Announcement

Collapse
No announcement yet.

Διαφορες απορίες (χαρτιά κλπ)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Διαφορες απορίες (χαρτιά κλπ)

    Καλησπέρα παιδιά,

    Θα κανω ενα mini πρόλογο για εμένα λοιπον.
    Μένω στη Κρήτη (δεν είναι η πόλη που γεννήθηκα) με τον σύντροφό μου, και αποφάσισα τελικά πως θα παω στη Σουηδία (αν ζω μεχρι τότε :P ) του χρόνου το συντομότερο.
    Γενικά δεν εχω κανενα να με βοηθήσει ούτε έξω ούτε εδω στην ελλαδα οπότε δυσκολευτηκα να καταλήξω, παλιά είχα κανει ενα τεραστιο word me ότι χρήσιμη για μενα πληροφορία για τη Σουηδία είχα βρεί (οι περισσότερες απο εδώ απο το πατριοτάκι), ειχα ξεκινήσει να μαθαίνω κ λίγο απο τη γλώσσα μόνη μου αλλα επειδή για σημαντικούς λόγους καθυστέρησε το θέμα της μεταναστευσης, σταμάτησα για καποιο διάστημα.
    Τελοςπαντων τωρα αρχισα ξανα τη γλώσσα να τη μαθαίνω μόνη μου.

    Διάβασα πάλι όσες σημειώσεις είχα στην άκρη για τη Σουηδία και εχω καποιες απορίες.
    Με μπερδεύει πολύ το θέμα το μεταφραστικό-apostille.
    Αρχικά να πω πως δεν εχω καποιο πτυχιο να μεταφράσω οπότε μένουν τα παρακατω :
    -ληξιαρχικη πραξη γεννησης (διάβασα οτι απο οκτωβρη-νοεμβρη θα μπορω να τη παρω κ μεσω ΚΕΠ. Διορθώστε με αν κανω λάθος. αν κ οταν ερθει η ωρα θα ρωτήσω απλα για οικονομικούς λόγους κ για λόγους προσωπικους θα προτιμούσα να αποφύγω τελείως να πατήσω στη πόλη που γεννήθηκα)
    -απολυτηριο λυκείου
    -ποινικό μητρώο

    Είναι κατι αλλο?
    Φαντάζομαι τα ecdl k πτυχια αγγλικων δε χρειαζονται μεταφραση.

    Στο θεμα της μεταφρασης να παω καλυτερα στο υπ.εξωτ. στην αθηνα ή σε ιδιωτη μεταφραστη δικηγορο?
    σκεφτομαι την αθηνα αλλα διαβασα πολλες διαφορετικες γνωμες.

    Και τωρα στο θεμα της σφραγιδας.
    Παλια εδω στο φορουμ εβλεπα οτι αλλοι ελεγαν οτι δεν ειναι κ τοσο απαραιτητη η apostille γιατι δε στη ζητάνε, μετα εβλεπα αλλες αποψεις που αλλοι εβαζαν τη σφραγιδα. κ δε ξερω τι να επιλεξω.
    Ξερω οτι το κανονικο ειναι να βαλεις τη σφραγιδα, αλλα θα πρεπει να πας στη πολη όπου εκδοθηκε το χαρτι αυτο πχ για να μπει εκει η σφραγιδα, μετα διαβαζα οτι γινεται κ μεσω ΚΕΠ (?) αν πληρωσεις μεταφορικα..

    Εσεις που βρίσκεστε Σουηδία τι ξέρετε? ζητάνε σφραγίδα? ή αρκεί η μετάφραση και επικήρωση απο ΚΕΠ?

    Επισης υπάρχει και ενα αλλο θεμα. Εγω εχω καποια χρήματα στην ακρη για να μεταναστευσω για τους πρωτους μηνες (νοικια-hostel-εξοδα-εισητηρια κλπ) αυτα τα χρηματα τα πηρα δικαιωματικα απο τη δουλεια της μητέρας μου πριν 2χρ. και εχω και ενα χαρτι που τα δικαιολογεί, όμως εγώ τα είχα βγάλει όλα απο τη τραπεζα παλια.
    Εκεί πως θα αποδείξω οτι εχω χρήματα αφου δε θα τα εχω σε τραπεζα ελλαδας αλλα σε μετρητα?? πως θα πιστέψουν το χαρτι (και αυτο θελει μεταφραση).

    Α θυμηθηκα κ το βιογραφικο, αυτο το κανω μεταφραση στα σουηδικά? ή στα αγγλικά?

    #2
    Είναι όλα γραμμένα, πάρε βαθιά ανάσα και διάβασε...
    Καλή τύχη.
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      #3
      Originally posted by patrioten View Post
      Είναι όλα γραμμένα, πάρε βαθιά ανάσα και διάβασε...
      Καλή τύχη.
      Σ'ευχαριστώ!
      θα τα ξαναδιαβασω γιατι τα ειχα διαβασει λιγο παλια κ ειχα γραψει τα πιο σημαντικα που με ενδιαφερουν +links σε ενα αρχειο που εχω κρατησει.
      αλλα αυτο με τη σφραγιδα δε το εχω ξεκαθαρισει ακομη γιατι αλλοι λενε οτι εβαλαν σφαγιδα αλλοι λενε πως δεν εβαλα :/

      θενξ για την απαντηση, για λιγο νομιζα οτι εξαφανήστηκαν όλοι απο το φορουμ :P αλλα οκ ζειτε!

      Comment


        #4
        Originally posted by freeaway View Post
        για λιγο νομιζα οτι εξαφανήστηκαν όλοι απο το φορουμ :P αλλα οκ ζειτε!
        Καμμια φορα αν δεν παιρνει καποιος απαντηση, συνηθως ειναι για θεμα το οποιο ειτε εχει εξαντληθει και σιγουρα με μια αναζητηση θα δωσει βρεθουν νηματα, ειτε ειναι κατι που μενει στην κριση του μελους.

        Comment

        Working...
        X