Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση illyen

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by bpetros View Post
    Μπράβο, βρίσκετε σιγά σιγά το δρόμο σας!
    Πόσο δυσκολευτήκατε να βρείτε σπίτι? Γιατί έχω διαβάσει σε άλλες ανταποκρίσεις πως είναι αρκετά δύσκολο να σε επιλέξουν για
    ενοικιαστή, τουλάχιστον στην αρχή.
    Πήγατε απλά σε μεσιτικά γραφεία, σας έδειξαν σπίτια και διαλέξατε αυτό που σας έκανε ?
    Γεια σου bpetros. Δεν δυσκολευτήκαμε καθόλου να βρουμε διαμερισμα..μπορω να πω ότι το πρώτο που ειδαμε το κλεισαμε κατευθείαν..φυσικα εβλεπαν ότι είχαμε και δυο μικρα μωρά μαζί μας..κάπου επρεπε να μείνουμε! Βοηθησε το γεγονος ότι ο αντρας μου είχε δουλεια σαν αποδεικτικο ότι έχουμε εισόδημα!!

    Η αλήθεια, εκτος απο κάτι μικροπραγματακια που ηθελαν επιδιορθωση, το διαμέρισμα είναι μια χαρα! Παρ'όλα αυτα κλεισαμε συμβόλαιο για 6 μήνες..μεχρι να μαθουμε κ τις περιοχές καλύτερα..

    Comment


      #32
      Illien δίνετε μία αισιόδοξη πληροφόρηση κι αυτό μας δημιουργεί μια ευχάριση προσμονή. Καλή δύναμη στο νεο ξεκίνημα! Αυτό δείχνει ότι όποιος έχει κάνει μία πορεία και έχει προσόντα, όπως εσείς , έχει τουλάχιστον περισσότερες επιλογές και ευκαιρίες. Τίποτα δεν παει χαμένο!
      Χαιρόμαστε πολύ που σας αρέσει εκεί και ανυπομονούμε να σας συναντήσουμε!

      Comment


        #33
        Καλημέρα Illyen στην αρχη μενατε σε ξενοδοχειο; η σας φυλοξενουμενη; και ποσο χρονο σας πηρε μετα την παραμονή σας στην Αυστραλια να νοικιασεται σπιτι καπου διαβασα ότι αν δεν δουλευησ ένα χρονο εκει δεν είναι ευκολη η ενοικιαση σπιτιου η πρεπει να πληρωσεισ τρια νοικια μπροστα δεν ισχιει αυτο;

        Comment


          #34
          Originally posted by kostaskavala View Post
          Illien δίνετε μία αισιόδοξη πληροφόρηση κι αυτό μας δημιουργεί μια ευχάριση προσμονή. Καλή δύναμη στο νεο ξεκίνημα! Αυτό δείχνει ότι όποιος έχει κάνει μία πορεία και έχει προσόντα, όπως εσείς , έχει τουλάχιστον περισσότερες επιλογές και ευκαιρίες. Τίποτα δεν παει χαμένο!
          Χαιρόμαστε πολύ που σας αρέσει εκεί και ανυπομονούμε να σας συναντήσουμε!
          Στην Ευρώπη όλοι πιστευω περνούν μια τεραστια δοκιμασια..τοσο οικονομική όσο και ψυχολογική..οπως και μεις..Το να εχεις προσόντα και εμπειρία που να μην βρίσκει αντίκρυσμα στην χώρα σου λόγω ανυπαρξίας θεσεων εργασίας ή εκμετάλλευσης προσωπικου ( προσωπικά γνωρίζω 3 ατομα στην Ελλάδα που εχουν να πληρωθούν μήνες), αναγκαστικά προκαλεί θεματα αμφισβήτησης του ίδιου μας εαυτού.

          Ειναι πολύ σημαντικό να μην ξεχνάμε ποιοι είμαστε..και τι αξίζουμε.. Επιλογές και ευκαιρίες εδω υπάρχουν για όλους..ασχέτως κατάρτισης..Φτάνει να υπάρχει η όρεξη για δουλειά.

          Είμαι σίγουρη ότι θα αρέσει κ σε σας! Καλή αντάμωση!

          Comment


            #35
            Originally posted by SANI View Post
            Καλημέρα Illyen στην αρχη μενατε σε ξενοδοχειο; η σας φυλοξενουμενη; και ποσο χρονο σας πηρε μετα την παραμονή σας στην Αυστραλια να νοικιασεται σπιτι καπου διαβασα ότι αν δεν δουλευησ ένα χρονο εκει δεν είναι ευκολη η ενοικιαση σπιτιου η πρεπει να πληρωσεισ τρια νοικια μπροστα δεν ισχιει αυτο;
            Γεια σου Sani. Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τετοιο. Η εγγύηση που δίνεις για το σπίτι είναι συνήθως ενός μήνα ενοίκια (4xεβδομαδιαίο ενοίκιο) κ προπληρωμη 2 βδομάδες. Σε μας αυτα ζήτησαν τουλάχιστον..

            Όταν ήρθαμε μείναμε στο σπίτι ενός θείου σε αλλο state και όταναν φτασαμε Sydney κλείσαμε σπίτι την επόμενη μέρα.

            Ενημερωτικά μας ζήτησαν:
            1.statement από την τράπεζα
            2. Βεβαίωση απο εργοδότη,
            3.Καποιο άτομο που θα μπορει να δώσει συστάσεις για μας
            4. Τα λεφτά!!

            Comment


              #36
              Ενταξη λογικο μου ακούγεται θελουν και αυτή που νοικιαζουν το σπιτι να είναι σιγουροι ότι ο αλλοσ θα εχει δουλεα για να μπορει να πληρωσει σημασια εχει ότι τα καταφέρατε και από εκεικαι περα όλα θα παρουν το δρομο τους και εσεισ θα εχεται ένα καλυτερο μελον σας το ευχομαι με την καρδια μου θελω να σου κανω μια ερωτηση μεσα στην πολη που ζηται υπαρχουν δηλητηριωδη εντομα φιδια αραχνεσ; μπηκα σε ένα ποστ μπροστα στην Google και εγραφε για τριανταπέντε διαφορετικα και θανατηφορα ειδη που ζουν εκει και μαλιστα καποια από αυτά μπορει να βρησκονται μεσα σε σπιτια ισωσ ακούγονται υπερβολικα αλλα ειδα αναλογεσ φωτογραφιεσ με εντομα και αραχνεσ μεσα σε σπιτια και ειληκρινα εχω φρικαρη

              Comment


                #37
                Originally posted by illyen View Post
                Στο ενδιάμεσο στελναμε καθημερινά βιογραφικά..ο άντρας μου σε 3 βδομάδες εκανε καμιά δεκαριά interview..καποια μεσω skype κ κάποια από κοντα.Εμένα οι recruiters δεν μου εδιναν κ πολυ σημασια αλλα το σημαντικό ήταν να βρει ο ένας από τους 2 δουλειά. Στην 3η βδομάδα πήραμε θετική απάντηση για τον άντρα μου από Sydney..
                Originally posted by panos69 View Post
                Δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ πιθανοτητα οπως ο συζηγος της κυριας αναφερεται με το που πατησει το ποδι του εδω να λαβει ...καμμια εικοσαρια interviews σε 3 εβδομαδες. Πως? Μη την προσωπικη μου εμπειρια και ολου του κυκλου μου εδω αλλα καο ΟΛΩΝ των μελων εδω εχουμε καταλαβει πολυ καλα οτι η αγορα εδω ειναι ΑΚΡΩς ανταγωνιστικη. Για να παρεις την οποιαδηποτε δουλεια πρεπει να εχεις ΟΛΑ οσα η θεση απαιτει και πολυ δοση τυχης...ακομα πιο πολυ στις δουλειες καρριερας. Καποιος που τα εχει ΟΛΑ αυτα ακομα ακομα και οταν εχει ντοπιες σπουδες αυστραλιανη εμπειρια και φυσικα τελεια αγγλικα και γνωσεις τοπικης αγορας τεχνικων συνεντευξεων και συνταξης βιογραφικου ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΜΕΝΑ ΣΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ πιθανοτατα θα δει 1-2 interviews το μηνα. Κατα μεσον ορο θα του παρει 6 μηνες εως και 1 η 11/2 χρονο να βρει καταλληλη δουλεια. Τωρα αν εχει ερθει απο αλλη χωρα και μαλιστα σαν την Ελλαδα χαμηλης εκτιμησης χωρις αναγνωριση εμπειριας πτυχιων χωρις χωρις χωρις...πιθανοτατα θα πιασει δουλεια σαν cleaner και μαλιστα αφου περασουν και μερικοι μηνες απελπισιας ως προς την ευρεση καταλληλης εργασιας.
                Η κοπελα επισης φαινεται να υπερπηδα τα εμποδια σαν να μην υπαρχουν. Δηλαδη ολοι εμεις εδω μεσα που ζοριστηκαμε ΤΟΣΟΟΟΟ τι εγινε δεν εχουμε προσοντα? Το να λεει οτι εχει πτυχιο και μαλιστα απο Ελλαδα το περνα σαν να ειναι κατι το ιδιαιετερο. Εδω στην Αυστραλια ακομα και ο τελευτεος πακιστανος ινδος ταξιτζης εχει πτυχιο. Οποτε πως?
                Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι οποιαδήποτε προσωπική μου εμπειρία σχετικά με Αυστραλία προέρχεται από το πατριωτάκι και από την υπόλοιπη αναζήτησή μου στο διαδίκτυο.
                Κατά δέυτερον θέλω να πω ότι στην ζωή τίποτα δεν είναι ΑΣΠΡΟ ή ΜΑΥΡΟ....Πάντα η κατάσταση είναι ενδιάμεση. Ούτε τόσο καλά όσο φανταζόμασταν αλλά και όχι και τόσο τραγικά. Πάντα θέλει τον αγώνα του.
                Βάσει αυτών, η κοπελιά που κάνει ανταπόκριση, δεν νομίζω ότι τα λέει όλα άσπρα...
                Ζορίστηκαν, τρέξανε, είχαν προσόντα κλπ κλπ
                Εσύ Παναγιώτη μου τα λες όλα μαύρα και κάτι δεν μου κολλάει...Τείνω να πιστέψω την illyen. Αλλά ειλικρινά, επειδή δεν θέλω να πιστέυω ότι κανένας έχει κακή πρόθεση εδώ μέσα, γιατί τα βλέπεις όλα μαύρα?

                Comment


                  #38
                  Γεια σου Zuikos,

                  Ο άντρας μου είναι Production Manager με 15 χρόνια εμπειρία και εγώ πολιτικός μηχανικός. Νομίζω ότι το έχω αναφέρει ξανά, ότι ξεκινήσαμε να στέλνουμε βιογραφικά 1 μήνα πριν έρθουμε Αυστραλία χωρίς να κοιτάμε το που.. όλοι στατιστικά θέλουν να πάνε Μελβούρνη..αλλά εμείς στέλναμε παντού..

                  ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ:


                  Το μόνο διαφορετικό που κάναμε ήταν ότι δεν βασιστήκαμε μόνο στο seek.com.au κ στα υπολοιπα συναφή site εξευρέσεως εργασίας.. Βρήκαμε εταιρίες στα αντικείμενα μας και στέλναμε Expression of interest χωρίς να έχουν αγγελία κάπου..

                  Ήταν ένα γράμμα του στυλ είμαι ο Ταδε ..θα με ενδιεφερε πολύ να δουλέψω σε μια εταιρεία σαν τη δική σας. Είμαι κάτοχος Permanent Residency Visa subclass 189 και σας επισυνάπτω το βιογραφικό μου...

                  Την συγκεκριμενη βίζα την βλέπουν πολύ θετικα γιατι ξερουν ότι εχεις δικαίωμα να δουλέψεις εδώ κ δεν εχει περιορισμους..

                  Στην εταιρεία που προσλήφθηκα απ'ότι κατάλαβα δεν πρέπει είχαν βάλει αγγελία..δεν βρήκαμε κάπου κάτι τουλάχιστον. . Είδαν το ΕΟΙ που εστειλα..με κάλεσαν για interview, τους έκανα για τη θέση και με πρόσλαβαν..


                  Αρα η συμβουλή μας είναι είτε να ψάχνετε αγγελίες από private advertisers ή χρησιμοποιήστε την πιο πάνω μέθοδο με τα EOI..


                  Ελπίζω να βρείτε τα παραπάνω βοηθητικά..

                  Comment

                  Working...
                  X