Announcement

Collapse
No announcement yet.

Certificate of Residency

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Certificate of Residency

    Καλησπερα,

    Προσπαθω να μεταφερθω στη ΔΟΥ εξωτερικου και μου ζητανε εκκαθαριστικο εφοριας. Κατι τετοιο δεν υπαρχει στη Βρετανια ετσι με παρεπεμψαν στην HMRC για να ζητησω Certificate of Residency.

    Απο οτι καταλαβαινω αυτη η αιτηση ζητα στοιχεια εισοδηματος στην Ελλαδα (Please enter below the Article of the countries Double Taxation Agreement (DTA) under which your request regarding this income is being made.)

    Εγω ΔΕΝ εχω εισοδηματα, εγραψα μηδεν εισοδηματα και μου απαντησαν οτι δεν μπορουν να δωσουν το Certificate.

    Ξερει καποιος τι κανουμε σε αυτες τις περιπτωσεις; Πηρα τηλεφωνο την HMRC και δεν εχουν ιδεα (τα ιδια χαλια με Ελλαδα...).

    Ευχαρτιστω!!

    #2
    Συνηθως την αλλαγη ΔΟΥ την κανουμε για να αποφυγουμε τη διπλη φορολογηση εισοδηματος. Αφου δεν εχεις εισοδημα δεν υπαρχει λογος να γινει. Καπως ετσι θα το βλεπουν και οι υπηρεσιες αμφοτερες λογικα.

    Comment


      #3
      Originally posted by DiD666 View Post
      Συνηθως την αλλαγη ΔΟΥ την κανουμε για να αποφυγουμε τη διπλη φορολογηση εισοδηματος. Αφου δεν εχεις εισοδημα δεν υπαρχει λογος να γινει. Καπως ετσι θα το βλεπουν και οι υπηρεσιες αμφοτερες λογικα.
      Ευχαριστω για την απαντηση.

      Το θεμα ειναι πολυυυ μπερδεμα. Ο συζηγος μενει στην Ελλαδα οποτε μου ειπαν οτι πρεπει να μεταφερθω στη ΔΟΥ εξωτερικου αλλιως πρεπει να δηλησω το εισοδημα της Αγγλια στην δηλωση του και να φορολογηθω στη Ελλαδα με τον ελληνικο φορ. συντελεστη!!! Δεν το 'ξερα να εχω μεταναστευσει γιατι κανανε την Ελλδα κολαση και να πρεπει να τους πληρωσω και απο πάνω!!

      Anyway, ευχαριστω κα παλι.

      Comment

      Working...
      X