Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πτυχίο Σουηδικών

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πτυχίο Σουηδικών

    Καλησπέρα,

    Από τον περασμένο Νοέμβρη έχω ξεκινήσει μαθήματα Σουηδικών (ιδιαίτερο) 2 ώρες κάθε Σάββατο.Βέβαια μετά το πασχα έχω πάει μόνο 4-5 φορές λόγω μερικών υποχρεώσεων.

    Το Σεπτέμβρη όμως θέλω να το πάρω πολύ ζεστά το θέμα (γιατί από τα απλά πράγματα που έχω μάθει μου φαίνεται όμορφη γλώσσα),να κάνω 2 φορές την εβδομάδα από 2 ώρες και να ασχολούμαι αρκετά στο σπίτι.

    Δε γνωρίζω και πολλά πράγματα ίσα ίσα τα βασικά.

    Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν ξεκινήσω το Σεπτέμβρη πάλι ζεστά πόσο καιρό θα μου πάρει να πάρω το πρώτο πτυχίο στα Σουηδικά;

    Και ποια είναι τα πτυχία ακριβώς; (ξέρω θα μπορούσα να ρωτήσω την καθηγήτρια μου απλά θα πρέπει να περιμένω μέχρι τον Σεπτέμβρη και είπα να μάθω από εδώ)

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    #2
    1) SFI – SVENSKA FÖR INVANDRARE

    2) SVENSKA SOM ANDRASPRÅK 1, 2 OCH 3
    (SAS 1, SAS 2 OCH SAS 3)

    https://www.informationsverige.se/Sv...B6r-vuxna.aspx
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      #3
      Όπως ανέφερα και πιο πάνω ξέρω τα απολύτως βασικά οπότε δε μπορώ να βγάλω άκρη με το link που μου έστειλες (και από ότι βλέπω δε μπορώ να αλλάξω την γλώσσα) μπορείς να μου τα εξηγήσεις στα γρήγορα εσύ;

      Comment


        #4
        1) S.F.I.- Svenska för invandrare =Σουηδικά για μετανάστες (grundläggande vuxenutbildning=βασική εκπαίδευση).
        Σύνολο χρόνου σπουδών=περίπου 6+???...μήνες (με καθημερινό διάβασμα, εξαρτάται από τον άνθρωπο).

        2) S.A.S.(G)(1)(2)(3)- Svenska som Andra Språk =Σουηδικά ως δεύτερη γλώσσα (gymnasial vuxenutbildning=ανώτερη δευτεροβάθμια εκπαίδευση).
        Σύνολο χρόνου σπουδών= 2-3-4...???...χρόνια (με καθημερινό διάβασμα, εξαρτάται από τον άνθρωπο).

        Τα παραπάνω αφορούν σπουδές στην Σουηδία.

        Το λίνκ που σου έβαλα είναι με, απλά, εύκολα σουηδικά, για να μπορεί να το διαβάσει κάποιος με ελάχιστες γνώσεις σουηδικών.
        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

        Comment


          #5
          Όσο υπολόγιζα δηλαδή.

          Μια χαρά,σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου patrioten

          Comment


            #6
            Utbildning för vuxna-Εκπαίδευση Ενηλίκων



            https://www.informationsverige.se/Sv...B6r-vuxna.aspx
            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment

            Working...
            X