Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση illyen

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Άντε καλό ταξίδι και καλή αρχή. Με ποια εταιρία κλείσατε? και πόσο σας βγήκε?

    Comment


      #17
      Παιδια φτάσαμε επιτέλους!! Η πτήση ακουγόταν τόσο κουραστική αλλά δεν ήταν τελικά! Φύγαμε με Αegean για Ζυρίχη και μετα με Singapore Airlines με σταση στη Σιγκαπούρη.

      Νιώθω σαν την Αλίκη στην χώρα των θαυμάτων.. είναι πολύ πιο ωραία απόσο περιμέναμε.. τόσο ωραία που δεν μπορω να τα περιγράψω.. πρεπει να το δει κάποιος με τα μάτια του.. πράσινο παντού, ποτάμια, κτήρια μοντέρνα, mall κόσμος... αλλά πολυυ κρύο ρε παιδια!! Χεχε

      Comment


        #18
        Originally posted by illyen View Post
        Παιδια φτάσαμε επιτέλους!! Η πτήση ακουγόταν τόσο κουραστική αλλά δεν ήταν τελικά! Φύγαμε με Αegean για Ζυρίχη και μετα με Singapore Airlines με σταση στη Σιγκαπούρη.

        Νιώθω σαν την Αλίκη στην χώρα των θαυμάτων.. είναι πολύ πιο ωραία απόσο περιμέναμε.. τόσο ωραία που δεν μπορω να τα περιγράψω.. πρεπει να το δει κάποιος με τα μάτια του.. πράσινο παντού, ποτάμια, κτήρια μοντέρνα, mall κόσμος... αλλά πολυυ κρύο ρε παιδια!! Χεχε
        WELCOME


        σε ποιό state ήρθατε ?
        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

        Comment


          #19
          Προς το παρόν είμαστε Αδελαιδα φίλη Aussie.

          Σήμερα πήγαμε τράπεζα και Μedicare . Το Centerlink μας είπαν να κάνουμε register ηλεκτρονικά (και ο Θεός βοηθός χεχε!!)

          Αυριο πετάει ο άντρας μου στο Σιδνευ για interview..μακάρι όλα να πάνε καλά!!

          Ευχές ευπρόσδεκτες!!!!!

          Comment


            #20
            @illyen Εύχομαι ,μια όμορφη νεα ζωη κι όλα καλά να σας έρθουν !

            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              #21
              Καλή επιτυχία... Να σας έρθουν όλα βολικά

              Comment


                #22
                Ευχομαι τα πραγματα να σας πανε ακομη καλυτερα απ"οτι εχετε φανταστει!!καλη επιτυχια σε ολους τους τομεις!

                Comment


                  #23
                  Καλώς ήρθατε στην Αυστραλία
                  Εύχομαι πάνω από όλα υγεία και καλή τύχη παιδιά...!!!
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    #24
                    Σας ευχαριστούμε όλους για τις ευχές σας!!
                    Ανταποδίδουμε και σε σας ότι καλύτερο μα πάνω απόλα υγεία!!

                    Comment


                      #25
                      Γεια σε όλους!!

                      Μετα από 3 μήνες στην Αυστραλία. ..ξέρω ξέρω άργησα αλλά λίγο η προσαρμογή..λίγο οι μετακινήσεις κ πολύ η έλλειψη ιντερνετ το προκάλεσαν αυτό!

                      Λοιπόν..κλείσαμε τα εισητήρια μας με διαδρομή μεσω Ζυρίχης με στάση Σιγκαπούρη κ τελικό προορισμό Αδελαίδα..Οι ώρες πτήσης ακούγονταν τρομακτικά πολλές αλλά ο ενθουσιασμός και η αγωνία μας για μια καινούρια αρχή νίκησαν οποιαδήποτε αρνητική σκέψη..Ο άντρας μου είχε μια τέλεια ιδέα να προσαρμόσουμε τις ώρες που θα κοιμόμασταν στο αεροπλάνο ώστε να έχουμε μια ομαλή μετάβαση στα ωράρια του νεου ημισφαιρίου. Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον προκειται να κάνει το επόμενο βήμα με το να ερθει εδω!

                      Φτασαμε Αδελαίδα όπου ένας θείος εδώ ειχε την ευγενική καλοσύνη να μας φιλοξενήσει μέχρι να βρούμε δουλειά. Πρώτη μέρα όπως όλοι συμβούλευσαν σε αυτό το site πήγαμε να ανοίξουμε λογαριασμό στην τράπεζα. Όλοι υπερβολικά φιλικοί..και υπερβολικά χαμογελαστοί..σαν να βρισκόμαστε σε παράλληλο σύμπαν!! Χεχε Επόμενο βήμα μετα από 2 μέρες γιατί πέσαμε σε σαββατοκύριακο, πήγαμε στο medicare όπου μας έδωσαν προσωρινή καρτα. Η κανονική ήρθε μετά απο 7-8 εργάσιμες..πέσαμε και σε Ελληνίδα υπάλληλο..μια πολύ καλή κυρία που απάντησε σε όλες μας τις απορίες! Αυτο που μας εκανε εντύπωση εκει ειναι ότι μπαίνοντας υπαρχει άτομο που σε υποδέχεται κρατώντας ενα tablet και σημειώνει το μικρό σου όνομα..ουτε χαρτακια ουτε αριθμοι ουτε τίποτα..η υπάλληλος σηκώνεται απο το γραφείο, ερχεται στην αίθουσα αναμονής κ σε φωνάζει...Απίστευτο!

                      Πήγαμε σε medical center με τα βιβλιάρια υγείας των παιδιών για να περαστούν τα εμβόλια τους online. Μας εστειλαν στο σπίτι ενα χαρτι με κατι ακαταλαβιστικα ιατρικα το οποίο δωσαμε στο medicare..θα επανέλθω σε αυτό αργότερα..

                      Στο ενδιάμεσο στελναμε καθημερινά βιογραφικά..ο άντρας μου σε 3 βδομάδες εκανε καμιά δεκαριά interview..καποια μεσω skype κ κάποια από κοντα.Εμένα οι recruiters δεν μου εδιναν κ πολυ σημασια αλλα το σημαντικό ήταν να βρει ο ένας από τους 2 δουλειά. Στην 3η βδομάδα πήραμε θετική απάντηση για τον άντρα μου από Sydney..ετσι πήραμε τις βαλιτσουλες μας..μπηκαμε ξανά σε αεροπλάνο με την ελπίδα ξανά ζωγραφισμενη στα πρόσωπα μας..και ήρθαμε..

                      Προσοχή σε 2 πραγματα παιδια:
                      1. Στις domestic πτήσεις μην κουβαλήσετε εξτρα κιλά..για 12 κιλά παραπάνω δώσαμε 200 δολλάρια
                      2. Όταν νοικιασετε αυτοκίνητο..βεβαιωθείτε ότι η τιμή που σας είπαν περιλαμβανει τα πάντα!
                      (Παθαινοντας μαθαινεις και μοιραζεις τις γνώσεις για οποιον θελει να ακούσει!!)

                      Δυο μεγαλοι..2 μωρα..ενα νοικιασμενο αυτοκίνητο γεματο βαλίτσες...κ πάμε για ξενοδοχειο την πρώτη νυχτα στο Sydney.. καθως οδηγουσαμε..ξαφνικά βλέπουμε μπροστα μας την πόλη..σαν ζωντανο καρτ ποσταλ να υψώνεται μπροστά μας..και όσο σήκωναμε τα μάτια ψηλά..τόσο πιο πολύ ψήλωναν τα φωτεινά κτίρια..μια εικόνα που νομίζω δεν θα ξεχάσουμε ποτε..

                      Επόμενη μέρα πήραμε σβάρνα τα κτηματομεσιτικά..βρήκαμε σπίτι κ αρχίσαμε σιγα σιγα να το γεμίζουμε.. Ο αντρας μου ξεκίνησε δουλειά κ γω σπιτι με τα μωρά.. πρώτη μερα δεν ήξερα ουτε που ειναι το σουπερμαρκετ!

                      Χωρίς να εχουμε αυτοκίνητο κ με δυο παιδια..εχουμε ριξει τρελό περπάτημα αλλά τουλάχιστο μάθαμε την περιοχή..

                      Πρασινο παντού..πολλάδεντρα..πολλές λίμνες..πολλά παρκα..πολλοι παπαγαλοι..και πολλά περιεργα πουλια!! Χεχε

                      Κάθε στροφή κ μια εμπειρία!

                      Καναμε αίτηση κ για το family tax benefit αλλα επρεπε να ξεκαθαρισουν τα εμβολια των μωρων πρωτα..εγραψαν λαθος ημερομηνια γεννησης κ ζημειωσαν εμβολια που τα ειχαν ηδη κανει..μετα απο ακομα 2 επισκεψεις στο medical center κ ακομα 2 στο medicare το πετυχαμε!

                      Μετά απο 2 βδομάδες και σιγή ιχθυος απο τους recruiters αρχισε η ψυχολογια μου να σπαει..ετσι αρχισα να στελνω βιογραφικα για ότι ναναι..αυτο το εκανα για 2-3 μέρες και μετά αρχισα να στελνω σε κατασκευαστικές χωρίς να έχουν αγγελία..απλά δήλωνα το ενδιαφερον μου σε περίπτωση που ανοίξει καμια θεση..παλι τίποτα..

                      Ενα πρωινό κτυπάει το τηλέφωνο και με καλουν σε interview για μια απο τις ασχετες θεσεις. Πήγα εκει σε ενα εργοστασιο που ηθελαν γραμματεα, ολα καλα αφού ήμουν overqualified για τη θεση..μας προεκυψε και Ελληνας .. να μην τα πολυλογώ αποφασισε να με προσλαβει. Επρεπε να βρω παιδικό για τα μικρα..πραγμα δυσκολότερο αποσο περίμενα.. (καλο ειναι να ριξετε μια ματια στο www.careforkids.com.au που δείχνει ποιοι σταθμοι εχουν διαθεσιμες θεσεις κ ειναι πολύ βοηθητικο..)

                      5 μερες πριν την ημερομηνια εναρξης..με καλουν σε interview απο μια κατασκευαστική που ο αντρας μου βρήκε το email τους και μου ειπε ότι αυτη ειναι εταιρεια για σενα! Εκει αντικρυσα μια εταιρεια οργανωμενη..με μια προτεινομενη θεση σε ακριβως αυτο που εψαχνα .. αλλά θα μου απαντούσαν μετα απο 1 μηνα..

                      Ξεκίνησα στην αλλη δουλεια..που οι εντυπώσεις μου δεν ήταν οι καλύτερες..αλλά όπως ειπε ενας φιλος..η Αυστραλία ειναι μερος για 2 μισθους..οποτε εμεινα με υπομονή..

                      Ειχε τα κακα της μικρης οικογενειακής ελληνικής επιχειρησης.. για ολα φταιει ο αγνωστος ακομα κ όταν δεν φταιει.. Επρεπε να απανταω τηλέφωνα που ακουγεται ευκολο αλλα εδω ειναι Αυστραλια.. όχι αγγλία..οι διαλεκτοι που ακους ειναι αναλόγως εθνικότητας και καταγωγής..και πολλές φορες αν δεν βλέπεις ποιος μιλάει δεν καταλαμβαινεις Θεο! Χεχε..παραλληλα ο εν λογω κυριος μου ανεθεσε καθηκοντα εκτιμητή αφου είχα πτυχίο κ εβγαλα την πρωτη μερα καπου στις 15 προσφορες..μπορειτε να φανταστειτε τι εγινε τις επόμενες μερες.. Μισθο γραμματεα με δουλεια μηχανικου..καποιοι θεωρουν οτι ειναι πολύ εξυπνοι..

                      Τελοσπαντων.. ενα φωτεινο μεσημερι ελαβα email που με καλουσαν σε δευτερο interview..πήγα..πηρα τη δουλεια..και εδω κ 2 βδομαδες κανω τη δουλεια που ήθελα σε μια εταιρεία όπως ακριβώς την φανταζόμουν!!

                      Καναμε υπομονή 2 χρονια για τη προετοιμασία κ τη βίζα..επιτελους μπορώ να πώ με σιγουριά ότι κάναμε τη σωστή επιλογή!!

                      Οι ανθρωποι σε χαιρετουν χωρις να σε ξερουν..στις δουλειες μας δεν θελουν να σε πατήσουν στο λαιμό αλλά να σε βοηθήσουν να μαθεις κ να προσαρμοστεις.. και εχουμε να προσαρμοστουμε σε πολλά ακομα..

                      Αλλά αξίζει...

                      Αυτα προς το παρον.. ελπιζω να μην σας κουρασα.. Καληνύχτα..

                      Comment


                        #26
                        Συχαριτηρια που τα καταφεραται πιστευω ότι κανατε την καλυτερη επιλογή από αποψη χωρασ και ο κοσμοσ εκει είναι ευγενικωσ και πολιτησμενωσ αυτό και μονο σου δινει κουραγιο να αντιμετωπισεισ της διαφορεσ δυσκολιεσ μακαρι να ητανε πιο ευκολη η αποκτυση βιζασ [εκτωσ φοιτητικησ και θα ημουν και εγω εκει] γιατι Ελλαδα οποιοσ συνεχιζει να μενει μονο μελον δεν εχει... σου ευχομαι τα καλυτερα και οποτε μπορεισ γραψε περισοτερα για την Αυστραλια [ότι λεπτομεριεσ μπορεισ] η αποψη μου Αυσταλια και Αμερική είναι χωρεσ που μπορουν να σου προσφερουν μελον η βιζα ομωσ είναι δυσκολη

                        Comment


                          #27
                          Μπραβο σας για την επιμονη κι υπομονη που ειχατε μεχρι να ερθουν ολα οπως τα φανταστηκατε!!!!
                          Διαβαζοντας την ανταπόκρισή σας, εκει που περιγραφετε τις συνθηκες εργασιας αλλα και γενικοτερα της ζωης και του κοσμου εκει, ειλικρινα μου ηρθε να κλαψω! Ολοι, φανταζομαι, αντιλαμβανεστε γιατι....
                          Η εμπειρια σας στην ελληνικη επιχειρηση τα λεει ολα!(χωρις να θελω να "τσουβαλιασω" ολους τους Ελληνες).
                          Καλη συνεχεια μεσα απο την καρδια μου!

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by SANI View Post
                            Συχαριτηρια που τα καταφεραται πιστευω ότι κανατε την καλυτερη επιλογή από αποψη χωρασ και ο κοσμοσ εκει είναι ευγενικωσ και πολιτησμενωσ αυτό και μονο σου δινει κουραγιο να αντιμετωπισεισ της διαφορεσ δυσκολιεσ μακαρι να ητανε πιο ευκολη η αποκτυση βιζασ [εκτωσ φοιτητικησ και θα ημουν και εγω εκει] γιατι Ελλαδα οποιοσ συνεχιζει να μενει μονο μελον δεν εχει... σου ευχομαι τα καλυτερα και οποτε μπορεισ γραψε περισοτερα για την Αυστραλια [ότι λεπτομεριεσ μπορεισ] η αποψη μου Αυσταλια και Αμερική είναι χωρεσ που μπορουν να σου προσφερουν μελον η βιζα ομωσ είναι δυσκολη
                            Νά'σαι καλά SANI..Να θυμασαι οτι είναι δύσκολο να βγάλεις βιζα για εδω..αλλά όχι ακατόρθωτο!!

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by Nikitse View Post
                              Μπραβο σας για την επιμονη κι υπομονη που ειχατε μεχρι να ερθουν ολα οπως τα φανταστηκατε!!!!
                              Διαβαζοντας την ανταπόκρισή σας, εκει που περιγραφετε τις συνθηκες εργασιας αλλα και γενικοτερα της ζωης και του κοσμου εκει, ειλικρινα μου ηρθε να κλαψω! Ολοι, φανταζομαι, αντιλαμβανεστε γιατι....
                              Η εμπειρια σας στην ελληνικη επιχειρηση τα λεει ολα!(χωρις να θελω να "τσουβαλιασω" ολους τους Ελληνες).
                              Καλη συνεχεια μεσα απο την καρδια μου!
                              Γεια σου Nikitse! Σε ευχαριστούμε για τις ευχες!

                              Ναι..Μην τους βάλουμε όλους στο ίδιο καζάνι..απλά μερικοι τα βρήκαν όλα ετοιμα κ δεν παιδευτηκαν ποτε τους για κάτι! Να ειναι καλά αλλα μακρυά μας!!χαχα!!

                              Comment


                                #30
                                Μπράβο, βρίσκετε σιγά σιγά το δρόμο σας!
                                Πόσο δυσκολευτήκατε να βρείτε σπίτι? Γιατί έχω διαβάσει σε άλλες ανταποκρίσεις πως είναι αρκετά δύσκολο να σε επιλέξουν για
                                ενοικιαστή, τουλάχιστον στην αρχή.
                                Πήγατε απλά σε μεσιτικά γραφεία, σας έδειξαν σπίτια και διαλέξατε αυτό που σας έκανε ?

                                Comment

                                Working...
                                X