Announcement

Collapse
No announcement yet.

αναγνώριση πτυχίου ΤΕΙ στην Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    αναγνώριση πτυχίου ΤΕΙ στην Γερμανια

    Καλησπέρα παιδια!
    Ως υποψηφιος προς μεταναστευση εχω κι εγω καποιες αποριες αλλα θα ηθελα και καποιες συμβουλες.
    Σκοπευω να φυγω τον οκτώβρη για Βερολίνο, πλέον απόφοιτος Μηχανολογος μηχανικός Τ.Ε θα ήθελα να σας ρωτησω αν γνωρίζετε τι χρειαζεται για να αναγνωριστει, το πτυχίο μου στο εξωτερικό +μεταφραση κτλ.
    Μου έχουν πει πως το μονο που χρειαζεται είναι να μεταφραστεί.. πολυτιμη η βοηθεια σας!
    Ευχαριστω εκ των προτερων.

    #2
    μεταφραση μαζι και της αναλυτικης βαθμολογιας απο ορκωτο μεταφραστη της ελληνικης πρεσβειας στο Βερολινο, και στη συνεχεια επικυρωση /πιστοποιηση (beglaubigen ) των αντιγραφων απο επισημο φορεα του Δημου πχ Βερολινου που θα διαμενεις .
    Στη συνεχεια τα στελνεις στη Βοννη (Griechenland: Ständige Konferenz der Kultusminister der Länder in der Bundesrepublik Deutschland (KMK)) και περιμενεις ....
    Να ξερεις ωστοσο πως θα σου κοστισει περιπου η διαδικασια της αναγνωρισης 6 μηνες τουλαχιστον μεχρι να λαβεις το χαρτι και 120 ευρω.
    Φυσικα και δεν ειναι απαραιτητο να κανεις αναγνωριση γιατι τα ΤΕΙ ειναι αναγνωρισμενα (anerkannt) ως Fachhochschule και το πτυχιο ως Bachelor. Anabin - Informationssystem zur Anerkennung ausländischer Bildungsabschlüsse: anabin Datenbank
    Οποτε ενα Bachelor in Maschinenbau στο βιογραφικο σου ( Lebenslauf) θα ηταν αρκετο για την αγορα εργασιας.

    Comment


      #3
      Σ'ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου και τις πληροφοριες και ενα μπραβο για την βοηθεια που προσφερουν ολοι εδω. Να εισαι καλα.

      Comment

      Working...
      X