Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις Partner Visas ΙΙΙ

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by Αγγελική# View Post
    Σε καταλαβαινω!εμας να δεις ποσο μας ταλαιπωρησε μεχρι να τη δωσει!το αγχος δεν περιγραφεται !Εμεις δεν ημασταν καν παντρεμενοι τοτε που εκανα την αιτηση..απλα ημασταν 4 χρονια μαζι ..Τωρα σε αυτο,πιστευω παιζουν δυο πραγματα ..δυσταζουν να δηνουν την 100 ευκολα ,γιατι πρωτον με αυτην εχεις εδω πολλα δικαιωματα εξαρχης κ δευτερον γιατι κανουν πολλους λευκους γαμους με υποικοους μονο κ μονο για να παιρνουν βιζες κ γιαυτο τα ξεψαχνιζουν!εγω προτεινω να στειλεις οτιδηποτε σκεφτεσαι κ ας θεωρεις οτι δεν ειναι σημαντικο!κ εγω αυτο εκανα ,εξηγωντας του..Μην αγχωνεσαι θα δεις στο τελος ολα καλα θα πανε!κ ευχομαι να παρεις την 100!!!
    Αχ μακάρι βρε Αγγελική μου, απο το στόμα σου και στου Θεού το αυτί που λένε... Αλλά ο αγαπητός Mariusz, πολύ με ταλαιπωρεί.. θα στείλω αυτά που σκέφτομαι και βλέπουμε... έχω και τον Ιανουάριο να στείλω νέο ποινικό μητρώο.. μόνιμος πελάτης στα ταχυδρομεία και όχι μόνο, θα γίνω..

    Comment


      #32
      Θέλω να σας εκφράσω τον προβληματισμό μου, και να μου δώσετε όσο γίνεται περισσότερες πληροφορίες.

      Ας τα πάρω από την αρχή λοιπόν!
      Η σύζυγός μου έχει αυστραλιανή υπηκοότητα και είμαστε στο στάδιο συλλογής πληροφοριών για μεταναστευση στην Αυστραλία.
      Το θέμα μας είναι πως ούτε εγώ ούτε τα 3 παιδιά μας (5μιση και δίδυμα 2 χρονών) δεν έχουμε υπηκοότητα, καθώς η σύζυγος έχει υπηκοότητα by descent την οποία απέκτησε μετά τη γεννηση των παιδιών μας.

      Και εδώ έρχεται το δίλημμα: Να καταθέσουμε offshore ή onshore αίτηση για partner visa ?

      Ποια τα δικαιώματα των παιδιών αλλά και τα δικά μου σε περίπτωση που καταθέσουμε offshore και στην συνέχεια φύγουμε με τουριστική? Εκδίδεται bridging visa μόλις λήξει η τουριστική, ή είμαστε στον αέρα και οι 4? Μπορούμε να εγγραφούμε στο centrelink, και κυρίως στο medicare ώστε να έχουμε ασφαλιστική κάλυψη? Μπορώ εγώ να δουλέψω, τα μικρά να ξεκινήσουν παιδικό σταθμό και η μεγάλη μου η κόρη να ξεκινήσει δημοτικό, ή δεν θα υπάρχουμε πουθενά μέχρι να εγκριθεί η permanent visa? Θα ήταν προτιμότερο να περιμένουμε την έγκριση Ελλάδα, και να φύγουμε πανέτοιμοι για κάτω? (Αυτό το σενάριο μας πηγαίνει Αυστραλία στα μέσα του '17).

      Με την onshore κατάθεση, τι δικαιώματα μας δίνει η bridging visa? Μπορώ να δουλέψω, το ξέρω αυτό, αλλά μπορούμε να γραφούμε centrelink-medicare, ή θα πρέπει να έχουμε ιδιωτική ασφάλιση και για εμένα και κυρίως για τα παιδιά? Θα μπορούν να ξεκινήσουν δημοτικό-παιδικό σταθμό, ή θα πρέπει να τα γράψουμε σε ιδιωτικό και να πληρώσουμε, μέχρι να εγκριθεί η permanent? Αυτό το σενάριο μας πηγαίνει πιο γρήγορα στην Αυστραλία, αλλά θα έχουμε κάποια κάλυψη, ή απλά θα κλειδώσουμε τα παιδιά στο σπίτι για 1,5 χρόνο χωρίς δικαίωμα περίθαλψης και εκπαίδευσης?

      Διάβασα πάρα πολλά, και είχα ΤΕΡΑΣΤΙΑ βοήθεια από την vertigo, χωρίς την οποία η γυναίκα μου δεν θα είχε πάρει καν την υπηκοότητα. Αλλά τα πράγματα εξελίσσονται ραγδαία στην Ελλάδα (με την κακή έννοια) και νιώθω ότι μας τελειώνει ο χρόνος.

      Κάθε συμβουλή / πληροφορία ευπρόσδεκτη, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

      Comment


        #33
        Originally posted by bpetros View Post
        ....(Αυτό το σενάριο μας πηγαίνει Αυστραλία στα μέσα του '17).....
        Εκτός κι αν υπάρχει το "πακέτο" για να καλύψετε τα έξοδα ως που να εκδοθεί η permanent.
        Η bridging visa σου δίνει δικαίωμα εργασίας και medicare (Non-citizens in Australia are only eligible for Medicare if they have applied for a permanent visa (excludes Parent Visa) and they hold a valid temporary visa (includes a bridging visa) No centrelink
        Γιά τα σχολεία,παιδικούς σταθμούς θα πρέπει να πληρώνετε...

        Comment


          #34
          @ bpetros:

          Αν καταθεσετε offsore αιτηση και φυγετε με τουριστικη(ETA ή eVisitor visa) ,πριν εγκριθει η partner visa...ΔΕΝ θα παρετε bridging visa .


          Η bridging visa A visa, δινεται ΜΟΝΟ οταν η αιτηση για partner visa ,γινει απο Αυστραλια κι οταν υπαρχει πριν, άλλη ουσιαστικη βιζα και βασικα επιτρεπει την νομιμη παραμονη ,μεχρι την εγκριση της partner visa

          .
          Αν φυγετε πριν εγκριθει η partner visa και πατε με ETA ή eVisitor visa ,τοτε θα χρειαστειτε ιδιωτικη ασφαλιαση.Και τα παιδια ,πληρωνουν στα σχολεια ,σαν visitor visa holders και μεχρι 3 μηνες ,μπορουν να εγγραφουν.
          Και εννοειται ,οτι ΔΕΝ μπορεις να δουλεψεις,αφου με τουριστικη βιζα θα εισαι.
          Δεν πρεπει να ρισκαρει κανεις ,να δουλεψει μαυρα ,με κινδυνο να μην παρει ποτέ την βιζα...Δεν ειπες κατι τετοιο ,γενικα το λεω ,για οποιον άλλον διαβαζει .

          Αν οταν πλησιαζει να ληξει η ΕΤΑ ή η eVisitor visa...δεν εχει ακομα εγκριθει απο Βερολινο η partner ...τοτε θα πρεπει ,ειτε να βγειτε απ την χωρα και να ξαναμπειτε ,για να ενεργοποιηθει το επομενο τριμηνο ,ειτε να ζητησετε μια άλλου ειδους βιζα , την tourist visa subclass 676 .
          Και βεβαια ,σε καθε περιπτωση ,οταν σας ειδοποιησουν οτι προκειται να δοθει η partner visa ,θα πρεπει εσυ και τα παιδια ,να φυγετε απ την χωρα και να πατε ενα ταξιδακι ,για λιγες μερες ,εστω μεχρι την Νεα Ζηλανδια.Οποτε ,βαλε εισιτηρια ,ξενοδοχεια κλπ κλπ.Βιζα που ζητηθηκε offshore , μόνο offshore ,χορηγειται.( και βεβαια ,παντα σε συνεννοηση με Βερολινο ,το οτι θα φυγετε απο Ελλαδα ,πριν βγει η partner visa)

          Με την onshore ,οπως σου τα ειπε ο australian.Medicare ναι,Centrelink οχι.
          Kι αν αργησει να βγει...θα πληρωνετε για πολλους μηνες ,διδακτρα.Εννοειται ,βεβαια ,οτι αν κατεβειτε με ETA ή eVisitor visa ,για να κανετε απο κει την αιτηση ,δεν θα φυγετε ανασφαλιστοι απο Ελλαδα ,μεχρι να καταθεσετε εγκυρη αιτηση για partner visa ,που απο τότε θα δικαιουστε medicare. Με τρια μικρα παιδια ,δεν ξεκιναει κανεις να ταξιδεψει ,χωρις ιδιωτικη ασφαλιση ....Ουτε για Αυστραλια ,ουτε για πουθενα εκτος Ε.Ε. ( Για ΕΕ, οσοι ειναι ασφαλισμενοι σε ΙΚΑ κλπ ,δικαιουνται να ζητησουν την καρτα Ευρωπαϊκης ασφαλισης) .

          Κι οχι ,δεν μπορεις να κρατησεις στο σπιτι ,την μεγαλη,για 1 μιση χρονο ,οπως εγραψες ,αν κανει τόσο να βγει η βιζα.Απ τα 5 χρονια ,ειναι υποχρεωτικη η εκπαιδευση.



          Οποτε ,το τί θα κανεις ,πρεπει να το ζυγισεις καλα.


          Ξερω οτι με τρια παιδια ,ανεβαινει το κοστος της βιζας .Κι οτι ειναι δυσκολες εποχες και μπορει να μην μπορουν να βρεθουν τα λεφτα σ αυτη τη φαση.Εννοω για αιτηση απο Βερολινο και να φυγετε οταν βγει η βιζα.
          Αλλά το τί θα κερδισετε ,με τρια παιδια ,αν κατεβετε με τουριστικη βιζα ,πριν εγκριθει η partner ,δεν το καταλαβαινω. Υπηκοοι δεν ειναι τα παιδια, επιδοματα δεν θα παιρνουν και συ δεν θα μπορεις να δουλευεις και θα πληρωνετε ασφαλειες και σχολειο ...Και μετα ,θα ζητατε άλλου ειδους βιζα ,για να μην βγειτε απ την χωρα,αν μεσα στο τριμηνο δεν σας εχει δοθει η partner visa.
          Που θα βγειτε ,βεβαια , μ οσα εξοδα συνεπαγεται αυτο ,οταν ειναι να δοθει η partner visa.

          Με την onshore , οταν μπει σε ισχυ ,η bridging visa( δλδ ,μόλις ληξει το τριμηνο απ την εισοδο στην χωρα κι αφου ,βεβαια ,εχει κατατεθει εγκυρη αιτηση για partner visa ,μεσα στο διαστημα αυτο ) ,θα δουλευεις μεν ,αλλά θα πληρωνετε σχολειο υποχρεωτικα κι αν θελετε ,στελνετε τα μικρα ,στον παιδικο σταθμο.
          Και με τους παιδικους σταθμους , να κοστιζουν τόσο...και χωρις να δικαιουνται επιδοματα τα παιδια ή συμμετοχη στο κοστος του παιδικου σταθμου απ το κρατος...μόνο ενας σας ,μαλλον θα μπορει και θ αξιζει να δουλευει.Οσα θα βγαζει την μερα ο ενας ,θα καλυπτουν οριακα και αν.... το κοστος των δυο μικρων ,για τον παιδικο....Κι εχετε και το δημοτικο της μεγαλης...Εκτος κι αν ο ενας κρατα τα μικρα την μερα και δουλευει τις νυχτες....

          Δεν μπορω να σου πω εγω ,τί να κανεις.

          Αν ημουν εγω ,με τρια μικρα ,που δεν ειναι υπηκοοι...θα προσπαθουσα να κανω την αιτηση απο Βερολινο και θα πηγαινα Αυστραλια ,οταν θα χε βγει η βιζα.Ξερω οτι το κοστος ειναι θεμα ,αλλά κι απο Αυστραλια να κανετε την αιτηση...πώς θα μαζευτουν χρηματα ,για να πληρωθει η βιζα,αν δεν υπαρχουν;

          Αν πατε με τουριστικη κι απο κει η αιτηση ,δεν εχετε τον απειρο χρονο μπροστα σας ,για να γινει η αιτηση.Και μόνο η γυναικα σου ,θα μπορει να δουλευει ,οσο εσυ ,με τουριστικη,για να μαζευτουν τα χρηματα για την βιζα,αν δεν υπαρχει το ποσό...Και τα εξοδα θα τρεχουν...

          Να σαι καλα ,για τα καλα σου λογια! Χαρηκα πολυ ,που ολα πηγαν τόσο καλα !
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            #35
            Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.

            Vertigo, όπως είχαμε πει και πιο παλιά, θέλουμε να κάνουμε την αίτηση offshore, και μόλις βγει με το καλό η visa να κατέβουμε.
            Αυτό που μας προβληματίζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ είναι η κατάσταση στην Ελλάδα. Μπορούν να αλλάξουν τόσα πολλά μέσα στον επόμενο χρόνο. Πραγματικά, με όλα αυτά που συμβαίνουν, φοβάμαι πως μια μέρα θα ξυπνήσουμε, και ότι € έχουμε μαζέψει θα γίνουν ξαφνικά δραχμούλες, και δεν θα μπορούμε ούτε εισιτήρια να αγοράσουμε, όχι visa!
            Σκεφτόμαστε ακόμα και το να ανοίξουμε λογαριασμό τράπεζας σε κάποια άλλη χώρα και να μεταφέρουμε εκεί ότι υπάρχει, μόνο και μόνο για να μην την πατήσουμε ξαφνικά.

            Αλήθεια, έχει κάνει κάποιος αίτηση για visa μετά την ενεργοποίηση των capital controls? Πως πλήρωσε?

            Ευχαριστώ για όλα!

            ΥΓ. Τι θα κάναμε χωρίς εσένα ?

            Comment


              #36
              Σιμερα ειναι μερα μας μετα απου λιγότερο απου 15 μήνες βγήκε βιζα !!!!!!!!!!!!

              Comment


                #37
                Originally posted by K&kat View Post
                Σιμερα ειναι μερα μας μετα απου λιγότερο απου 15 μήνες βγήκε βιζα !!!!!!!!!!!!
                Καλή τύχη στη νέα σας ζωή!!!

                Comment


                  #38
                  Σήμερα βγήκε και η δική μου βίζα.. η 309..

                  Comment


                    #39
                    Και η δική μας βγήκε σήμερα...η 100!!!

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by socworkersk View Post
                      Και η δική μας βγήκε σήμερα...η 100!!!

                      Comment


                        #41
                        Μπράβο παιδιά! Και τώρα αρχίζει τα δύσκολα, και πρακτικά με τις προετοιμασίες, και ψυχολογικά.
                        Μέχρι πότε σας έδωσαν χρονικό περιθώριο για είσοδο down under?

                        Μήτσο παντρεμένος με παιδί και σου έδωσαν temporary? Πόσο καιρό είστε μαζί αν επιτρέπεται?

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by oinoi-mitsos View Post
                          Σήμερα βγήκε και η δική μου βίζα.. η 309..

                          Comment


                            #43
                            bpetros Εμάς μας έδωσαν περιθώριο μέχρι 20 Ιανουαρίου 2017, τότε λήγει και το δεύτερο ποινικό μητρώο που στείλαμε στον CO.
                            Originally posted by bpetros View Post
                            Μπράβο παιδιά! Και τώρα αρχίζει τα δύσκολα, και πρακτικά με τις προετοιμασίες, και ψυχολογικά.
                            Μέχρι πότε σας έδωσαν χρονικό περιθώριο για είσοδο down under?

                            Μήτσο παντρεμένος με παιδί και σου έδωσαν temporary? Πόσο καιρό είστε μαζί αν επιτρέπεται?

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by bpetros View Post
                              Μπράβο παιδιά! Και τώρα αρχίζει τα δύσκολα, και πρακτικά με τις προετοιμασίες, και ψυχολογικά.
                              Μέχρι πότε σας έδωσαν χρονικό περιθώριο για είσοδο down under?

                              Μήτσο παντρεμένος με παιδί και σου έδωσαν temporary? Πόσο καιρό είστε μαζί αν επιτρέπεται?
                              Να 'σαι καλά!! Παιδί δεν έχουμε... Πάνω από 10 χρόνια είμαστε μαζί αλλά παντρεμένοι από τον Σεπτέμβρη του 2012.... Υποτίθεται ότι μετά τα 3 χρόνια γάμου σου βγάζουν την 100, τι να πω.... Τέλος πάντων.... Προθεσμία έχω μέχρι τις 30/12/2016!

                              Comment


                                #45
                                Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά στο πατριωτάκι για την πολύτιμη βοήθεια που είχα... υπήρξατε χρήσιμος οδηγός στην προσπάθεια απόκτησης της βίζας μου και χωρίς εσάς ίσως να μην τα είχα καταφέρει σήμερα... ιδιαίτερα θα ήθελα να ευχαριστήσω και τρεις νέες φίλες που απόκτησα από εδώ την socworkersk (μαζί σχεδόν περάσαμε όλη την διαδικασία), την Αγγελική (άγαλμα πρέπει να σου κάνω... πρόθυμη να απαντάει σε όλες τις απορίες μου) και την sanni (σου εύχομαι και σένα σύντομα να βρεις τον δρόμο σου).. θέλω να ευχηθώ καλή τύχη και σε όσους θα ακολουθήσουν.. εδώ θα είμαστε να τα λέμε!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X