Announcement

Collapse
No announcement yet.

Δήλωση κατοικίας άμεσα ή όχι;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Δήλωση κατοικίας άμεσα ή όχι;

    Καλησπέρα σας

    καλώς εχόντων των πραγμάτων ανεβαίνω μέσα Σεπτέμβρη στο Βερολίνο
    προς εύρεση εργασίας και κατ'επέκταση σπιτιού κτλ.
    Το ερώτημά μου είναι το εξής:
    επειδή λέω να νοικιάσω δωμάτιο για κανά μηνα (Wohnen auf Zeit)
    ώστε να κάνω τις κινήσεις μου, θα πρέπει μόλις το νοικιάσω να δηλωθώ στο Δημαρχείο(τους) κατ'ευθείαν;
    ή πέφτω στην κατηγορία του τουρίστα για τους πρώτους 3 μήνες;(Οπότε και δε χρειάζεται να κάνω τίποτα).

    Αν γνωρίζει κάποιος να μου πει θα βοηθούσε πολύ ,

    ευχαριστώ

    Μάνος.

    #2
    Καλησπέρα,

    Τους πρώτους 3 μήνες δεν είναι υποχρεωτικό να δηλωθείς στο δημαρχείο της πόλης που θα μένεις αν θες το κάνεις.
    Προσωπικά θα έλεγα αφού θα νοικιάσεις και σπίτι στην αρχή για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ώστε να κάνεις τις κινήσεις σου για αναζήτηση εργασίας και τα λοιπά να πήγαινες να δηλωθείς μόλις με το καλό βρεις μια δουλειά και μια μόνιμη κατοικία.

    Όταν είχα έρθει Γερμανία δηλώθηκα από την πρώτη ημέρα διότι μου είχαν κανονίσει μια μόνιμη κατοικία, υπογράψαμε το συμβόλαιο και πήγα και δηλώθηκα. Αν δεν μου είχαν κανονίσει σπίτι και έμενα στο ξενοδοχείο δεν νομίζω προσωπικά να πήγαινα να δηλωθώ διότι αν δεν έβρισκα τίποτα θα γυρνούσα πίσω στην Ελλάδα οπότε θα ήταν για εμένα άσκοπο. Επίσης με το που δηλωθείς στο δημαρχείο θα σου έρθουν διάφορα γράμματα. Ένα από αυτό είναι και ο φόρος για την Τηλεόραση-Ράδιο. Προσωπικά πληρώνω ανά 3 μήνες 52.50. Μπορείς να επιλέξεις να πληρώνεις όπως θες. Ανά 3 μήνες 6 ή 12.

    Καλή επιτυχία εύχομαι στο νέο σου ξεκίνημα και μακάρι να βρεις γρήγορα δουλειά και σπίτι!

    Comment


      #3
      Καλησπέρα,

      ευχαριστώ για την απάντηση & τις ευχές.Έγινες σαφής.
      Η έξτρα πληροφορία για τα τέλη τηλεόρασης είναι αρκετά χρήσιμη!!!

      Καλή συνέχεια, και πάλι ευχαριστώ!!

      Comment


        #4
        Καλησπέρα,

        Παρακαλώ. Ότι άλλο χρειαστείς γράψε το και όλο και κάποιος που ξέρει θα απαντήσει!

        Comment


          #5
          Δήλωση κατοικίας σε σπίτι που νοικιάζετε

          Δήλωση κατοικίας σε σπίτι που ενοικιάζεται!

          Καλησπερα σας και καλώς σας βρήκα!
          Τον Φεβρουάριο θα πάω και εγώ τελικά στην Γερμανία για δουλεια, έχω εκεί πολλούς συγγενείς και φίλους , έχω θείους, θείες, ξαδέλφια, εξαδέλφες, μέχρι και ανίψια..
          Τα τελευταία 2 χρόνια έχει πάει εκεί και ο μήκος αδελφός μου, και έχει τακτοποιηθεί πολύ καλά από δουλειά, τον τελευταίο χρόνο νοικιάζει και δικό του μικρο σπίτι 40 με 45 τετραγωνικά.

          Το ερώτημα μου είναι από την στιγμή που θα πρεπει να κάνω δήλωση κατοικίας εκεί, για να μπορέσω να αναζητήσω εργασία, μπορεί ο αδελφός μου όπου θα μένω σε αυτών, ο οποίος είναι στο ενοίκιο, να δηλώσει ότι αυτός με φιλοξενεί;

          Η πρεπει να έχει καποιος δικό του σπίτι, για να το κάνει αυτο;

          Αν γνωρίζει καποιος περιμένω απάντηση, ευχαριστώ!!!

          Comment

          Working...
          X