Announcement

Collapse
No announcement yet.

Επαγγελματικό Διπλωμα οδήγησης

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Επαγγελματικό Διπλωμα οδήγησης

    Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω αν ένας Έλληνας που μένει στην Γερμανία (7 μηνες) βγάλει ένα διπλωμα Γ κατηγορίας στην ελλαδα αν εχει κάποιο πρόβλημα μετα στην αναγνώριση του στην Γερμανία ; Συγνώμη αν ειναι σε λάθος σημείο το post

    #2
    Φιλος μου εκανε το ιδιο πριν λιγους μηνες, δηλωμενος στη Στουτγκαρδη, δεν αντιμετωπισε προβλημα. Αυτη ειναι βεβαια μια περιπτωση που γνωριζω.

    Comment


      #3
      Υπαρχει και καραυπαρχει προβλημα οταν εχεις δηλωθει στην Γερμανια και πας στην αδεια σου να βγαλεις διπλωμα στην Ελλαδα.
      Και φιλος την εχει πατησει! Οχι δεν εχεις προβλημα να οδηγησεις αλλα σε περιπτωση ατυχηματος η ασφαλεια δεν σε αποζημιωνει
      Φιλος την εχει πατησει κανονικοτατα ετσι
      Διαβαστε λιγο ακριβως τι σημαινει απο δικηγορο ο ορος UrlaubsFuhrerschein.AN εχετε ακομα αμφιβολιες μια επισκεψη στη Landratsamt της περιοχης σας και στο Fuhrerscheinstelle
      Urlaubs-Führerschein wird in Deutschland nicht akzeptiert | 27.07.2012

      Better Think twice instead once

      Comment


        #4
        τα 2 αρθρα που αναφερεις εδω αναφερουν πως για την 1η περιπτωση: "Man müsste mindestens ein halbes Jahr in einem anderen EU-Land wohnen, damit die Behörden in Deutschland den Führerschein uneingeschränkt akzeptieren." Δηλαδη θα πρεπει να κατοικει για τουλαχιστον 6 μηνες σε μια αλλη ευρωπαϊκη χωρα ουτως ωστε το διπλωμα οδηγησης να γινει δεκτο απο την γερμανικη υπηρεσια. Στην 2 περιπτωση το προβλημα δημιουργηθηκε επειδη "Den Beamten schien der griechische Führerschein sofort auffällig. Das Schriftbild war sehr unsauber, UV-Sicherheitselemente konnten die Beamten mit einer speziellen UV-Lampe ebenfalls nicht feststellen." Μεσες ακρες η κατασταση του διπλωματος οδηγησης ηταν κακη και δεν μπορουσαν να πιστοποιησουν τη γνησιοτητα του με υπερειωδες φως.

        Comment


          #5
          Σε περίπτωση που υπάρχει κατοικία στην ελλαδα ακομα και επαγγελματική δραστηριότητα ;

          Comment


            #6
            Δεν νομιζω οτι τους ενδιαφερει αυτο.Ο κανονισμος ειναι σαφης νομιζω.Αν εισαι ηδη μονιμος κατοικος γερμανιας υπαρχει θεμα κυριως με τις ασφαλιστικες εταιριες αν επεκτεινεις το διπλωμα σου εκτος γερμανιας.Πολυ απλα θα πηγαινανε ολοι ακομα και οι γερμανοι στην ρουμανια η στην πολωνια και θα βγαζανε ολοι επαγγελματικα διπλωματα με 300 ευρω.... ετσι δεν ειναι ?
            Better Think twice instead once

            Comment


              #7
              επαγελματικό δίπλωμα στο εξωτερικό

              καλησπέρα σας έχω μια ερώτηση λίγο περίπλοκα θα σας παρακαλούσα πολλυ άμα μπορέσετε να με βοηθήσετε


              μετακόμισα στην γερμανία εδώ και 3 χρόνια περίπου πριν φύγω έκαμνα δίπλωμα για

              λεωφόριο το όπιο το αφίσα στη μέση, μετακόμισα στην γερμανία εδώ και 3 χρόνια περίπου πριν φύγω

              πέρασαν περίπου 2 χρόνια έβγαλα το δίπλωμα στην ελλάδα ενώ ζούσα στην γερμανία όταν

              πηγενα διακοπές συνέχιζα το δίπλωμα

              η ερώτησιμου είναι μπορώ ακόμα να το χρησιμοπιοσο στην γερμανία για να βρω δουλια η όχι

              Comment


                #8
                Oχι.
                Δηλαδη.. αν εισαι δηλωμενος στην γερμανια και απλα πας στην Ελλαδα και το Ελληνικο σου διπλωμα το επεκτεινεις οι κατηγοριες που εβγαλες ειναι ΑΚΥΡΕΣ! Για να μην στα αναλυω πολυ και σε μπερδεψω.. για να ισχυε το λεωφορειο σου... θα επρεπε να ξεδηλωθεις απο την γερμανια να εβγαζες το διπλωμα σου και απο την ημερομηνια εκδοσης πχ της Αδειας οδηγησης φορτηγου λεωφορειου να περασουν 185 μερουλες (6 Μηνες) και μετα αν γυρισεις γερμανια ολα μελι γαλα.
                Πολλοι την εχουν πατησει ετσι... και τα διπλωματα τους ισχυουν μονο στην Ελλαδα τελικα..
                Μια ερωτηση στην Landratsam θα σε πεισει .. και φυσικα και αν θα πας στην Dekra η στο Tüv για fahrerkarte με το που δουνε οτι εισαι δηλωμενος και η εκδοση αδειας οδηγης λεωφορειου θα στο πουνε και εκει.

                Eine ausländische Fahrerlaubnis berechtigt NICHT zum Führen von Kraftfahrzeugen in Deutschland,

                • wenn es sich um einen vorläufigen Führerschein oder einen Lernführerschein handelt (der im Ausstellungsland also noch nicht vollwertig ist, Beispiel "Learner's Permit")

                • solange in Deutschland die Fahrerlaubnis entzogen ist bzw. ein Fahrverbot besteht,

                • wenn die Fahrerlaubnis während eines Aufenthalts im Ausland erworben wurde, der kürzer als 185 Tage war

                • wenn der Auslandsaufenthalt nur auf dem Papier bestand, d.h. der ständige Aufenthalt tatsächlich weiterhin Deutschland war


                αναλυτικα και η νομοθεσια Anerkennung ausländischer Fahrerlaubnisse in Deutschland / ¦ \ FAHRTIPPS.DE
                Better Think twice instead once

                Comment


                  #9
                  Δίπλωμα οδήγησης επαγγελματικό Γ κατηγορίας

                  Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!Εχω μια ερώτηση σχετικα με το δίπλωμα οδήγησης επαγγελματικό Γ κατηγορίας.Είμαι 1 χρόνο στην Γερμανία και το καλοκαίρι στην μεγάλη μου άδεια θέλω να βγάλω επαγγελματικό δίπλωμα για φορτηγό Γ κατηγορίας.Έχω μάθει οτι υπάρχουν κάποιες ιδιαιτερότητες λόγω του ότι κατοικό πλέον μόνιμα στην Γερμανία.
                  Υπάρχει κάποις που να γνωρίζει παραπάνω πληροφορίες σχετικά και να με βοηθήσει??Έχω ήδη πάρει τα βιβλία της θεωρίας και διαβαζω!

                  Comment


                    #10
                    αν εχω γυρισει διπλωμα στο εξωτερικο πως μπορω να το γυρισω ξανα σε ελληνικο?

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by Teris View Post
                      αν εχω γυρισει διπλωμα στο εξωτερικο πως μπορω να το γυρισω ξανα σε ελληνικο?
                      http://www.yme.gr/index.php?getwhat=...82&id=&tid=282 ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ 02.09

                      Comment


                        #12
                        Mε τον ιδιο τροπο που αποκτησες το ξενο.Γυρνας στην Ελλαδα δινεις το ξενο και παιρνεις το Ελληνικο.Οταν γινεται αντικατασταση ενος ελληνικου με ξενο διπλωμα το Ελληνικο γυρναει με την σημειωση αυτη οτι αντικατασταθηκε με την τοπικη αδεια οδηγησης της χωρας που μενεις.Δηλαδη αν παρεις αδεια πας ελλαδα πεις ψευδως οτι εχασα το διπλωμα μου και θελω αλλο θα δουνε οτι το διπλωμα σου εχει γυρισει λογο αντικαταστασης πχ στην Γερμανια οποτε θα σου πουνε πανε στην Γερμανια να ζητησεις αντικατασταση βγαλτο και ελα να παρεις το ελληνικο (γιατι πρεπει να στειλουν το γερμανικο υπηρεσιακα πισω)

                        Δεν ειναι ολα πλεον τοσο απλα...
                        Better Think twice instead once

                        Comment


                          #13
                          Καλησπέρα. Μετά από 10 χρόνια στην Γερμανία είπα να βγάλω επαγγελματικό δίπλωμα Γ κατηγορίας. Στην σχολή μου ζητάνε Echtheitsbescheinigung από το Landkreis. Αυτοί δεν μου το δίνουν και μου λένε να το ζητήσω ο ίδιος από την Ελλάδα. Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                          Comment

                          Working...
                          X