Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23
    μακαρι να ειχα θα ειχα ερθει ιδη θελω πολύ να ερθω αν και μου φαινεται πολύ δυσκολο οσο για το σκιλι μου μου την εκανε δωρο οαδερφοσ μου τον εχασα από αυτοκινηστικο πριν δυο χρονια και αυτοσ είναι ολογοσ που δεν δα ηθελα να την αφήσω στο θεμα πιοτητασ ζωησ και γενικα από δουλιεσ από ότι καταλαβα είναι καλυτερα εσυ εχεισ σπουδαση ; η θα ητανε ευκολο να βρει καποιοσ δουλεια εάν δεν γνωριζει κανεναν εκει; oi aystraloi einai kaloi; oi είναι ρατσιστεσ; συγνομη και παλι που γραφω τοσα πολλα

Αγγελικη γεια σου,ευχομαι κι εγω να σας πανε ολα καλα.Εγω θελω να σε ρωτησω,αν καταλαβα καλα ο αντρας σου επιασε δουλεια σε εργοστασιο που φταχνει κουζινες,επειδη ετοιμαζομαι για Μελβουρνη,με υπηκοοτητα,και με 27 χρονια εμπειριας ως ξυλουργος,υπαρχει δουλεια εκει στο αντικειμενο μας;Μου εχουν πει οτι σαν ξυλουργος βρισκεις ευκολα δουλεια,ισχυει;Ο μισθος ειναι ικανοποιητικος;Ποσο μισθο περιπου θα μπορουσα να παρω;Ευχαριστω.....

Εγω αυτο που εχω σπουδασει στην Ελλαδα ειναι αισθητικος ..με αυτο ασχολουμαι σπιτι καποιες ωρες αλλα δουλευω επισης κ σε ενα κυλικειο σχολειου.Εγω δεν εχω συναντηση κανεναν ρατσιστη.Η Αυστραλια εξαλλου εχει τοσες πολλες εθνοτητες που θα ηταν παραλογο να το εβλεπες αυτο.Γενικοτερα ομως δεν ειναι τοσο το θεμα αν δεν εχεις κανενα εδω ,αλλα με τον τροπο που θα ερθεις.Για να μεινεις θελεις καποια viza αρα πρεπει να ξεκινησεις απο εκει το ψαξημο αν το σκεφτεσαι σοβαρα.Αν θες ομως τη γνωμη μου ,αν δεν εχεις υποικοοτητα ,η σχεση με καποιον που εχει υποικοοτητα τοτε ειναι τρομερα δυσκολο.

Κωστα καταρχας σε ευχαρστω για τις ευχες σου!Πραγματι υπαρχει ζητηση ,ο αντρας μου απο τον πρωτο μηνα ειχε να επιλεξει αναμεσα σε δυο εργοστασια.Δεν θελω ομως να παρω στο λαιμο μου κανεναν γιατι σε ολα πιστευω παιζει ρολο κ η τυχη..Η δουλεια αυτη απ'οτι μου λεει κ ο αντρας μου ειναι πολυ διαφορετικη απ'οτι στην Ελλαδα.Εδω δεν υπαρχει ειμαι ξυλουργος κ τα κανω ολα..εδω τα διαχωριζουν..αλλος κανει τις κουζινες,αλλος τις σκαλες,τα πατωματα....Τωρα για το μισθο που με ρωτας παλι εξαρταται που θα πεσεις..τα καλυτερα χρηματα τα εχουν στα buildings αλλα εκει ειναι πιο δυσκολα να μπεις γιατι ειναι στη μεση τα συνδικατα.Το καλο με εδω, σε γενικες γραμμες ,ειναι οτι βλεπουν τη δουλεια σου κ αν αξιζεις ανεβαινεις δεν μενεις στασιμος....δεν ξερω αν σε βοηθησα αλλα πραγματικα δεν μπορω να σου πω ακριβως ποσο, γιατι το ευρος ειναι τοσο μεγαλο που οτι κ να σου πω θα ειναι ψεμα.εξαρταται που θα βρεις δουλεια,ποσες ωρες ,τον εργοδοτη ολα....

Καλημέρα Αγγελικη σκευτομαι την φοιτητικη βιζα και να δοκιμασω να παωεδω ελλαδα σε μια κομοτικη σχολη αλλα δεν είμαι συγουρηαν θα ειχαι μελον στην αυστραλια εσυ που εισαι εκει πιστευεισ ότι ισωσ να βοηθισει αυτο;ι ποια αλλα τεχνικα επαγκελματα να βοηθουσανε;παντοσ εδώ ελλαδα δεν υπαρχει μελον κουραστικα να ελπιζω στο ΤΙΠΟΤΑ εδώ μονο μιζερια αθλιοτητα λαμογια και φορουσ εχει και τιποτα δεν βλεπω να αλαζει μονοπροσ το χειροτερο ειλικρηνα δεν αναγνωριζο την χωρα μου πια

Να σου πω την αληθεια δεν ξερω απο αυτα...αλλα αν το θελεις τοσο πολυ προσπαθησε το...καλη τυχη....

ευχαριστω να δουμαι δυσκολο αλλα θα το παλεψω παλι καλα που όλα τα παιδια στο πατριοτακι γραφουνε και μας ενημερωνουναι μπραβω σε όλα τα παιδια και εσυ Αγγελικη ότι καλητερο και μια συμβουλη όταν νιοθησ λισμονια για την πατριδα αρκει να βλεπεισ ελληνικεσ ειδησεισ για να βλεπεισ από τι κολαση εφηγεσ ετσι θα παιρνεισ κουραγιο και δυναμη

Ευχαριστω πολυ Αγγελικη,ησουν αρκετα κατατοπιστικη,με καλυψες πληρως,αυτο ηθελα να τεκμηριωσω,αν υπαρχει δουλεια οπως λεν για το επαγγελμα μου,ευχαριστω και παλι,καλη συνεχεια!!

Ευχαριστω πολυ κ τους δυο σας!υπομονη κ πανω απ'ολα κουραγιο!

Γεια σου Αγγελική, σε ποια πόλη της Αυστραλίας εισε αν επιτρέπεται? Ύστερα από τόσο καιρό παραμένεις ευχαρηστιμενη?

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like