν LLOYDS πιστευετε ότι κι εμεις όλη η υπολιπι θα ήμαστε το ίδιο και κολήσατε με αυτή την τράπεζα. Χρησιμοπιτε και το HSBC. Ηταν ευκολο για μένα το 2013 και τότε το LLOYDS με απορίψανε. Βλαδ από πια πόλη της Ρουμανία εαισαι ; βεβαίωση ισχύ και αυτό που γράψανε λίγο πιο πάνω ότι στην ίδια τράπεζα από καταστήμa σε κατάστημα διαφέρη άρα είνε στην κρίση του διευθυντή !

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by tigeogr View Post
                          Επειδη όλη εφοπλιστές χρησιμοποιουν LLOYDS πιστευετε ότι κι εμεις όλη η υπολιπι θα ήμαστε το ίδιο και κολήσατε με αυτή την τράπεζα. Χρησιμοπιτε και το HSBC. Ηταν ευκολο για μένα το 2013 και τότε το LLOYDS με απορίψανε. Βλαδ από πια πόλη της Ρουμανία εαισαι ; βεβαίωση ισχύ και αυτό που γράψανε λίγο πιο πάνω ότι στην ίδια τράπεζα από καταστήμa σε κατάστημα διαφέρη άρα είνε στην κρίση του διευθυντή !
                          Σκοπός του άρθρου μου είναι αποκλειστικά και μόνο να βοηθήσω συμπολίτες μου στο να βρούν μια διέξοδο στο αδιέξοδο που έχει επέλθει στην πατρίδα μου σύμφωνα πάντα με τις έως τώρα εμπειρίες μου, όπως και εγώ βοηθήθηκα απο τα παιδιά εδω. Και επειδή διαπιστώνω μια προσωπική επίθεση άνευ λόγου και αιτίας να σου απαντήσω ότι είμαι Έλλην πολίτης γέννημα θρέμα σε αντίθεση με εσένα που αν κρίνω απο τα ελληνικά που γράφεις και τον τρόπο που τα γράφεις δεν πείθεις και πολύ !
                          Επίσης καλό θα ήταν να ξεπεράσεις το κόμπλεξ της απόριψης σου απο τη LLOYDS bank. Δεν σου φταίμε τίποτα. Θα σου κάνει καλό...!

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by vlad View Post
                            Σκοπός του άρθρου μου είναι αποκλειστικά και μόνο να βοηθήσω συμπολίτες μου στο να βρούν μια διέξοδο στο αδιέξοδο που έχει επέλθει στην πατρίδα μου σύμφωνα πάντα με τις έως τώρα εμπειρίες μου, όπως και εγώ βοηθήθηκα απο τα παιδιά εδω. Και επειδή διαπιστώνω μια προσωπική επίθεση άνευ λόγου και αιτίας να σου απαντήσω ότι είμαι Έλλην πολίτης γέννημα θρέμα σε αντίθεση με εσένα που αν κρίνω απο τα ελληνικά που γράφεις και τον τρόπο που τα γράφεις δεν πείθεις και πολύ !
                            Επίσης καλό θα ήταν να ξεπεράσεις το κόμπλεξ της απόριψης σου απο τη LLOYDS bank. Δεν σου φταίμε τίποτα. Θα σου κάνει καλό...!
                            Αγόρι μου καλό, δεν έχω φέρι ούτε προσβολή ούτε πει καπια λόγια άσχημα ακριβώς αυτό που έκανες εσύ αυτό έκανα και εγώ και έδωσα ακόμα ένα παραδηγμα, και δευτερο από το πως πειρες φωτιά και έγραψες την απάντηση σου βεβειώνης αυτό που ρώτησα, που απλώς ρώτησα και δεν σου περνη κάνης τα δικεοματα σου παλικάρι μου. Ηρέμησε, χαλάρωσε !

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by tigeogr View Post
                              Αγόρι μου καλό, δεν έχω φέρι ούτε προσβολή ούτε πει καπια λόγια άσχημα ακριβώς αυτό που έκανες εσύ αυτό έκανα και εγώ και έδωσα ακόμα ένα παραδηγμα, και δευτερο από το πως πειρες φωτιά και έγραψες την απάντηση σου βεβειώνης αυτό που ρώτησα, που απλώς ρώτησα και δεν σου περνη κάνης τα δικεοματα σου παλικάρι μου. Ηρέμησε, χαλάρωσε !
                              no comment !

                              Comment


                                #30
                                Δεν ξερω αν πανε οι εφοπλιστες στην συγκεκριμενη τραπεζα αλλα συχνα πυκνα αναφερομαστε σε εκεινη διοτι ειναι πιο ''ευκολη'' για να ανοιξεις λογαριασμο. Ειπαμε ειναι και θεμα τυχης ποια θα σου κατσει στην τελικη. Ας μας πει και ο georgent τι εκανε στο ραντεβου και τι του ζητησανε.

                                Comment

                                Working...
                                X