Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταποκριση gtsourn

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταποκριση gtsourn

    Εχει περασει ηδη μια εβδομαδα που ειμαι εδω με την οικογενεια και η πρωτη μου απογοητευση μετα απο τοσα χρονια που εχω να ερθω στο Συντνει: κρυο βρε παιδια και τα σπιτια αντε να ζεσταθουν με τα κλιματιστικα. Τελος παντων ας μην γκρινιαζω. Παμε παρακατω. Πηγα στο centerlink να γραφτω ο ερμος και αφου μιλησα με εναν Ινδο μου ειπε για τα επιδοματα κλπ και μετα εψαξε και με βρηκε στο συστημα. Με ειχαν ακομη φακελωμενο απο παλια. Μου εδωσε εναν αριθμο μητρωου και ολα καλα. Παω σπιτι και μπαινω στην σελιδα να ολοκληρωσω τις διεργασιες. Φανταστειτε την εκπληξη μου οταν ανακαλυψα οτι υπηρχαν λεφτα μεσα απο το 2006 που δεν ειχα αναζητησει. Για στασου λεω, δεν μπορει μηπως κανουν καποιο λαθος μερικες δεκαετιες; Φτανω στο τελος και ανακαλυπτω οτι εχω και σπιτι και μαλιστα σε καλη συνοικια. Εκει καταλαβαινω οτι πλεον εχει γινει λαθος και οταν βλεπω και την ημερομηνια γεννησης μιλαμε πλεον για τον ξαδερφο μου που εχει το ιδιο ονοματεπωνυμο με εμενα. Ξανα την αλλη μερα στα γραφεια. Λυνεται η παρεξηγηση μετα απο αναμονη μισης ωρας και αλλης μισης μεχρι η κυρια που με εξυπηρετουσε να βρει ακρη. Αφου βρηκε ακρη μου λεει οτι ο καινουριος κωδικος που μου εδωσε θα ισχυει απο την επομενη. Εγραψε ομως οτι το claim εγινε απο την ημερα που πρωτοπηγα στο centerlink. Ρωταω για medicare και με στελνουν σε αλλην υπαλληλο (παλι Ινδη). Δεν ειμαι καθολου ρατσιστης αλλα η εν λογω κυρια δεν ηξερε καλα καλα να μιλησει Αγγλικα. Ελεγε κατι του στυλ this thing και την συμπληρωνα εγω (το this thing ητανε application). Τελος παντων κανω τα στραβα ματια και συνεχιζω. Στην αιτηση για το medicare μου ζηταει εγγραφη του παιδιου στο σχολειο. Μα της λεω δεν θα παει ακομη σχολειο. Επιμενει. Σε καποιο σημειο της αιτησης λεει οτι πρεπει να παρουσιασεις εστω δυο δικαιολογητικα αν ερχεσαι απο αλλη χωρα. Τα εχω τα δυο και αυτο που ζηταει ειναι τριτο και δεν ειναι απαραιτητο. Επιμενει. Της λεω οτι θα επανερθω και θελω να μιλησω με καποιον που γνωριζει τι του γινεται. Καθομαι και αναρωτιεμαι: Εγω αρμενιζω στραβα η στραβος ειναι ο γιαλος;
    Το μονο που τελειωσε γρηγορα τελικα ηταν το ανοιγμα λογαριασμου και η αλλαγη του διπλωματος οδηγησης. Στην Ελλαδα για την ανανεωση του διπλωματος περιμενα 4 μηνες και η γυναικα μου 7. Τελος παντων πολυ γκρινιαξα. Η συνεχεια αργοτερα.

    #2
    Αυτά θα τα έχεις! Κι εγώ σε καμία περίπτωση δεν είμαι ρατσιστής αλλά με πολλούς ινδούς, κινέζους κτλ δεν μπορείς να συνεννοηθείς εύκολα..και ειδικότερα να καταλάβεις τι λένε λόγω προφοράς. Υπομονή! Γιατί δε σου το δεχτήκανε το application; αφού μπορείς να προσκομίσεις 2 χαρτιά από μια από τις 2 κατηγοριες (ή και από τις 2) +statutory declaration.

    Comment

    Working...
    X