Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα βηματα μου για Αγγλια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by Giorgos10 View Post
    Το κομματι του εξαγωγικού εμπορίου, εναι αρκετά εξειδικευμένο. Αν εχεις εμπειρια (πιστωτικές επιστολές, εγγυητικές, ενέγγυες πιστώσεις, factoring, κλπ) σε θελει ως ειδικό και γνωστη ελληνικών. Τιποτα υποπτο. Εξαλλου αυτον δεν τον νοιαζει αν μενεις διπλα η πας απο Αυστραλια. Απ την αλλη αν το αντικειμενο ειναι χαμαλικι και εκδοση δυο τιμολογιων και μηδεν γλωσσες, τοτε ισως θα μπορουσε να σε κρεμασει αν δεν του αρεσεις. Αλλος κινδυνος δεν υπαρχει...
    Γιωργο σε ευχαριστω για την απαντηση. Εχεις δικιο και γι αυτο δεν κανω πισω ,δεν εχω στειλει τιποτα δεν εχω υπογραψει κατι οποτε δεν μπορει να μου κανει κατι.Στην τελικη θα πηγαινα τελος του μηνα να δω τι παιζει .Τωρα αφου ηρθε και προταση (και μαλιστα 2) δεν εχω να χασω κατι. Το μονο που θα κανω ειναι να παρω αυριο στην εταιρεια να δω οτι μιλησα με τον ιδιο και οτι δεν ηταν μουφα..

    Comment


      #32
      ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

      Ολα καλα , εκανα ενα ηλεφωνο στην εταιρεια που ειναι να παω,ζητησα αυτον που μιλησα και βγηκε κανονικα στο τηλεφωνο και μιλησαμε για κανα 15 λεπτο. Οποτε τα υπολοιπα και οποιες αμφιβοκιες απο κοντα. Αγωνας τωρα για τα υπολοιπα χαρτια.
      (Ενταξει τα βασικα τα εχω: διπλωμα μηχ/αυτοκ ευρωπαικο,διαβατηριο ,ταυτοτητα)

      Comment


        #33
        καλησπέρα, ελπίζω τα πράγματα να σου πάνε καλά και να γίνουν όπως τα σχεδιάζεις

        περιμένουμε να ακούσουμε νέα και εξελίξεις

        keep going

        Comment


          #34
          1 μηνας Αγγλια και η επιστροφη στην Ελλαδα

          Γεια χαρα .... Λοιπον δεν θα μπω σε πολλες λεπτομέρειες γιατι ειναι πολλες. Θα σας πω τα βασικα .
          Πραγματι ξεκίνησα για Αγγλια έχοντας έτοιμη δουλεια . Μερικες μερες πριν παω μου ζήτησε επιστολές , εστειλα και οντως πείρε τηλεφωνα και οντως του ειπαν τα καλητερα . Φτάνοντας το ιδιο βραδυ πηγαμε εξω για την πρωτη επαφή και για τις λεπτομέρειες . Μαζι με το αφεντικο και η γηναικα του... Στραβομενη για καποιο λογο ...(που δεν έμαθα ποτε τελικα) . Μετα απο μια ωρα κουβέντας και ενω μου εχει πει ολες τις λεπτομέρειες o boss , ενθουσιασμένος μαζι μου κλπ κλπ αρχισε η γηναικα του να λεει "εγω κανω κουμάντο ".."μπορει να βρουμε και καποιον αλλο" .... και κατι τέτοιες πα.... �����
          Την επομενη μερα τα ιδια ... θα δουμε θελω να δω και κάποιους αλλους και κατι τετοια και με το αφεντικο πλεον σε μια φαση Κοκοβίκου !!! Ετσι λοιπον σηκώθηκα και εφυγα αφου πρωτα τα άκουσαν ενα χεράκι για την ερασιτεχνική και απαράδεκτη τ σημπεριφορα τους.
          (Γενικα ειναι μεγαλη ιστορια και πως εφτασα να φυγω αλλα θα βαρεθείτε να διαβάζετε )

          Μετακομίζω σε φιλους , περνω ανάσες και ξεκιναω τα βασικα... Τράπεζας, Αφμ κλπ κλπ. Βρισκω δουλεοα λονδινο αλλα τα λεφτα καλα για επαρχία αλλα οχι για λονδινο... θελανε 6 μηνες training λες και ημουν unskilled . Φυσικά και ειπα οχι .

          Γενικα ειχα καποιες προτάσεις αλλα οχι καλες ... Ετσι μετα απο ενα μηνα και τα λεφτα να φτανουν στο μηδέν αποφάσισα να παρω τις εμπειρίες μου και να ερθω πισω και να ξεκινησω παλι απο εκει που το αφησα....

          Εν κατακλείδι

          Θελω πολυ να ξαναπάω και θα συνεχίσω την προσπάθεια ....
          Οντως θες αρκετα λεφτα και ναι ειναι ακριβα τα παντα
          Ναι εχουν οργάνωση , ναι ειναι καταπράσινη και ναι προσέχουν για να εχουν.. ������������
          Γενικα καμια σχεση με εδω . Μονο οταν πας εξω καταλαβαινεις ποσο μ(&@)ες ειμαστε που καταστρέφουμε τις ομορφιές της χώρας μας και ποσο άδικο ειναι το συστημα μας ...

          *** sorry για το πρόχειρο κείμενο αλλα γραφω απο κινητο ....

          Για οτι νεότερο θα ενημερωσω

          ΥΓ οτι αποριες εχετε και μπορω να βοηθησω ειμαι στην διάθεση σας...μπορει να αργω αλλα θα απαντησω..

          Comment


            #35
            Καλησπέρα φίλε keep forward!
            Είχαμε καιρό να μιλήσουμε και απ'ότι βλέπω έχει υπάρξει πρόοδος στην δικιά σου περίπτωση.
            Μπράβο για την προσπάθεια που έκανες καταρχήν και ελπίζω να καταφέρεις αυτό που θέλεις στην συνέχεια παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισες και γύρισες πίσω.
            Εμείς εδώ ακόμα το πολεμάμε στα της Ελλάδας και παράλληλα προσπαθούμε να βρούμε χρήματα και ένα πλάνο για να κάνουμε αυτό το ταξίδι.
            Στην περίπτωση σου πιστεύεις ότι φταίει το Λονδίνο λόγω κόστους και δεν μπόρεσες να έχεις περισσότερο χρόνο και καλύτερη οικονομική διαχείριση? Θα πρότεινες σε όσους θέλουν να πάνε Αγγλία αλλά δεν έχουν υψηλό μπάτζετ να επιλέξουν άλλη πόλη? Όσο αναφορά τις δουλειές, τι περιπτώσεις είχες ως πιθανά ενδεχόμενα και κατά πόσο εύκολο είναι να πιάσεις μια έστω και λιγότερο σημαντική δουλειά εκεί, για αρχή έτσι ώστε να μπορείς να βγάζεις έξοδα κτλ.?

            Comment


              #36
              Γεια χαρα
              Λονδινο γενικα για να βρεις να μεινεις καπου εινα πανακριβα ....μιλαμε για share room 1χ1 με share μπανιο ,κουζινα κλπ κλπ ...700,800... pounds το λιγοτερο ...+ ακριβες μετακινησεις +φαγητο ....αστα να πανε.. Δεν εμεινα Λονδινο (και ουτε θα ηθελα ποτε να μεινω)και φαντασου για να παω για το Interview χαλασα 110 pounds !! οποτε καταλαβαινεις ποσο ευκολα ειναι να χαλασεις τα λεφτα σου... Τωρα η επαρχια γενικα ειναι φθηνοτερα σε σπιτια αλλα θα πρεπει να περιοριστεις εκει τριγυρω για interviews.. Φαντασου να σου κατσουν 2-3 περιπτωσεις και να πρεπει να πας μακρια για ενα απλο interview ....πανε τα λεφτα σου.Με χαμηλο μπατζετ θα σου προτεινα μακρια απο το Λονδινο.. ΜΑντζεστερ ,Leeds και γενικα περιοχες σε αυτο το μηκος να κοιταξεις..

              Τις δουλειες τις εχουν ολες τα γραφεια ...σχεδον... Μπορεις να βρεις δουλειες με 6,50 pounds την ωρα με κυκλικο shift βεβαια αν το αντεχεις......πχ στο αμαζον ζητανε κοσμο γενικα και ειδικα για βραδυ.......υπολογιζε χοντρικα μετα τους φορους να εχεις καθαρα 950-1100 pounds το μηνα...(πιστεψε με ειναι λιγα και θα πρεπει να κανεις πολυ υπομονη) Μια αλλη περιπτωση που δεν στο προτεινω με τιποτα ειναι να δουλεψεις για το γραφειο ...Ομως να ξερεις οτι αν κανεις σημβολαιο με το γραφειο θα ξεμπερδεψεις δυσκολα ... Τι σημαινει αυτο ? πολυ απλα θα δουλευεις σε οποια δουλεια θελει το γραφειο για οσο διαστημα θελει και σε οποια πολη-χωρα θελει για το διαστημα που εχεις υπογραψει...

              Επισης θελει προσοχη με τους απατεωνες .... ψαρευουν κοσμο... Φαγανε πορτα ομως γιατι πηγα διαβασμενο που λενε..

              Πρεπει να εχεις πολλα εναλλακτικα σχεδια στο μυαλο σου για να ξερεις τι θα κανεις σε καθε περιπτωση. Εγω ειχα 3 στο μυαλο μου ,ειχα προετοιμασει ολα τα ενδεχομενα γιατι δεν μπορεις εκει να μεινεις στον αερα ..

              (Οτι αλλο θες πες μου ...)

              Comment


                #37
                Φίλε μου μας επαληθεύεις και εσύ σχετικά με το Λονδίνο και το κόστος. Όσοι έχουν τη δυνατότητα ας το επιλέξουν όμως εμείς οι υπόλοιποι δύσκολα :D
                Εκείνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι εάν σε άλλη πόλη υπάρχει προσφορά εργασίας και πιθανότητες να βρεις κάτι γρήγορα. Για παράδειγμα μπορεί σε μεγάλο σαιτ για δουλειές να έχεις χίλιες αγγελίες στο Λονδίνο και να βλέπεις για το Μάντσεστερ είκοσι. Αυτό με προβληματίζει λίγο δεν ξέρω αν κάνω κάποιο λάθος! Όσον αφορά τις δουλειές που δεν χρειάζονται ειδικότητα και σπουδές ( πχ. σερβιτόρους, καθαριστές, αποθήκες κτλ. ) μπορείς να βρεις εύκολα κάτι τέτοιο και αν ναι ποιες θα πρότεινες? Με βάση την ευκολία εύρεσης, την ποιότητα της δουλειάς και γενικά τις συνθήκες που θα επικρατούσαν.
                Επίσης θέλω αν μπορείς να μας πεις περίπου τα έξοδα σου είτε ανά 15 ημέρες είτε ανά μήνα. Εκτός Λονδίνου απ'ότι φαίνεται βρίσκεις για συγκατοίκηση με 300 λίρες και έχεις άλλες 150 για φαγητό + λεωφορεία άλλα 100 μαξ?

                Comment


                  #38
                  Η Αγγλια ειναι τεραστία και δεν ειναι μονο το Λονδινο . Πρεπει να αλλαξεις τον τροπο που ψαχνεις νομιζω. Βεβαια δεν ξερω αν θες να πας παραεξω ή θελεις να μεινεις οποσδηποτε σε καποιο κεντρο. Εγω για παραδειγμα οταν ψαχμω στο μαντζεστερ στα γνωστα site ,βαζω στο search 10-15 miles απο το Manchester .Επισης μπορει να βαλω γενικα στην ευρύτερη περιοχη Yorkshire.Βασικα εχω βρει περιοχες που μου αρεσουν και που γενικα μπορεις να περασεις οικονομικα και ψαχνω εκει τριγύρω. Δωματιο με λιγη τυχη μπορεις να βρεις κοντα στην δουλεια σου οποτε αμεσως γλιτωνεις την μετακινηση οπου ειναι απο 80-150 λίρες. Στην επαρχια γενικα τα μονα δωματια πανε απο 250-350 βαρια. Τωρα ενα μεγαλο double room ή en suit μπορεις να βρεις απο 400-550 (Οι τιμες αυτες ειναι με ολα μεσα).

                  Μπορεις να βρεις δουλειες σαν αυτες που περιγραφεις.Αν μου πεις τι ψαχνεις περιπου μπορω να σου προτεινω καποιες περιγραφες να βαλεις στα search . (Σερβιτορος γενικα θα πρεπει να δουλεψεις λογικα μαυρα κατι που δεν το θες νομιζω)

                  Τα εξοδα (αν και δεν ξερω πως εχεις μαθει να ζεις) ειναι χοντρικα τα εξης : Εστω 300 δωματιο με ολα μεσα , 80-100 μεταφορες (αλλα μπορεις να τα γλιτωσεις αν βρεις καπου κοντα) φαγητο 8 -10 λιρες την ημερα εαν μαγειρευεις και δεν τρως junk food (οπου ειναι ακριβα για αυτο που ειναι )οποτε περιπου 200-250 λιρες ειναι καλα αλλα μπορει να ξεφύγεις ανετα αν πας καμια βολτα για καφε-μπυρα κλπ κλπ ... Αυτα τα εξοδα ειναι για δουλεια σπιτι- σπιτι δουλεια ομως και δεν ξερω ποσο θα αντεχε κανεις κλεισμενος μεσα σε ενα δωματιο 1χ1 για μηνες .

                  Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ολα εχουν να κανουν με το τι ψαχνεις και πως την βλεπεις την Αγγλια.Εγω θελω να παω για καλύτερα και οικονομικα και κοινωνικα .Δεν θα εκανα ενα τετοιο βημα αν ειχα μονο οικονομικο προβλημα αλλα τα υπολοιπα στην χωρα μου μου αρεσαν. Πιστευω οτι το οικονομικο δεν θα σε καλύψει σαν δικαιολογια να πας. Ειναι η ζωη σου στο κατω κατω . Πιστευω οτι αν γινει η αρχη εστω και με μια μετρια δουλεια μετα μπορεις να εξελιχθείς και να ανέβεις. Οκ θα κανεις θυσιες αλλα δεν μπορεις να ζησεις μια ζωη κανοντας μονο υποχωρήσεις και θυσιες ,ποσο μαλλον μακρια απο ολους και απο ολα που εκανες μεχρι τωρα.

                  YΓ Τα παραπανω τα βασιζω στην προσωπικη μου ερευνα και εμπειρία και δεν ειναι στανταρ για ολους τους ανθρωπους και για ολοι την Αγγλια.

                  Comment


                    #39
                    keep_forward ψάχνομαι και γω για μάντσεστερ περισσότερο και ίσως κ leeds. η τελευταία παράγραφος του ποστ σου είναι σα να την έγγραψα εγώ.. με εκφράζει απόλυτα. Από την έρευνα σου σε ποιες περιοχές έχεις βρει τη φθηνότερη διαμονή; αν θέλεις στείλε pm

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by gtsimp View Post
                      keep_forward Από την έρευνα σου σε ποιες περιοχές έχεις βρει τη φθηνότερη διαμονή; αν θέλεις στείλε pm
                      Σαν γενική οδηγία: φθηνο δεν ειναι απαραίτητα και καλο. Μπορει να ειναι φθηνή περιοχη αλλα να ειναι πραγματικός βόθρος ή απομακρυσμενη με χαλια συγκοινωνίες. Θελει βαθύτερα ψαξιμο. Και κατι τελευταιο, οι πληροφοριες δεν ειναι μυστικά να ανταλλάσσονται με πμ μεταξυ μας.

                      Comment


                        #41
                        DiD666 συμφωνώ στο θέμου του "φθηνού", απλά εάν το μπάτζετ είναι περιορισμένο, αναγκαστικά για την αρχή και προκειμένου να επιμηκύνεις την περίοδο που θα είσαι εκεί, μπορείς να πας μέχρι και σε "τρώγλη"... με short let ώστε μόλις βρεις δουλειά να πας σε κάτι καλύτερο. Σχετικά με τις πληροφορίες πάλι έχεις δίκαιο απλά δεν ξέρω κατα πόσο αυτό είναι το σωστό θέμα/νήμα για να συζητηθεί το συγκεκριμένο γι' αυτό και ζήτησα εάν θέλει να μου στείλει pm.

                        Comment


                          #42
                          Δεν ειναι μονο οι συνθηκες διαβίωσης καθως το τι μπορει ο καθενας να ανεχτεί ειναι υποκειμενικό. Το βασικοτερο ειναι οι αποστάσεις και η ευκολία στις μετακινήσεις. Πολλα μελη δεν εχουν καταλαβει ποσο ακριβα κοστίζουν τα ΜΜΜ στο ΗΒ. θα γλιτωσεις 2 απο το νοικι και θα πληρωνεις 5 εισητηρια +επιπλεον χρονο και στρες.

                          Comment


                            #43
                            Βασικα ειναι οπως τα λεει ο DiD666 Για αυτο εγραψα παραπανω στα εξοδα οτι ειναι πολυ βασικο να δεις μηπως μπορεις να γλιτωσεις το κοστος μεταφορας και να μεινεις καπου καλα .Φαντασου οτι το τρενο χονδρικα για μια σταση δινεις απο 4 λιρες και πανω . Μια σταση του τρενου που την κανεις σε 4-5 λεπτα αν παρεις λεωφορείο θα κανεις απο 25 λεπτα και πανω. Οι διαφορες ειναι σε χρονο και χρημα ειναι πολυ μεγαλες. Επισης μπορει το ενα block στην ιδια μικρη πολη να ειναι φθηνο και το ακριβως επομενο πανακριβο οποτε δεν υπαρχει σαφης οδηγος γι αυτο .Πχ αν στο επομενο block εχει καλο σχολειο θα εχει και ακριβα νοικια ..

                            Παραδειγμα απο προσωπικη εμπειρεια : Οτα εφτασα για την δουλεια ειχα κλεισει ενα double room με 380 λιρες (Σε καλο Block με λιγη εγκληματικοτητα με βαση τα στοιχεια της αστυνομιας στο νετ ...ναι τα ψαχνω και αυτα) .Ομως επειδη εγω εφτανα Τεταρτη το δωματιο θα ηταν ετοιμο Σαββατο .Ετσι κανονισα με τον ιδιο να με βαλει προχειρα σε ενα single room 5 λεπτα απο εκει που θα εμενα μεχρι να παω στο κανονικο. Μου ειπε ο ιδιωκτητης οτι το δωματιο το προσωρινο ειναι μικρο και οτι αν δεν μου κανει να παω αλλου μεχρι να ετοιμασει το δικο μου. Λεω εγω μεσα μου "ελα μωρε 3 μερες ειναι σιγα.." Οταν εφτασα ομως μετα απο 6 ωρες ταξιδι ,πτωμα με 3 μπαγαζια σαν το ζωο και ειδα το δωματιο παραλιγο να παρω τα πραγματα και να επιστρεψω πισω... Ηταν 1χ1 ,βρωμικο κλπ κλπ... (φαντασου οτι το κρεββατι και ο θαλαμος στο στρατο πριν 20 χρονια που πηγα ηταν παραδεισος σε αυτο που ειδα)Θελω να πω οτι οταν πας εκει μονος εισαι τοσο πελαγομενος και συναισθηματικά φορτισμενος που ειναι πολυ ευκολο να φρικαρεις . Ο ανθρωπος για να με ηρεμησει με πηγε και μου εδειξε το δωματιο που θα μενω, μου εδειξε ξενοδοχεια κλπ κλπ τρομαξε !!! και εγω επεσα και σε καλο ανθρωπο που ετρεξε για μενα ,ηρθε και με μαζεψε απο τον σταθμο χωρις εξτρα κοστος και γενικα εφαγε 2 ωρες μαζι μου .Εμεινα τελικα εκει και δεν με αφησε να πληρωσω φραγκο για αυτες τις τρεις μερες.. θεος ο Αγγλος... Βεβαια κοιμηθηκα επι 3 μερες σε πολυθρονα !! (Δεν σου κανω πλακα )Ουτε σεντονια δεν ηθελα να στρωσω...ασε η τουαλετα ...δεν μιλαμε... εγω πηγα σε καφετερεια την πρωτη μερα και μετα παιζει να πληρωσα 15 λιρες σε dettol.. χαχαχα Για εμενα γενικα το σπιτι ειναι το Α και το Ω παντως ..δεν υπαρχει χρυση συνταγή και απο οτι εχω καταλαβει ειναι βραχνας για ολους.

                            Comment


                              #44
                              Φίλε Keep forward, φίλε Did, και γενικά όσοι πήγατε/είστε Αγγλία, μπορείτε να προσθέσετε κάποιες πληροφορίες σχετικά με τα έγγραφα/πιστοποιητικά που χρειάζονται?
                              Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, μεταξύ ταυτότητας και διαβατηρίου προφανώς κάποιος θα επέλεγε το δεύτερο. Υπάρχει όμως πιθανότητα να τα βγάλεις πέρα με ταυτότητα? Βλέπουμε στο σαιτ του κράτους και λέει κόστος για διαβατήριο με όλα μαζί 85 ευρώ..
                              Όσον αφορά άλλα χαρτιά, πρέπει να κάνουμε επίσημη μετάφραση στα αγγλικά? Υπάρχει περίπτωση να χρειαστούν ή είναι ανάλογα τη δουλειά ή που θα "πέσεις"? Μιλάω για πιστοποιητικό γεννήσεως, απολυτήριο λυκείου και πτυχία.
                              Ευχαριστώ!!

                              Comment


                                #45
                                Καλησπέρα. Την Δευτέρα το πρωί φτάνουμε Οξφόρδη εγώ και ο σύζυγος. Εννοείται το διαβατήριο λύνει χέρια και ξεμπερδεύεις πολύ γρήγορα από τράπεζες και λοιπές υπηρεσίες. Όσο για τα πιστοποιητικά/πτυχία κτλ, ναι καλό θα ήταν να υπάρχουν μεταφρασμένα. Χρήσιμο επίσης να έχετε αντίγραφο του Ποινικού σας μητρώου. Αυτά τα λίγα

                                Comment

                                Working...
                                X