Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας για κατοίκους εξωτερικού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας για κατοίκους εξωτερικού

    Καλησπέρα παιδιά.
    Ενημερώθηκα προσφάτος απο τον λογιστή μου στην Ελλάδα οτι πρέπει να του προσκομίσω Πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας εντός του 2015 για να δηλώσω πλέον μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και το οποίο προμηθεύομαι απο την εφορία εδω στην Αγγλία. Καθότι ομως δεν έχω την παραμικρή ιδέα πως το παίρνω αυτό το χαρτί χρειάζομαι τα φώτα σας. Κάνω κάποια αίτηση στο HMRC μέσω της ιστοσελίδας ? Παίρνω κάπου τηλ ?

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρον.

    #2
    Λοιπόν φίλε επειδή τον Μάιο έκανα την δικιά μου μεταφορά στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού τα βήματα είναι τα εξής

    (1) από εδώ https://online.hmrc.gov.uk/shortform...//www.hmrc.gov κάνεις αίτηση για να πάρεις το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας της Αγγλίας... συνήθως κάνει 4-6 εβδομάδες

    (2) το πιστοποιητικό αυτό (συνήθως είναι η πρώτη σελίδα επιστολή και η δεύτερη το πιστοποιητικό) το πάς σε έναν συμβολαιογράφο για θεώρηση και επικύρωση... χρειάζεται να επικυρωθεί με Hague Apostille. Ανάλογα την περιοχή σου βρίσκεις συμβολαιογράφο και σου κάνει την θεώρηση (κόστος περίπου 140-180 λίρες)

    (3) το πιστοποιητικό και το Hague Apostille (ο συμβολαιογράφος βάζει μία σφραγίδα επάνω και την υπογραφή του επικυρώνοντας το ως γνήσιο και μετά το στέλνει στον συμβολαιογραφικό σύλλογο ο οποίος κολλάει ένα ειδικό χαρτί το οποίο επιβεβαιώνει ότι ο συμβολαιογράφος έχει το δικαίωμα) πρέπει να μεταφραστεί στα ελληνικά με επίσημη μετάφραση από το υπουργείο εξωτερικών... μπορεί να γίνει και μετάφραση από δικηγόρο ο οποίος μπορεί να βεβαιώσει το γνήσιο της μετάφρασης

    (4) φτιάχνεις έναν φάκελλο στον οποίο έχεις μέσα (α) το ενοικιαστήριο του σπιτιού σου (αν έχεις) (β) κανέναν λογαριασμό νερό, ρεύμα, γκάζι, council tax στο όνομα σου (αν έχεις και δεν περιλαμβάνονται στο ενοίκιο) (γ) αντίγραφα των Ρ60 (εκκαθαριστικών που εκδίδει ο εργοδότης) (δ) κανένα αντίγραφο μηνιαίας ή εβδομαδιαίας μισθοδοσίας σου (ε) οτιδήποτε άλλο μπορεί να υποστηρίξει ότι είσαι κάτοικος αγγλίας ... αυτά δεν χρειάζονται μετάφραση

    (5) ορίζεις αντίκλητο... ο αντίκλητος είναι κάτοικος ελλάδος ο οποίος αναλαμβάνει την διαχείριση των υποθέσεων σου με την εφορία.. ο ορισμός του αντικλήτου γίνεται με απλή υπεύθυνη δήλωση η οποία πρέπει όμως να είναι θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από ΚΕΠ ή από το ελληνικό προξενείο (βλέπω ότι είσαι Manchester οπότε μπορείς να το κάνεις στο άμισθο προξενείο στο Leeds θα χρειαστείς μια έγχρωμη φωτοτυπία του διαβατηρίου σου και την υπεύθυνη δήλωση την οποία θα υπογράψεις παρουσία του πρόξενου) ... κόστος 16 λίρες + την μετάβαση με το τραίνο

    (6) ο αντίκλητος (μπορεί να είναι και ο λογιστής σου) πάει στην εφορία και καταθέτει τις σχετικές αιτήσεις εξ ονόματος σου...

    Προσοχή

    Αν είσαι παντρεμένος δεν εγκρίνεται η αίτηση για μόνιμος κάτοικος εξωτερικού χωρίς να γίνει μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και η γυναίκα σου... Οπότε θα χρειαστείς αν είσαι και δουλεύει η γυναίκα σου το αντίστοιχο πιστοποιητικό και γιαυτήν... Αν δεν δουλεύει το κόλπο είναι απλό είτε κάνεις το ενοικιαστήριο συμβόλαιο σε δύο ονόματα (το δικό σου και της γυναίκας σου), είτε την βάζεις να κάνει κάποια volunteer work σε κάποιο charity και παίρνεις από κει μια βεβαίωση ότι απασχολείται εκεί...

    Ελπίζω να βοήθησα...

    ΥΓ Αν έχεις κάποιο εισόδημα στην Ελλάδα σαν μόνιμος κάτοικος εξωτερικού χάνεις κάθε τυχόν φοροαπαλλαγή που είχες... για παράδειγμα η γυναίκα μου που παίρνει σύνταξη στην Ελλάδα έχασε το αφορολόγητο των μισθωτών/συνταξιούχων και φορολογήθηκε από το πρώτο ευρώ...

    Αν θέλεις κάτι παραπάνω στείλε μήνυμα.. Είμαστε και σχετικά κοντά .. Εγώ είμαι στο Sheffield

    Comment


      #3
      Βοήθησες και με το παραπάνω. Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου.

      Comment


        #4
        μερικες αποριες.
        τελικα τι κερδος εχεις αμα αλλαξεις δου ? και στη φορολογικη κατοικια αγγιας δινεις ημερομηνια οποια θελεις δλδ της χρονιας πυ θες να δειξεις στη ελλαδα η την κανονικη πχ 6 χρονια πριν ?

        Comment


          #5
          καλησπερα παιδια,

          δουλευω αγγλια απο το 2014 και μου ηρθε Ελλαδα να πληρωσω 670 εφορια με μηδενικο εισοδημα ....το λεγομενος τελος επιτηδευματος...υπαρχει περιπτωση να γλυτωσω να πληρωσω αυτα τα λεφτα:;

          ευχαριστω

          Comment


            #6
            Originally posted by Gabriell View Post
            μερικες αποριες.
            τελικα τι κερδος εχεις αμα αλλαξεις δου ? και στη φορολογικη κατοικια αγγιας δινεις ημερομηνια οποια θελεις δλδ της χρονιας πυ θες να δειξεις στη ελλαδα η την κανονικη πχ 6 χρονια πριν ?
            Λοιπόν κατά την γνώμη μου

            ΥΠΕΡ

            (1) Αποφεύγεις τον κίνδυνο της διπλής φορολόγησης εισοδημάτων.
            Αν παραμείνεις μόνιμος κάτοικος Ελλάδος έχεις υποχρέωση να δηλώσεις το εισόδημα σου στην Αγγλία στην φορολογική δήλωση, το οποίο θα προστεθεί σε τυχόν εισοδήματα σου στην Ελλάδα (έστω και τεκμαρτά) και θα φορολογηθεί στο σύνολο. Φυσικά θα εκπεστεί (στα πλαίσια της σύμβασης περί αποφυγής διπλής φορολογίας) ο φόρος που πλήρωσες στην Αγγλία αλλά επειδή οι σημερινοί συντελεστές στην Ελλάδα είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ της Αγγλίας θα πληρώσεις και άλλο φόρο.
            (2) Δεν εφαρμόζονται στην περίπτωση σου τεκμήρια βιωσιμότητας που προσδιορίζουν τεκμαρτό φορολογητέο εισόδημα
            Δηλαδή με απλά λόγια αν στην Ελλάδα έχεις αφήσει ενα αυτοκίνητο και ενα σπίτι αυτά σου βγάζουν ένα τεκμαρτό εισόδημα γύρω στις 5000 τον χρόνο του οποίου ο φόρος είναι 1300 ευρώ. Αυτά δεν εφαρμόζονται στην περίπτωση μονίμου κατοίκου εξωτερικού. Βέβαια αν έχεις οποιαδήποτε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ εισοδήματα στην Ελλάδα (πχ ενοίκια) αυτά συνεχίζουν να φορολογούνται στην Ελλάδα
            (3) Δεν ισχύει το πόθεν έσχες κατά την αγορά περιουσιακών στοιχείων στην Ελλάδα
            Θέλεις να αγοράσεις ένα σπίτι για παράδειγμα. Αν δεν είναι πρώτη κατοικία τότε τα μέχρι την ημερομηνία αγοράς δηλωθέντα εισοδήματα σου στην Ελλάδα θα πρέπει να δικαιολογούν την αντικειμενική αξία του σπιτιού. Σαν μόνιμος κάτοικος εξωτερικού δεν υπάρχει τέτοια υποχρέωση
            (4) Δεν ελεγχονται οι καταθέσεις και τα περιουσιακά σου στοιχεία στο εξωτερικό
            Για παράδειγμα ένας Ελληνας μόνιμος κάτοικος εξωτερικού που είναι στην περίφημη λίστα Λαγκάρντ (την μεγαλύτερη παπαριά του αιώνα) δεν ελέγχεται για το που τα βρήκε

            ΚΑΤΑ
            (1) Γραφειοκρατία για να αποκτήσεις το στάτους του μονίμου κατοίκου εξωτερικού
            (2) Δεν έχεις καμμία απολύτως φοροαπαλλαγή. Για παράδειγμα θέλεις να αγοράσεις ένα σπίτι το οποίο είναι το πρώτο σου στην Ελλάδα. Ναι μεν δεν σε ρωτάει κανένας που βρήκες τα λεφτά για την αγορά αυτή από την άλλη δεν έχεις την φοροαπαλλαγή στον φόρο μεταβίβασης για αγορά πρώτης κατοικίας. Ενα σπίτι αντικειμενικής (μην χέσω) αξίας 330.000 ευρώ έχει κανονικό φόρο μεταβίβασης 11.000 ευρώ ενώ αν είναι για πρώτη κατοικία 5.000 ευρώ (ανεξάρτητα από το πόσο το αγόρασες στην πραγματικότητα)

            Ελπίζω να σε βοήθησα να πάρεις απόφαση. Σε ότι δε αφορά το πότε. Το αίτημα σου προς τις αγγλικές φορολογικές αρχές αφορά το τρέχον έτος και το στάτους του μονίμου κατοίκου εξωτερικού ισχύει από κτήσεως και πέρα. Δεν υπάρχει αναδρομικότητα...

            Παιδιά ψάξτε στο ιντερνετ. Δεν είμαι δικηγόρος ούτε λογιστής. Τα έμαθα διαβάζοντας και βόσκοντας σε διάφορες σελίδες (άλλες καλές άλλες με παπαριές) για κανένα δίμηνο πριν το αποφασίσω...

            Πάντως οι λογιστές στην Ελλάδα λένε "Δεν το έκανες ακόμη ???"

            Comment


              #7
              Σ ευχαριστω φιλε teras, για το χρονο σου

              Comment


                #8
                Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

                Originally posted by Gabriell View Post
                Σ ευχαριστω φιλε teras, για το χρονο σου
                Ζω και εργάζομαι στην Αγγλία εδώ και πολλά χρόνια, και κάνω κανονικά φορολογική δήλωση και πληρώνω φόρους στο Ηνωμένο Βασίλειο.
                Στην Ελλάδα δεν έχω δουλέψει ποτέ, ούτε έχω κάποιο εισόδημα στην Ελλάδα, ούτε κάποιο περιουσιακό στοιχείο στο όνομα μου. Γι” αυτό και δεν έχω κάνει ποτέ φορολογική δήλωση στην Ελλάδα.
                Ωστόσο, στην Ελλάδα εμφανίζομαι ότι ανήκω ακόμη στην τοπική μου ΔΟΥ στη Θεσσαλονίκη, καθώς δεν είχα ιδέα μέχρι πρότινος ότι πρέπει να κάνω αίτηση, ώστε να υπαχτώ στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού.
                Πήρα τηλέφωνο στην τοπική μου ΔΟΥ στη Θεσσαλονίκη και μου είπαν ότι, ναι μεν δεν γίνεται αναδρομική μεταφορά φορολογικής κατοικίας στο εξωτερικό, ωστόσο δεν θα μου φορολογήσουν το αγγλικό εισόδημά μου σαν παγκόσμιο εισόδημα ως φορολογικός κάτοικος Ελλάδος, ούτε θα υπάρξει κάποιο πρόστιμο.
                Μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι αυτό ισχύει;
                Υπάρχει περίπτωση να προσπαθήσουν να μου φορολογήσουν το αγγλικό μου εισόδημα στην Ελλάδα (ως παγκόσμιο εισόδημα) για τα προηγούμενα χρόνια, επειδή δεν είχα αλλάξει τη φορολογική μου κατοικία στο εξωτερικό όλα αυτά τα χρόνια και θα την αλλάξω μόλις τώρα;
                Ευχαριστώ πολύ

                Comment


                  #9
                  Δεν έχω ιδέα φίλε , αλλά ψάχνω τρόπο να "καταθέσω" το Ελληνικό μου ΑΦΜ , να μήν υπάρχω για το Ελληνικό κράτος , Γίνεται ??

                  Comment


                    #10
                    Μόνο όταν αλλαξεις υπηκοότητα.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by thessal1 View Post
                      Ζω και εργάζομαι στην Αγγλία εδώ και πολλά χρόνια, και κάνω κανονικά φορολογική δήλωση και πληρώνω φόρους στο Ηνωμένο Βασίλειο.
                      Στην Ελλάδα δεν έχω δουλέψει ποτέ, ούτε έχω κάποιο εισόδημα στην Ελλάδα, ούτε κάποιο περιουσιακό στοιχείο στο όνομα μου. Γι” αυτό και δεν έχω κάνει ποτέ φορολογική δήλωση στην Ελλάδα.
                      Ωστόσο, στην Ελλάδα εμφανίζομαι ότι ανήκω ακόμη στην τοπική μου ΔΟΥ στη Θεσσαλονίκη, καθώς δεν είχα ιδέα μέχρι πρότινος ότι πρέπει να κάνω αίτηση, ώστε να υπαχτώ στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού.
                      Πήρα τηλέφωνο στην τοπική μου ΔΟΥ στη Θεσσαλονίκη και μου είπαν ότι, ναι μεν δεν γίνεται αναδρομική μεταφορά φορολογικής κατοικίας στο εξωτερικό, ωστόσο δεν θα μου φορολογήσουν το αγγλικό εισόδημά μου σαν παγκόσμιο εισόδημα ως φορολογικός κάτοικος Ελλάδος, ούτε θα υπάρξει κάποιο πρόστιμο.
                      Μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι αυτό ισχύει;
                      Υπάρχει περίπτωση να προσπαθήσουν να μου φορολογήσουν το αγγλικό μου εισόδημα στην Ελλάδα (ως παγκόσμιο εισόδημα) για τα προηγούμενα χρόνια, επειδή δεν είχα αλλάξει τη φορολογική μου κατοικία στο εξωτερικό όλα αυτά τα χρόνια και θα την αλλάξω μόλις τώρα;
                      Ευχαριστώ πολύ


                      Για την ώρα δεν υπάρχει (ακόμη) κίνδυνος για να φορολογηθεί το παγκόσμιο εισόδημα ....

                      Αλλά καλού-κακού και επειδή οι κυβερνώντες την βαλκάνιο Ελλάδα έχουν πάρει φόρα τρέξε να κάνεις αλλαγή φορολογικής κατοικίας....

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by DiD666 View Post
                        Μόνο όταν αλλαξεις υπηκοότητα.
                        ούτε τότε πεθαίνει το ΑΦΜ... απλά παραμένει ανενεργό

                        Comment


                          #13
                          Μπορεί κάποιος να πάρει την υπηκοότητα άλλου κράτους, αλλά το ελληνικό δεν δέχεται την απώλεια ή αποβολή της ελληνικής τα τελευταία 3 χρόνια. Εγώ δεν πιστεύω ότι αυτό γίνεται τυχαία. Ενώ υπάρχουν οι συγκεκριμένοι νόμοι, καθυστερούν τη διαδικασία ζητώντας μεταφρασμένα έγγραφα της νομοθεσίας ιθαγένειας του εξωτερικού και τελικά βγάζουν μία τυποποιημένη απάντηση ότι το άτομο δεν έχει υπηρετήσει στο στρατό και γι'αυτό κωλύονται να το κάνουν. Αυτό μπορεί κάποιες φορές να συμβαίνει, αλλά όταν υποστηρίζεται για γυναίκες είναι γελοίο. Άσε που αν ίσχυε κάτι τέτοιο, θα έπρεπε να αποδείξουν ότι σε κάλεσαν και δεν πήγες, δεν μπορούν να προσβάλλουν ένα άτομο έτσι. Αν όντως έχουν αποφασίσει να μην δέχονται αυτή τη διαδικασία, πρέπει να το δηλώσουν επίσημα, να γλιτώσουμε τουλάχιστον κάποια χρήματα από την αναίτια μετάφραση εγγράφων που ούτως ή άλλως δεν λαμβάνονται υπ'όψη.

                          Έχει κάποιος/α αντίστοιχη εμπειρία ;

                          Comment


                            #14
                            Θα έλεγα να απευθυνθείς σε καποιον νομικό για σίγουρη τοποθέτηση.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by A_Qnn View Post
                              Μπορεί κάποιος να πάρει την υπηκοότητα άλλου κράτους, αλλά το ελληνικό δεν δέχεται την απώλεια ή αποβολή της ελληνικής τα τελευταία 3 χρόνια. Εγώ δεν πιστεύω ότι αυτό γίνεται τυχαία. Ενώ υπάρχουν οι συγκεκριμένοι νόμοι, καθυστερούν τη διαδικασία ζητώντας μεταφρασμένα έγγραφα της νομοθεσίας ιθαγένειας του εξωτερικού και τελικά βγάζουν μία τυποποιημένη απάντηση ότι το άτομο δεν έχει υπηρετήσει στο στρατό και γι'αυτό κωλύονται να το κάνουν. Αυτό μπορεί κάποιες φορές να συμβαίνει, αλλά όταν υποστηρίζεται για γυναίκες είναι γελοίο. Άσε που αν ίσχυε κάτι τέτοιο, θα έπρεπε να αποδείξουν ότι σε κάλεσαν και δεν πήγες, δεν μπορούν να προσβάλλουν ένα άτομο έτσι. Αν όντως έχουν αποφασίσει να μην δέχονται αυτή τη διαδικασία, πρέπει να το δηλώσουν επίσημα, να γλιτώσουμε τουλάχιστον κάποια χρήματα από την αναίτια μετάφραση εγγράφων που ούτως ή άλλως δεν λαμβάνονται υπ'όψη.

                              Έχει κάποιος/α αντίστοιχη εμπειρία ;
                              δεν έχω εμπειρία επί του θέματος... σίγουρα κάποιος δικηγόρος (με εμπειρία σε θέματα πολιτογραφήσεων) θα σε βοηθήσει καλύτερα.. παρόλα αυτά ρίξε μια ματιά εδώ

                              Comment

                              Working...
                              X