Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΣΧΟΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΣΧΟΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

    Αγαπητά πατριωτάκια καλως σας βρήκα!
    Διαβάζω πολύ καιρό τα μηνύματα και τις αγωνίες, τα σχόλια και τις προτάσεις σας!
    Η βοήθεια όλων σας είναι συγκινητική.
    Ετοιμαζόμαστε κι εμείς για Γερμανία.
    Είμαστε 5 μελής οικογένεια.
    Αν και οι ίδιοι μας είμαστε νέοι ακόμα (39 και 36),το βασικό κίνητρο για να ζήσουμε Γερμανία είναι τα παιδιά.
    Ο μεγάλος μας γιός είναι 17 (τελειώνει την Γ Λυκείου φέτος) και όπως βλέπουμε τα πράγματα στην Ελλάδα, όσα λεφτά κι αν δώσουμε στα ιδιαίτερα, πάλι στο εξωτερικό θα καταλήξει.
    Ο μικρότερος είναι 12 (πηγαίνει Α Γυμνασίου) και η μικρή μας είναι 11 (Ε' δημοτικού)

    Προσπαθούμε όπως όλοι, να κάνουμε το καλύτερο για αυτά. Γι' αυτό θα ήθελα την συμβουλή σας όσον αφορά τα σχολεία.

    Να στείλουμε τα μικρά σε γερμανικό ή σε κάποιο ελληνικό?

    Διάβασα πως στην Γερμανία διαλέγουν τα παιδιά που θα συνεχίσουν σε gymnasium απο πολύ νωρίς.
    (Δ δημοτικου)
    Ήθελα να ξέρω αν τα μικρά μου θα έχουν την ευκαιρία να πανε σε γερμανικό Gymnasium αφου ήδη έχουν περάσει την ηλικία που θα γινόταν η επιλογή τους.

    Επίσης θα ήθελα να ήξερα σε τι σχολές θα μπορεί να μπει ο μεγάλος.
    Έχουν ξεκινήσει ηδη γερμανική γλώσσα όμως θα φύγουμε μολις τελειώσει το σχολικό ετος, άρα δεν θα έχουν προλάβει παρά μόνο τα βασικά.

    ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!
    Dream on....Dream until your dreams come true

    #2
    Originally posted by Katerina SP View Post
    Αγαπητά πατριωτάκια καλως σας βρήκα!
    Διαβάζω πολύ καιρό τα μηνύματα και τις αγωνίες, τα σχόλια και τις προτάσεις σας!
    Η βοήθεια όλων σας είναι συγκινητική.
    Ετοιμαζόμαστε κι εμείς για Γερμανία.
    Είμαστε 5 μελής οικογένεια.
    Αν και οι ίδιοι μας είμαστε νέοι ακόμα (39 και 36),το βασικό κίνητρο για να ζήσουμε Γερμανία είναι τα παιδιά.
    Ο μεγάλος μας γιός είναι 17 (τελειώνει την Γ Λυκείου φέτος) και όπως βλέπουμε τα πράγματα στην Ελλάδα, όσα λεφτά κι αν δώσουμε στα ιδιαίτερα, πάλι στο εξωτερικό θα καταλήξει.
    Ο μικρότερος είναι 12 (πηγαίνει Α Γυμνασίου) και η μικρή μας είναι 11 (Ε' δημοτικού)

    Προσπαθούμε όπως όλοι, να κάνουμε το καλύτερο για αυτά. Γι' αυτό θα ήθελα την συμβουλή σας όσον αφορά τα σχολεία.

    Να στείλουμε τα μικρά σε γερμανικό ή σε κάποιο ελληνικό?

    Διάβασα πως στην Γερμανία διαλέγουν τα παιδιά που θα συνεχίσουν σε gymnasium απο πολύ νωρίς.
    (Δ δημοτικου)
    Ήθελα να ξέρω αν τα μικρά μου θα έχουν την ευκαιρία να πανε σε γερμανικό Gymnasium αφου ήδη έχουν περάσει την ηλικία που θα γινόταν η επιλογή τους.

    Επίσης θα ήθελα να ήξερα σε τι σχολές θα μπορεί να μπει ο μεγάλος.
    Έχουν ξεκινήσει ηδη γερμανική γλώσσα όμως θα φύγουμε μολις τελειώσει το σχολικό ετος, άρα δεν θα έχουν προλάβει παρά μόνο τα βασικά.

    ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!
    Katerina SP πάρτο απο την αρχή!
    http://www.patriotaki.net/%CE%B5%CE%...7/index11.html
    Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

    Comment


      #3
      Καλή επιλογή είναι το Real που είναι πιο εύκολο αλλά σου δίνει μετά τη δυνατότητα με 1 επιπλέον χρόνο να πάρεις το απολυτήριο για πανεπιστήμιο abitur. Αν όχι ξεκινάς εκπαίδευση για επάγγελμα.
      Ψάξε αν εκέι που θα μένεις έχει τμήματα όπου τα παιδιά από εξωτερικό κάνουν πρώτα γλώσσα και έπειτα εντάσσονται ανάλογα με τις επιδόσεις τους

      Comment


        #4
        Ευχαριστώ για την απάντηση.
        Απο οτι κατάλαβα το εκπαιδευτικό σύστημα στην Γερμάνια είναι πολυεπίπεδο και δαιδαλώδες!
        Θα προσπαθήσω να διευκρινίσω τις μελλοντικές επιλογές που θα έχουν στο σχολείο που θα γραφτούν.
        Ο φόβος μου είναι απλά μήπως με την επιλογή μου να πανε σε γερμανικό σχολείο σε αυτή την ηλικία, (13 και 11 θα ειναι) τους στερήσω την πιθανή εισαγωγή τους σε πανεπιστήμιο σε περίπτωση που έχουν δυνατότητα και θελήσουν
        Dream on....Dream until your dreams come true

        Comment


          #5
          Ευχαριστώ!
          Dream on....Dream until your dreams come true

          Comment


            #6
            Originally posted by Katerina SP View Post
            Ευχαριστώ για την απάντηση.
            Απο οτι κατάλαβα το εκπαιδευτικό σύστημα στην Γερμάνια είναι πολυεπίπεδο και δαιδαλώδες!
            Θα προσπαθήσω να διευκρινίσω τις μελλοντικές επιλογές που θα έχουν στο σχολείο που θα γραφτούν.
            Ο φόβος μου είναι απλά μήπως με την επιλογή μου να πανε σε γερμανικό σχολείο σε αυτή την ηλικία, (13 και 11 θα ειναι) τους στερήσω την πιθανή εισαγωγή τους σε πανεπιστήμιο σε περίπτωση που έχουν δυνατότητα και θελήσουν
            Να ξέρεις ότι, παρότι το σύστημα είναι όντως αρκετά δαιδαλώδες και φαίνεται αυστηρό στην πρώτη κατάταξη των παιδιών, δε στερεί από αυτούς που μπορούν και θέλουν να προχωρήσουν στο πανεπιστήμιο. Απλά θα χρειαστούν επιπλέον χρόνια και τα παιδιά θα τελειώσουν αργότερα π.χ. 20 ετών και όχι 18. Αυτό δεν το θεωρώ κακό. Επίσης, συνήθως τα παιδιά από το εξωτερικό τα βάζουν μία τάξη πίσω αλλά ούτε αυτό είναι πρόβλημα αφού και όσοι μένουν εδώ πηγαίνουν σχολείο λίγο αργότερα. Τέλος το ελληνικό θα το σκεφτείς εφόσον θα υπάρχει στην περιοχή που μένεις. Εγώ πρόσφατα ήρθα Μόναχο και έχω παιδιά στις ηλικίες των δικών σου. Έχει Ελληνικά σχολεία αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει πού θα πάνε (ακόμα είναι Ελλάδα). Πάντως κλίνω προς το Γερμανικό. Αν έρθεις Μόναχο θα έχω σίγουρα περισσότερες πληροφορίες μέχρι τότε οπότε τα ξαναλέμε.

            Comment


              #7
              Να είσαι καλά.
              Καλή ευκολία σε όλα και θα τα ξαναπούμε
              Dream on....Dream until your dreams come true

              Comment


                #8
                Καλησπέρα. Να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος για ένταξη στο δημοτικό σχολείο στο Βυρτσμπουργκ. Κάτι βρήκα αλλά δεν είμαι σίγουρη . Ευχαριστώ πολύ
                "Το φως...το φως! Ας το χαρούμε όσο θα υπάρχουμε εμείς γιατί κείνο θα υπάρχει και χωρίς εμάς" Λουντέμης

                Comment

                Working...
                X