Announcement

Collapse
No announcement yet.

Προεργασια για μεταναστευση

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by jimathens View Post
    "Εξαφανιζόλ"...!!!
    (όπως τα είπες Jim)
    μαζί με starhidizol ,amnizinol και partakizol.
    @DiD666 Εδώ και 2 χρόνια σκεφτόμουν να ανοίξω παρόμοιo thread/Well said,mate !

    Comment


      #17
      Πραγματικά DiD666 έχεις δίκιο. Και εδώ στο patriotaki αλλά και σε άλλα γκρούπ που είμαι στο facebook βλέπω παρόμοιες συμπεριφορές. Το χειρότερο είναι όταν τέτοιου είδους συμπεριφορές συμβαίνουν εκτός διαδικτύου. Πραγματικά υπάρχουν άτομα τα οποία πάνε έξω και περιμένουν απο το κάθε Έλληνα να τους βρεί δουλειά κι αν τους κάνεις υποδείξεις για το που να στείλουν βιογραφικό ή σε ποια γραφείο εργασίας να απευθυνθούν ξυνίζονται κι όλας γιατί δεν το θεωρούν αυτό βοήθεια, περιμένουν να τους πάρεις απο το χέρι και να τους οδηγήσεις στην νέα τους δουλειά και άμεσα γιατί έχουν ανάγκη.

      Comment


        #18
        Θέλω να προσθέσω ότι ο καθένας θα πρέπει να ψάξει για τις πληροφορίες που χρειάζεται απευθείας στην πηγή, εκτός από κάποιες γενικές πληροφορίες ή προσωπικές ιστορίες που θα βρει στο διαδίκτυο. Έχω παρατηρήσει ότι υπάρχει συχνά παραπληροφόρηση ή έλλειψη γνώσης ακόμα και από 'Ελληνες που ζουν πολλά χρόνια στη Γερμανία. Υπάρχει μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων που ποτέ δεν ενσωματώθηκε, δεν έμαθε τη γλώσσα και δε γνωρίζει πολλά πράγματα. Γι αυτό κι εγώ θεωρώ πως η γλώσσα δεν είναι απαραίτητη μόνο για την εύρεση εργασίας αλλά για να μπορείς να είσαι ισότιμος με τους υπόλοιπους.
        Η παραπληροφόρηση επίσης είναι φοβερή π.χ. δε φαντάζομαι το δίπλωμα να γίνεται επαγγελματικό σε καμία περίπτωση, χωρίς να το έχω ψάξει, αλλά αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα ας απαντήσει. Βέβαια ο καθένας καλύτερα να γοογλίζει μόνος την πληροφορία που θέλει στην πηγή.
        Όσο για την προετοιμασία, εγώ προσωπικά προετοιμάζομαι 2 χρόνια στα εξής: γλώσσα, πληροφορίες για το επάγγελμά μου, για το επάγγελμα του συζύγου, πληροφορίες για την πόλη, για τα σχολεία , για τα σπίτια. Όλη αυτή η αναζήτηση με έχει βοηθήσει πολύ και στη γλώσσα. Επιτέλους είμαι έτοιμη για το πρώτο βήμα. Η αναζήτηση όμως δε θα σταματήσει γιατί θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε πολλά στο δρόμο, όσο και προετοιμασμένος να είσαι. Εύκολες λύσεις δυστυχώς ή ευτυχώς δεν υπάρχουν.
        Θα συμφωνήσω λοιπόν με τον DiD666, καλή προετοιμασία και καλό διάβασμα.

        Comment


          #19
          Originally posted by australian View Post
          (όπως τα είπες Jim)
          μαζί με starhidizol ,amnizinol και partakizol.
          @DiD666 Εδώ και 2 χρόνια σκεφτόμουν να ανοίξω παρόμοιo thread/Well said,mate !

          Μιας και το θέμα έχει τίτλο "Προεργασία για μετανάστευση" θα πω κάτι που δεν το έχω δει να το αναφέρει σχεδόν κανένα από τα μέλη τόσα χρόνια.
          Λοιπόν η μετανάστευση δεν είναι πάμε διήμερο σε κάποια κοντινή πόλη και γυρίζουμε...!!!
          Όσο και αυτό φαίνεται κάπως έτσι ακόμα και αν η χώρα που θα διαλέξουμε είναι στην Ευρώπη δυστυχώς δεν είναι έτσι...!!!
          Πολλά ζευγάρια παντρεμένα ή μη πηγαίνουν στο εξωτερικό και μετά από λίγο καιρό δυστυχώς χωρίζουν για πολλούς και διάφορους λόγους:
          1. Οι οικονομικές δυσκολίες που βιώνουν
          2. Η απομόνωση όταν δεν υπάρχουν καλοί: (συγγενείς, φίλοι, γνωστοί) που θέλουν πραγματικά να βοηθήσουν
          3. Όταν φιλοξενούνται από άλλους για κάποιο διάστημα (βγαίνει ο πραγματικός χαρακτήρας ή από τους μεν ή από τους δε)

          4. Όταν οι ώρες εργασίας γίνονται υπερβολικά πολλές και είναι λογικό αυτό στην προκειμένη περίπτωση τουλάχιστον για τα πρώτα χρόνια

          5. Όταν ο ένας από τους δύο "καβαλήσει* το καλάμι" και βρει άλλο-η σύντροφο κάτι που ακούω διαρκώς να συμβαίνει εδώ στην Αυστραλία και τα πιο πρόσφατα:
          Α. Ένας ανιψιός ενός γνωστού παντρεύτηκε στην Ελλάδα με Ελληνίδα που είχε την αυστραλέζικη υπηκοότητα αλλά οι γονείς της έμεναν στο Σίδνεϊ και μόλις ήρθανε εδώ και έκανε τα χαρτιά του για την Partner Visa του είπε εκείνη ότι θέλει να μείνει μόνη της. Από κει και πέρα το παλικάρι ήρθε στον θείο του στην Αδελαΐδα αλλά μετά από 3 μήνες έφυγε για την Ελλάδα παρ όλο ότι μπορούσε να μείνει εδώ λόγω ότι η πρώην γυναίκα του δεν δήλωσε τον χωρισμό τους.
          Β. Ένα ζευγάρι από το Μενίδι με ένα κοριτσάκι 6 χρονών με το οποίο γνωριστήκαμε τον Οκτώβρη του 2012 ήρθανε 3 μήνες μετά από μας στην Αδελαΐδα με Sponsor Visa από τον ξάδερφο του συζύγου και όταν η γυναίκα του πήγαινε στο σχολείο για να μάθει καλά τα αγγλικά γνώρισε έναν Αιγύπτιο ο οποίος έχει γυναίκα και 3 παιδιά στην Αίγυπτο, έκανε σχέση μαζί του και ασφαλιστικά μέτρα στην αστυνομία για τον σύζυγό της όταν αυτός ήταν στην Ελλάδα και μόλις γύρισε του είχε πάρει και τα μισά λεφτά 40.000 $ από το σύνολο των 80.000 $ που είχαν σε κοινό λογαριασμό.
          Ο στόχος της ήταν να τον βάλουν στην φυλακή ή να τον διώξουν από την χώρα για να κάνει αυτή την ζωή της εδώ
          Αποτέλεσμα... δώσανε όλα τα λεφτά στους δικηγόρους και κάναν μία τρύπα στο νερό...!!!
          Γ. Έχω δει και άνδρες να παρατάνε γυναίκα και παιδιά για πιο όμορφες ή πλούσιες γυναίκες από τις δικές τους κάτι που είναι συνηθισμένο φαινόμενο εδώ πάρα πολλά χρόνια τώρα...!!!

          *(πολλοί Καβαλάνε το καλάμι εδώ και στις περισσότερες περιπτώσεις είναι οι γυναίκες γιατί βλέπουν ότι εδώ στην Αυστραλία αλλά και σε άλλες χώρες έχουν πολλά δικαιώματα από αυτά της Ελλάδας και το κράτος τις υποστηρίζει περισσότερο από τους άνδρες)


          Δυστυχώς όλα αυτά συμβαίνουν σε πολύ μεγάλο βαθμό αλλά δεν γράφονται γιατί οι "Αλήθειες Πονάνε"...!!!



          Υ.γ. Δυστυχώς η μετανάστευση είναι ένα πολύ μεγάλο Αγγούρι που τρώγεται αναλόγως με την περίπτωση του καθενός και σε ποια κατηγορία ανήκει...!!!


          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            #20
            Originally posted by nikos1980 View Post
            Πάντως εγω προσωπικα αναζητω απλα ξεκαθαρες απαντησεις. Γιατί οι απόψεις ειναι διαφορετικές.
            Για παραδειγμα φιλος στην Γερμανια μου αναφερει οτι το Δίπλωμα αυτοκινήτου γινεται αυτόματα και διπλωμα για Φορτηγό αν το εχεις πολλα χρονια το διπλωμα. Αυτο ειναι αληθεια ή οχι;
            Αν ξερει καποιος τι ισχυει να απαντήσει. Αυτο δεν σημαινει οτι θελω να με παει καποιος κσι μεχρι την συγκεκριμενη υπηρεσία
            Παίρνεις τηλέφωνο κατευθείαν στην ανάλογη δημόσια υπηρεσία και ρωτάς ! Η ψάχνεις στο ιντερνετ. Εγκυρη απάντηση μόνο από την ανάλογη δημόσια υπηρεσία . Και αν δεν ξέρεις γερμανικά τότε μιλάς αγγλικά ! Στην κάθε υπηρεσία δεν θα σε πάει κανείς , μόνος σου πρέπει να πάς !
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              #21
              Jimathens ετσι ειναι δυστυχως οπου και αν μεταναστευσει ο Ελληνας. Εχω διαπιστωσει και εδω απο τα ποσταρισματα που κανουν μελη, πως μεγαλο ποσοστο (τουλαχιστον με βαση απο αυτα που ποσταρουν), στην Ελλαδα στερηθηκαν μια μεγαλυτερη ζωη απο αυτη που θα ηθελαν να κανουν: Ταξιδια, αποδρασουλες, ακριβες αγορες κτλ. Και δε λεω, your hard earned money, αλλα δεν ξερω πως να το εκφρασω με λεξεις, σαν να θελουνε/θελουμε σαπιο lifestyle. Παραδειγματος χαρην, οσο ειμαι Ελλαδα κραζω για τη δομη του δημοσιου, τους λαιμαργους εργοδοτες, τους μπαστουνοβλαχους συμπολιτες με τις porsche στο Κολωνακι και ολα τα κακως κειμενα τελος παντων και οταν ερθω στο εξωτερικο και στεριωσω (αν εμφανιστω ξανα στο φορουμ) θα γραφω για το ωραιο 3ημερο που ξεκλεψα τα Χριστουγεννα στο Gstaad, τη μια βδομαδα στο Λονδινο την Πρωτοχρονια, τις καλοκαιρινες διακοπες στην Jakarta, τη γουνα που αγορασα στη γυναικα μου με το μπονους της δουλειας. Τετοιες επιφανειακες χαζομαριτσες που φανερωνουν εκ των υστερων πως ντρεπομουν να πω εξ αρχης πως θελω να ζησω οπως ο "Αντωνης Χ. ετων 32, στελεχος Πολυθενικης" απο την στηλη του Maxim. Ξανα λεω, δεν κρινω και δεν θιγω κανεναν απολυτως, παρατηρησεις προσωπικες ειναι.

              Comment


                #22
                Originally posted by DiD666 View Post
                Jimathens ετσι ειναι δυστυχως οπου και αν μεταναστευσει ο Ελληνας. Εχω διαπιστωσει και εδω απο τα ποσταρισματα που κανουν μελη, πως μεγαλο ποσοστο (τουλαχιστον με βαση απο αυτα που ποσταρουν), στην Ελλαδα στερηθηκαν μια μεγαλυτερη ζωη απο αυτη που θα ηθελαν να κανουν: Ταξιδια, αποδρασουλες, ακριβες αγορες κτλ. Και δε λεω, your hard earned money, αλλα δεν ξερω πως να το εκφρασω με λεξεις, σαν να θελουνε/θελουμε σαπιο lifestyle. Παραδειγματος χαρην, οσο ειμαι Ελλαδα κραζω για τη δομη του δημοσιου, τους λαιμαργους εργοδοτες, τους μπαστουνοβλαχους συμπολιτες με τις porsche στο Κολωνακι και ολα τα κακως κειμενα τελος παντων και οταν ερθω στο εξωτερικο και στεριωσω (αν εμφανιστω ξανα στο φορουμ) θα γραφω για το ωραιο 3ημερο που ξεκλεψα τα Χριστουγεννα στο Gstaad, τη μια βδομαδα στο Λονδινο την Πρωτοχρονια, τις καλοκαιρινες διακοπες στην Jakarta, τη γουνα που αγορασα στη γυναικα μου με το μπονους της δουλειας. Τετοιες επιφανειακες χαζομαριτσες που φανερωνουν εκ των υστερων πως ντρεπομουν να πω εξ αρχης πως θελω να ζησω οπως ο "Αντωνης Χ. ετων 32, στελεχος Πολυθενικης" απο την στηλη του Maxim. Ξανα λεω, δεν κρινω και δεν θιγω κανεναν απολυτως, παρατηρησεις προσωπικες ειναι.
                Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

                Comment

                Working...
                X