Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση Crete

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

    Comment


      #17
      Αρχίσαμε να κάνουμε έρευνα σιγά σιγά για σπίτι και διαπιστώσαμε πόσο ακριβά είναι τα ενοίκια ιδικά όταν πλησιάζεις στην πόλη... Για αρχή εμείς θα κοιτάξουμε εκτός έως ότου
      σταθούμε λίγο. Γενικά ακριβά είναι υπηρεσίες όπως υδραυλικοί ηλεκτρολόγοι κτλ και τα σπίτια
      όλα τα άλλα ίδια με Ελλάδα η και φθινωτερα... Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος αν υπάρχει κάποιο βοηθήμα για την εγγύηση (το bond που λέμε). Από το centerlink δεν ήξεραν και μου είπαν να ρωτήσω στο house comition.

      Comment


        #18
        Καλως ορισες και καλη τυχη που ειναι απαραιτητη για καθε νεο ξεκινημα. Το βοηθημα για το Bond ειναι διαφορετικο για καθε κοινοπολιτεια.στην δικη σου περιπτωση http://www.housing.nsw.gov.au/NR/rdo...rtBondLoan.pdf

        Comment


          #19
          Ευχαριστώ πολύ anpandel

          Comment


            #20
            Γεια χαρά σε όλους!
            Άργησα να γράψω γιατί όλο κάτι τύχαινε...
            Όπως σας είχα γράψει είμαστε εδώ από τις 21 Ιουλίου
            και από τότε μέχρι πριν τρείς μέρες μας φιλοξενούσαν
            φίλοι, (άγιοι άνθρωποί να είναι καλά όχι μόνο μας έβαλαν
            στο σπίτι τους αλλά τρέχανε να μη μας ληψει τίποτα...)
            γενικά όλοι οι γνωστοί μας φέρθηκαν άψογα.
            Τώρα νοικιάσαμε ένα διαμέρισμα όπου σε αυτό μας βοήθησε
            ο κουμπάρος μας που είναι μεσίτης και τρέχουμε για έπιπλα
            και μπιχλιμπίδια...
            Γενικά σε καλές περιοχές οι τιμές στα ενοίκια είναι τσιμπημένες
            αλλά έχει και περιοχές με χαμηλότερα, όπως και να έχει θέλει πολύ
            ψάξιμο.
            Τα πράγματα μας ήρθαν μια χαρά από Ελλάδα και τα παραλάβαμε χωρίς κανένα
            προβλήμα.
            Πήρα και ένα αμάξι και προσπαθώ να συνηθίσω το ανάποδο οδήγημα, αλλά έκανα
            τι βλακεια και το πήρα με ταχύτητες (μεγάλο λάθος).
            Όσον αφορά τη δουλειά περιμένω να αρχίσω από μερα σε μερα σε μια κατασκευαστική
            εταιρεία ενός φίλου του θείου της γυναίκας μου.... Έπρεπε να βγάλω white card.
            Ελπίζω να πάει και αυτό καλά.
            Σας χαιρετώ και καλή δύναμη σε όλους.

            Comment


              #21
              Καλησπέρα σε όλους!
              Τελικά με δουλειά όλα καλά. Δουλεύω από το προηγούμενο Σάββατο σε μια
              κατασκευαστική εταιρεία. Οι μισθοί εδώ είναι ικανοποιητική αλλά το κόστος
              ζωής μεγάλο και θέλει πολύ οικονομία αν έρθει κάποιος με οικογένεια, ιδικά
              εάν δουλεύει μόνο ο ένας. Η γυναίκα μου παίρνει κάποια χρήματα για το παιδί
              αλλά αυτά κόβονται η ελαττώνονται όταν κάποιος βρει δουλειά.
              Γενικά η ζωή εδώ μας αρέσει. Το μόνο δύσκολο είναι που μας λείπουν οι δικοί μας
              αλλά δε γίνεται αλλιώς.

              Comment


                #22
                Καλησπέρα σε όλα τα πατριωτάκια.
                Εδώ οι μέρες περνάνε σα σίφουνας, κοντεύουμε τρεις μήνες στην Αυστραλία
                και δόξα το θεό όλα πάνε καλά.
                Εγώ δουλεύω έξι μέρες την εβδομάδα και κάνω κάποια απογεύματα μαθήματα
                Αγγλικων. Η γυναίκα μου προς το παρόν σπίτι με το παιδί.
                Τα πράγματα εδώ όσον αφορά την ποιότητα ζωής και την οικονομία πάνε
                καλά. Είχαμε ξεχάσει πως είναι να αισθάνεσαι άνετα οικονομικά...
                Οι μισθοί στον κατασκευαστικό τομέα είναι καλοί και δουλειές υπάρχουν για όλους,
                αρκεί να έχει κάποιος το δικαίωμα να δουλέψει.
                Στην εταιρεία που δουλεύω για παράδειγμα τώρα που η οικοδομή είναι σε άνθηση
                ζητάνε συνεχώς προσωπικό (σιδεράδες, καλουπατζηδες, κτλ) και σκέφτομαι γιατί
                να μη μπορούν οι χιλιάδες έμπειροι μαστοροι που έχουμε στην Ελλάδα να μπορούν
                να να δουλέψουν εδώ έστω με working Holliday. Anyway μακάρι να βρεθεί μια λύση με αυτό το θέμα.

                Comment


                  #23
                  Originally posted by Crete View Post
                  Καλησπέρα σε όλα τα πατριωτάκια.
                  Εδώ οι μέρες περνάνε σα σίφουνας, κοντεύουμε τρεις μήνες στην Αυστραλία
                  και δόξα το θεό όλα πάνε καλά.
                  Εγώ δουλεύω έξι μέρες την εβδομάδα και κάνω κάποια απογεύματα μαθήματα
                  Αγγλικων. Η γυναίκα μου προς το παρόν σπίτι με το παιδί.
                  Τα πράγματα εδώ όσον αφορά την ποιότητα ζωής και την οικονομία πάνε
                  καλά. Είχαμε ξεχάσει πως είναι να αισθάνεσαι άνετα οικονομικά...
                  Οι μισθοί στον κατασκευαστικό τομέα είναι καλοί και δουλειές υπάρχουν για όλους,
                  αρκεί να έχει κάποιος το δικαίωμα να δουλέψει.
                  Στην εταιρεία που δουλεύω για παράδειγμα τώρα που η οικοδομή είναι σε άνθηση
                  ζητάνε συνεχώς προσωπικό (σιδεράδες, καλουπατζηδες, κτλ) και σκέφτομαι γιατί
                  να μη μπορούν οι χιλιάδες έμπειροι μαστοροι που έχουμε στην Ελλάδα να μπορούν
                  να να δουλέψουν εδώ έστω με working Holliday. Anyway μακάρι να βρεθεί μια λύση με αυτό το θέμα.
                  Crete χαίρομαι που πάνε όλα καλά για εσάς. Τελικά σε ποια περιοχή μένετε? Και πως σας φάνηκαν τα ενοίκια εκεί?

                  Comment


                    #24
                    εκανεσ πιστευω την καλητερη επιλογή από αποψη χωρασ τωρα όλα θα είναι συγουρα καλητερα και για σενα και την οικογενεια σου γραψε οποτε μπορεισ να μας ενημερωνησ για το πωσ είναι ο κοσμοσ εκει πωσ είναι η χωρα σε συγκριση με την Ελλαδα να μαθαινουμαι μακαρι να μπορουσα και εγω να ερθω το θελω τοσο πολυ

                    Comment


                      #25
                      Μένουμε Sydney και όπως έχω γράψει και πιο πάνω τα ενοίκια σε καλές περιοχές είναι φωτιά, υπάρχει και η λύση βέβαια του να πάει κάποιος πιο έξω όπου θα βρει πιο φθηνά αλλά πραγματικά οι μισθοί είναι καλοί και δε το καταλαβαίνεις τόσο πολύ.
                      Οι άνθρωποι εδώ δε μπορείς να πεις πώς είναι γιατί εδώ έχει κάθε καρυδιάς καρύδι που λένε.
                      Ο κόσμος που συναναστρέφομαι εγώ είναι μια χαρά και αγαπάνε πολύ την ιστορία της Ελλάδας. Όσον αφορά συγγενείς μας φέρονται σαν να είμαστε παιδιά τους. Όσον αφορά γενικά τους Έλληνες της Αυστραλίας, έχω γνωρίσει και δύσκολους (το λέω κομψά..) αλλά τους αποφεύγω, του στυλ ότι είμαστε όλοι απατεώνες, κλέφτες, καταστρέψαμε με τη τεμπελιά μας την Ελλάδα κτλ...

                      Comment


                        #26
                        Aυτο που λεσ με τους Ελληνεσ της Αυστραλιασ το εχω διαβασει και εγω τελικα δεν ημαστε ενωμενοι σαν λαοσ σε κανενα σημειο του πλανητη τεσπα αφου η συγγενησ είναι ενταξυ εχεισ την ουσιοδη στηριξη εχεισ την δουλεια σου από εκει και περα μην δινεισ σημασια εκανεσ ένα καινουριο ξεκηνιμα για μια καλυτερη ζωη και από ότι εχω ακουση για αυτην την χωρα είναι πολύ καλυτερη πιοτικα θα σου κανω μια ερωτηση πωσ είναι σε συγκρηση με την Ελλαδα η Αυστραλια σαν χωρα; οποτε μπορεισ γραψε περιεγραψε την να μαθενουμαι εμεισ που μηναμε πισω εδώ παντοσ στην Ελλαδα η καταστασηεχει ξεφυγη σε λιγο θα μας φορολογούνε και τον αερα που αναπνεουμε δεν αναγνωριζο την χωρα που μεγαλωσα

                        Comment

                        Working...
                        X