Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πηγαίνοντας στην Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Προς το παρον εβαλα σφραγιδα στο πιστοποιητικο γεννησης και στην οικογενειακη κατασταση και αν δεν καταφερω να παρω το πτυχιο στα αγγλικα απο την γραμματεια του Πανεπιστημιου θα πρεπει να βαλω και σε εκεινο.Για την σφραγιδα της Χαγης δεν πληρωνεις κατι.Ζητας απο την αρμοδια υπηρεσια οτι χαρτι θελεις,τους λες οτι ειναι για το εξωτερικο και θα παρει σφραγιδα της Χαγης και μετα πηγαινεις στην Νομαρχια στο γραφειο που ειναι γι αυτο το σκοπο.Σε αυτό το link ειναι η διευθυνση για καθε πολη: Γραφεία Σφραγίδας Χάγης το προβλημα ειναι αν ας πουμε εχεις γεννηθει στην Αθηνα,θα πρεπει εκει να βαλεις σφραγιδα της Χαγης ακομη και αν μενεις αλλου,αν πηρες πτυχιο απο Πανεπιστημιο της Θεσσαλονικης θα πρεπει να πας στην Θεσσαλονικη να βαλεις σφραγιδα.Ή πας στα ΚΕΠ τους εξηγεις τι θελεις και αυτοι επικοινωνουν με τις αρμοδιες υπηρεσιες και το κανονιζουν.Δεν ξερω πως ακριβως γινεται αυτο ομως θα πρεπει να διευκρινησεις οτι ειναι για το εξωτερικο και θα παρουν σφραγιδα της Χάγης.

    Comment


      #17
      Originally posted by gtsimp View Post
      +1 για το διαβατήριο... το οποίο γίνεται απευθείας αποδεκτό παντού, ενώ με την ταυτότητα πάλι θα κάνεις τη δουλειά σου αλλά μπορεί να καθυστερήσεις... προσωπικά αν και δεν έχω φύγει ακόμα έχω βγάλει διαβατήριο... επίσης σου προτείνω να βγάλεις κι ευρωπαική κάρτα ασφάλισης η οποία βγαίνει γρήγορα κι ας είναι αχρείαστη...
      Σωστος!Η καρτα ασφαλισης ηταν το πρώτο που πηγα να βγαλω.Να σε ρωτησω ποσες μερες εκανε το διαβατηριο να βγει; (αν και σιγουρα παιζει ρολο και σε ποια πολη εισαι και ποση δουλεια εχουν)

      Comment


        #18
        Eμενα ειχε κανει μια εβδομαδα περιπου.

        Comment


          #19
          το δικό μου περίπου δύο εβδομάδες αλλά έκανα και δεύτερη αίτηση γιατί δε μου δέχτηκαν αρχικά τη φωτογραφία καθώς ισχυρίστηκαν πρόβλημα στον φωτισμό... έβγαλα άλλες οι οποίες ήταν ολόιδιες με τις προηγούμενες τόσο στα χαρακτηριστικά μου (π.χ. ρουχα) όσο και στον φωτισμό και τη δεύτερη φορά τη δέχτηκαν

          Comment


            #20
            Γειά σου Dexamethasone,

            αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι έχεις πτυχίο, είμαι σχεδόν και εγώ στην ίδια φάση με εσένα.

            Οχι τόσο καλή γνώση αγγλικών, μάλλον θα ξοδέψω τα πρώτα μου 1-2 χρόνια κάτι σαν "περίοδος προπόνησης" για τη γλώσσα, ψάχνω και εγώ για μεγάλη πόλη -δεν προτιμώ Λονδίνο λόγω τραγικά υψηλού κόστους διαβίωσης).

            Θα συμφωνήσω σε αυτά που έχουν γραφεί πιο πάνω.

            Τουλάχιστον το recruitment agency στο οποίο έστειλα εγώ το βιογραφικό μου, δεν επικοινώνησε καν μαζί μου και όταν τους πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι δε δουλεύουν με άτομα που είναι εκτός UK.

            Πάντως δεν είναι όλα έτσι.

            Comment


              #21
              Α,δηλαδη δεν αργει πολυ σε γενικες γραμμες.Οκ,ευχαριστω για τις απαντησεις

              Comment


                #22
                Originally posted by Atreas View Post
                Γειά σου Dexamethasone,

                αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι έχεις πτυχίο, είμαι σχεδόν και εγώ στην ίδια φάση με εσένα.

                Οχι τόσο καλή γνώση αγγλικών, μάλλον θα ξοδέψω τα πρώτα μου 1-2 χρόνια κάτι σαν "περίοδος προπόνησης" για τη γλώσσα, ψάχνω και εγώ για μεγάλη πόλη -δεν προτιμώ Λονδίνο λόγω τραγικά υψηλού κόστους διαβίωσης).

                Θα συμφωνήσω σε αυτά που έχουν γραφεί πιο πάνω.

                Τουλάχιστον το recruitment agency στο οποίο έστειλα εγώ το βιογραφικό μου, δεν επικοινώνησε καν μαζί μου και όταν τους πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι δε δουλεύουν με άτομα που είναι εκτός UK.

                Πάντως δεν είναι όλα έτσι.
                Γεια σου φίλε μου. Που σκοπεύεις να πας εσύ και με τι θέλεις να ασχοληθείς για αρχή?

                Comment


                  #23
                  Originally posted by Dexamethasone View Post
                  Γεια σου φίλε μου. Που σκοπεύεις να πας εσύ και με τι θέλεις να ασχοληθείς για αρχή?
                  Ψάχνω Λίβερπουλ καταρχήν. Μετά γενικά βορειοδυτικά (Μάντσεστερ, Ληντς), βόρεια (Νιούκαστλ), γενικά σχετικά μεγάλη πόλη αλλά όχι Λονδίνο. Τα ενοίκια είναι δυσθεώρητα.

                  Comment


                    #24
                    Παιδια ευχαριστω για τις πληροφοριες.Σιγουρα θα βγαλω διαβατηριο ,την καρτα υγειας ασφαλισης και το πτυχιο πληροφορικης που εχω γιατι αργοτερα θα μου χρειαστει.Απο εκει και περα θα μεταφρασω τις συστατικες επιστολες που εχω γιατι απο οτι ρωτησα πιανουν σαν προυπηρεσια.ακομα να ξερετε πως αν ειχατε καποια ειδικοτητα στον στρατο να την βαλετε στο βιογραφικο γιατι πιανει σαν προυπηρεσια και αυτο.Το μονο που μενει να δω ειναι για το παιδι και τα σχολεια εκει.περιμενω καποια απαντηση και σε αυτο

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by Atreas View Post
                      Ψάχνω Λίβερπουλ καταρχήν. Μετά γενικά βορειοδυτικά (Μάντσεστερ, Ληντς), βόρεια (Νιούκαστλ), γενικά σχετικά μεγάλη πόλη αλλά όχι Λονδίνο. Τα ενοίκια είναι δυσθεώρητα.
                      Άντε με το καλό! Σου εύχομαι να πετύχεις σε ότι κάνεις φίλε μου! Όλοι μας δηλαδή να έχουμε μια καλή συνέχεια και πορεία! Και να είμαστε σε επαφή μέσω του φόρουμ

                      Comment

                      Working...
                      X