Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας για κατοίκους εξωτερικού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    αν σωνει και καλά θες ενα χαρτί που να αναφέρει οτι ανήκεις στην ΔΟΥ κ/εξ, κάνε τους ενα αίτημα να σου το βεβαιώσουν εγγραφως, κάνεις δήλωση μονο αν έχεις πραγματικό είσόδημα απο την Ελλαδα τσεκαρε αν εχεις καποιον ξεχασμενο λογ/μο πού εχει εστω και ενα σεντ τόκο. Ξερω ατομο που εφυγε απο την Ελλαδα και είναι στην ΔΟΥ κ/εξ, δεν κάνει δηλωση γιατι δεν έχει κανενα εισόδημα εκει και επιπλέον πριν να φύγει εκλεισε καθε τραπεζικο λογ/μο ακομα αυτούς που ήταν δευτερο πρόσωπο γιατι με το κολοχανείο δεν ξέρει κανεις αν μια μέρα βγουν και πουν οχι μαζι με το κύριο δικαιούχο τραπεζικου λογ/μου και τα 'αλλα πρόσωπα εχουν κέρδος απο το επιτόκιο και είναι υποχρεωμένα να δηλώνουν τόκους.

    Comment


      Καθαρα απο περιεργεια ρωτησα αλλα και επαληθευση πληροφοριων για να εχουμε την ησυχια μας.
      Εχει γουστο να μας τραβανε για προστιμο γιατι δεν δηλωσαμε 2 ευρω που ειχαμε σε εναν ξεχασμενο λογαριασμο. Αν καποιος ακουσε καμια παρομοια ιστορια, ας την μοιραστει.
      Εγω παντως οτι λογαριασμο ειχα σε τραπεζες, τους αδειασα.
      Dallas, σε ευχαριστω φιλε.

      Comment


        Originally posted by Around_London View Post
        Εχει γουστο να μας τραβανε για προστιμο γιατι δεν δηλωσαμε 2 ευρω που ειχαμε σε εναν ξεχασμενο λογαριασμο. Αν καποιος ακουσε καμια παρομοια ιστορια, ας την μοιραστει.
        να είσαι καλα,

        ποτε δεν ξερει κανεις τι μπορει να γίνει, οι τραπεζες στέλνουν αυτόματα τα ποσά με τους τόκους στην εφορία , το θεμα είναι αν έχεις η πρόκειται να αποκτησεις περιουσιακα στοιχεία στην ελλαδα, αρα θα περάσεις απο την εφορία για καποιο χαρτι/βεβαίωση.

        BTW, στην περιπτωση που έχεις (εστω και μικρο) πραγματικό εισόδημα απο ελλάδα, εφαρμόζονται τα τεκμήρια απόκτησης περιουσιακών στοιχείων δες εδω

        Ο​​ι φορολογούμενοι που έχουν τη φορολογική τους κατοικία στην αλλοδαπή, και είναι εγγεγραμμένοι ως τέτοιοι στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, φορολογούνται στην Ελλάδα και έχουν υποχρέωση για υποβολή δήλωσης μόνο για τα εισοδήματα που προκύπτουν στη χώρα μας.

        Comment


          Ευχαριστω για τις πληροφοριες, ξεκαθαρισε το τοπιο. Ειμαι σιγουρος οτι θα φανουν χρησιμες σε αρκετο κοσμο.

          Comment


            Ακόμα διαβάζω τις σελίδες εδώ, αλλά μια γρήγορη ερώτηση αν τυχόν ξέρει κάποιος:

            Είμαι στην Αγγλία από το 2012 και δεν έχω εισόδημα στην Ελλάδα, ίσως ελάχιστα ευρώ τόκους από κάτι πολύ μικρούς λογαριασμούς τράπεζας που χρησιμοποίησα λίγο πριν 3-4 χρόνια, και μετά τους άδειασα, αλλά αυτό είναι όλο.

            Όλο αυτό το διάστημα από 2012 δουλεύω κανονικά στην Αγγλία με P60, και έχω πάρει permanent residence, και δεν έκανα μηδενική δήλωση στην Ελλάδα γιατί νόμιζα πως δε χρειάζεται.

            Θέλω να δηλώσω κάτοικος εξωτερικού τώρα, μπορώ αν αποδείξω ότι από 2012 είμαι Αγγλία να μη χρειαστεί να πληρώσω πρόστιμο για τα χρόνια που δεν έκανα δήλωση? Είχε κανείς παρομοια περίπτωση?

            Ευχαριστώ

            Comment


              Θα σου προτεινα να πας να το κανεις το συντομοτερο δυνατο για να ξεμπερδευεις. Γνωστος μου με παρομοιο σεναριο με το δικο σου, δεν του ζητηθηκε κανενα προστιμο.
              Last edited by Around_London1; 18.07.2019, 21:16.

              Comment

              Working...
              X