Announcement

Collapse
No announcement yet.

Aνταπόκριση - Αγγελική

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Aνταπόκριση - Αγγελική

    Θα ηθελα κ εγω με τη σειρα μου ,αν και λιγο αργα, να πω τις εντυπωσεις μου για την Αυστραλια κ να βοηθησω με αυτον τον τροπο οσο μπορω οσους σκεφτονται να ακολουθησουν..Μετα απο σχεδον 8 μηνες ,νομιζω πλεον εχω μια ξεκαθαρη εικονα ..Απο την πρωτη στιγμη που πατησα το ποδι μου στην Αυστραλια συνηδοιτοποιησα οτι ανηκω εδω.Αυτη η χωρα ηταν για μενα.Να πω την αληθεια σταθηκαμε τοσο τυχεροι που μας ηρθαν ολα δεξια!τους δυο πρωτους μηνες φιλοξενηθηκαμε απο τους κουμπαρους του αντρα μου.Για αυτους τους ανθρωπους δεν εχω λογια!μας βοηθησαν ,μας στηριξαν και μας στηριζουν μεχρι κ σημερα!Ειναι για μας τωρα πια δευτερη οικογενεια..Το μηνα που ηρθαμε εμεις(Νοεμβριο) τα πραγματα για δουλεια δεν ηταν ευκολα γιατι μετα απο ενα μηνα εδω κλεινουν για διακοπες αρκετες επιχειρησεις...Απο την αλλη αυτο μπορει να μας βγηκε σε καλο γιατι καταφεραμε να μαθουμε λιγα πραγματα για εδω κ να προσαρμοστουμε..Επειτα μετα τις διακοπες μεσω γνωστον βρηκαμε κ εγω κ ο αντρας μου δουλεια..ο αντρας μου βρηκε σε ενα εργοστασιο ,στο αντικειμενο του:φτιαχνουν κουζινες..εγω βρηκα σε ενα κυλικειο σχολειου που το μονο κακο σε αυτην την δουλεια ειναι οτι ειναι casual δηλαδη στις διακοπες κ γενικοτερα οταν ειναι κλειστα τα σχολεια δεν πληρωνομαι..αλλα δοξα το θεο ολα μας εχουν παει πολυ καλα νοικιαζουμε το σπιτι μας,πηραμε το αυτοκινητο μας,ηρθε κ μετα απο πολυ κοπο και το σκυλακι μας κ ολα εχουν παρει μια σειρα...οποιος θελει να ρωτησει οτιδηποτε κ μπορω να βοηθησω πολυ ευχαριστως!ευχαριστω για το χρονο σας!

    #2
    Μπράβο Αγγελική ,σας ευχομαι μια ομορφη ,νέα ζωή και να πραγματοποιηθούν ολα σας τα όνειρα!
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #3
      Συγχαρητήρια Αγγελική! Εύχομαι όλα σας τα όνειρα να
      γίνουν πραγματικότητα!

      Comment


        #4
        Αγγελική καλή επιτυχία και σου εύχομαι τα καλύτερα και τα ωραιότερα.

        Comment


          #5
          Σας ευχαριστω ολους για τις ευχες σας!!

          Comment


            #6
            Αγγελική να σας έρθουν όλα βολικά. Σε ποιο μέρος πήγατε?

            Comment


              #7
              Μπράβο Αγγελική! Εύχομαι να συνεχίσετε έτσι!

              Comment


                #8
                Ευχαριστουμε!!Στη Μελβουρνη ειμαστε....

                Comment


                  #9
                  Αγγελικη γεια σου και συχαρητυρια που τα καταφερεσ θα ηθελα να σε ρωτησω πωσ είναι ο κοσμοσ εκει είναι τοσο ευγενικοσ οπωσ διαβαζω;και η πιοτητα ζωησ; εκει πηγεσ με καποια φοιτητικη βιζα; επησισ εχω και εγω σκυλι απλα εχει καρδιακο πρόβλημα και ο κτηνιατροσ μου ειπε ότι απαγορευεται να ταξιδεψη αποσκευεσ συγνομη για της τοσεσ ερωτησεισ απλα προσπαθω να μαθω αισθανομαι να με πνηγει πια η ελλαδα μονο φοροι παντου πασ στο σουπερ μαρκετ και δεν μπορει να αγορασεισ ουτε τα απαρετητα από θεμα παιδιασ ανυπαρκτη δεν υπαρχει σεβασμοσ σε τιποτα χτεσ πηγε να με χτυπιση μηχανη πανω στο πεζοδρομιο και όταν πηγα να μηλισω με εβρησε ξερω ότι γραφω πολλα και σε κουραζω αλλα το ζω κάθε μερα προσπαθησε να το παλεψησ εδώ ετσι και γυρισεισ θα φορολογηται μεχρικαι το μωρο που θα εχεισ ωραιο μελον μας φτιαξανε οι πολιτικοι που μας κυβερνανε

                  Comment


                    #10
                    Γεια σου sani..δεν με κουρασες με τις ερωτησεις σου.η αληθεια ειναι πως στην ελλαδα τα πραγματα δεν εξελησονται κ πολυ καλα..εγω εχω ερθει με partner viza ,ο αντρας μου εχει υποικοοτητα..η ζωη εδω συγκρητικα με το πως ειναι τωρα εκει,ειναι πολυ καλυτερη αλλα παντα παιζει ρολο τι ζηταει ο καθενας.εμενα μου αρεσει αυτος ο τροπος ζωης κ γιαυτο ειμαι ικανοποιημενη εδω..εδω η ζωη κυλαει ηρεμα κ μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα με κανεναν..με το σκυλακι σου απ"οτι καταλαβα εχεις προβλημα .σκεφτεσαι να ερθεις Αυστραλια?εχεις υποικοοτητα?

                    Comment


                      #11
                      μακαρι να ειχα θα ειχα ερθει ιδη θελω πολύ να ερθω αν και μου φαινεται πολύ δυσκολο οσο για το σκιλι μου μου την εκανε δωρο οαδερφοσ μου τον εχασα από αυτοκινηστικο πριν δυο χρονια και αυτοσ είναι ολογοσ που δεν δα ηθελα να την αφήσω στο θεμα πιοτητασ ζωησ και γενικα από δουλιεσ από ότι καταλαβα είναι καλυτερα εσυ εχεισ σπουδαση ; η θα ητανε ευκολο να βρει καποιοσ δουλεια εάν δεν γνωριζει κανεναν εκει; oi aystraloi einai kaloi; oi είναι ρατσιστεσ; συγνομη και παλι που γραφω τοσα πολλα

                      Comment


                        #12
                        Αγγελικη γεια σου,ευχομαι κι εγω να σας πανε ολα καλα.Εγω θελω να σε ρωτησω,αν καταλαβα καλα ο αντρας σου επιασε δουλεια σε εργοστασιο που φταχνει κουζινες,επειδη ετοιμαζομαι για Μελβουρνη,με υπηκοοτητα,και με 27 χρονια εμπειριας ως ξυλουργος,υπαρχει δουλεια εκει στο αντικειμενο μας;Μου εχουν πει οτι σαν ξυλουργος βρισκεις ευκολα δουλεια,ισχυει;Ο μισθος ειναι ικανοποιητικος;Ποσο μισθο περιπου θα μπορουσα να παρω;Ευχαριστω.....

                        Comment


                          #13
                          Εγω αυτο που εχω σπουδασει στην Ελλαδα ειναι αισθητικος ..με αυτο ασχολουμαι σπιτι καποιες ωρες αλλα δουλευω επισης κ σε ενα κυλικειο σχολειου.Εγω δεν εχω συναντηση κανεναν ρατσιστη.Η Αυστραλια εξαλλου εχει τοσες πολλες εθνοτητες που θα ηταν παραλογο να το εβλεπες αυτο.Γενικοτερα ομως δεν ειναι τοσο το θεμα αν δεν εχεις κανενα εδω ,αλλα με τον τροπο που θα ερθεις.Για να μεινεις θελεις καποια viza αρα πρεπει να ξεκινησεις απο εκει το ψαξημο αν το σκεφτεσαι σοβαρα.Αν θες ομως τη γνωμη μου ,αν δεν εχεις υποικοοτητα ,η σχεση με καποιον που εχει υποικοοτητα τοτε ειναι τρομερα δυσκολο.

                          Comment


                            #14
                            Κωστα καταρχας σε ευχαρστω για τις ευχες σου!Πραγματι υπαρχει ζητηση ,ο αντρας μου απο τον πρωτο μηνα ειχε να επιλεξει αναμεσα σε δυο εργοστασια.Δεν θελω ομως να παρω στο λαιμο μου κανεναν γιατι σε ολα πιστευω παιζει ρολο κ η τυχη..Η δουλεια αυτη απ'οτι μου λεει κ ο αντρας μου ειναι πολυ διαφορετικη απ'οτι στην Ελλαδα.Εδω δεν υπαρχει ειμαι ξυλουργος κ τα κανω ολα..εδω τα διαχωριζουν..αλλος κανει τις κουζινες,αλλος τις σκαλες,τα πατωματα....Τωρα για το μισθο που με ρωτας παλι εξαρταται που θα πεσεις..τα καλυτερα χρηματα τα εχουν στα buildings αλλα εκει ειναι πιο δυσκολα να μπεις γιατι ειναι στη μεση τα συνδικατα.Το καλο με εδω, σε γενικες γραμμες ,ειναι οτι βλεπουν τη δουλεια σου κ αν αξιζεις ανεβαινεις δεν μενεις στασιμος....δεν ξερω αν σε βοηθησα αλλα πραγματικα δεν μπορω να σου πω ακριβως ποσο, γιατι το ευρος ειναι τοσο μεγαλο που οτι κ να σου πω θα ειναι ψεμα.εξαρταται που θα βρεις δουλεια,ποσες ωρες ,τον εργοδοτη ολα....

                            Comment


                              #15
                              Καλημέρα Αγγελικη σκευτομαι την φοιτητικη βιζα και να δοκιμασω να παωεδω ελλαδα σε μια κομοτικη σχολη αλλα δεν είμαι συγουρηαν θα ειχαι μελον στην αυστραλια εσυ που εισαι εκει πιστευεισ ότι ισωσ να βοηθισει αυτο;ι ποια αλλα τεχνικα επαγκελματα να βοηθουσανε;παντοσ εδώ ελλαδα δεν υπαρχει μελον κουραστικα να ελπιζω στο ΤΙΠΟΤΑ εδώ μονο μιζερια αθλιοτητα λαμογια και φορουσ εχει και τιποτα δεν βλεπω να αλαζει μονοπροσ το χειροτερο ειλικρηνα δεν αναγνωριζο την χωρα μου πια

                              Comment

                              Working...
                              X